Uykunun Evreleri Hakkında!!!

The_Erinch

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,325
Puanı
1,060
uykunun_evreleri_nelerdir.jpg

Uykunun 3 evresi

Non-Rem ve Rem diye ikiye ayrılan uykunun evrelerinde Non-Remde kendi içinde 3'e ayrılır.

Non-Rem Evreleri:

***Uykunun %5 lik kısmını içeren geçiş evresi.
***%45-55 lik kısmı içeren bellek aktarımı sağlanan ikinci evre.
Derin uykunun başladığı son devreki; bu son etap tüm vucudun kapandığı en önemli bölümdür. Bu bölümün yüksekliği kaliteli bir uyku ve ertesi güne dinç uyanmak adına çok önemlidir.

_98537071_sleep_cycle_640_v5-turkish_nc.png

REM uykusu nedir:

Non-Rem etaplarından arta kalan yüzdelik kısmı oluşturan en önemli uyku anıdır
Bu anda beyin tüm organlardan çok fazla çalışır. KIsmi felç halinde olan bedende;beyin ciddi şekilde çalışır.
Bu rem döneminde rüyanın oluştuğu dönemdir.Göz kapakları hareketlidir.
Bu dönemde gün içinde öğrendiklerimiz belleğe alınır.Gün içinde edinilen deneyim ve bilgiler ana hafızaya depolanır.
Çocuklarda büyüme hormonu salınımı fazladır.Yetişkinlerde hücre yenilemeleri daha çok olur.Bu evrede solunum düzensizdir.Vucud sıcaklığı düşüktür.
Rem uykusu sırasında herhangi bir sebepten dolayı uyanırsanız vücudunuz kitlendiği için hareket etmekte zorlanabilirsiniz. Tam olarak uyanamazsınız hareket bile etmede zorlanmalar yaşanmaktadır,bu anda uyandırılanlar gergin ve sıkıntılı olurlar.

Bu anı iyi geçirenler,ertesi güne dinç ve dipçik gibi başlar.
evrimagaci.org%2Fpublic%2Fcontent_media%2F41e76e815abc88436bae071e9a45e102.jpg

Zeyno

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,687
Puanı
560
Bu saatte uykunun 4. evresi REM de olmam gerekirken hala 1. evre olan uyku hazırlığı bile yapmamış durumdayım ve bu evrelerin açılımını sayende şuan öğrendim @The_Erinch uykusuzluk adama bu saatte konu bile açtırıyor bak emeğine uykusuzluğuna sağlık :ok: :A

Son düzenleme:

Gizmen

Favori Üye
Reaksiyon puanı
2,896
Puanı
360
Dışarıda çıkan fırtınadan uyuyamayan gizmen kaçıncı evre oluyor peki :F
Şaka bir yana bir aralar lucid rüyaya geçmeyi filan denemiştim şimdi böyle konu açılınca söylemek istedim. Rüyada olduğumu fark etmiş ancak kontrol edememiştim. Beynim ne kadar tembelse artık :A

• Güldürdün
Reactions: The_Erinch

serhatt

Moderatör
Reaksiyon puanı
63,066
Puanı
1,060
3. evreye hiç geçemediğim hep 2. evrede takılı kaldığım gerçeği...

• Üzücü

The_Erinch

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,325
Puanı
1,060
Rem uykusu sırasında herhangi bir sebepten dolayı uyanırsanız vücudunuz kitlendiği için hareket etmekte zorlanabilirsiniz. Tam olarak uyanamazsınız hareket bile etmede zorlanmalar yaşanmaktadır,bu anda uyandırılanlar gergin ve sıkıntılı olurlar.
Bu anları yaşadım hep...
Özellikle gergin uyanma ..demek bilimsel nedeni buymuş.
Özetle doğru şekilde,doğru saat aralığında uyku almak aşırı önemli. Hem fiziksel hemde ruhsal denge için.

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Uykunun evreleri, nörolojiyle ilgili videolar izlediğimde karşıma çıkan bilgilerdendi, hep de ilgi çekici bir konu oldu benim için. :)

• Beğendim

Yakamoz-Asi

Emekli
Reaksiyon puanı
29,174
Puanı
1,061
Bilgilendirici ve forumda fark yaratan bir konu olmuş. Sağlığımızın ne kadar önemli olduğunu gördüğümüz bu dönemde uykunun önemi de büyük. Devamı dileğiyle. Emeğine sağlık abi @The_Erinch

• Harika

The_Erinch

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,325
Puanı
1,060
Uykunun evreleri, nörolojiyle ilgili videolar izlediğimde karşıma çıkan bilgilerdendi, hep de ilgi çekici bir konu oldu benim için. :)

Bilgilendirici ve forumda fark yaratan bir konu olmuş. Sağlığımızın ne kadar önemli olduğunu gördüğümüz bu dönemde uykunun önemi de büyük. Devamı dileğiyle. Emeğine sağlık abi @The_Erinch
Dizi ,film ve ratinglerden sıyrılıp arada farklı tadlar sunmaya çalışıyoruz.
Sabaha karşı açtığım bir konu olarak kendi adıma ilginç bir araştırma oldu; özellikle REM döneminde yaşananlar ve kendi hayatımda yaşadıklarımla karşılaştırdım.Kendi olan sorunlarımın cevaplarını bulabildim.

