En Son İzlediğiniz Film? 🎞

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan şirin
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
@gundix123 küçük bir rol. Son dakikalarına doğru filmin. :)

@OzaN izledikten biraz araştırdım Tarantino'yu. Her filminde aynı şeyleri kulanmış. Ama o kullandığı şeyleri başka bir yönetmen yapsa "kendini tekrarlıyor" denilirdi, beğenilmezdi. :)

Bu arada araştırırken bulduğum ilginç bir şey var. Mia yemeğe çıktığında Tarantino'nun ilerleyen yıllardaki filmi Kill Bill'in senaryosunu anlatıyordu. Bu gönderme güzeldi. :)
Gönderme ve tekrarlama farklı şey. Tarantino o dengeyi iyi kurduğu için başarılı. :) Yönetmenin kendi filmlerine atıfta bulunması güzel bir şey bence. :)

• Başrol karakterleri özellikle Chevrolet ve Cadillac olmak üzere genellikle General Motors araçları kullanırlar.
  • Her filmine, azalarak tamamen kesilen ve sonra tekrar duyulmaya başlayan bir müzik sahnesi ekler:
    • Rezervuar Köpekleri (kulak sahnesi) - Mr. Blonde (Michael Madsen) arabasına yürür ve sonra tekrar içeri gelir;
    • Ucuz Roman (aksama sahnesi) - Butch Coolidge (Bruce Willis) yukarı doğru kaçar ve bir samuray kılıcıyla geri döner;
    • Jackie Brown (Beaumont Livingston'ın ölümü) - Beaumont Livingston (Chris Tucker) Ordell Robbie (Samuel L. Jackson) tarafından kullanılan bir aracın bagajındadır. Radyo çalarken araç uzaklaşır ve sonra U dönüşü yaparak kameraya doğru gelir.
    • Kill Bill Vol. 1(meydan okuma sahnesi) - O-ren ve çetesi eğlenirken kısık sesle çalmaya başlayan müzik(from man to man), Gelin seslendiğinde yükselir; Sofie 'nin dehşet sahnesinde kısılıp, Gelin yürümeye başlayınca yine yükselir ve durmasıyla kesilir.

• Karakterleri sıklıkla kapı ağzında, kapıları açarken ve kaparken görüntüler. Filmlerinde şiddetin çoğu ve önemsiz karakter diyalogları daha çok sahne dışında gerçekleşir.
  • Filmlerinin çoğunda çanta ve valizler önemli rol oynar.
  • Hemen hemen tüm filmleri Los Angeles'ta geçer (Kill Bill istisnadır ama yine de Los Angeles'ta geçen kısa bir sahnesi vardır.).
  • Kült filmlere ve televizyon dizilerine atıfta bulunur ve müziklerini kullanır.
  • Dolaylı da olsa önceki filmleri ile sıklıkla bağlantılar kurar. Kevin Smith'in View Askewniverse'i gibi ama daha ince bir şekilde kendi evrenini yaratmış gibidir.
  • Meksika açmazı ("Mexican standoff"): Filmlerinin çoğunda üç ya da daha fazla karakter aynı anda birbirlerine silah doğrultur.
  • Filmlerinde sıklıkla sıradışı bir öykü anlatım tarzı kullanır:
  • Sıklıkla komedyenlere küçük roller verir:
  • Karakterler elleriyle bir şeyler yaparken çok yakın çekimle yapılan kesitler, Brian De Palma'nın tekniğini anımsatır. Bu sahneler çok sık taklit edilmektedir.
  • Sahne dışında birisi konuşurken uzun süre bir karakterin yüzünü yakın çekime almak: Bill konuşurken The Bride 'ın yüzü ve Marsellus konuşurken Butch'ın yüzü. Soysuzlar Çetesinde Albay Landa konuşurken Shosanna'nın yüzü.

