2015 The Martian / Marslı - Film Yorumları

BesaleT

Emekli
Reaksiyon puanı
5,693
Puanı
1,061
Filmi gece gece izledim bırakamadım 2 gibi başlayıp 4'ü geçiyordu bittiğinde. :) Zaten uzaya meraklıyımdır ilgilenirim bir de hayatta kalma olayı var işin içinde bunlarda filmi tam benlik yapmışlar. Ben görsel açı olsun, işleyiş olsun beğendim -zaten genelde de yorumlarına bakıp, aldığı puanlara ve eleştirilere vs. bakıp izliyorum filmleri ondan da beğenmediğim az oluyor :)- Özellikle son sahnelere yakın yakalama olayları vs. sanki ben ordaymışım gibi heyecanı doruğa çıkardı hiç sıkmadan izlettirdi ilk saniyesinden itibaren. Gravity, İnterstallar ve The Martian. Sıralamak gerekirse;

1-) The Martian
2-) Gravity
3-) İnterstallar

Bana göre hepsi başarılıydı ama Marslı'nın bir tık daha önde ikisinden de.

Puanım: 9.5/10

GreatOttoman

Favori Üye
Reaksiyon puanı
1,738
Puanı
361
Filmi gece gece izledim bırakamadım 2 gibi başlayıp 4'ü geçiyordu bittiğinde. :) Zaten uzaya meraklıyımdır ilgilenirim bir de hayatta kalma olayı var işin içinde bunlarda filmi tam benlik yapmışlar. Ben görsel açı olsun, işleyiş olsun beğendim -zaten genelde de yorumlarına bakıp, aldığı puanlara ve eleştirilere vs. bakıp izliyorum filmleri ondan da beğenmediğim az oluyor :)- Özellikle son sahnelere yakın yakalama olayları vs. sanki ben ordaymışım gibi heyecanı doruğa çıkardı hiç sıkmadan izlettirdi ilk saniyesinden itibaren. Gravity, İnterstallar ve The Martian. Sıralamak gerekirse;

1-) The Martian
2-) Gravity
3-) İnterstallar

Bana göre hepsi başarılıydı ama Marslı'nın bir tık daha önde ikisinden de.

Puanım: 9.5/10
İnterstaller'e hakaret bence bu yorum. Ben de izledim uzay ve hayatta kalma konulu filmlere bayılırım ama pek aradığımı buldum diyemem sanki süre yetmemişte alel acele geçiştirme yapmışlar gibi bi hisse kapıldım.

BesaleT

Emekli
Reaksiyon puanı
5,693
Puanı
1,061
İnterstaller'e hakaret bence bu yorum. Ben de izledim uzay ve hayatta kalma konulu filmlere bayılırım ama pek aradığımı buldum diyemem sanki süre yetmemişte alel acele geçiştirme yapmışlar gibi bi hisse kapıldım.
3 film arasında sıralama yaptım bence 3'ü de güzeldi ama bence sıralama böyle, hakaret değil herkesin zevki farklıdır öyle çok aman aman fark yok zevk açısından ama ilk sırada The Martian bana göre kaldı ki izlediğin zaman o zamanki durumun filmi beğenip beğenmeme konusunda da etkiler seni.

Ayrıca İnterstaller 5 dalda Oscar adaylığı alırken The Martian 7 dalda aday sanırım. Hani öyle çok da hakaretlik bi durum yok.

GreatOttoman

Favori Üye
Reaksiyon puanı
1,738
Puanı
361
3 film arasında sıralama yaptım bence 3'ü de güzeldi ama bence sıralama böyle, hakaret değil herkesin zevki farklıdır öyle çok aman aman fark yok zevk açısından ama ilk sırada The Martian bana göre kaldı ki izlediğin zaman o zamanki durumun filmi beğenip beğenmeme konusunda da etkiler seni.

