Yılbaşını Kutlamayalım (Yine Ben)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

beyazsoy

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,169
Puanı
1,059
Kurbanı kesip sevap diye dağıtıyorlar beyazsoy. Hindiyi kimse dağıtmıyor. ;)
Bağlantıyı yalalayamadim))) demek istediğim. Hic bir hristiyanın müslüman adetlerini yaptığını gördün mü gördüysen hindiyi ister sabit ister te no problem))

34rcp44

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
8,210
Puanı
610
o anlamda demedim )) hani dedin ya hepsinden vazgecip cehennemlik mi olalım diye ben de diyorum ki tv'den vazgeçmek falan zor geliyor işimize geleni yapıp yılbaşından mı vazgeçelim bir tek
bende diyorumki bişeyi yapamıyosak diğerlerinidemi yapmayalım keşke tv izlemesek keşke müzik dinlemesek keşke internete girmesek bunlar insanın nefsine ağır geliyo en azından benim ama bu olay tamiyle farklı sırf onlar yapıyo diye bizde yapıcaz demek değil bu olay ne var kardeşim her zaman ne yiyosan o akşamda onu ye herzaman gece yarısı 10 dan geriye sayıyosan ozamanda say bişey demem ama sırf o gün için bişey yapma tam gece yarısı tv izliceğine tombala çekiceğine biliyosan bi kaç sayfa kuran oku ha bilmiyomusun 2 rekat kabir nur namazı kıl şükür namazı kıl ha bunlarıda yapamam diyosak orasına artık ben karışamam

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Yıl olmuş 2014 -2015?- hala bunlar mı konuşuluyor? Pardon ama ben buna gülerim. :D

Edit: Güldüm.

yatutarsa

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,224
Puanı
1,060
bende diyorumki bişeyi yapamıyosak diğerlerinidemi yapmayalım keşke tv izlemesek keşke müzik dinlemesek keşke internete girmesek bunlar insanın nefsine ağır geliyo en azından benim ama bu olay tamiyle farklı sırf onlar yapıyo diye bizde yapıcaz demek değil bu olay ne var kardeşim her zaman ne yiyosan o akşamda onu ye herzaman gece yarısı 10 dan geriye sayıyosan ozamanda say bişey demem ama sırf o gün için bişey yapma tam gece yarısı tv izliceğine tombala çekiceğine biliyosan bi kaç sayfa kuran oku ha bilmiyomusun 2 rekat kabir nur namazı kıl şükür namazı kıl ha bunlarıda yapamam diyosak orasına artık ben karışamam
Böyle yapman işine geleni yapman oluyor işte :) bence de Allah haram.kilmadi ama müzik dinlemeyelim, tv, izlemeyelim, internete de girmeyelim Allah kesin böyle dünyadan bihaber muslumanlar istiyordur süper fikir bence de. Yılbaşının neyine karşı olduğumu önceki mesajlarda söylemiştim zaten, insanlar bir araya gelip yemek yeyip birlikte vakit geçirse tombala oynasa ne zararı olacak? Hindi de Allah'in haram etmedigi bir nimet 30 Aralik'ta bir sey olmuyor 31'de yiyince mi sorun var ))

34rcp44

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
8,210
Puanı
610
Böyle yapman işine geleni yapman oluyor işte :) bence de Allah haram.kilmadi ama müzik dinlemeyelim, tv, izlemeyelim, internete de girmeyelim Allah kesin böyle dünyadan bihaber muslumanlar istiyordur süper fikir bence de. Yılbaşının neyine karşı olduğumu önceki mesajlarda söylemiştim zaten, insanlar bir araya gelip yemek yeyip birlikte vakit geçirse tombala oynasa ne zararı olacak? Hindi de Allah'in haram etmedigi bir nimet 30 Aralik'ta bir sey olmuyor 31'de yiyince mi sorun var ))
sen herzaman tombala oynuyosan yine oyna sen hergün hindi eti yiyosan ozamanda ye bu saydıklarını o güne husus yapman onlara benzemektir peki neden onlar kurban bayramımızda hayvan kesmiyolar neden bizim hicri yılbaşımızı kutlamıyolar ya adamlar çam ağaçları süsleyip hoş geldin 2015 yazıyo biz bikere hoş geldin 11 ayın sultanı yazıyormuyuz sen kalkmış hala böyle şeyin ne zararı var diyosun yap kardeşim benim ve herkezin vazifesi iyiliği emredip kötülükten neyh etmektir uygulayıp uygulamamak size kalmış