• Yaratıcısı olmasa da ün kazandırdığı trunk shot (bagaj çekimi). Daha önce Martin Scorsese'nin Goodfellas filminde görülen bu sahneyi Rezervuar Köpekleri, Ucuz Roman, Gün Batımından Şafağa, Jackie Brown ve Kill Bill 'de kullanmıştır.
  • Hemen hemen tüm filmlerinde karakterlerin takma adı vardır: Ucuz Roman 'da Honey Bunny ve Pumpkin, Rezervuar Köpekleri 'ndeki çete üyeleri ve Kill Bill 'de Bill'in ekibi.
  • Hemen hemen tüm filmlerinde oburluk-arsızlık arası bir yemek yeme sahnesi vardır. Ucuz Roman da Marsellius'un, Ölüm Geçirmez de Dublör Mike' ın cafede, Soysuzlar Çetesi'nde Albay Landa nın sahneleri.
  • Hemen hemen tüm filmlerinde kadın ayağı sahnelerine yakın çekim yapar. Kendisi ayak fetiştidir.
  • Filmlerinde sıklıkla küçük bir rolde oynar:
    • Rezervuar Köpekleri 'nde Mr. Brown,
    • Ucuz Roman 'da Jimmie Dimmick,
    • Desperado 'da kamyonetteki adam,
    • Dört Oda 'da Chester Rush,
    • Gün Batımından Şafağa 'da Richard Gecko,
    • Jackie Brown 'da telefon kayıt makinesindeki ses,
    • Kill Bill 'de ölü bir Crazy 88 çete üyesi.
  • Sıklıkla bir karakteri bir şarkıya eşlik ederken gösterir:
  • Filmde karakterler banyoyu nadiren kullansa da Tarantino sıklıkla bir tuvalet sahnesi kullanır: Rezervuar Köpekleri 'nde Tim Roth, Ucuz Roman 'da John Travolta, Çılgın Romantik 'te Christian Slater, Gün Batımından Şafağa 'da Juliette Lewis, Kill Bill Vol.1 'de Uma Thurman ve Kill Bill Vol.2 'de Daryl Hannah.
  • Kendisi de karışık etnik kökenden gelen Tarantino bazı fimlerinde çift etnik kökenden gelen karakterler kullanır:
    • Ucuz Roman 'da Jules Winfield (Samuel L. Jackson), yarı siyahi, yarı Samoalı Antwan "Tony Rocky Horror" Rockamora'dan sözeder,
    • Kill Bill Vol.1 'de O-Ren Ishii (Lucy Liu) yarı Japon yarı Çinli-Amerikalı, en yakın arkadaşı Sofie Fatale de (Julie Dreyfus) yarı Japon yarı Fransızdır.
    • Çılgın Romantik 'daki Drexl (Gary Oldman) beyazdır ama siyah olduğunu düşünmekte ve annesinin Apaçi olduğunu iddia etmektedir.
  • Tarantino'nun yönettiği dört film ve senaryosunu yazıp yönetmediği üç filmin tamamı suç ve suçlular üzerinde dönmektedir.
  • Başlıca karakterlerin sigara içmesi Tarantino'nun filmlerinde oldukça sık tekrarlanan bir özelliktir ve Kill Bill serisindeki The Bride oldukça önemli bir istisnadır.
  • Şu oyunculara filmlerinde sık sık yer vermiştir:
    • Tim Roth (Rezervuar Köpekleri, Ucuz Roman),
    • Harvey Keitel (Rezervuar Köpekleri, Ucuz Roman),
    • Uma Thurman (Pulp Fiction, Kill Bill),
    • Michael Madsen (Rezervuar Köpekleri, Kill Bill),
    • Steve Buscemi (Rezervuar Köpekleri, Ucuz Roman),
    • Samuel L. Jackson (Ucuz Roman, Jackie Brown, Kill Bill, Çılgın Romantik).
  • Sıklıkla siyah takım elbiseli, beyaz gömlekli ve siyah kravatlı karakterlere yer verir:
    • Rezervuar Köpekleri 'ndeki hırsızlar,
    • Ucuz Roman 'daki John Travolta ve Samuel L. Jackson,
    • Gün Batımından Şafağa 'daki Gecko kardeşler,
    • Kill Bill Vol.1 'deki Crazy 88 çetesi.
  • Karakterlerin konularını ve motivasyonlarını geliştirmek için sıklıkla geçmişlerini de çeker.
  • Kill Bill: Vol.2 'de "The Bride", kovboy çizmesine sakladığı usturayla tabuttan çıkar (yakın mesafeden tabutu kıran bir yumruktan sonra), Rezervuar Köpekleri 'ndeki Mr. Blonde çizmesinin içinde kulak kesme sahnesinde kullandığı usturayı taşır.
  • Yönettiği her filmde en azından bir kez Wilhelm çığlığı ses efekti kullanılmıştır.

