Huawei'ın Yeni Işletim Sistemi Hazır: "HongMeng"

kerem

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,590
Puanı
1,060
Çinli telekomünikasyon devi Huawei, ABD yaptırımlarının ardından uzun süre boyunca hazırlığını yapmakta olduğu iletişim sistemi 'HongMeng'i hayata geçiriyor. Şirket, faaliyet yürüttüğü ülkelerde yeni işletim sisteminin patent başvurularına başladı.

1039365934.jpg

Huawei tüketici bölümü CEO'su Richard Yu, Die Welt'e verdiği röportajda şirketin ABD yaptırımları sonucunda Android sisteminden çıkarılması durumunda kendi işletim sistemlerinin yedekte bekletildiğini açıklamıştı.

Çin Fikri Mülkiyet İdaresi'nin internet sitesine göre Huawei ayrıca, 'HongMeng' için geçen yılın Ağustos ayında marka başvurusunda bulunmuştu. Öte yandan, yeni işletim sistemiyle ilgili detaylar ise henüz netleşmiş değil.

Çin'in Huawei'yi 'yasa dışı dinleme faaliyetlerinde kullandığını' iddia eden ABD'ye göre, Çinli telekomünikasyon devi doğrudan Çin Komünist Partisi (ÇKP) tarafından kontrol ediliyor. Bu iddialar ise hem Çin yönetimi, hem de Komünist Parti üyesi olduğu bilinen Huawei CEO'su Ren Zhengfei tarafından yalanlanmıştı.

Yeni işletim sisteminin, halihazırda 1 milyon Huawei cihaz için hazır hale getirildiği ve Çin başta olmak üzere Ekim ayından itibaren aktif bir şekilde çalışmaya başlayacağı öğrenildi.

İşletim sisteminin kurulacağı telefonlar ise daha çok giriş ve orta segment telefonları kapsayacak.

Şirkete yakın kaynakların iddiasına göre ise Huawei P40 ve Mate 30 serisi telefonların kutusundan bu işletim sistemiyle çıkacak. Ancak bu konuda net bir bilgi bulunmuyor.

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Şey Android uygulamalarının da bu yeni işletim sisteminde çalişiyor olabilmesi:A Çin malı Android :A

Androidi severim ama yaptıgı yanliş. ABD'de yasakla napıcaksan:T:

• Güldürdün
Reactions: kerem

kerem

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,590
Puanı
1,060
Şey Android uygulamalarının da bu yeni işletim sisteminde çalişiyor olabilmesi:A Çin malı Android :A

Androidi severim ama yaptıgı yanliş. ABD'de yasakla napıcaksan:T:
Adamlara zar zor 3-4 ay süre verildi, bu kısa sürede uygulama üretebilmelerini geçtim yeni bir işletim sistemi çıkarabilmeleri bile mucize gibi birşey. :A

Şirket Apple'ı geçince duruma el atma gereği duydular, kıskançlıktan başka bir neden olamaz. :X

• Güldürdün
Reactions: Forumdash

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Adamlara zar zor 3-4 ay süre verildi, bu kısa sürede uygulama üretebilmelerini geçtim yeni bir işletim sistemi çıkarabilmeleri bile mucize gibi birşey. :A

Şirket Apple'ı geçince duruma el atma gereği duydular, kıskançlıktan başka bir neden olamaz. :X
Zaten işleti sistemi yapacaklarını duyurmuşlar önceden. Böylelikle hızlı giriş yaparlar. Gayet başarılı grafik çiziyor Huawei. TR'de de revaçta. Yeni işletim sisteminin zafiyetinden cok insanlar sadece insta, fb, wassap, twitter gibi uygulamaların çalişabilirleliğine bakcaktir. Onlar calişiyorsa kütür kütür gider:A Tabi Pubg filan da oynansın bi zahmet:F

Bi de ambargonun 5g teknolojisinin de payı cok :X Sadece telefon olarak bakmıyorlar:A Nasıl apple suan tüm sistemi kendine bağlıyor 5g teknolojisiyle Huaweide aynı taktikle dünyadevi olacak:X

• Güldürdün
Reactions: kerem

kerem

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,590
Puanı
1,060
Zaten işleti sistemi yapacaklarını duyurmuşlar önceden. Böylelikle hızlı giriş yaparlar. Gayet başarılı grafik çiziyor Huawei. TR'de de revaçta. Yeni işletim sisteminin zafiyetinden cok insanlar sadece insta, fb, wassap, twitter gibi uygulamaların çalişabilirleliğine bakcaktir. Onlar calişiyorsa kütür kütür gider:A Tabi Pubg filan da oynansın bi zahmet:F

Bi de ambargonun 5g teknolojisinin de payı cok :X Sadece telefon olarak bakmıyorlar:A Nasıl apple suan tüm sistemi kendine bağlıyor 5g teknolojisiyle Huaweide aynı taktikle dünyadevi olacak:X
Banada Huawei çökmez gibi geliyor ama dimdik ayakta durdukça ABD her zaman ambargolar uygulacaktır. :X

Instagram, Whatsapp falan çalışır da Pubg'dan çok emin olma derim. Ben Huawei'ın ABD'nin gözünün korkması için boylebir açıklama yaptığını düşünüyorum. Kesinlikle onlar da şok olup hazırlıksız yakalanmışlardır. :A

Huawei başarısına başarı katarsa yakında Whatsapp, Instagram, Facebook vs. de çalışmaz bence. Umarım Huawei kullanmıyorsundur. :F

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,793
Puanı
1,061
Ben de Huawei almayı düşünüyordum ama Twitter, Whatsapp gibi uygulamalar bir gün aniden kullanılmaz hale gelirse diye boşa para harcamak da istemiyorum. Neyse yine de başarılar Jet Sosyete’nin canım sponsoruna. :bhr:

• İlginç

kerem

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,590
Puanı
1,060
  • Güldürdün

Aserat