yatutarsa

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,224
Puanı
1,060
@34rcp44 niye anlamamakta ısrar ediyorsun kurban bize özel bir bayramken yılbaşı tum insanları ilgilendiren bir olay niye birilerine ozguluyorsun? hicri takvim kullanıyor olsaydık hicri yılbaşı kutlardik :) sen kendi kendine vazife cikardiysan Allah mübarek etsin ne diyeyim.

gözlemci

Favori Üye
Reaksiyon puanı
12,604
Puanı
861
İyi de kardeşim benim sen şu an 31 aralıktan 1 ocağa geçtiğin gece yeni yıla girmiş sayılıyorsun. Bütün işlerin, planların bu tarihe göre, Hicri takvimine göre değil. Ayrıca Hicri takviminden de Ramazan ayını kutluyoruz. Ramazandan güzel bayram mı var, o ay 30 gün oruç tutuyoruz, sonra bittiğinde Ramazan bayramı geliyor bayram ediyoruz.

Yeni yıl geliyor ve kutluyorsun bu kadar yani bunu büyütmenin anlamı yok ki.

Aynen, ben çocukken süslerdim de şimdi üşeniyorum süslemeye. Daha çok çocuklar sevdiği için de süslenir. :)

Hindi yemek günah mı ki? Normal zamanlarda da yeriz. Aslında 31 aralığı bu kadar deşen sizin düşünceleriniz. Normal zamanda hindi yiyince hristiyan adeti değil de 31 aralık gecesi yemek mi günah anlamadım? (b)

31 aralık gecesi sofrada tavuk da olabilir, kaz da, hindi de, koyun eti de. Yani bunu mesele haline getirmek anlamsız bence.
İşte sorun orada onlara benzememek için hindi yemiyeceksin dediğim gibi o gece koyun ye hiçbir anmaı olmaz ama hindi onlarda mübarek günlerde kesilen birşey peki bana sorayım hiç kurban bayramında dana,öküz vs kesen hristiyan gördün mü? :)

Polat Şaşmaz

Favori Üye
Reaksiyon puanı
33,523
Puanı
1,061
Aynen öyle aga bende gecen seneden itibaren biraktim kutlamayi senin sayende (kutlama dediysem ailecek saka para oynar 10 dan geriye sayardim.) Allah razi olsun senden :)

Bunları okuyupta hala kutlamaya onlara özenen varsa ahirette bizim haberimiz yoktu demesinler önünüzde koskoca Hadis ve Ayetler var...

34rcp44

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
8,210
Puanı
610
Aynen öyle aga bende gecen seneden itibaren biraktim kutlamayi senin sayende (kutlama dediysem ailecek saka para oynar 10 dan geriye sayardim.) Allah razi olsun senden :)

Bunları okuyupta hala kutlamaya onlara özenen varsa ahirette bizim haberimiz yoktu demesinler önünüzde koskoca Hadis ve Ayetler var...
aga 1 kişinin bile dönmesine vesile olabildiysek ne mutlu bize :)

@34rcp44 niye anlamamakta ısrar ediyorsun kurban bize özel bir bayramken yılbaşı tum insanları ilgilendiren bir olay niye birilerine ozguluyorsun? hicri takvim kullanıyor olsaydık hicri yılbaşı kutlardik :) sen kendi kendine vazife cikardiysan Allah mübarek etsin ne diyeyim.
halla halla yılbaşı nasıl herkesi ilgilendiren bir olay ya yılbaşı HZ.İsa a.s mın doğumu ve onlar bu başlık altında kutlamalar vs yapıyolar.Uzun lafın kısası kardeşim benim bayram günlerim bellidir Ramazan ve Kurban bayramı olarak siz hangi şeyi hangi maksatla kutluyorsanız kutlayın keyfiniz bilir ben görevimi yaptım.

