Bu Konu Hakkında Fikriniz Nedir?

mrt-06

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
59,811
Puanı
1,061
images

Son zamanlarda bu konu hakkında sosyal medyada çeşitli tartışmalar oluyor aslında oldum olası bir kalıp vardır; "Gayrimüslimler direkt cehenneme gidecek"...

Peki bu ifade ne derece doğru? Din değiştirip hristiyan olan birisi veya bambaşka bir ülkede hristiyan doğan birisi ne kadar iyilik yapsa da, kutsal kitabına uyup, Allah'a dua etse de müslüman olmadığı için cehenneme mi gidecek?

Bir başka soru ise İncil'in değiştirilme meselesi, Hristiyan din adamlarına göre bu bir yalan, "Tıpkı Kuran'da yapılan farklı tefsirler İncil'de de yapılıyor ve bundan dolayı farklı yorumlar ortaya çıkıyor. Bunu da İncil değiştirilmiştir şeklinde çarpıtılıyor." ifadesini kullanıyor. Bu konuda bildikleriniz nedir?

Angelica

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,183
Puanı
1,060
Dini bilgisi yüksek veya araştıran arkadaşlardan yorumlarınızı bekliyorum. Uzun ve ciddi yorumlar olursa anlamam için iyi olur. :)

@serhatt @Angelica @emreemreu @sokak sanati @ömer karataş @Polat Şaşmaz @xdragxx @Dosi @Tolstoyevski @DarkLegenD ve diğer herkes....

Öncelikle Gayrimüslümler cehenneme gidecek falan yalan nerden biliyorsunda net şekilde öyle deniyor anlayamıyorum Allah bilir bunu kulu değil iyice araştırıp okuyarak yorum yapılmalı İncille ilgili Kuran-ı Kerimde geçer ama ben değiştirildiğine herhangi birşey okumadım nerden çıkardılar anlamıyorum

mrt-06

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
59,811
Puanı
1,061
Şimdi çıkmam gerekiyor gelince okuyacağım mesajları..

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Dini açıdan yani kutsal kitaba göre evet, müslüman olmayanlar direkt olarak cehenneme gidecek. Çeşitli ayetler ve hadislerle kesin bir konu bu. Hatta bunu tartışma konusu etmek yani sorgulamak bile dini açıdan sakıncalı çünkü ayetler kesin bir şekilde bildiriyor. Yani evet, günümüzde dünyanın %80'i gayrimüslim ise şayet, hepsi yaptıklarına bakılmaksızın cehenneme gidiyor dini kaynağa göre. Ben demiyorum ve yorumum yok, aşağıdaki dini sitede belirtilen ayetlerde çok net ifade ediliyor bu durum.

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,940
Puanı
1,060
Dini bilgisi yüksek veya araştıran arkadaşlardan yorumlarınızı bekliyorum. Uzun ve ciddi yorumlar olursa anlamam için iyi olur. :)

@serhatt @Angelica @emreemreu @sokak sanati @ömer karataş @Polat Şaşmaz @xdragxx @Dosi @Tolstoyevski @DarkLegenD ve diğer herkes....
Hayatım boyunca din ve siyaset, bu iki meselede tartışmalardan uzak kalmışımdır.

İkinci kısım için söyleyeceğim şey biz okulda tüm dinleri işlemekteyiz ve okul kitaplarımızda İncil'in değiştirildiği belirtilmekte :D

slhttnmtl

Favori Üye
Reaksiyon puanı
24,012
Puanı
1,060
Hep Kur'an'da öyle yazıyor diye biliyorum ama Müslümanlıktan haberi yoksa ne olacak ki kaldı ki Allah'mı bunlar direkt nereye gideceklerini biliyor Allah affedicidir

• Beğendim
Reactions: mrt-06

mrt-06

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
59,811
Puanı
1,061
Dini açıdan yani kutsal kitaba göre evet, müslüman olmayanlar direkt olarak cehenneme gidecek. Çeşitli ayetler ve hadislerle kesin bir konu bu. Hatta bunu tartışma konusu etmek yani sorgulamak bile dini açıdan sakıncalı çünkü ayetler kesin bir şekilde bildiriyor. Yani evet, günümüzde dünyanın %80'i gayrimüslim ise şayet, hepsi yaptıklarına bakılmaksızın cehenneme gidiyor dini kaynağa göre. Ben demiyorum ve yorumum yok, aşağıdaki dini sitede belirtilen ayetlerde çok net ifade ediliyor bu durum.

Birde böyle yazıyor ama..

BF803217-4371-43A9-9116-4C4B55D815D8.jpeg

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Benim düşüncem;
Din insanların birbirine hükmetmek ve sömürmek için kullandıkları bir araçtır. Töre, örf ve adet gibi yazısız kuralların, daha global ve yazılı olan haline din diyoruz. O yüzden çokta takmamak lazım. Öldükten sonra yok olacağız şuanlık. Belki ileride ki teknoloji beynimizi dirilecek kadar ilerler ve yaşamaya devam ederiz.:X

İsa hiç bir zaman kitap yazmamıştır. Bu sebeple ortada tefsir edilecek bir kitap yoktur. Yazılan kitaplar İsa'nın yaşadığı haksızlıktan prim yapmak için önde gelen kişiler tarafından, halkı bir arada tutmak için yazılmış öğretilerdir. Kilise kendi itibarını korumak için tabi ki bozulmadı diyecektir. Yoksa itibarları ve paraları yok olacak. Zamanında İznik'te yapılan toplantıda yine itibari korumak içindir. Roma, halkı kendine bağlamak ve itibarlanmak için bu toplantıyı yapmıştır.