Gönderme ve tekrarlama farklı şey. Tarantino o dengeyi iyi kurduğu için başarılı. :) Yönetmenin kendi filmlerine atıfta bulunması güzel bir şey bence. :)

Ben demek istediğim şey yukarıdakiler. :D Bunlar bence yönetmeni abartmaktan başka bir şey değil. :)

Moderatörün son düzenlenenleri:
Ben demek istediğim şey yukarıdakiler. :D Bunlar bence yönetmeni abartmaktan başka bir şey değil. :)

Adam kendi tarzını oluşturmuş. Sevenleri seviyor bunları ki bunların çoğuna ben hiç dikkat etmemiştim. Yani sürekli her filminde aynı şeyler oluyor diye bir şey yok. Dikkatli izleyicileri için hazırlanmış sürprizler bunlar. :) Yoksa konu vs olarak filmleri arasında çok büyük farklar var.

Mesela Hitchcock da her filminde kendine figüranlık rolü verir. Onun filmlerini izlerken acaba ne zaman nerede gözükecek diye merak içinde olursun, bunlar da onun gibi küçük şeyler. Yani sevenlerinin hoşuna giden, sevmeyenlerinin farkına bile varmadığı şeyler. :)

Goal (2005)

İsmindende anlasılacağı gibi bir futbol filmi.Film genel olarak güzeldi sıkılmadan izledim.Biraz klişe bir laf olacak ama sadece futbolseverlerin degil herkesin izleyebilecegi evrensel nitelikte bir film.

Puanım: 7.7/10

Burada Olan Burada Kalır

Güzel bir romantik komediydi, Asthon Kutcher yine döktürmüş süperdi :D Cameron Diaz'la da yakışmışlardı :D

Buried

Tabutta geçen, tek kişinin rol aldığı güzel bir filmdi. Ara ara sıkıldım ama sıkmamaları imkansıza yakın bir şeydi.

Bu filme benzer (yine tek kişinin rol aldığı) 127 Saat filmi vardı. Ben onu daha çok sevmiştim.

Filmin sonu çok etkileyiciydi. Beklediğim gibi bitmedi.

Puanım: 7/10

Buried

Tabutta geçen, tek kişinin rol aldığı güzel bir filmdi. Ara ara sıkıldım ama sıkmamaları imkansıza yakın bir şeydi.

Bu filme benzer (yine tek kişinin rol aldığı) 127 Saat filmi vardı. Ben onu daha çok sevmiştim.

Filmin sonu çok etkileyiciydi. Beklediğim gibi bitmedi.

Bu filmi bende Kuzey Güney sayesinde izledim:X Ferhat denen adam bu filmi izleyerek Kuzeyi canlı canlı mezara koydu.Bu film gerçekten çok iyiydi.Sonu bayaa iyiydi:(

Forumdash tarafından mobilden yazılmıştir

Bu filmi bende Kuzey Güney sayesinde izledim:X Ferhat denen adam bu filmi izleyerek Kuzeyi canlı canlı mezara koydu.Bu film gerçekten çok iyiydi.Sonu bayaa iyiydi:(

Forumdash tarafından mobilden yazılmıştir

BU film sayesinde, Kuzey'i mezara koyduğunu bilmiyordum. :D

Scent of a Woman (1992)

Uzun zamandır izlemek istediğim filmdi. Konusuna falan hiç bakmamıştım, iyi bir film bekliyordum ama bu kadarını da beklemiyordum.

Filmi gerçekten çok sevdim. Bu tarz filmler zaten hep ilgimi çekmiştir. Al Pacino kariyerinin muhtemelen en iyi performansını çıkarmış. En azından benim izlediğim filmleri arasında öyle. Oscarı da en çok hak eden filmi olmuş...

Bu arada Phillip Seymour Hoffman'ın oyuncular arasında olduğunu bilmiyordum. Gençlik halinin öyle olduğunu görünce baya şaşırdım ve biraz da soğudum kendisinden. :D

Neyse film herkesin sevebileceği, uzun süresine rağmen asla sıkmayan harika bir filmdi.

