Başyapıt - 1 The Pianist (2002) - Film Yorumları

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,737
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
0253474.jpg

Piyanist - The Pianist (2002)

Türü: Biyografi, Dram, Savaş
Yönetmen: Roman Polanski
Senaryo: Ronald Harwood (screenplay), Wladyslaw Szpilman (book)

Oyuncular:
Adrien Brody
Emilia Fox
Michal Zebrowski
Ed Stoppard
Maureen Lipman

IMDb Sayfası

Oscar Ödülleri (3)

- En İyi Erkek Oyuncu (Adrien Brody)
- En İyi Yönetmen (Roman Polanski)
- En İyi Senaryo

Oscar Adaylıkları (4)

- En İyi Film
- En İyi Görüntü Yönetmenliği
- En İyi Kostüm Tasarımı
- En İyi Kurgu

Filmin Fragmanı

S.G.A.T.

Favori Üye
Reaksiyon puanı
8,356
Puanı
1,061
En iyi dram-savaş filmi.Unutulmayacak bir iş.Psikilojik olarak bayaa etki yapıyor.Adrien Brody bakışları,sessiz görünümü filmi izleyen herkesi etkilemiştir bence.

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,737
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Tarihin en büyük insanlık dramlarından birini en iyi şekilde anlatan eşsiz bir başyapıt.

İkinci Dünya Savaşına dair çok film izledim, bu tarz sivil gözüyle bakan filmlerin çoğunu da sevdim ama bu filmin yeri gerçekten ayrı. Her yönüyle kaliteli, etkileyici, başarılı...

Irkçılık dünyadaki en kötü şeylerden biri olsa gerek. Bu dünyada iyi insanlar var ve kötü insanlar var. Fransız, Alman, Yunan pek bir şey fark etmemeli? Bu filmden etkilenmeyen, "ya adam Yahudi, Yahudiler şöyle böyle" diyen insan benim gözümde net kötü kalplidir.

Adrien Brody filmi bu kadar etkileyici yapan en önemli faktör herhalde. Muhteşem oynamış, en iyi erkek oyuncu Oscar'ını en çok hak ederek kazananlardan biri herhalde. Senaryo da muhteşem. Meşhur palto repliği unutulmaz ama onun gibi pek çoğu da var film içinde.

Filmin Oscar'da o yıl en iyi film ödülünü alamaması şaşırtıcı. Fakat Chicago'yu bir türlü daha izleyemedim, kısa zaman içinde onu da izlemeye çalışacağım. Büyük ihtimal o filmi de seveceğim ama The Pianist'ten daha iyi olma ihtimali bence sıfır.

Filmin tek kusuru uzun süresine bağlı olarak yer yer hafif sıkıcılaşması ama çok küçük boyutta, puan kırmaya değmez. :)

10/10

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
Ben de bugüne kadar İkinci Dünya Savaşına dair çok film izledim (bu filmide izleyeli 1 ay olmuştur), bu da ezilen insanların dramını anlatan çok iyi bir film. Üstelik film gerçek bir hayat hikayesinden alındığı için filmi daha etkileyici kılıyor.

Oldukca başarılı bir senaryo iyi kurgu ve muhteşem oyunculuk. Özellikle Adrien Brody kerektere can katmış, sanki hayatı boyunca o karekter gibi yaşamış gibi âdeta onun hayatta kalma mücadelesine ortak oluyorsunuz. Filmin geçtiği mekanlar çok güzel tasarlanmış. Yıkılan evler ve bu evlerle beraber yok olan aileler başka nasıl yansıtılabilir ki...

Tekerlekli sandalyedeki yaşlı adamı aşağıya attıkları sahne, ortalıkta çocuğu için bir damla su arayan kadın ve Splitzman'ın piyano çaldığını hayal ettiği, hastanede pislenmiş suyu içmeye çalıştığı, aşlıktan pirinçleri yediği ve kendisini yardım eden Alman subayı asla unutulmaz sahneler idi. Filmin sonunda bir ara korkmadım değil.

Sen gel o kadar beladan kurtul, savaş bitene kadar sürün, savaş bitince bir palto yüzünden öl.

Adrien Brody aldığı ödülü sonuna kadar hak ediyor. Film bittikten sonra hemen Oscar konuşmasını izlemiştim.

