2014 The Hobbit: The Battle of the Five Armies | Film Bilgileri & Yorumları

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
2310332.jpg

Hobbit: Beş Ordular Savaşı - The Hobbit: The Battle of the Five Armies (2014)

Türü: Macera, Fantastik
Yönetmen: Peter Jackson
Senaryo: Fran Walsh (screenplay), Philippa Boyens (screenplay), Peter Jackson (screenplay), Guillermo del Toro (screenplay), J.R.R. Tolkien (novel)

Oyuncular:
Ian McKellen
Martin Freeman
Richard Armitage
Ken Stott
Graham McTavish

IMDb Sayfası

Filmin Özeti
The Hobbit üçlemesinin son bölümü olan üçüncü filmde, Bilbo Baggins, Thorin Meşekalkan ve Cüceler Bölüğü’nün maceraları sona eriyor. Ejderha Smaug ile karşı karşıya geldikten ve günahkar Hobbit Gollum'dan meşhur güç yüzüğünü aldıktan sonra sağ salim eve ulaşıncaya kadar Bilbo'yu halen daha onlarca yeni serüven bekliyor. Yurtlarına tekrar kavuşan Erebor Cüceleri, Ejderha Smaug'u Göl Kasabası'nın masum yerlileri üzerine saldıkları gerçeğiyle yüzleşmek zorundadırlar. Thorin Meşekalkan ise Arkentaşı'nı ararken önemli değerlerden ödün vermiştir. Thorin'e yardımcı olamayan Bilbo tehlikeli bir seçim yapmanın eşiğine gelir. Bu esnada Lord Sauron planladığı gizli Yalnız Dağ saldırısı için dört Ork bölüğü göndermiştir. Şimdi Cüce, Elf ve İnsanların önünde iki seçenek vardır: Ya birleşip birlikte savaşacaklar ya da hep beraber yok olacaklardır. Beş ordu toplanıp savaşa girmeye hazırlanırken Bilbo hem kendi hayatı hem de arkadaşlarını kurtarmak için savaşmak durumunda kalacaktır.

Filmin Fragmanı

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
hobbit i kim önermişti ? @Tolstoyevski senmiydin öneren ? bunu izlesem daha öncekileri izlemediğim için anlamakta zorluk çekermiyimki ben bunu bir ara izleyeyim ? :)

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
@destere elbette olacak iş değil. Öncesinde 5 filmi izlemen gerek. Direkt bunla başlamak, 5 sezonluk bir dizinin 5.sezonundan diziye başlamak gibi bir şey. Sırasıyla

• Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği
  • Yüzüklerin Efendisi: İki Kule
  • Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü
  • Hobbit: Beklenmedik Yolculuk
  • Hobbit: Smaug'un Viranesi
  • Hobbit: Beş Ordular Savaşı
Özellikle Yüzüklerin Efendisi serisi destansıdır. Üçünün süresi toplam 10 saati aşıyor ama izlerken zaman akıp geçiyor. GoT izleyen biri sıkılmaz. GoT'dan kat be kat daha kaliteli.

Hobbit serisi Yüzüklerin Efendisi'nin yanına bile yaklaşamaz kalite konusunda.

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
@destere elbette olacak iş değil. Öncesinde 5 filmi izlemen gerek. Direkt bunla başlamak, 5 sezonluk bir dizinin 5.sezonundan diziye başlamak gibi bir şey. Sırasıyla

• Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği
  • Yüzüklerin Efendisi: İki Kule
  • Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü
  • Hobbit: Beklenmedik Yolculuk
  • Hobbit: Smaug'un Viranesi
  • Hobbit: Beş Ordular Savaşı
Özellikle Yüzüklerin Efendisi serisi destansıdır. Üçünün süresi toplam 10 saati aşıyor ama izlerken zaman akıp geçiyor. GoT izleyen biri sıkılmaz. GoT'dan kat be kat daha kaliteli.

Hobbit serisi Yüzüklerin Efendisi'nin yanına bile yaklaşamaz kalite konusunda.
o zaman bu filmi şimdilik pas geçeyim :)
yazın geniş bir zamanda ilkinden başlarım :)

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
@destere bence şu sıralar izleyeceğin tüm filmlerden daha kaliteli bir yapım. Yaza kadar atıyorum 40 film izlesen, 40 ının da LOTR üçlemesi kadar kaliteli olmadığını göreceksin (istisna filmler hariç, The Godfather tarzı)

Yine de sen bilirsin ama ölüm var kalım var, ölmeden önce izlenmesi gerekilen filmlerin başına yer alıyor. Yerinde olsam ve biraz anında açar izlerdim, zamanım varsa. :)

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
@destere bence şu sıralar izleyeceğin tüm filmlerden daha kaliteli bir yapım. Yaza kadar atıyorum 40 film izlesen, 40 ının da LOTR üçlemesi kadar kaliteli olmadığını göreceksin (istisna filmler hariç, The Godfather tarzı)

Yine de sen bilirsin ama ölüm var kalım var, ölmeden önce izlenmesi gerekilen filmlerin başına yer alıyor. Yerinde olsam ve biraz anında açar izlerdim, zamanım varsa. :)
ölmeden önce yapılması gereken 40 şey diye liste hazırladım bunlardan biri khaleesi ile tanışmaktı :) sanırım bu gerçekleşmeyeceğine göre diğerlerini kaçırsamda olur :)

Reaksiyon puanı
8,677
Puanı
860
Dün filme gittim. Oldukç iyiydi. Gitmek isteyenler varsa öneririm. Bu tarz filmleri pek sevmem ama istisnalar kaideyi bozmaz :)

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
Bu filmi izlemeyi bu kadar ertelememin sebebi hakkında yapılan olumsuz eleştirilerdi. Ki sinemada gösterime giren kesilmiş versiyonuymuş. Ben bir de genişletilmiş versiyonunu izlememe rağmen beklediğimi bulamadım.

Bazı sahneleri var ki bildiğiniz bilgisayar oyunu kalitesinde görselliğe ve grafiğe sahip. Yüzüklerin Efendisi"nin çekildiği tarihten yaklaşık 11 yıl sonra çekilmesine rağmen nasıl teknolojik olarak bile Yüzüklerin Efendisi'nden çok çok çok kötü bir üçleme yapılmış? İnsan gerçekten hayret ediyor.

Neyseki Legolass ve Gandalf gibi efsanevi karakterleri görebildik, ayrıca Aragorn'a da gönderme yapıldı.

Bazı sahneleri için eh işte fena değildi diyebiliriz. Elfler ile Cüceler'in savaştıkları sahne mesela.

Ama genel anlamda 2.sınıf bir fantastik aksiyondan öteye gidilememiş, fizik kurallarına aykırı sahnelere, saçma sahnelere oldukça geniş yer verilmiş. Bu yüzden Yüzüklerin Efendisi'nin değerini daha iyi anlıyoruz, üçü de kusursuz birer başyapıttı...

Devlerin öyle tek okla ölmesi filan.. Yav he he. Ayrıca Legolass'ın o son sahnelerde yıkılan yapay köprüde yürür adımlarla hareket ederken altındaki taşların aşağıya düşmesi, Legolass'ın taştan taşa atlaması... Bildiğin bilgisayar oyunu. :D

6.9/10