Netflix Dark - 1.Sezon Yorumları

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
1x1 ~ 1x10

Muhteşem! İşte, nihayet ve nihayet beklenen büyük dizi gelmiş. Lost tadı alabileceğimiz dizi gelmiş. Game of Thrones kalitesinde bir dizi gelmiş. Mükemmel bir sezondu, tadı damakta kaldı.

İlk bir iki bölüm fazlasıyla Stringer Things temalıyken sonradan hep birlikte diyoruz ki, Stringer Things bu dizinin yanında diz çöker, tövbe diler. Bu diziyi izledikten sonra Stringer Things gözüme çok daha fazla ergenvari gözüktü.

LOST bambaşka bir seviyede, fakat en azından Lost'u anımsatması bile başlı başına başarıdır. Geçmiş ve gelecek daima ilgimi çeker. Geçmişe gitmeyi ben de çok istiyorum, zamanında rüyalar bile görmüştüm geçmişe gittiğime dair, o kadar kafayı takmıştım. Geleceği de görmeyi kim istemez ki kötü gelecek bile olsa. Zaman paradoksu temalı olup da üstüne Alman işi olup kötü bir yapım olmasının ihtimali yoktu zaten. Fazlasıyla beğenmemde Lost esintileri, zaman konusu ve Steins Gate etkili oldu. Steins Gate'i de bir kez daha yad ederim, enfesdi. :) @MEnes

Sezon finalinin sonlarında 2052'yi göreceğimi bölümler öncesinden tahmin etmiştim. Post apocalytik bir gelecek olması beni fazlasıyla mest etti, işte bu! dedim. :D Gelecektekiler zaman yolculuğundan haberdar olduklarına göre acaba Noah da gelecekten gelen biri mi diyecektim fakat onun kim olduğu hâlâ meçhul. 2052 kısmı dizinin düğüm kısmı olacak, her şey orada gizli.

Bölümler boyunca kim kimdi, hangisiydi fazlasıyla zorlandım anlamakta. Belki yeni sezon başlayana kadar bir kez daha baştan sona izlenebilir. Ulrich'in 50'lerdeki durumunu merak ediyorum.

9.0/10

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
1x1 ~ 1x10

Muhteşem! İşte, nihayet ve nihayet beklenen büyük dizi gelmiş. Lost tadı alabileceğimiz dizi gelmiş. Game of Thrones kalitesinde bir dizi gelmiş. Mükemmel bir sezondu, tadı damakta kaldı.

İlk bir iki bölüm fazlasıyla Stringer Things temalıyken sonradan hep birlikte diyoruz ki, Stringer Things bu dizinin yanında diz çöker, tövbe diler. Bu diziyi izledikten sonra Stringer Things gözüme çok daha fazla ergenvari gözüktü.

LOST bambaşka bir seviyede, fakat en azından Lost'u anımsatması bile başlı başına başarıdır. Geçmiş ve gelecek daima ilgimi çeker. Geçmişe gitmeyi ben de çok istiyorum, zamanında rüyalar bile görmüştüm geçmişe gittiğime dair, o kadar kafayı takmıştım. Geleceği de görmeyi kim istemez ki kötü gelecek bile olsa. Zaman paradoksu temalı olup da üstüne Alman işi olup kötü bir yapım olmasının ihtimali yoktu zaten. Fazlasıyla beğenmemde Lost esintileri, zaman konusu ve Steins Gate etkili oldu. Steins Gate'i de bir kez daha yad ederim, enfesdi. :) @MEnes

Sezon finalinin sonlarında 2052'yi göreceğimi bölümler öncesinden tahmin etmiştim. Post apocalytik bir gelecek olması beni fazlasıyla mest etti, işte bu! dedim. :D Gelecektekiler zaman yolculuğundan haberdar olduklarına göre acaba Noah da gelecekten gelen biri mi diyecektim fakat onun kim olduğu hâlâ meçhul. 2052 kısmı dizinin düğüm kısmı olacak, her şey orada gizli.