Uyku vucuda verilebilecek en büyük ödül gerçekten.

Düzenli uyku ve su!

@Zeyno @Gizmen

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Uyku kadar muhteşem bir şey yok aslında, o kadar tatlı geliyor ki bazen 6 ay uykuya dalan kutup ayılarına imreniyor insan… En ilginci de uyku, ölümün kardeşidir derler. Özellikle o rüya dahi görülmeyen bilinçdışı evre gerçekten ölüme en yakın anlardan biri oluyor ve hiç de öyle kötü değil, demek ki ölüm de aslında o kadar korktuğumuz kadar kötü bir şey olmayacaktır…

Bu arada bizim uykucu @Dosi halen uykuda sanırım :F :A @Yakamoz-Asi

The_Erinch

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,325
Puanı
1,060
Uyku kadar muhteşem bir şey yok aslında, o kadar tatlı geliyor ki bazen 6 ay uykuya dalan kutup ayılarına imreniyor insan… En ilginci de uyku, ölümün kardeşidir derler. Özellikle o rüya dahi görülmeyen bilinçdışı evre gerçekten ölüme en yakın anlardan biri oluyor ve hiç de öyle kötü değil, demek ki ölüm de aslında o kadar korktuğumuz kadar kötü bir şey olmayacaktır…

Sen uyuyor musun, senin kendi 5. Evren var bence 🤭🤭🤭🤣🤪

• Güldürdün
Reactions: Tolstoyevski

Gizmen

Favori Üye
Reaksiyon puanı
2,896
Puanı
360
Dizi ,film ve ratinglerden sıyrılıp arada farklı tadlar sunmaya çalışıyoruz.
Sabaha karşı açtığım bir konu olarak kendi adıma ilginç bir araştırma oldu; özellikle REM döneminde yaşananlar ve kendi hayatımda yaşadıklarımla karşılaştırdım.Kendi olan sorunlarımın cevaplarını bulabildim.

Uyku vucuda verilebilecek en büyük ödül gerçekten.

Düzenli uyku ve su!

@Zeyno @Gizmen
aynen katılıyorum. Uykuluyken ne akıl çalışıyor ne de yapacaklarını adam akıllı yapabiliyorsun. Nasıl kumanda için pil lazımsa insan için uyku son derece önemli ve benim en iyi yaptığım şey :D

Son düzenleme:
  • Harika

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Sen uyuyor musun, senin kendi 5. Evren var bence 🤭🤭🤭🤣🤪
Ben uykuyu zevk için uyuyanlardanım bu yüzden düzensiz bir uyku ilişkim var ama olsun :A

Uykudaki o felç hali eğer rüya anına denk gelirse şu bizim karabasan dediğimiz olay gerçekleşiyor bu arada. Koşmak istiyorsun koşamıyorsun, bağırmak istiyorsun bağıramıyorsun… En gerilimli kabus türü kesinle :A

The_Erinch

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,325
Puanı
1,060
Ben uykuyu zevk için uyuyanlardanım bu yüzden düzensiz bir uyku ilişkim var ama olsun :A

Uykudaki o felç hali eğer rüya anına denk gelirse şu bizim karabasan dediğimiz olay gerçekleşiyor bu arada. Koşmak istiyorsun koşamıyorsun, bağırmak istiyorsun bağıramıyorsun… En gerilimli kabus türü kesinle :A
Evet, eklemeyi unuttum. Karabasan olayı o evrede oluyormuş. Kilitleniyorsun adeta..

1 2 kere kendimi video almıştım çok kolay uyuya kaldığım için 🤭🤭🤭

• Güldürdün
Reactions: Tolstoyevski

STAR

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,070
Puanı
610
Genelde bu evrelerin hepsini yaşıyormuşum. Her gün yaptığımız şeylerin bu şekilde anlatılması ne kadar ilgi çekici olduklarını gösteriyor.

Emeğine sağlık abi.

• Harika

Yakamoz-Asi

Emekli
Reaksiyon puanı
29,174
Puanı
1,061

3. uyku evresindedir @Dosi ellemeyin. :A

• Güldürdün
Reactions: Dosi

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,960
Puanı
1,060