2014 Tracks / Çöldeki İzler (2013) Film Bilgileri & Yorumları

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
2167266.jpg

Çöldeki İzler - Tracks (2013)

Türü: Macera, Biyografi, Dram
Yönetmen: John Curran
Senaryo: Marion Nelson (screenplay), Robyn Davidson (book)

Oyuncular:
Lily Pearl
Mia Wasikowska
Philip Dodd
Fiona Press
Daisy Walkabout

IMDb Sayfası

Filmin Özeti
John Curran’ın yeni filmi Tracks, Avustralyalı yazar Robyn Davidson’ın kendi anılarını kaleme aldığı aynı adlı kitabından bir uyarlama. Mia Wasikowska’nın Davidson’ı canlandırdığı film, yazarın köpeği ve dört deveyle 1977 yılında Avustralya çöllerinde yaptığı yolculuğu konu alıyor. Adam Driver ise, Davidson’ın yolculuğunu kaydeden National Geographic fotoğrafçısı Rick Smolan rolünde. Film büyüleyici görüntüler eşliğinde nefes kesici bir yolculuğu anlatırken; genç bir kadının meydan okuyuşuyla feminizmden, hikâyenin geçtiği coğrafya nedeniyle sömürgeciliğe kadar pek çok temaya da değiniyor. Yönetmen John Curran, New York’tan Avustralya’ya yerleştiği dönemde, 80’li yıllarda keşfetmiş Robyn Davidson’ın kitabını. Genç kadının bir anlamda kendisini de keşfetmek için yaptığı bu yolculuğu, kendi yolculuğuna çok yakın bulan Curran, yıllar sonra bu uyarlamayı yapmaktan büyük heyecan duymuş.

Filmin Fragmanı

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
bugün bu filmide izlesem günde iki film yeterli benim için :)

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
zamanında çöl diye bir roman okumuştum o da avustralya çöllerinde geiyordu bu filmin konusuna bakınca izlememezlik yapamazdım romanı çok güzeldi uzun süre aklımda yer etmişti .. bu filmin okuduğum romanla alakası yok gerçi ama mekan aynı mekan ,

filme gelince filmde muhteşem çöl manzarası avustralya stepleri eşliğinde harika bir ortamda çekilmiş
bu filmde bir romandan alıntı yapılmış sanırım , bir genç kızın çölde üç deveyle birlikte 3200 kilometrelik yolu yaya geçişini konu alıyor .. sarışın kız süperdide arada bir ona rehberlik eden kepçük ağızlı fotoğrafçı işin içine girmese muhteşem bir film olurdu kız 3200 km . lik yolu tek başına hiç insanlardan en ufak yardım almadan develeriyle ve siyah köpeğiyle geçmeyi başarmış olsa filme övgülerim beş kat artacaktı ,
filmin belli bir kısmında yer alan ihtiyar yerli adam eddie sempatik bir vatandaştı , kepçük ağıızlı fotoğrafçı rick in olur olmadık yerde yerlilerin resmini çekmesi tepkiye neden oldu haklı olarak , burda bir eleştiri vardı aslında belgeselcilere bir yere gidip yerli kabileleri olsun hayvanları olsun filme alıyorsan kimseyi rahatsız etmemen gerekir?

filmin efektleri berbattı devenin silahla vurulma anı olsun yerde ölü deve görüntüsündekii yapay görüntü olsun çok amatörce çekilmişti.

filmin en üzüldüğüm yeri
diggity adlı siyah köpeğin zehirlenmesi ve onu robyn adlı kızın vurmak zorunda kalışıydı ,

başroldeki robyn adlı maceracı sarışın kızın çölde ilerlerken arada bir çırılçıplak soyunup dolaşması muhteşemdi diyeceğim, ama kameraman deyyusu ya omuzdan yukarı veya dizden aşağıyı çekmek için çırpınıp durduğu için bize izleyecek bişey bırakmadılar :)

puanım = 7

belgesel tarzı filmleri sevenlere tavsiye ederim

Son düzenleme:

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
@OzaN bu filmle, bu senenin oscar adayı olma ihtimalli filmi WILD ne kadar birbirine benziyor? bu film güzeldi kızı ve içinde bulunduğu doğal hayatı sevmiştim.... Wild de reese witherspoon da yüzümü kara çıkarmayacaktır :) reese fazla güzel olmasada kaliteli oyuncu? onuda izleyeceğim :)