Bölümler boyunca kim kimdi, hangisiydi fazlasıyla zorlandım anlamakta. Belki yeni sezon başlayana kadar bir kez daha baştan sona izlenebilir. Ulrich'in 50'lerdeki durumunu merak ediyorum.

9.0/10
Geçenlerde nerden esti bilmiyorum ama yeniden başladım Steins Gate'e dayanamadım. 5. bölümü izledim biraz durdum, çok hızlı gittiğimi fark ettim. Sindire sindire izliyorum. :) İlk izlediğimde 25 bölümü 1 günde izlemiştim o ayrı tabi. :A Dark'ı da dün gece indirdim tüm sezonu toptan izleyeceğim uygun bir zaman bulduğumda. Çok övdüler, senin de bu yorumunun üstüne erkene çekmeye çalışacağım. :)

MasacRE

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059
1x1 ~ 1x10

9.0/10
Lost benzerliğinden dolayı senin bu diziyi çok beğeneceğini tahmin ediyordum zaten, seni de etiketlemiştik izlediğimiz zaman ama takmamıştın bizi :A Neyse artık izleyip sevdiğine göre 2. sezon bölüm bölüm yorum yaparsın bizimle birlikte :D

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
1x1. Bölüm

ilk bölüm güzel başladı soru işaretleri çoğaldıkça dizilere olan ilgim iki katına çıkıyor :)
zaman doğrusal bir yönden ilerlemezmiş bunların hepsi ilüzyonmuş ?

Şu sözüde bir arkadaşımız tercüme etse harika olacak :) ''dünya bir simülasyonsa dejavu matris hatası yüzünden olur ?'' ne demek istediki burda :) özellikle @Tolstoyevski ve @Forumdash dan bir açıklama bekliyoruz :)

jonas babasını kaybetmiş babası intihar etmiş gizemli bir şekilde? intihar eden babanın bıraktığı mektubuda anası saklıyor, denilen gün ve saatte açıp okumak için... orda ne yazmıştır acaba ?
diğer ailede martha, mikkel ve magnus var, babaları ulrich ise at gibi karısı dururken gidip jonas ın annesiyle oynaşıyor :) neyse kendi bilecekleri iş? bu ulrich in kardeşide 33 yıl önce kaybolmuş? 33 yıl sonra bu kez ufak oğlan mikkel kayboldu
mikkel in kaybolduğu yerde jonah ın ölen babasının hortlağı, mağaradan yükselen çığlık ve de nükler santral tesisleri içiçe ... mikkeli kim yok etti acaba? mikkelin başına gelen 33 yıl önce amcasının başına gelenlerle aynı durum mu? bunları ilerleyen bölümlerde çözeceğiz :)
ilk bölümde martha ve fransizka gözüme çarptı , martha güzel ama biraz itici bir tip, fransizka ise karadelikler üzerine sohbet etmeyi seviyor :) ilerde NASA da görev alacak sanırım :)

birde ulrich le hannah ın güreşe tutuştuğu bu sahne çarpıcıydı :)
vJrdzA.png

not : saygıdeğer görümceğim @mrt-06 , görsele dokunmayalım rica ediyorum :)

Dejavu matris hatası yüzümden olur diye bir diyalog sahiden geçmişti, Matrix'e selam yollamışlar o sahnede. Matrix'teki şu meşhur sahnede Neo kara kediyi 2 kez gördüğünü sanınca dejavu yaşadım galiba diyordu ve Trinity hatun da Matrix'te dejavu bug demektir, bir şeylerin hata verdiğini gösterir minvalde bir şeyler diyordu. :D

