Tatlı Hayat

xdragxx

Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
Katılmıyorum, hele Geniş Aile genel kalite olarak Leyla ile Mecnun’un tırnağının karekökü bile olamaz, hiç abartmıyorum birbirilerinin seviyesi diziler değiller. Fakat dediğin gibi sadece “Güldürü” anlamında bakacak olursak zaten Leyla ile Mecnun o tür bir dizi değil, Geniş Aile’nin türevi Avrupa Yakası ve Tatlı Hayat gibi tek boyutlu diziler. Leyla ile Mecnun ise çok boyutlu ve ferah bir dizi, komedi olduğu kadar arkaplanında dram da var.

Tabi ki hangisinin daha çok güldürdüğü kişiden kişiye değişir ona bir şey diyemem, bana göre Leyla ile Mecnun güldürme konusunda da hepsinden kat kat üstün ama bu biraz da zevk meselesi. Fakat kalite objektiftir ve objektif olmak gerekirse Leyla ile Mecnun fersah fersah öndedir Geniş Aile’den de Avrupa Yakası’nda da. :D
Bu yoruma katılmamın mümkünatı yok. :D Geniş Aile, Avrupa Yakası ve Leyla ile Mecnun'un 3'ünü de izledim hatta 3'ünü de defalarca kez izledim diyebilirim. Leyla ile Mecnun tabii ki kaliteli bir yapımdı ama abartıldığı kadar çoğu dizinin fersah fersah önünde bir dizi değildi. Hatta o tırnağının karekökü olmaz dediğin Geniş Aile'den de birçok alıntı yapmış bir diziydi :D
Popüler kültürü iyi kullanan bir diziydi fakat aradan zaman geçti. Belki de Leyla ile Mecnun'un en çok fanının bulunduğu platform ekşi sözlük. Orda bile Geniş Aile vs Leyla ile Mecnun başlığında 10 kişiden 6-7'si Geniş Aile diyor :D

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,755
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
O değil de Tatlı Hayat, Dadı gibi bazı eski diziler niyeyse youtube'da hem görüntü kalitesi olarak kötü hem de yapım şirketi bölümleri yüklemesine rağmen başka kanalların yayınladığı şekliyle yüklenmiş. Koskoca şirket kendi kasetini yüklemekten bu kadar aciz mi diye düşünmüyor değilim... O yükledikleri görüntü kalitesinden utanç da mı duymuyorlar. Hepsi 144p-240p kalitesinde...
Hesap makinesiyle çekmişler herhalde zamanında. :D

Cidden teknik olarak çok zayıf çekilmişler, gelecek nesillere aktarılamayacak bu nedenle ve bu çok üzücü. Bölümlerde üstten kamera falan bile gözüküyor sık sık o kadar amatör çekimler. :D Fakat içerik güçlü olunca her türlü izlettirir kendini şimdi bile.

Yabancılarda da durum çok farklı değil bu arada. Married with Children izlemeye niyetlendim bir ara aşırı berbattı görüntü kalitesi. Amazon Prime Video’da yayınlanan versiyon bile...

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Bu yoruma katılmamın mümkünatı yok. :D Geniş Aile, Avrupa Yakası ve Leyla ile Mecnun'un 3'ünü de izledim hatta 3'ünü de defalarca kez izledim diyebilirim. Leyla ile Mecnun tabii ki kaliteli bir yapımdı ama abartıldığı kadar çoğu dizinin fersah fersah önünde bir dizi değildi. Hatta o tırnağının karekökü olmaz dediğin Geniş Aile'den de birçok alıntı yapmış bir diziydi :D
Popüler kültürü iyi kullanan bir diziydi fakat aradan zaman geçti. Belki de Leyla ile Mecnun'un en çok fanının bulunduğu platform ekşi sözlük. Orda bile Geniş Aile vs Leyla ile Mecnun başlığında 10 kişiden 6-7'si Geniş Aile diyor :D