Ayrıca İnterstaller 5 dalda Oscar adaylığı alırken The Martian 7 dalda aday sanırım. Hani öyle çok da hakaretlik bi durum yok.
Bilmiyorum belki de benim beklentim çok büyüktü The Martian'dan. :D

cookies

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
18,793
Puanı
1,060
Bu tarz başka filmler varmı :)

Gravity ve interstaller hariç onları izledim :)

Maskeli Fedai

Favori Üye
Reaksiyon puanı
37,566
Puanı
1,059
Öncelikle filmin ilk başları gerçekten çok iyiydi.Mark'ın tek başına Mars'ta yaşaması patates ekmesi ve hayatta kalmak için çabalaması filmi izlenir kılıyordu.Belki de buna yoğunlaşsalar çok daha iyi bir film ortaya çıkardı.Ne yazık ki filmin ortalarından itibaren o bastaki atmosfer ortadan kayboldu.Keşke hiç NASA'yı işin içine dahil etmeselerdi çünkü çok fazla detaya boğuldu ve baştaki atmosfer ne yazık ki etkisini yitirdi.

Görüntüler iyiydi kurtarma operasyonu heyecanlıydı ama

Ben kurtulmaz diyordum ama kurtuldu.Yani sonu cok basitti klişe bitti diyebiliriz

Matt Damon filmi tek başına sırtlayan oyuncu konumunda.Diğerleri figürandan ileriye gidememis.Keşke Komutan rolündeki kadını daha fazla görseydik :A

6.8/10

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Öncelikle filmin ilk başları gerçekten çok iyiydi.Mark'ın tek başına Mars'ta yaşaması patates ekmesi ve hayatta kalmak için çabalaması filmi izlenir kılıyordu.Belki de buna yoğunlaşsalar çok daha iyi bir film ortaya çıkardı.Ne yazık ki filmin ortalarından itibaren o bastaki atmosfer ortadan kayboldu.Keşke hiç NASA'yı işin içine dahil etmeselerdi çünkü çok fazla detaya boğuldu ve baştaki atmosfer ne yazık ki etkisini yitirdi.

Görüntüler iyiydi kurtarma operasyonu heyecanlıydı ama

Ben kurtulmaz diyordum ama kurtuldu.Yani sonu cok basitti klişe bitti diyebiliriz

Matt Damon filmi tek başına sırtlayan oyuncu konumunda.Diğerleri figürandan ileriye gidememis.Keşke Komutan rolündeki kadını daha fazla görseydik :A

6.8/10

ilk bir saatte film bitseydi puanım en az 7.5 olurdu:) sonraki bir saat çok gereksizdi :)

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Film baya Gravity ve Interstellar ile karşılaştırılmış. Bence Interstellar-The Martian-Gravity şeklinde. Sence nasıl? @OzaN

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Film baya Gravity ve Interstellar ile karşılaştırılmış. Bence Interstellar-The Martian-Gravity şeklinde. Sence nasıl? @OzaN
bence gravity , interstaller , the martian şeklinde olmalı doğru sıralama :) sandra bullock un hakkı teslim edilmeli dünyaya dönüşündeki güzellik bile yeterlidir birinci olmak için :)

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Senaryo olarak İnterstellar. Her ne kadar saçmalamalar olsada,
Görsellik olarak Gravity, Görsel olrak çok iyidi senaryo sıkıntisi olsada film kısa olduğu için hissetmemiştim bile.
Duygu olarak The Martian bence. Biraz epikti fazla kahramanlaştirma olayı vardı ama güzeldi.:D

Genel sıralama; Gravity> The Martian> İnterstellar olsun.:D

Titanium

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,698
Puanı
461
Konuda ki yorumlar gerçek mi acaba, diye düşündüm defalarca. Oysa ki filmi sıkıcı, boşa şişirilmiş dahi olduğunu düşünürken çok güzel bir gece geçirmeme sebep oldu.

Kadroya laf söylemeye bile gerek yok, Horroy Story'de ki deli kızı bile getirmişler. :D Herneyse fikirler acayip yaratıcı ve güzel geldi bana. Matematikte biraz sıkıntı yaşasamda hoşuma gitti diyebilirim. Sanırım herkes ben olsam adamı bırakırım ölsün, niye gemiyi patlatayım ki diye düşünmüş olabilir. 2 ay adamın senin yüzünden öldüğünü düşünüp sonra yaşadığını öğrensen bence dağı bile delersin. Mantık hatası yoktu o bağlamda. Bilimsel olarak bilgim yoka yakın mantık aramadım diğer öğelerde, uzayın bilimini bilen yoktur heralde yorum yapan arkadaşlardanda.

interstellar birinci desek -FORUMDA 10 puan verdiğim ilk ve tek filmdi sanırım- buna da ikinci diyelim ozaman. Gravity'de 3 olsun. 3.'lük için emin değilim, şu ikisinden 1-2 tık rahat aşağıda.