Matrix'e, bengi dönüşe bile göndermeler yapan dizi gibi dizi, gel de sevme. :D

Geçenlerde nerden esti bilmiyorum ama yeniden başladım Steins Gate'e dayanamadım. 5. bölümü izledim biraz durdum, çok hızlı gittiğimi fark ettim. Sindire sindire izliyorum. :) İlk izlediğimde 25 bölümü 1 günde izlemiştim o ayrı tabi. :A Dark'ı da dün gece indirdim tüm sezonu toptan izleyeceğim uygun bir zaman bulduğumda. Çok övdüler, senin de bu yorumunun üstüne erkene çekmeye çalışacağım. :)

Ben de yakında yeniden başlayacağım, özledim efsaneyi. Tabi SNK'ye de 3.sezona yakın üçüncü kez yeniden tazeleyeceğiz hafızayı mecbur. :A

Lost benzerliğinden dolayı senin bu diziyi çok beğeneceğini tahmin ediyordum zaten, seni de etiketlemiştik izlediğimiz zaman ama takmamıştın bizi :A Neyse artık izleyip sevdiğine göre 2. sezon bölüm bölüm yorum yaparsın bizimle birlikte :D

Ya bildirim gelmemiş ya da diğer bildirimlerin yanında kaybolup gitmiş, görseydim hele konusunu okuduktan sonra mümkünü yok görmezden gelmemin. :D Neyss en azından çok geç sayılmaz, ikinci sezon ne zaman başlıyor?

MasacRE

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059
Dejavu matris hatası yüzümden olur diye bir diyalog sahiden geçmişti, Matrix'e selam yollamışlar o sahnede. Matrix'teki şu meşhur sahnede Neo kara kediyi 2 kez gördüğünü sanınca dejavu yaşadım galiba diyordu ve Trinity hatun da Matrix'te dejavu bug demektir, bir şeylerin hata verdiğini gösterir minvalde bir şeyler diyordu. :D

Ben de yakında yeniden başlayacağım, özledim efsaneyi. Tabi SNK'ye de 3.sezona yakın üçüncü kez yeniden tazeleyeceğiz hafızayı mecbur. :A

Ya bildirim gelmemiş ya da diğer bildirimlerin yanında kaybolup gitmiş, görseydim hele konusunu okuduktan sonra mümkünü yok görmezden gelmemin. :D Neyss en azından çok geç sayılmaz, ikinci sezon ne zaman başlıyor?
İkinci sezon için onay aldı ama ne zaman olur onla ilgili bir bilgi yoktur henüz. İlk sezon 1 aralıkta yayınlanmış, 2. sezon da ya sene sonu olur ya da 2019'a kalır :D

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860

Temmuz 2018'e ne kaldı ki şurada. Yakında fragman da verirler gibi. :) Dediğin gibi ben de yine yeni sezona yakın bir tur dönerim daha tatlı olur. :D

DarkLegenD

Favori Üye
Reaksiyon puanı
19,275
Puanı
1,060
Web Sitesi
www.cizikdvdkasetleri.com
Finalinde, herkesin herkes ile akraba çıkma olasılığının %50 olduğu diziyi bugün bitirdim. Açık konuşmak gerekirse hiçbir şey anlamadım. Eğer anlayabilseydim izlediğim en iyi 3 diziden biri -muhtemelen- olurdu.

2. sezonun ta sene sonuna doğru başlayacak olması ise facia denilebilir. Zaten kimin kim ile akraba olduğunu zor öğrendik, bir de onu tekrar hatırlamaya çalışacağız.

Since2011

Favori Üye
Reaksiyon puanı
7,178
Puanı
859
Dizinin ilk bölümleri yavaş ilerlemesine rağmen ben diyalogları sevdiğimden ötürü bana o kadar can sıkıcı gelmedi.Dizi 5.bölümden sonra çok fena akıyor , beyin şoklaması yaşıyorsunuz.İlk sezonu bitirdim benim size tavsiyem kesinlikle izlemelisiniz.İlk sezonu 10 üzerinden 9 puanlık olmuş.

Zaman örgüsü ilk sezonda çok iyi kurgulanmış, bundan sonra ki sezonlarda zaman örgüsü bu sekilde ilerlese kesinlikle başyapıt diziler arasında kendine yer bulur.