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,772
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
@OzaN bu filmle, bu senenin oscar adayı olma ihtimalli filmi WILD ne kadar birbirine benziyor? bu film güzeldi kızı ve içinde bulunduğu doğal hayatı sevmiştim.... Wild de reese witherspoon da yüzümü kara çıkarmayacaktır :) reese fazla güzel olmasada kaliteli oyuncu? onuda izleyeceğim :)
Doğrudur, uzaktan benziyorlar gibi. :):) Bu film izleme listemde ama henüz sıra gelmedi 1-2 hafta içinde izlerim herhalde. :):)

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Doğrudur, uzaktan benziyorlar gibi. :):) Bu film izleme listemde ama henüz sıra gelmedi 1-2 hafta içinde izlerim herhalde. :):)
ben bu etkinlikte karıştırdım kim kimdir nedir diye şimdi oscar adayları, kuvvetle muhtemel adaylar, sıradan adaylar ve de ff film kulübü filmleri çok karman çorman oldu arayıp bulmak çok zorlaştı..
artık iddialı filmler yavaş yavaş şekillenmedimi? oscar da iddialı filmleri başka bir başlıkta toplasaydın keşke ozan ?

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,772
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
ben bu etkinlikte karıştırdım kim kimdir nedir diye şimdi oscar adayları, kuvvetle muhtemel adaylar, sıradan adaylar ve de ff film kulübü filmleri çok karman çorman oldu arayıp bulmak çok zorlaştı..
artık iddialı filmler yavaş yavaş şekillenmedimi? oscar da iddialı filmleri başka bir başlıkta toplasaydın keşke ozan ?
Şuradakiler etkinlik filmleri işte: https://fav10.net/forum/forums/film-bilgileri-yorumları.729/?prefix_id=63

Başında FK3 olanlar yani.

Etkinlikte zaten son haftalar artık. Bitince etkinliğimiz Oscar etkinliği olacak. Orada toplanacak izlenmesi gereken filmler geçen seneki gibi. (Şu an zaten filmlerin çoğunu istesek de izleyemiyoruz Aralık gibi düşecek çoğu internete)

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Şuradakiler etkinlik filmleri işte: https://fav10.net/forum/forums/film-bilgileri-yorumları.729/?prefix_id=63

Başında FK3 olanlar yani.

Etkinlikte zaten son haftalar artık. Bitince etkinliğimiz Oscar etkinliği olacak. Orada toplanacak izlenmesi gereken filmler geçen seneki gibi. (Şu an zaten filmlerin çoğunu istesek de izleyemiyoruz Aralık gibi düşecek çoğu internete)
homesman ı izlemiştik mesela ? gerçi oscar falan almazda yinede adı bir şekilde kenarda köşede geçiyor sanırım :)

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,772
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
homesman ı izlemiştik mesela ? gerçi oscar falan almazda yinede adı bir şekilde kenarda köşede geçiyor sanırım :)
Evet Homesman geçiyor kıyısından köşesinden. Bu filmin de adı çok altlardan da olsa geçiyor başroldeki kadın oyuncu için. Adaylığa dönüşmez tabii ama bazı yerlerden adaylık alması olası.

Geçen günkü Gotham ödüllerinde adaylık almış mesela: https://fav10.net/forum/threads/2014-gotham-Ödülleri-adayları-açıklandı.236499

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,772
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Belgesel tadında, her ne kadar bazı eksikleri olsa da iyi filmdi.

Filmin ilk kısımları beklediğimden biraz sıkıcıydı ama devamında hikayeye bağlanıp, sevmek zor olmadı.

Bence filmin önemli artısı ana karakterimizin develerle ve köpeğiyle kurduğu bağdı. Tabii develer hislerini gösteren hayvanlar değiller fakat yine de belli bir bağın oluştuğunu hissettirdi film.

Eksisine gelecek olursak yolculuğun zorlukları yeterince iyi yansıtılmadı bence.
Sanki kadının en büyük zorluğu fotoğrafını çekmek isteyen insanlardı? :):)

Tabii köpeğiyle vedalaşması etkileyiciydi, es geçmeyelim ama o olay sonrası yalnızlık duygusunu da yeterince iyi aktaramamış yönetmen.

Mia Wasikowska'nın adı ödüllerle anılıyor. Kendisini ilk kez izledim ve oldukça başarılı buldum. Filmi izlenebilir kılan temel faktörlerden biri olmuş şüphesiz. Eğer bu performansı yılın iddialı filmlerinden birinde gösterseydi Oscar adaylığı da alabilirdi ama bu film pek bir kıyıda köşede kalmış bir film olduğundan bazı bağımsız film ödül adaylıklarıyla yetinmek zorunda kalacaktır.

