Senaristler 'Yerli Dizi Yersiz Uzun' Diyor!

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,941
Puanı
1,061
Aserat yeni bir haber konusu açtı

Senaristler 'Yerli Dizi Yersiz Uzun' Diyor!

dizi-senaryo-yazimi.jpg

Uzun zamandır sektörün en büyük sorunlarından biri olan ve neredeyse 180 dakikaya dayanan dizi süreleri nedeniyle Senaryo Yazarları Derneği ortak bir bildiri yayınladı.

Bilindiği gibi 24 Aralık 2010'da yazar ve oyuncuların katılımıyla 'Yerli Dizi Yersiz Uzun' yürüyüşü yapılmış, ancak dizi süreleri konusunda herhangi bir karar alınmamıştı. Birçoğu hala devam eden dizilerde görev alan 97 senaristin imza attığı bildiride yazarların 60 dakikalık dizi kaleme almak için bir araya geldiği açıklandı. Öte yandan dernek, bugün yaptığı bir açıklamada işi greve taşımayacağını de açıkladı.

Bir dipnot olarak belirtmek gerekir ki, grevler belli bir noktada yöneticilerin aklını başına getirme konusunda önemli bir işlev görüyor. Örneğin 5 Kasım 2007'de Amerikan Senaryo Yazarları Birliği'ne (WGA) üye olan toplam 10 bin 500 yazar grev başlatmıştı. Üç ay süren grev sürecinde WGA ile sektör arasında anlaşmaya varılmış ve 13 Şubat 2008'de greve son verilmişti. Grev sürecinden birçok dizi (Lost, 24, Prison Break vs.) olumsuz etkilenirken Altın Küre ve Oscar kazananları da sessiz sedasız açıklanmıştı.

İşte o bildiri:

C8MFVSaWAAQh0cG.jpg

C8MFWi9XgAAq940.jpg

Orijinal formatta oku

batuhankaralar

Favori Üye
Reaksiyon puanı
16,628
Puanı
1,061
İçlerinde 400 bölümü deviren Arka Sokaklar senaristleri var, bu zamana kadar aklınız neredeydi diye sorarlar :F

BesaleT

Emekli
Reaksiyon puanı
5,684
Puanı
1,061
Haklı bir isyan direk sömürüyorlar bence ama bu sadece senaryo içinde geçerli değil arka planında çalışan ışıkcısı vs. bir çok kişi dizi süresi uzun diye gece gündüz çalışıyor...

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,735
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Greve gitmeye cesaret edebilseler keşke. Yapımcılar ve bazı oyuncular parayı yedikleri sürece bu düzen devam edecek gibi. :(

mrt-06

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
59,811
Puanı
1,061
Aslında bu iş senaristlerde bitiyor yazmıyorum kardeşim dedikten sonra yapımcı mı senaryo yazacak, oyuncu mu? Bütün senaristler yazmayı bıraksalar yapımcılar da, oyuncular da, kanallar da, reklam veren de uymak zorunda kalırlar. Sonuçta reklam veren de kaybeder bu işten bu yüzden ücret konusunda anlaşmaya varırlar...

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Kırgın Çiçekler ve Aşk-Mavi dizilerinin senaristleri tek diziye odaklansalar şikayerçi olmazlar :F Poyraz Karayel kaç kişi bir dizi yazamıyorlarsz o işte bir sıkıntı vardır. Arka Sokaklar 400 bölümdür sıkıntı çekmediyse bundan sonra da çekmez. O 400 bölümü ufak rötüşlarla yeniden çeksinler 400 bölüm ellerinde:F

mrt-06

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
59,811
Puanı
1,061
Gülse Birsel;

Dizi senaristleri "Mutsuzuz" diyorlar. 140 dakika senaryo olmaz! Yazdım, oradan biliyorum! Her saat diliminde reklam dakikalarının belli bir süreyle sınırlandırılması yüzünden oldu bu iş. Mesela 21.00-22.00 arası en fazla 12 dakika reklam koyabiliyor kanal. RTÜK böyle istiyor niyeyse. Kanal da yapımcı da "Ancak 21.00, 22.00, 23.00 ve 24.00 saatlerinin tüm reklam dilimlerini bu dizide kullanırsam kar ediyorum" diyor. O zaman da yazan, çeken, seyreden herkes o uzun saatler boyunca ekranda kalmak için heba oluyor.