Şu geminin içindeyken biryerlere gitmek çok güzel ve eğlenceli gözüküyor keşke similasyonunu yapsalarda gitsek. :D :D

9.0/10

Son düzenleme:

cevaa

Emekli
Reaksiyon puanı
4,419
Puanı
911
Fazla uzun yorum yapamıcam. Beklentimin altında bir filmdi. Uzay filmi olarak Gravity ve İnterstellar'ı izlemiştim ve bunlar kadar etkilemedi maalesef. Matt Damon'u severim filmide tek başına götürmüş. Bazı sahnelerde de güldürdü :D

7/10

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
Çok üst düzey bir film olmasa da rahatlıkla güzel diyebilirim. Nasa merkezindeki sahnelerinin fazlalığı olmasa müthiş bir film olacakmış ama yine de akıcı bir film.

Matt Damon çok iyi bir performans sergilemiş. Hiçbir insanın ayak basmadığı bir tek canlı türünün bile olmadığı bir dünya da karşılaştığı bütün sorunlara karşı verdiği yaşam mücadelesi ve kurtulma serüveni insanı bağlıyor.

Filmin büyük süprizi ise;

Sean Bean'in ölmemesi elbet. :) Fazlaca gözükmedi biraz daha ön rolde olsa fena olmazdı.

Jeff Daniels ve Kate Mara'yı da yeniden görmek güzeldi. Arkadaşlık ve dostluk üzerine iyi de mesaj verdiler. Sonuç olarak izlenmeyi hak ediyor.

7.5/10

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Şükür bende izledim.
Yok ya bu seneki Oscar filmleri gayet şişirme haberlerle dolu ama içleri boş sanırım. Revenant'la da hayal kırıklıgı yaşadım bunla da:(

Şunu da belirteyim... İntersteller'da Matt de oynamıştı keşke o karakterin geçmişine giden bir film olsaydı:F İnanaın daha çok sevilirdi.

Görselliği de yoktu filmin. Mars diye gösterilen yer Walter Wahite'ın paraları sakladiği çöle çok benzettim:unamused: (Breaking Bad izleyip aklına gelmeyen? @OzaN @destere?)

Matt'in botanikle ugraşı hem çok hem de duygusaldı garibim dedim. Gübre yerine arkadaşlarının dışkısını kullanması:mask: yer yer eğlenceli dklardı. Keşke tek takılsaymış. Gravity'deki gibi sonradan bişeyler yapıp kendisi gelseymiş dunyaya da Nasa'daki bilgiç bilgiç konuşmalar olmasaydı. O terimleri bilsem ben de astronot olurdum.

Filmde neden bu kadar iğrenç müzik çalıyorlar dedim meğer yönetmen sonda "survivor" şarkısının orjinal versiyonunu çalmak için aynı temada gitmiş:F her filmin jenerik akışını izlemem, bu izlettirdi.

İlk defa amerika bişey yapamadı olaya çini dahil ettiler. Çin artık büyük güç demeye mi getirdiler naptılar pek anlamadım. O kadar sıkıcı ilerliyordu ki film subliminal mesaj arıyordum artık.

Bizim HOC'daki gazeteci kızın hikayeside yan hikaye olarak götürdü.Keşke onun aşkını izleseydik sonda oğlana bişey olacak sandım o derece sardı o karakter.

Eğlenceli sahneleri eğlenceli ama şevkle izleyemedim 2.saat,nde sıkılmaya başladım. İnterstaller konu olarak çok daha iyiydi. Gravity'de süreden yırttıgı için izlettiriyordu ama bu sakız gibi uzatılmıştı adeta.

7'den fazlasını hak etmiyor. 6.5/10