Puanım: 9.5/10

@gundix123 @cevaa

Bu ara çok yüksek puanlar veriyorum. Ya çok iyi filmler seçiyorum ya da puanları bol keseden dağıtıyorum, bilemedim. :D

Son düzenleme:
Goal (2005)

İsmindende anlasılacağı gibi bir futbol filmi.Film genel olarak güzeldi sıkılmadan izledim.Biraz klişe bir laf olacak ama sadece futbolseverlerin degil herkesin izleyebilecegi evrensel nitelikte bir film.

Puanım: 7.7/10

Çok sevdiğim bir film. Hayallerin nasıl gerçekleeşbileceğini de gösteriyor aslında. Vazgeçmenin ne kadar yanlış olduğunu da belirtiyor aynı zamanda. Filmin diğer serisi de çok iyi. :)

Evet çok iyiydi bence de bugün 2. filmide izlicem inşallah. :)

Filmde 1. seri Newcastle United'ta, 2. seri Real Madrid'de ve 3. seri İngiltere Milli Takımı'nda geçiyor. İzleyeceğin seride de duygusal anlara şahit olacaksın. Bu seri, ilk seriye göre çok farklı olacak tabi. Bu kez Santiago Munez çok farklı olacak. Yani artık kendi ayaklarının üzerinde durabilen biri olacak yani. :)

Filmde 1. seri Newcastle United'ta, 2. seri Real Madrid'de ve 3. seri İngiltere Milli Takımı'nda geçiyor. İzleyeceğin seride de duygusal anlara şahit olacaksın. Bu seri, ilk seriye göre çok farklı olacak tabi. Bu kez Santiago Munez çok farklı olacak. Yani artık kendi ayaklarının üzerinde durabilen biri olacak yani. :)

Sen böyle diyince iyice merak ettim şimdi. :D

Scent of a Woman (1992)

Uzun zamandır izlemek istediğim filmdi. Konusuna falan hiç bakmamıştım, iyi bir film bekliyordum ama bu kadarını da beklemiyordum.

Filmi gerçekten çok sevdim. Bu tarz filmler zaten hep ilgimi çekmiştir. Al Pacino kariyerinin muhtemelen en iyi performansını çıkarmış. En azından benim izlediğim filmleri arasında öyle. Oscarı da en çok hak eden filmi olmuş...

Bu arada Phillip Seymour Hoffman'ın oyuncular arasında olduğunu bilmiyordum. Gençlik halinin öyle olduğunu görünce baya şaşırdım ve biraz da soğudum kendisinden. :D

Neyse film herkesin sevebileceği, uzun süresine rağmen asla sıkmayan harika bir filmdi.

@gundix123 @cevaa

Bu ara çok yüksek puanlar veriyorum. Ya çok iyi filmler seçiyorum ya da puanları bol keseden dağıtıyorum, bilemedim. :D

Yüksek puan vermen film seçiminle alakalı bence. :D Filmin konusu bir yana zaten Al Pacino'nun oyunculuğu izlemek için yeterli bir sebep. :) Adam sırf bu rol için 6 ay körler okulunda yaşamış düşün. :D

Scent of a Woman (1992)

@gundix123 @cevaa

Film süper olduğu için bu puan normal bence :D Tango sahnesi en unutulmaz sahnelerinden biri filmin

Yüksek puan vermen film seçiminle alakalı bence. :D Filmin konusu bir yana zaten Al Pacino'nun oyunculuğu izlemek için yeterli bir sebep. :) Adam sırf bu rol için 6 ay körler okulunda yaşamış düşün. :D

Epey çalıştığı belli ama karşılığını almış oscar ile. Zaten akademi bu tip zor karakterleri oynayanları ödülsüz bırakmıyor kolay kolay. :):)

Film süper olduğu için bu puan normal bence :D Tango sahnesi en unutulmaz sahnelerinden biri filmin

En güzel sahnelerinden biriydi gerçekten. Oradaki bayan oyuncu da oldukça güzeldi araştırayım dedim ama pişman oldum. O sahnede güzelmiş herhalde sadece. :D

Rango

Uzun zamandan beri ilk kez animasyon filmi izledim. Su bulma hikayesi biraz klişeydi ama olsun. Kahramanımızın kendisiyle yüzleşmesi filan güzeldi, farklıydı. Bir de Johnny Depp'in sesinden dinleyince daha bir güzel oldu.

Filmin müziklerini de çok sevdim.

Eğlenceli, hoş vakit geçirilebilecek bir film.