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
1x1, 1x2

Uzun zamandır başlamayı düşünüyordum ama 2. sezon gelmeden önceki hafta başlamayı planlamıştım, plana uygun başladım. İlk bölüm çok iyiydi, ikinci bölüm olaysızdı. Dizi kesinlikle sıkmıyor, bir gerilim havası var ama akıp gidiyor. Alman yapımı çıkması da şaşırttı beni. :D

Erik isimli bir genç kayboluyor, ardından Mikkel kayboluyor. Üstüne bir de çocuk ceseti bulunuyor, bu ceset kaybolan iki çocuğa da ait değil. Birbiriyle bağlantılı olaylar...

İkinci bölümün sonunda Mikkel'in 1986'ya gitmesi, Ulrich'i görmesi... Büyük ihtimal o kız da annesiydi, benziyordu. Çocuk neden bir şaşırma ifadesi göstermedi? (b)

Jason'un rüyaları da ilgi çekici, babası bir yerlerden gelecek ama nereden çıkacak? Babasının bıraktığı mektubun detaylarını da öğrenemedik.

• Harika
Reactions: Çiğdem

Çiğdem

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
1x1, 1x2

Uzun zamandır başlamayı düşünüyordum ama 2. sezon gelmeden önceki hafta başlamayı planlamıştım, plana uygun başladım. İlk bölüm çok iyiydi, ikinci bölüm olaysızdı. Dizi kesinlikle sıkmıyor, bir gerilim havası var ama akıp gidiyor. Alman yapımı çıkması da şaşırttı beni. :D

Erik isimli bir genç kayboluyor, ardından Mikkel kayboluyor. Üstüne bir de çocuk ceseti bulunuyor, bu ceset kaybolan iki çocuğa da ait değil. Birbiriyle bağlantılı olaylar...

İkinci bölümün sonunda Mikkel'in 1986'ya gitmesi, Ulrich'i görmesi... Büyük ihtimal o kız da annesiydi, benziyordu. Çocuk neden bir şaşırma ifadesi göstermedi? (b)

Jason'un rüyaları da ilgi çekici, babası bir yerlerden gelecek ama nereden çıkacak? Babasının bıraktığı mektubun detaylarını da öğrenemedik.
Oooo başlamana çok sevindim yeni sezonu birlikte izleriz :Z:Z:Z

Bu beyin yakan dizilerin en anlaşılır ve en iyi hali bu :A :A :A

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
1x3
Dizi çok garip gidiyor, her bölümde farklı soru işaretleri oluşuyor. Soruların hiçbirine cevap alamamakla beraber sorular da yığılıyor. Çok da sürükleyici gidiyor tabi. :D
Mikkel'in 1986'ya geçişiyle karakterler de geçiş yaptı aslında, bölüm boyunca karakterlerin gençliklerine gittik. Hannah o zamandan Ulrich'e yanıkmış anlaşılan. :A

Mads'in kaybolmasıyla 33 koyunun telef olması... 33 sayısında da bir şey var bu durumda, çünkü ''tekrar olacak'' diyen adam 33 yıl sonra tekrarına dikkat çekmişti yanlış hatırlamıyorsam. Kuşların telef olması da çok garip.

Ek olarak ölen koyunların da kulak zarları epey zarar görmüş, yırtılmış. Ölen ismi belli olmayan çocuğun da kulakları aynı zararı görmüştü. Bağlantılar birleşiyor az çok.

• Harika
Reactions: Çiğdem

Çiğdem

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
Dizi çok garip gidiyor, her bölümde farklı soru işaretleri oluşuyor. Soruların hiçbirine cevap alamamakla beraber sorular da yığılıyor. Çok da sürükleyici gidiyor tabi. :D
Mikkel'in 1986'ya geçişiyle karakterler de geçiş yaptı aslında, bölüm boyunca karakterlerin gençliklerine gittik. Hannah o zamandan Ulrich'e yanıkmış anlaşılan. :A

Mads'in kaybolmasıyla 33 koyunun telef olması... 33 sayısında da bir şey var bu durumda, çünkü ''tekrar olacak'' diyen adam 33 yıl sonra tekrarına dikkat çekmişti yanlış hatırlamıyorsam. Kuşların telef olması da çok garip.