RTÜK serbest bıraksın şu işi. Kanal, diziye güveniyorsa, bir saat dilimine ara vere vere toplam 25 dakika reklam koysun, sıkılan izlemesin. Daha zayıf program bir saatte sadece 5 dakikalık reklam arası versin. Bir özgürlük, ferahlık gelsin. Dizilerin kısalması bu kuralın değişmesine bağlı. Ne uzun yazdım. Ay çok dertliyim! (Yalnız meslektaşlar açıklamayı da alışkanlıkla 140 dak yazmış. :) )

Helni

Yeni Üye
Reaksiyon puanı
11
Puanı
9
Adını Sen Koy senaristleri ne alaka dedirtiyor insana, dizinin yarısı saçma sapan bakışmalarla geçiyor zaten. Bu kadar senarist toplanıp bu sahneleri yazıyorlarsa durum vahim valla

Keith Long

Favori Üye
Reaksiyon puanı
29,432
Puanı
1,061
Web Sitesi
acadebi.com
Gülse Birsel;

Dizi senaristleri "Mutsuzuz" diyorlar. 140 dakika senaryo olmaz! Yazdım, oradan biliyorum! Her saat diliminde reklam dakikalarının belli bir süreyle sınırlandırılması yüzünden oldu bu iş. Mesela 21.00-22.00 arası en fazla 12 dakika reklam koyabiliyor kanal. RTÜK böyle istiyor niyeyse. Kanal da yapımcı da "Ancak 21.00, 22.00, 23.00 ve 24.00 saatlerinin tüm reklam dilimlerini bu dizide kullanırsam kar ediyorum" diyor. O zaman da yazan, çeken, seyreden herkes o uzun saatler boyunca ekranda kalmak için heba oluyor.

RTÜK serbest bıraksın şu işi. Kanal, diziye güveniyorsa, bir saat dilimine ara vere vere toplam 25 dakika reklam koysun, sıkılan izlemesin. Daha zayıf program bir saatte sadece 5 dakikalık reklam arası versin. Bir özgürlük, ferahlık gelsin. Dizilerin kısalması bu kuralın değişmesine bağlı. Ne uzun yazdım. Ay çok dertliyim! (Yalnız meslektaşlar açıklamayı da alışkanlıkla 140 dak yazmış. :) )
Ab grubu düşüsünün sebebi bu Arka sokaklar 1.sezon 76 dakikadı 21.30 ta @mrt-06 @Çiğdem-

Keith Long

Favori Üye
Reaksiyon puanı
29,432
Puanı
1,061
Web Sitesi
acadebi.com
ben kanal açsam gerçek hayatta 76 dk yaparım diziyi birtek maliyeti az bir çocuk dizisini
18:00de Haber 19.30 TA sihirli Polisler 20.30 ta Sihirli annem tekrar 21.30 Arka sokaklar
@Çiğdem- @mrt-06

Keith Long

Favori Üye
Reaksiyon puanı
29,432
Puanı
1,061
Web Sitesi
acadebi.com
Aslında bu iş senaristlerde bitiyor yazmıyorum kardeşim dedikten sonra yapımcı mı senaryo yazacak, oyuncu mu? Bütün senaristler yazmayı bıraksalar yapımcılar da, oyuncular da, kanallar da, reklam veren de uymak zorunda kalırlar. Sonuçta reklam veren de kaybeder bu işten bu yüzden ücret konusunda anlaşmaya varırlar...
Arka sokaklarda senaryo eğitimi alan oyuncu var okadar yıl 11 yıldır aynı dizide onur Bay sinema televizyon bölümünde Belki Onur Bay bundan 1 yıl sonra mezun olucak
belki bende Aydın doğanın yürüttüğü yarışmayı kazanırsam neden olmasın belki benden dizi bile isteyebilirler

sihirli polisler hangi dizi cnm :F
Gelecekte ben yazıcam başka biri onuda trt gibi yine Lise devriyesi gibi bir dizi yazmıştım
Adı gizli Polisler 9.sınıfta Yazdım bunu @Çiğdem-

@Çiğdem- neden güldün

Son düzenleme:

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
Arka sokaklarda senaryo eğitimi alan oyuncu var okadar yıl 11 yıldır aynı dizide onur Bay sinema televizyon bölümünde Belki Onur Bay bundan 1 yıl sonra mezun olucak
belki bende Aydın doğanın yürüttüğü yarışmayı kazanırsam neden olmasın belki benden dizi bile isteyebilirler

Gelecekte ben yazıcam başka biri onuda trt gibi yine Lise devriyesi gibi bir dizi yazmıştım
Adı gizli Polisler 9.sınıfta Yazdım bunu @Çiğdem-

@Çiğdem- neden güldün
lise devriyesini izliyorum ben çok güzel dizi :A