10/10

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Film olarak da bakıyorum, biyografi olarak bana geçmedi film nedense...Dünkü izlediğim(diyorum çünkü geçen pazar izledşm 2. yorum daha bekledim) etkinlik dahilindeki "ateşböcekleri mezarlıkları" animesi daha duygu yüklüydü benim için... Ha burda yakalar beni ya şurda yakalar derken film 2 bucuk saatiyle beni oyaladi. Filmde hiçbirşey olmuyor. Savaş sırasında survivor mucadelesi veren bir sanatçı izliyorum. Sanırım ekinlik haftasında 2.dunya savaşını anlatan 2 filmin bir arada olmasından kaynaklı da beğenmemiş olabilirim.

bilmiyorum neyi eleştireyim. Sinirlendiğim yerler o kadar çok ki senarist şöyleye yazsaymış diyemiyorum biyografiden kesitti sonuçta. keşke kurgu bir hikaye olsaymış...

Szpilman'ın tek kaldiği sahneler çok sıkıcıydı hiçbirşey olmuyordu. Ailesiyle birlikte geçirdiği zamanlar su gibi aktı, ailesinden koptuktan sonraki yerler çok sıkıcıydı. Hayatının ne kadar etkileyici bir detayı anlatılmış olabilir ki? Ekmek elden su gölden misali adam yaşamiş. Buralar geçiştirilebilirdi(hızlıca)

Ailesiyle neden ölüm trenine binmemişti? Sanırım bunun cevabını da Hosenfeld'ın sözü veriyor.

Bence en guzel sahne yüzbaşı Hosenfeld ile olan sahneleriydi. Oyuncuyu iyi seçmişler.
şu dialog çok iyiydi;
Szpilman:"Nasıl teşekkur edeceğimi bilmiyorum"
Hosenfeld:"Bana etme Allah'a et. Yaşamamızı istiyor. Buna inanmalıyız"

Bir de polonyalıların gelip Szpilmana ateş edip neden alman mantosu giydiğini sorduğunda verdiğinde cevap "üşüyorum"

Çok etkilenmedim çok da sıkılmadım, gereksiz uzunluğu olan bir filmdi 7/10

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Beklediğime değen ve ''işte bu'' diyebildiğim bir film. Neden bu kadar geç izlemişim diye kızdım şu an kendime. :(

Özellikle filmin ilk bir saati çok güzeldi. Yani ailesiyle olan zamanlar, insanları göçe zorlamaları, onlara işkence edilmesi falan gerçekten çok iyi yansıtılmıştı. Alman askerlerinin zalimliği diyorum, başka bir şey demiyorum. :( Filmin başrol oyuncusuna da ba-yıl-dım! Adam sakalsız çok daha yakışıklıydı, o sondaki sakallı hali pek yakışmamıştı. :D

İyiki filmde fazla piyano çalmadı Splitzman. :D Ben sıkılırım o sahnelerde. Allah'tan tadında bırakmışlar ve yerli yerinde çok güzel eklemişler.

Splitzman'ın tek kaldığı yani 1 saatten sonraki sahneler biraz sıkıcıydı. O kısımlarda biraz sıkılsam da yine evin dışarısında olan Yahudiler'in ayaklanmaları falan o sıkıcılığın üstünü kapattı.

Filmin en beğendiğim kısımlarından birisi de Alman subay ile olan sahneydi.Adamın yardım etmesi falan güzeldi.

Aslında filme ben hiç biyografi olarak bakmadım, yani biyografiler daha sıkıcı olurdu. Çok daha farklı ve hoş bir filmdi.

