Maske Takmanın Önemi, Peki Siz Gerçekten Takıyor musunuz?

Peki Siz Gerçekten Maskenizi Takıyor musunuz?

• HAYIR,MASKE KULLANMIYORUM.

Oy: 0 0.0%
  • ÇANTADA DURUYOR.

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    24
  • Anket kapatılmış .

The_Erinch

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,383
Puanı
1,060
1598048709079.png

Pandemi Sürecinde hayatımıza giren Maske,belkide bu süreç içinde en önemli öğe haline geldi.

Temel olarak bir virüsün bir insanı hasta edebilmesi için belli bir yoğunlukta virüsle temas etmek gerekiyor. Ortamda bulunan virüs sayısı bu eşiği geçemediği sürece insanlara zarar veremiyor. Eşik kişiden kişiye, virüsten virüse değişiklik gösterebiliyor.

Daha önceki araştırmalara göre COVID-19’a sebep olan virüs uzun süre havada kalabiliyor. Ayrıca hızlı yayılan türde bir virüs olduğu için bulaşıcılığı da yüksek. Yeni çalışmalara göre özellikle kapalı alanlarda maske takmak, hastalığın yayılmasına ciddi anlamda ket vurabiliyor.

Daha önceki çalışmalarda elde edilen virüs salınma rakamlarını ele alan bilim insanları, bu rakamlar üzerinden çeşitli senaryolar gerçekleştirdi. Hastalığa sahip birisi şarkı söylediğinde ya da şiddetle öksürdüğünde virüsler oldukça geniş bir alana yayılıyor.

Öte yandan kişiler maske taktığında, odada bulunan diğer kişiler sosyal mesafenin de korunması şartıyla ortalama seviyede nefes alırsa çok az virüs soluyor. Derin nefes alınan durumlarda, örneğin spor yaparken solunan virüs miktarı artabiliyor.

Maske takmak ayrıca virüs taşıyıcılarının da içinde bulundukları ortamı virüsle doldurmasını engelliyor. Yani pandemi sürecinin başlangıcından bu yana yapılan sosyal mesafe, el yıkama, maske takma ve hijyen uyarıları matematiksel modellere göre de çok önemli oluyor.

1. Kurallara, bilime saygı

Covid-19 taşıyıcısı olup olmadığımızı bilmiyoruz. İnsanlar bu hastalığı, belirti göstermeseler bile bulaştırabilirler.

2. Nezaket, empati

İletişim halinde olduğumuz kişinin kanserle mücadele eden bir çocuğu veya bakmakla yükümlü olduğu yaşlı bir annesi olup olmadığını bilmiyoruz. Biz sağlıklıyken, onların sağlığı yerinde olmayabilir.

3. Toplum sağlığı, sorumluluk

Yaşadığımız topluma karşı sorumluluklarımız var. Covid-19’a karşı önlem almak hepimizi korur.

1598048913933.png

1598048955075.png

1598049006821.png

alperuz

Favori Üye
Reaksiyon puanı
11,351
Puanı
700
Valla ciddi ciddi takıyorum ben, sokakta kimse yoksa arada hava almak için açıyorum onun dışında hep maskeliyim.

slhttnmtl

Favori Üye
Reaksiyon puanı
24,012
Puanı
1,060
Her zaman takıyorum ama bazen kaşıntı yapıyor eğer sokak boşsa biraz hava alsın diye 1 2 dakika çıkarıyorum sonra geri takıyorum. Sadece yürüyüşe gittiğimde takmıyorum. Yürüyüşe de 21.30 gibi gittiğimden başka 1 2 kişi oluyor.

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
63,016
Puanı
1,061
Pek dışarı çıkmıyorum çıktığımda da yürüyüş için parka gidiyoruz. Açık veya kapalı fark etmeden her durumda takıyorum.

The_Erinch

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,383
Puanı
1,060
Ben tek başıma araba sürerken bile takıyorum... Sadece örneğin şuan yazlık mekandayız..sahilde mesafeli bir alana yerleştikten sonra çıkarıyorum yada üstü tamamen açık bir cafe,rest. gibi bir yerde mesafeli bir alandaysam ve ailem varsa yanımda o zaman çıkarıyorum.

Onun dışında maskemi takmaya daima önem veriyorum.