Adam Driver her zamanki gibi itici bir tipteydi. Oyunculuk olarak ise sıradandı performansı.

Sonuç olarak yılın izlemeye değer filmlerinden biri ama çok da beklenti içinde olmamak gerek:

6.5/10

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Bence izlenecek daha iyileri var. Bunu da sıkıcı bulursan film izlemekten soğuyabilirsin iyi seçmen lazım. :D
Film izlemeyi severim aslında. :D
Biraz yenilerden bakınıyım dedim, Film Bilgileri kısmında buldum. :D
Fragmanı hoşuma gitti, güzel gibi duruyordu.
Sizde izlemişsin sorayım dedim.

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Bir filmin daha sonuna geldik. :) Güzel bir film olduğunu söylerek yorumuma başlayayım. :)

Film güzeldi, beğendim. Belgesel tadında bir film olmuş. Kızın oyunculuğunu beğendim, güzel rol yaptığı gerçeği var. :)

Filmin genel bir havası var oda sıkıcı. İlk başlarda sıkıldığımı söylemem gerek, daha sonra filmin açıldığını söyleyebilirim. :)

Adam Driver yani Rick @OzaN ında dediği gibi itici bir tipi vardı. :D İtici bulduğum için hiç ısınamadım, oyunculuğu normal diyebiliriz sadece. Keşke daha kaslı yakışıklı birisi bulsalardı onun yerine. :D

Filmde birşeyler eksikti tabiki. Saçma bulduğum yerlerde vardı. Köpekle vedası yada zorluğun sadece develer üzerine kurulması benlik değildi. :D
Yaşlı adamı daha mı fazla ön safada tutmalıydılar diye düşünüyorum? Yolculuk sırasında su, yiyecek, başına gelebilecek zorluklar daha ön planda durmalıydı.

Robyn rolünü bence güzel yaptı. Tek filmdeki sorun yönetmendeydi bence. @OzaN ında dediği gibi yolculuk bencede tam yansıtılmadı. :)

Fotoğrafçı bencede gereksizdi. Keşke film sadece kızın üzerine olsaydı ve köpeği, develeri ve sadece ondan ibaret bir yolculuk olsaydı bende @destere gibi daha fazla sevecektim. Fotoğrafçıya sinir oldum zaten. :D

Kısaca film güzel kurgulanmış beğendim. Sıkıcı havasını yönetmen belli etmiş. Yönetmen daha iyi çekebilirdi filmi. Güzeldi ama sıkıcı yöneri vardı, eksik yönleri de vardı. :)

PUANIM : 6

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Bir filmin daha sonuna geldik. :) Güzel bir film olduğunu söylerek yorumuma başlayayım. :)

Film güzeldi, beğendim. Belgesel tadında bir film olmuş. Kızın oyunculuğunu beğendim, güzel rol yaptığı gerçeği var. :)

Filmin genel bir havası var oda sıkıcı. İlk başlarda sıkıldığımı söylemem gerek, daha sonra filmin açıldığını söyleyebilirim. :)

Adam Driver yani Rick @OzaN ında dediği gibi itici bir tipi vardı. :D İtici bulduğum için hiç ısınamadım, oyunculuğu normal diyebiliriz sadece. Keşke daha kaslı yakışıklı birisi bulsalardı onun yerine. :D

Filmde birşeyler eksikti tabiki. Saçma bulduğum yerlerde vardı. Köpekle vedası yada zorluğun sadece develer üzerine kurulması benlik değildi. :D
Yaşlı adamı daha mı fazla ön safada tutmalıydılar diye düşünüyorum? Yolculuk sırasında su, yiyecek, başına gelebilecek zorluklar daha ön planda durmalıydı.

Robyn rolünü bence güzel yaptı. Tek filmdeki sorun yönetmendeydi bence. @OzaN ında dediği gibi yolculuk bencede tam yansıtılmadı. :)

Fotoğrafçı bencede gereksizdi. Keşke film sadece kızın üzerine olsaydı ve köpeği, develeri ve sadece ondan ibaret bir yolculuk olsaydı bende @destere gibi daha fazla sevecektim. Fotoğrafçıya sinir oldum zaten. :D

Kısaca film güzel kurgulanmış beğendim. Sıkıcı havasını yönetmen belli etmiş. Yönetmen daha iyi çekebilirdi filmi. Güzeldi ama sıkıcı yöneri vardı, eksik yönleri de vardı. :)

PUANIM : 6
fotoğrafçı gereksizdi :)

en çarpıcı sahnesi
köpeğin öldüğü sahneydi,
gerisi öylesine bir yol hikayesi :)