10 vermek isterdim ama sıkıcı sahnelerden küçük de olsa puan kırmak zorunda hissediyorum kendimi. :(

9.5/10

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,737
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Bugünü bir kenara not aldım tarihte ilk kez @Yiğitt ile bir film hakkında aynı görüşteyiz şeklinde. :A

Gerçi birkaç kere daha olmuş olabilir. :D

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
ayy vlla @OzaN ne mutlu sana @Yiğitt ilk defa yüksek puan vermiş ama bu seferde ben beğenmedim şu çocukla bir türlü aynı filmi beğenemedik :F:F
herkesin zevki kendisine tabikide izleyen diğer arkadaşlar beğenmişler ama beni sarmadı 8 film izledim şuana kadar leobowski ve pianist sevmediğim 2 film oldu başroldeki oyuncu karizmatik olabilir ama ayy ne bilim film çok sıkıcı geldi bana birkaç beğendiğim nokta oldu sadece en düşük puanımı lebowskiye vermiştim 5.5 bu filmede 2.düşük puanımı vericem ama piyano sahnesinin hatrına ruhuumu dinlendiren o sahne hatrına lebowskiden iyi puan vericem ama yine düşük puan olucak tabi :F:F:F
pianistin sokakta ölen çocuğa dik dur dediği sahne en duygusal yeriydi:T
pianistin dayak yediği sahnede en iyi yeriydi diyebilirim inşaat gibi çalıştığı yerde:-)

ve belkide en iyi yeri panistin eski evine gidip piyano çalması ruhumudinlerdi vlla butür sahneleri daha çok görseydik keşke :love1::love1::love1:
6.5/10
@Forumdash @sürgünüm @S.G.A.T. @Tolstoyevski @destere

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
ayy vlla @OzaN ne mutlu sana @Yiğitt ilk defa yüksek puan vermiş ama bu seferde ben beğenmedim şu çocukla bir türlü aynı filmi beğenemedik :F:F
herkesin zevki kendisine tabikide izleyen diğer arkadaşlar beğenmişler ama beni sarmadı 8 film izledim şuana kadar leobowski ve pianist sevmediğim 2 film oldu başroldeki oyuncu karizmatik olabilir ama ayy ne bilim film çok sıkıcı geldi bana birkaç beğendiğim nokta oldu sadece en düşük puanımı lebowskiye vermiştim 5.5 bu filmede 2.düşük puanımı vericem ama piyano sahnesinin hatrına ruhuumu dinlendiren o sahne hatrına lebowskiden iyi puan vericem ama yine düşük puan olucak tabi :F:F:F
pianistin sokakta ölen çocuğa dik dur dediği sahne en duygusal yeriydi:T
pianistin dayak yediği sahnede en iyi yeriydi diyebilirim inşaat gibi çalıştığı yerde:-)

ve belkide en iyi yeri panistin eski evine gidip piyano çalması ruhumudinlerdi vlla butür sahneleri daha çok görseydik keşke :love1::love1::love1:
6.5/10
@Forumdash @sürgünüm @S.G.A.T. @Tolstoyevski @destere
Filmi 10'luk bir film olarak görmeyen biri olarak beni yalnız bırakmadiğin için teşekkurler:X bu kadar ezik bir karakter görmemiştim. Ateşböceklerinin mezarlıgındaki cocuk bile daha cesurdu:T:

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
Filmi 10'luk bir film olarak görmeyen biri olarak beni yalnız bırakmadiğin için teşekkurler:X bu kadar ezik bir karakter görmemiştim. Ateşböceklerinin mezarlıgındaki cocuk bile daha cesurdu:T:
aaa seninde hemen hemen benle aynı düşünmene bende sevindim şimdi cnm vlla ben filmden birşey anlamadım o dediğim kısımlar hariç bomboş sıkıcı bir filmdi malesef
konsantre olamadım filme :F:F:F

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
aaa seninde hemen hemen benle aynı düşünmene bende sevindim şimdi cnm vlla ben filmden birşey anlamadım o dediğim kısımlar hariç bomboş sıkıcı bir filmdi malesef
konsantre olamadım filme :F:F:F
Ben de cok konsantre olmaya çaliştim ama olamadım. Zaten o 1 saatlık zamanda koptum ancak
pianiste ekmek ve mont veren alman asker gelene kadar. Keşke film boyunca o adamla sahneleri olsaydı.

gundix123

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,284
Puanı
459
Gerçekten harika bir film. İzleyeli tahmini 3 yıl falan olmuştur ama filmi izlerken geçen bu kadar zamana rağmen birçok sahnenin hala aklımda kaldığını gördüm. Bu da filmin bendeki etkileyiciliğine güzel bir örnek.

Adrien Brody sevdiğim aktörlerin başında geliyor. Kendine has bir tarzı var ve sempatik birisi bence. Szpilman'ı da harika canlandırmış ve filmi tek başına sırtlamış götürmüş. Diğer oyuncular da iyiydi.