İslamiyette imanın şartlarını yerine getirenler dışında, herkes kesin olarak cehennemde kalacaktır. Ahiret inancına inanmakta imanın şartı olduğu için, sorgulamak yada 'bu insanda çok iyi bir insan. İnanmıyor ama cennete girmeli' sorgular sorular sormak bile dinden çıkmaya sebep olur.
Bir tefsir kitabında okuduğuma göre; 7 tabaka vardır ve en ağır suç olan; şirk ve münafıklık en azap verici tabaka olan 7. yanar. Hatırladığım kadarıya 4. Tabakadan yahudiler, 3. Tabakadan Hristiyanlar yanar. 3 ve 7. Tabaka arasında ki kişiler sonsuza kadar cehennemde yanar. İlk iki tabaka ise inanıp suç işleyenler için vardır. Cennete alnında kara bir leke ile transfer olabiliyor bu tabakalar. Yani şuan dünyanın %99'u cehennemi tadacak. Yanmadan, vücudumuzda ki o pislik temizlenmiyor olsa gerek. Başka türlü cennete giremiyor kimse. Ne kadar iyilik yapsakta.:D

mrt-06

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
59,811
Puanı
1,061
Hayatım boyunca din ve siyaset, bu iki meselede tartışmalardan uzak kalmışımdır.

İkinci kısım için söyleyeceğim şey biz okulda tüm dinleri işlemekteyiz ve okul kitaplarımızda İncil'in değiştirildiği belirtilmekte :D
Yani kiliseye gitme olayını biliyordum da kitaplarının değiştiğini kabul ettiklerini bilmiyordum.
Bazı Avrupa ülkeleri ateist bakış açılı eğitime geçti yani din olayını tamamen bir sosyal ders gibi yaptılar. Almanya, Amerika gibi koyu Hristiyan ülkelerde böyle bir şey yok...

• Beğendim
Reactions: alperuz and Dosi

mrt-06

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
59,811
Puanı
1,061

Bu bir tartışma değil ki fikir alışverişi. :D

• Beğendim
Reactions: Dosi

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Linkteki ayetlere de göz attın değil mi? Bu ayet de var evet ancak bunun yorumu olarak İslam öncesi dönemdeki Hristiyan ve Yahudilerin kastedildiği şeklinde yorumlanıyor. Ama dediğim gibi burada tamamen yorum mesela ama linkteki ayetler yorumlara pek açık değil. Ve haliyle iki ihtimal kalıyor ya İslam öncesi dönem kastediliyor ya da diğer ayetlerle bir çelişki durumu, ki sanmıyorum onu o yüzden İslam öncesi dönemin kastedilmesi akla daha mantıklı geliyor...

• Beğendim
Reactions: mrt-06

DarkLegenD

Favori Üye
Reaksiyon puanı
19,277
Puanı
1,060
Web Sitesi
www.cizikdvdkasetleri.com
"Din değiştirip hristiyan olan birisi veya bambaşka bir ülkede hristiyan doğan birisi ne kadar iyilik yapsa da, kutsal kitabına uyup, Allah'a dua etse de müslüman olmadığı için cehenneme mi gidecek?"

@mrt-06 kalınlaştırdığım kısmı konu altında paylaştığın ayetten yola çıkarak yazdın sanırım. Yoksa "Tanrı'ya dua etse de..." demek daha doğru olur. Ayrıca "hristiyan doğmak" diye bir şey de yok, böyle küçük ama önemli ayrıntıları düzeltmek gerekirse.

Dinlerin her biri toplumu hizaya sokmak, kitleleri yönetmek/yönlendirmek, insanların hayatına bir anlam katmak için oluşturulmuş -ve şimdiye kadar geliştirilmiş- kurallar, emirler ve hikayeler bütünüdür. Sümerler'de de böyleydi, 1400 yıl önce de. Özellikle son gelen dinlerde bütünlük oluşturma çabası vardır. Ritüeller ile dindarların birbirine ve dine bağlanması sağlanır. Dinlerin her birinin bireyleri farklı şekilde dine çekme yöntemleri vardır; kimisi korkudan, kimisi de huzurdan beslenir. İslamiyetin temelinde korku vardır. Yüzlerce ayet boyunca Allah inananları ve inanmayanları korkutur. Farklı hikayeler ile ve emirlerle bunu sağlar. Tüm bunların sonucunda İslamiyet'in mantık olarak Dünya'daki tüm insanları tek bir çatı altında toplaması beklenir. Kayıp vermemek için keskin ve kesin kurallar olmalıdır. Yani konudaki soruya uygun olarak ikna edici, korkutucu bir kural olmalıdır. Bu da müslüman olmayanlar hariç herkesin cehenneme gitmesidir. Yine bu amacın evrensellik barındırdığını unutmamak gerekir. Bir tanrının birincil amacı tüm insanlara hitap etmek olmalıdır.