gözlemci

Favori Üye
Reaksiyon puanı
12,604
Puanı
861
Yıl olmuş 2014 -2015?- hala bunlar mı konuşuluyor? Pardon ama ben buna gülerim. :D

Edit: Güldüm.
yılı bilmem ama berkan cehennem hala aynı cehennem haberin olsun.
@berkann sana bir önerim var Huzur Sokağı-Şule Yüksel Şenler bunu oku rica ediyorum kitap resmen bu ve bunun gibi düşüncelere binaanen yazılmış :)

İzle içindeki din duygusunu canlandırıcaktır hatta kitapta şöyle meşhur bir söz var ;

Biz nasıl müslümanız 5 vakit namaz kılmıyoruz ,müslümanlığın gereklerini yerine getirmiyoruz peki ama hristiyanız desek o bile değil onlar kendi bayramlarını kutlar ve kiliseye giderler :) Bizse "dinsiz" sayılıyoruz o zaman !!

RüzgarGülü

Favori Üye
Reaksiyon puanı
4,470
Puanı
561
sen herzaman tombala oynuyosan yine oyna sen hergün hindi eti yiyosan ozamanda ye bu saydıklarını o güne husus yapman onlara benzemektir peki neden onlar kurban bayramımızda hayvan kesmiyolar neden bizim hicri yılbaşımızı kutlamıyolar ya adamlar çam ağaçları süsleyip hoş geldin 2015 yazıyo biz bikere hoş geldin 11 ayın sultanı yazıyormuyuz sen kalkmış hala böyle şeyin ne zararı var diyosun yap kardeşim benim ve herkezin vazifesi iyiliği emredip kötülükten neyh etmektir uygulayıp uygulamamak size kalmış
Ben her zaman içki içiyorum. Yılbaşında da büyük ihtimal yine içeceğim bu durumda günah olmuyor mu yani ? :D

34rcp44

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
8,210
Puanı
610
Ben her zaman içki içiyorum. Yılbaşında da büyük ihtimal yine içeceğim bu durumda günah olmuyor mu yani ? :D
söylediklerimi çarpıtma o adam neyden bahsetti hindi eti yemekle tombala oynamaktan bende ona binayen söyledim sen burdan onu anlıyosan o senin sorunun

34rcp44

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
8,210
Puanı
610
Şimdi ben her zaman içiyorum yani yılbaşına has olmayacak bu. Ekstradan günaha girmem değil mi ?
sana bişey söylicem ama kızma günahın dibine kadar girmişsin bundan tövbe ediceğine ogünde içip hem onlara benzicen hemde haram bişeyi yapıcan Allah muhafaza bir an önce tövbe edip bırak bu kötü alışkanlıklarını.

RüzgarGülü

Favori Üye
Reaksiyon puanı
4,470
Puanı
561
sana bişey söylicem ama kızma günahın dibine kadar girmişsin bundan tövbe ediceğine ogünde içip hem onlara benzicen hemde haram bişeyi yapıcan Allah muhafaza bir an önce tövbe edip bırak bu kötü alışkanlıklarını.
Doğru söylüyorsun ama kafam güzelken kendimde oluyorum sadece. Ne desen boş şimdilik ama belki ileride. Hayat ne olur bilemeyiz. :)

34rcp44

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
8,210
Puanı
610
Doğru söylüyorsun ama kafam güzelken kendimde oluyorum sadece. Ne desen boş şimdilik ama belki ileride. Hayat ne olur bilemeyiz. :)
bu illetten kurtulmak istiyosan sana tavsiyem arkadaş çevreni değiştir ve bian önce namaza başla sonra kendindeki değişime sende şaşırıcaksın hayatına gelmeyen renk tat ozaman gelicek Allah bir an önce bu illetten kurtulmayı sana ve senin gibi olan kardeşlerimize nasip eylesin :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...