Filmin hikayesi de çok iyi. Yaşanmış bir olay olması da zaten hikayeyi ayrı anlamlı kılan bir etken. Ne olursa olsun kim olursa olsun insanlar bu ve buna benzer birçok acıları 2. Dünya Savaşı yüzünden yaşamışlar. Bu hikaye de belki de binlerce hikayeden sadece bir tanesi. Bu açıdan bakınca böylesine yaşanmışlıklara sahip hikayeleri bu denli güzel bir şekilde sinemaya aktaran insanlara da ayrıyeten teşekkür etmek lazım.

Kısacası "başyapıt" olarak anılmayı sonuna kadar hak eden bir film. Ancak şunu da eklemeliyim ki filmi ilk izlediğimde aldığım zevki bu izleyişimde alamadım ve o vuruculuğu da tam manasıyla hissedemedim o yüzden ufak da olsa puan kıracağım.

Puanım: 9.5/10

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Son filmimi de yorumlayarak 12 de 12 yapıp olayımı bitireyim. Çok önceden izlediğim ve gerçekten etkilendiğim bir filmdi. İkinci izleyişimde de aynı etkiyi bıraktı diyebilirim. Savaş karşıtı film deriz ya, işte bu film onların en önde gelenlerindendir. Gerçek bir sinema klasiği. Yaşanmış bir hikayeyi müthiş anlatmışlar. Savaşın insan üzerindeki etkisini anlatması açısından Grave of The Fireflies'a benziyor. Tarafsızlık açısından da benzemekte. Takdir edilesi bir durum. Savaşla, taraf tutmakla bir ilgisi yok zaten hikayenin, bir adamın savaş atmosferinde neler çektiğini, yaşadığı dramı mükemmel anlatmışlar.

Adrien Brody müthiş bir performans sergilemiş. Yaşamış adeta karakteri. Harika oyunculuğunu Oscar alarak taçlandırmış ki gerçekten de net hak etmiş. O suratındaki çaresizliği hissediyorsunuz izlerken. Yaşadığı zorlukları biz de yaşıyoruz resmen. Diğer oyunculardan da herkes üstüne düşeni yapmış. Genel anlamda başarılıydı oyunculuklar. Zaten böyle kusursuz bir filmde sırıtan birini bulamazsınız. :)

Film dönemin atmosferine çok iyi almış seyirciyi. Çok iyi yansıtmışlar gerçekten. Bu yüzden teknik anlamda da çok başarılı bir film. Yönetmenlik anlamında Roman Polanski çok iyi iş çıkarmış ki o da Oscar almış bu filmle. En iyi filmi de alma ihtimali vardı aslında. Lakin Chicago'ya verilmiş o yıl. Nedenini Chicago'yu izleyince söyleriz ancak. Ama film gerçekten de başyapıt ötesi yok. Her türlü övgüyü hak eden türden. Bu kadar övüp de puan kırmak olmaz. :)
10/10

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Birçok filme konu olan II. Dünya Savaşı'yla ilgili çekilen en iyi filmlerden biri. Ben genellikle bu türdeki filmlerin hiçbirine hayran kalamadım henüz. Hepsinin belli noktalarında sıkılıyorum. Bu film de çok başarılı ve etkileyici bir film. Yahudilere yapılan muamelenin en etkileyici biçimde gösterildiği film. Bir de bu filmi diğer filmlerden ayıran en önemli yön bence sinematik bir havasının olması. Mesela bu türde çekilen filmlerin çoğu ya belgesel tarzında ya da propaganda amacı fazlaca hissedilen tarzda filmler. Ama bu film bazı sahneleriyle bile diğerlerinden ayrılıyor.

Roman Polanski hayatı olaylarla dolu bir yönetmen. Çocukluğunda çalışma kamplarında bulunduğundan durumu daha gerçekçi yansıtmış diye düşünüyorum.

Filmin 2. yarısında ufak ufak kopmalar yaşadım o kısımlar biraz ağırdı diyebilirim. Oralar biraz uzun tutulmuş gibime geldi. Ya da çok ağır olduğu için bana öyle geldi.