• Harika
Reactions: Angelica

batuhankaralar

Favori Üye
Reaksiyon puanı
16,630
Puanı
1,061
3 istisna dışında dışarıya adımımı attığım her zaman maske takıyorum :A

1- Arabama biner binmez kimse olmadığı için çıkarıyorum.
2- Bisikletle sahil turu yaparken boğulmamak için çıkarıyorum.
3- Arada ortak alanlarda toplantılara katılmam gerekiyor, o zaman da sosyal mesafeye dikkat ederek çıkarıyorum :D

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Her yerde takıyorum, misafirliğe gittiğimde de hiç çıkarmıyorum. Kendimden çok diğer insanları düşünüyorum çünkü ben iş sebebiyle hafta içi her gün dışardayım. Toplu taşıma kullanıyorum, öğle yemeğini dışarda yiyoruz. Risk altındayım yani, insanlara bulaştırmamak için de sürekli maske ve mesafeme dikkat ediyorum. Arkadaşlarım ''çıkar ya, hep takılmaz'' diye tepki bile veriyor, onları anlamak da mümkün değil...

Turkuazz

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,201
Puanı
860
Akşam yürüyüş dışında hep takıyorum.yürüyüş-spor esnasında takmıyorum (kalabalıktan kaçıyorum) ama karşıdan yaklaşınca biri mesafe uyguluyorum.

The_Erinch

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,383
Puanı
1,060
Aslında kendimizi düşünmüyorsak bile karşımızdakini düşünmek lazım.
Çalışan insanların hepsi potansiyel birer taşıyıcı..bu gerçeği değiştiremeyiz.
Tedbir bizden sonrası Allahdan.

• Beğendim
Reactions: Emre Ozansoy

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,771
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Virüs ortaya çıktığından beri ihtiyaçlar doğrultusunda 10 kere falan dışarı çıkmışımdır herhalde, hepsinde de sürekli taktım. Sadece bir keresinde etrafta hiç insan olmayan uzak bir bölgeye gitmem gerekti ve orada hava almak adına burnu havalandırdım. :)

• Beğendim
Reactions: The_Erinch

The_Erinch

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,383
Puanı
1,060
Her yerde takıyorum, misafirliğe gittiğimde de hiç çıkarmıyorum. Kendimden çok diğer insanları düşünüyorum çünkü ben iş sebebiyle hafta içi her gün dışardayım. Toplu taşıma kullanıyorum, öğle yemeğini dışarda yiyoruz. Risk altındayım yani, insanlara bulaştırmamak için de sürekli maske ve mesafeme dikkat ediyorum. Arkadaşlarım ''çıkar ya, hep takılmaz'' diye tepki bile veriyor, onları anlamak da mümkün değil...
Açıkçası kimi zaman insanların bakışları ilginç.... bunu ben şuan sahilde yaşıyorum. Biz ailecek çünkü anne ve baba +60, sahilde bile maskeyle hareket ediyoruz. sadece sahilde yerleştiğimiz alan etrafı mesafeliyse insanlarla o zaman çıkarıyoruz.

Ama böyle sahilde maskeyle giriş yapıp,yerleşene kadar maskeyle durunca böyle değişik bakışlara maruz kalabiliyorsunuz.

• Beğendim
Reactions: Yiğitt

The_Erinch

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,383
Puanı
1,060
Virüs ortaya çıktığından beri ihtiyaçlar doğrultusunda 10 kere falan dışarı çıkmışımdır herhalde, hepsinde de sürekli taktım. Sadece bir keresinde etrafta hiç insan olmayan uzak bir bölgeye gitmem gerekti ve orada hava almak adına burnu havalandırdım. :)
Arada burnuda müfakatlandırmak lazım ;)

EmreCan

Favori Üye
Reaksiyon puanı
11,978
Puanı
710
Ben koruduğunu sanmıyorum ama genede takıyorum ne olur ne olmaz 3 akrabada korona çıktı valla Allah hepimizi korusun dolmuşlar da Adana'da hiç maskw takan yok neredeyse herkes dip dibe aşırı saçma devletin el atması lazım

Not : Ben diyorum hepimizde korona var taziye oldu düğün oldu gitmedim ama boğazım hafif ağrıyordu 2 gün önce ne bilem ya geldiğime pişman oldum Istanbul gibi yok otursaydım evde tüm gün dizileri izleseydim valla en azından böyle bir şüphem olmazdı

Son düzenleme:
  • İlginç
Reactions: The_Erinch

denizz19

Emekli
Reaksiyon puanı
63,555
Puanı
1,061
Yine asosyalliğini gözler önüne sermişsin :A