Geniş Aile tek boyutlu bir diziydi. Sulu şakalarla güldür geç, başka bir kapasitesi yahut amacı yoktu o yüzden Leyla ile Mecnun ile zaten denk değiller. Ancak illa kıyaslayacaksak da bana göre LİM çok daha üstün, fersah fersah ileride çok boyutluluğu sayesinde. Olaya sadece “kahkaha atmak için izlemek” amacıyla bakılıyorsa zaten LİM’in hiçbir zaman amacı bu olmadı ancak buna rağmen o sıcaklığı ve seyir zevkini hiçbir dizide göremedim. Ama dediğim gibi Geniş Aile’yi ya da Avrupa Yakasını komedi sevmeyenlerin sevmesi oldukça zorken Leyla ile Mecnun bu sürekli bahsettiğim çok boyutluluğu sayesinde olayı bambaşka düzeye taşımıştır. Ve Erdal Bakkal, İsmail abi, hırsız yavuz, Aksakallı dede, Arda, Mecnun Ç gibi kendine has karakterlerin her biri nicelik ve nitelik olarak da hepsinden üsttedir. Yani Avrupa Yakası’ndan efsaneleşmiş kaç karakter sayabiliriz Volkan ve Burhan hariç? Ya da Geniş Aile’den Ulvi hariç? Ancak LİM’de neredeyse tüm esas karakterler arasında denge olduğu için karakter kalitesi olarak da unutulmazlar arasında yerini aldı.

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,755
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Geniş Aile tek boyutlu bir diziydi. Sulu şakalarla güldür geç, başka bir kapasitesi yahut amacı yoktu o yüzden Leyla ile Mecnun ile zaten denk değiller. Ancak illa kıyaslayacaksak da bana göre LİM çok daha üstün, fersah fersah ileride çok boyutluluğu sayesinde. Olaya sadece “kahkaha atmak için izlemek” amacıyla bakılıyorsa zaten LİM’in hiçbir zaman amacı bu olmadı ancak buna rağmen o sıcaklığı ve seyir zevkini hiçbir dizide göremedim. Ama dediğim gibi Geniş Aile’yi ya da Avrupa Yakasını komedi sevmeyenlerin sevmesi oldukça zorken Leyla ile Mecnun bu sürekli bahsettiğim çok boyutluluğu sayesinde olayı bambaşka düzeye taşımıştır. Ve Erdal Bakkal, İsmail abi, hırsız yavuz, Aksakallı dede, Arda, Mecnun Ç gibi kendine has karakterlerin her biri nicelik ve nitelik olarak da hepsinden üsttedir. Yani Avrupa Yakası’ndan efsaneleşmiş kaç karakter sayabiliriz Volkan ve Burhan hariç? Ya da Geniş Aile’den Ulvi hariç? Ancak LİM’de neredeyse tüm esas karakterler arasında denge olduğu için karakter kalitesi olarak da unutulmazlar arasında yerini aldı.
Gaffur, Şahika, Dilber Hala, Dursun, Tanrıverdi, Sertaç...

Mürsel, Cevahir, Kütük, Zekai, Koyu Bilal...

Yeri değil ama karakter zenginliği açısından üç dizi de hemen hemen birbirine denk. :)

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,755
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Hayır dedigim nokta farklı ama. Başka yayıncı kanalların kasetini yüklemişler ki onun bile çok kötü kalitedeki hali yüklenmiş. Kendi kasetini yüklese en kötü 360p-480p olacak. Yani youtube'da eski diziler var mesela Sihirli Annem'de 480p ile çekilmiş ve kendi kasetiyle yüklendiği için görüntüsü güzel. Ama sorun Medyapım dizilerinde biraz. Doktorlar bile 240p ile yüklenmiş. :A Kendi kasetlerini mi kaybettiler diye düşünmüyor değilim ama çok saçma. Öyle olsa Kanaltürk'e tekrarını nasıl versin?
Evet o çok saçma. :D Belki Show tvdedir hala orijinal kayıt ve o satıyordur. Amatörlük kaynaklı mantıklı bi açıklaması olmalı bir yerde. :D