Ek olarak ölen koyunların da kulak zarları epey zarar görmüş, yırtılmış. Ölen ismi belli olmayan çocuğun da kulakları aynı zararı görmüştü. Bağlantılar birleşiyor az çok.
Sana fazla zorlarsan beynini kıvılcım çıkabilir demiştim :F Karışık şeyleride var hele bazı konular gelecek iyice beynin yanacak :A Ama çok sürükleyici evet :A

• Güldürdün
Reactions: Yiğitt

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
1x5

Sonunda kafamdaki büyük soru cevap buldu, bağlantılar oturmaya başladı. :D
Mikkel geçmişe gidince orada kalmış, günümüze gelememiş. Ardından Hannah ile evlenmiş, yani Jonas'ın babası Mikkel oldu? Bayağı garip bir vaka. :D Mikkel'e bakan hemşire de onu evlatlık aldı anladığım kadarıyla, o yaşlı kadın da o hemşire zaten.

Jonas ile Martha da başladı diyebiliriz, o zaman buradan şu çıkıyor: Martha da Mikkel'in ablasıydı, o halde Jonas'ın halası da Martha. :F

Noah ortaya çıktı, bakalım ondan neler çıkacak?

• Beğendim
Reactions: kerem

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
1x6

Bağlantılar birleşmeye devam ediyor. :D
Aslında anlamıştım böyle olduğunu, o gözleri yanmış ve kime ait olduğu belli olmayan çocuk ceseti Mads'e ait... Mads nasıl geldi peki buraya, onun gizemi de çözülür sanırım yakında.

Jonas da geçmişe gitti, mağarayı dolaşa dolaşa 1986'yı buldu. Annesi Hannah ile karşılaştı. :D

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
1x8

Dizi iyice ilginç bir hal almaya başladı. :D
Bu sefer de 1953 yılına gittik. Jonas'ın gittiği tünel 1986'ya gitmişti, Ulrich'in gittiği diğer tünel ise 1953'e gitti. O dönemi görmek de epey keyifliydi, beğendim o sahneleri de. :D

Ulrich takmış Helge'ye, küçük yaştaki Helge'nin kafasını eze eze öldürdü. (Herhalde ölmüştür yani, kurtulma şansı var mıdır? (b))

Zaman tüneli, santraldeki bir patlama sonucu oluşmuş...

1953'te de olaylar kendini tekrar etmiş, yine gözleri yanmış, kulakları yırtılmış çocuk cesetleri...

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
1x10 (Sezon Finali)

Soruların hepsi yanıt bulmadı, ek olarak yeni sorular yerleşti. Tabi sürprizi de vardı. :D
Değişik takılan adam da Jonas'ın yaşlı haliymiş, hiç aklıma gelmezdi. Dizide iki farklı zamanın aynı kişisi ilk kez karşı karşıya geldi. Jonas da şok oldu garibim. :D

Charlotte'ydi sanırım ismi, kadının 1953 kayıtlarına baktığında orada Ulrich'i görmesi ve o an ki şaşkınlığı güzeldi. Ulrich'in durumu ne olacak, ben en çok onu merak ediyorum.

Helge'de bir şeyler varmış, Ulrich boşa şüphelenmemiş. Noah'ın adamıymış da öldüren o mu peki? Orası da soru işareti kaldı şimdilik.

Kuş ölümlerine dair de bir iz bulamadık henüz, orası da soru işareti kaldı.

Noah da Bartosz'un yaşlı hali mi? Benziyorlar sanki, bence öyle. :D