FK1 What's Eating Gilbert Grape (1993) Film Bilgileri & Yorumları

gundix123

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,284
Puanı
459
Kendimce uzun zamandır film izlemiyordum ve uzun zamandan sonra bu kadar güzel bir film izlemek çok güzel oldu.

Leonardo DiCaprio gerçekten harikaydı. O zamandan belliymiş demek bu kadar büyük bir oyuncu olacağı. :D Oynadığı karakter fazlasıyla içten ve masum bir rol. Filmi etkileyici kılan kısımlardan birisi de kesinlikle buydu. Üstüne DiCaprio'nun muhteşem oyunculuğu eklenince tadından yenmez bir film olmuş. Johny Deep de başarılıydı ama başrol olmasına rağmen çok ön planda değildi bence. Yan rolün etkileyiciliği biraz geri plana itmiş gibi sanki.

Hikaye çok iyiydi. Bu tür dram filmlerinin ayrı bir çekiciliği oluyor zaten. Ama bu filmde, daha önce izlediğim aile dramlarından daha farklı ve güzel bir hava vardı. İzlerken hiç sıkılmadım. Filmin bitmesine kaç dakika kaldığına bakmak için elim 1 kere bile kumandaya gitmedi. Bu da senaryonun ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor benim açımdan. Filmin içinde de birçok etkili sahne vardı. Bu da ayrı bir artı senaryo açısından.

Herkes dayak sahnesini yazmış. :D Bence de çok etkili bir sahneydi.

Puanım: 9/10

Son düzenleme:

legolas9900

Favori Üye
Reaksiyon puanı
4,819
Puanı
710
Filmi izledim.Filmin konusu pek de degisik bisey olmamasina ragmen cok begendim. Leonardo DiCaprio genc yasina ragmen süper bir oyunculuk göstermis.

Filmin en cok begendigim sahneleri Gilbert´in arnie yi banyoda unuttugu ve dövdügü sahnesiydi. Gilbert ´in asik oldugu kadin karakteri pek olmamisti. Arnie nin nerdeyse oynadigi tüm sahneleri begendim ama aralarindan en cok begendigim arnie nin suya atlamasiydi. Gilbert´in en cok takdir edilecek yani ise annesini alay konusu yapmamak icin evi yakmasiydi. Zaman zaman arnie icin üzüldügümde oldu bu filmde. Insan ister istemez kendini Gilbert´in yerine koyuyor ve acaba ben ne yapardim diye kendi kendine soruyor.

Puanim : 9

@OzaN

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Filmi izledim.Filmin konusu pek de degisik bisey olmamasina ragmen cok begendim. Leonardo DiCaprio genc yasina ragmen süper bir oyunculuk göstermis.

Filmin en cok begendigim sahneleri Gilbert´in arnie yi banyoda unuttugu ve dövdügü sahnesiydi. Gilbert ´in asik oldugu kadin karakteri pek olmamisti. Arnie nin nerdeyse oynadigi tüm sahneleri begendim ama aralarindan en cok begendigim arnie nin suya atlamasiydi. Gilbert´in en cok takdir edilecek yani ise annesini alay konusu yapmamak icin evi yakmasiydi. Zaman zaman arnie icin üzüldügümde oldu bu filmde. Insan ister istemez kendini Gilbert´in yerine koyuyor ve acaba ben ne yapardim diye kendi kendine soruyor.

Puanim : 9

@OzaN
çok geç kalmışsın izlemekte ben nerdeyse konusunu unutacaktım :)

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Öncelikli olarak iyi bir filmdi, beğendim.

Johnny Deep'i tarzının dışında bir yüzle çıkıyor filmde. Leanordo DiCaprio'yu görünce hayattan soğudum ama çok başarılıydı tabi. Zihinsel özürlü birini canlandırmak herkesin harcı değil. Bir de Leanardo DiCaprio, Oscar Ödüllerinde genç yaşında, yani daha 19 yaşındayken en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülü adayı gösterilmişti. İsminin ağırlığı o zamanlarda belli oldu.

Aile dramları genel anlamda iyi oluyor zaten. Bu da onlardan biri. Kimi zaman güldürdü, kimi zaman duygulandırdı. Aslında sıktığı da oldu. Bazı yerleri sıkıcıydı. Gereksiz sahneler de vardı. Çok yavaş ilerlediği de oldu.

Sıkıcı ve gereksiz sahneler şunlardı;

Evli olan Betty Carver ile ilişkileri ve Ken Carver'ın da girip, gereksiz sahnelerin giderek çoğalması. Filme hiçbir şey katmadı. Sadece Gilbert'ın yaşadığı gereksiz bir olaydı.

Etkileyici sahneler ise şunlardı;

Gilbert'ın, Arnie'ye banyo yaptırmaya çalışırken tokat atması ve ardından duyduğu üzüntü. Gilbert'ın, Becky ile yaşadığı duygusal sahneler. Grape ailesinin, Gilbert'ın fikriyle evle birlikte anne Bonnie'yi yakması üzücüydü. Evden kurtulup, hayatlarını yaşamaları adına da sevindiriciydi.

Puanım: 8.5

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Çok sevildiğinden dolayı beklentimi biraz yüksek tutarak izlediğim bir filmdi.Ama hayal kırıklığı oldu.Bence sıkıcı ve ekstra özelliği olmayan bir filmdi.Sadece DiCaprio'nun kariyerinin en iyi performansını gösterdiği film bence.

Bir aile dramında olan her klişe var.Zihinsel engelli çocuk,evi terkeden veya ölmüş baba,evin direği olmak zorunda kalan genç abi...

Genel olarak filmin hiçbir anından etkilenmedim.Johnny Depp'in performansı ortalamaydı.Juliette Lewis iyiydi.

Ben de Gilbert'in gereksiz ilişkisini yazacaktım ki herkes yazmış.Hayır tamamen gereksizdi bir de kadının kocası girdi işin içine uzattılar da uzattılar.En sonunda da hiçbir şey olmadı zaten bu durumla ilgili.

Filmle ilgili yazacak pek de birşey bulamıyorum.Çünkü tat alamadım filmden.Oysa Lasse Hallström'ün Hachiko filminde çok duygulanmıştım.

Müzikleri de hiç hoşuma gitmedi.

Ortalama bir aile dramından hiçbir fazlası olmayan yavan bir filmdi benim açımdan.

6.3/10