Adrien Brody'yi nedense pek sevmiyorum. Ama bu filmdeki performansı müthişti. Özellikle 2. yarısında çok iyiydi. Bir an sanki siz de onunla mücadele veriyormuşsunuz hissini yaşattı. Başka da ön plana çıkan bir oyuncu yoktu zaten.

Sakat adamın aşağı atıldığı sahneyi 9 yaşımda falan izlemiştim ama hiçbir zaman unutmadım. Ayrıca sıradan rastgele adam seçip vurdukları sahne de kan dondurucu nitelikteydi.

İnsanlık tarihinin en büyük dramlarından birini sert ve gerçekçi bir üslupla bizlere taşıyan çok iyi bir filmdi. Ama bazı kısımlarından dolayı puanı biraz düşüreceğim.

8.5/10

Maskeli Fedai

Favori Üye
Reaksiyon puanı
37,566
Puanı
1,059
Uzun süredir ismini duyduğum ama izlemediğim bir filmdi.Etkinlik kapsamında aradan çıktı.

2.Dünya Savaşının insan üzerindeki yıkımı ve zorbalığı gösteren net bir film.Nazi askerlerinin uyguladıkları işkenceler ve yasaklar sinir bozucu cinsten.Film bu olaylara atıfta bulunarak bir adamın yaşamak için hayatta kalma çabasını gerçekten çok güzel anlatmış.Bazı yerlerde sıkıcılaştıysa da bu görmezden gelinebilir diye düşünüyorum.Film gerçek bir başyapıt.İzlemeyen varsa hemen izlemeli.

Adrian Broody güzel bir oyunculuk çıkarmış ortaya.Film boyunca hayatta kalma çabası ve o ağlamaklı surat ifadesi.Oscarı sonuna kadar hakediyor.

Alman subayı çok az sahnesi vardı keşke daha çok görebilseydin ama ona rağmen çok iyi bir oyunculuk çıkarmış.

Müzik yönünden en başarılısı ve en güzeli buydu diğerlerini pek beğenmedim.

Süreye bağlı olarak sıkıcılaşmasından ötürü tam puan vermeyeceğim.

8.5/10

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Uzun süredir ismini duyduğum ama izlemediğim bir filmdi.Etkinlik kapsamında aradan çıktı.

2.Dünya Savaşının insan üzerindeki yıkımı ve zorbalığı gösteren net bir film.Nazi askerlerinin uyguladıkları işkenceler ve yasaklar sinir bozucu cinsten.Film bu olaylara atıfta bulunarak bir adamın yaşamak için hayatta kalma çabasını gerçekten çok güzel anlatmış.Bazı yerlerde sıkıcılaştıysa da bu görmezden gelinebilir diye düşünüyorum.Film gerçek bir başyapıt.İzlemeyen varsa hemen izlemeli.

Adrian Broody güzel bir oyunculuk çıkarmış ortaya.Film boyunca hayatta kalma çabası ve o ağlamaklı surat ifadesi.Oscarı sonuna kadar hakediyor.

Alman subayı çok az sahnesi vardı keşke daha çok görebilseydin ama ona rağmen çok iyi bir oyunculuk çıkarmış.

Müzik yönünden en başarılısı ve en güzeli buydu diğerlerini pek beğenmedim.

Süreye bağlı olarak sıkıcılaşmasından ötürü tam puan vermeyeceğim.

8.5/10
Bana niye dis attın la, beğenmişiz ikimiz de. :F

HeisenBerg

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,855
Puanı
910
Bu filmi etkinlik devam ederken izlemiştim ama nedense yorum yapmayı unutmuşum veya ertelemişim. İzleyeli çok oldu o yüzden çok yüzeysel bir şekilde yazacağım.

Yahudi Soykırımını anlatan filmleri severim bu filmi de sevdim ama daha iyi soykırımı anlatan filmlerin olduğunu düşünüyorum, Life is Beautiful gibi.

Adrien Brody Oscar'ı haketmiş.

Dönemi iyi anlatan ama zaman zaman sıkan, beni bir Life is Beautiful kadar etkilemeyen bir filmdi. Belki de ilk izlediğimde puanlasam 8.5 verirdim ama Life is Beautiful'u da izledikten sonra puanım;

8/10