Yapay Zeka Bir Hayal Mi?

Frank Slade

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
1,355
Puanı
535
Son dönemlerin en gözde muhabbetlerinden biri de "yapay zeka gerçekten yapılabilir mi?".

Şimdi olayı baştan ele alalım.Öncelikle "yapay zeka" adını verdiğimiz kavram bugün belli ölçülerde hayat buldu.Yani şu anda sorduğunuz sorulara kendi cümleleriyle cevap verebilen yapay zekalı robotlarımız var.Hatta bunu bir tık ileri götürerek benlik bilinci olan bir robot bile yapıldı.Fakat bunun iddia edildiği gibi bir benlik bilinci olup olmadığını tartışabiliriz.

Yapay zekanın şu anda en büyük handikabı en basit tabirle bilinç ve farkındalık eksikliği.

Şöyle bir örnek verelim:

• Biz insanlar kendimizin farkındayız.(Bunun yapıldığı söyleniyor.)

• Aynı zamanda yaratıcı varlıklarız.Yani resim çizebilir ve bir şeyler besteleyebiliriz.(Resim yapan yapay zekalı robotlarda mevcut)-Fakat sadece tek bir işlevi yerine getirmek için donatılmış olması burada biraz sıkıntı doğuruyor.Yani yaratıcılık dediğimiz kavram tek bir şey üzerinde yoğunlaşamaz.Yaratıcı bir yapay zekadan bahsediyorsak hem müzik hem resim alanında çok başarılı olmasa da bir şeyler üretebilecek konumda olmalı.O nedenle bunun çok geçerliliği olduğunu düşünmüyorum.

• Yine biz insanlar olarak geleceği düşünüyor ve geleceğimizle ilgili planlar yapıyoruz.Bu en sıkıntılı konulardan biri.Çünkü herhangi bir yapay zekanın gelecekle ilgili planlar yapmasını ve kendi benliğinin farkında olarak bir şeyler üretmesini pek olası görmüyorum.

• Bana göre en büyük ve en sıkıntılı durum duygularımız.İleride yapay zekalı,bizden daha zeki ve kendi varlığının farkında robotlar yapıp kendimizi onlara yok ettirsek bile; gerçekten duyguları olan varlıklar olabilecekler mi?

Tüm bu paradigmaları düşündüğümüzde insan benzeri bir yapay zeka yapmak bence çok olası değil.Fakat birçok bilim adamı ve fütürist komplo teorisyenleri bunun olacağını iddia etmeye devam ediyorlar.Olabilir mi? Böyle bir ihtimal var mı? Sizinde görüşlerinizi bekliyorum.

BuraK

XanTier

Emekli
Reaksiyon puanı
8,234
Puanı
1,061
Evrim teorisine göre şimdiki halimize gelmemiz birkaç yüzyılda olmadı, yapay zekanın da bilinç sahibi olması da yakında mümkün görünmüyor diye mümkün değil diyemeyiz. Yapay zekanın ne yaptığının farkında olması, yani bilinç sahibi olması çok kompleks bir durum mu? Belki öyle, ama ulaşılamayacak bir nokta değil. İnsan bilinci akla hayale sığmayan bir şey olsa bile, bu, duyguların birer yanılgı olduğu gerçeğini değiştirmez. Duygularımız bizim hissettiğimiz gibi değil, biz öyle hissediyoruz. Sonuçta her şey kimyasal reaksiyonlara, daha spesifik olmak gerekirse bir elektronun kafasına göre spin up-spin down yapmasına bağlı bile denebilir. :D

Frank Slade

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
1,355
Puanı
535
Evrim teorisine göre şimdiki halimize gelmemiz birkaç yüzyılda olmadı, yapay zekanın da bilinç sahibi olması da yakında mümkün görünmüyor diye mümkün değil diyemeyiz. Yapay zekanın ne yaptığının farkında olması, yani bilinç sahibi olması çok kompleks bir durum mu? Belki öyle, ama ulaşılamayacak bir nokta değil. İnsan bilinci akla hayale sığmayan bir şey olsa bile, bu, duyguların birer yanılgı olduğu gerçeğini değiştirmez. Duygularımız bizim hissettiğimiz gibi değil, biz öyle hissediyoruz. Sonuçta her şey kimyasal reaksiyonlara, daha spesifik olmak gerekirse bir elektronun kafasına göre spin up-spin down yapmasına bağlı bile denebilir. :D

İhtimal var mı? Evet var. Bu tarz olaylarda ilk önce ihtimaline bakarız.İhtimal konusunda sınıftan geçebilir.Fakat ikinci ölçek olasılıktır.Ve olasılığı çok düşük olan bir ata oynamayız :D

Bilinç sahibi olmakla ne kastettiğin önemli.Evet kendi farkına varmak dediğin olay yazıda bahsettiğim gibi kısmen yapıldı zaten.Fakat olay şurada kopuyor.İnsanların hayalleri ve hedefleri var.İlerisi ile ilgili düşünüp planlar yapabiliyor.

Duygulardan kastım çok farklı bir şey.Bana göre bunlar beyin dışında vücudumuzda bulunan bir şeyle ilgili.Yani ruh diyebilirsin ya da bir enerji.İnsan beyninin birebir aynısını bile yapsan kesinlikle bizimle aynı olan bir robot yaratılabileceğine inanmıyorum.Kesinlikle bizlerde o materyalist düşüncenin iddia ettiğinden daha fazlası var.

Bana göre eğer bunu başarabilirlerse Tanrı anlayışı yok olur.Yani insan kendisinin aynısı bir şey yaratabilirse Tanrı' nın bize verdiğini söylediği(en azından ilahi teizm anlayışında böyle söyleniyor) ruh geçerliliğini kaybeder.

Son düzenleme: