Sıla Gençoğlu - Biyografi

denizz19

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
63,555
Puanı
1,061
artist_sila.jpg

Sıla, 17 Haziran 1980 doğumlu olup Denizli’de doğmuştur. İkizler burcu olan Sıla, burcunun özelliklerini de taşıyor. Lise yıllarında müzikle oldukça haşır neşir olan başarılı sanatçı Sıla, değişik müzik gruplarında ise vokalist olarak görev almıştır.Sıla,lise öğrenimini İzmir Tevfik Fikret Lisesi'nde görmüştür.Yüksek öğrenimi ise Caz ve Vokal üzerine yapmıştır.Yüksek öğreniminden sonra ilk profesyonel vokal çalışmasına başarılı sanatçı Kenan Doğulu'nun yanında başlayan Sıla,tam 7 yıl boyunca bu görevi üstlenmiştir.

riZ0gN4PyOlI9l8pomK5AsEN.jpg

Sıla,vokalistlik görevi zamanında bile pek çok şarkı sözü yazmış ve bu şarkı sözlerini de birçok sanatçı ile paylaşmıştır.Sıla'nın şarkı sözlerini verdiği isimler ve şarkılar ise şu şekilde sıralanabilir :

1) Kenan Doğulu - Boğaziçi , Demedi Deme
2) Emel Müftüoğlu - Ağla Ağla
3) Cihan Okan - Bodrumun Suları
4) Ferhat Göçer - Vur Kadehi Ustam

Sıla,üniversite yıllarında tanıştığı Efe Bahadır ile birlikte 2007 yılında kendi adını taşıyan ''Sıla'' isimli albümünü müzik piyasasına sunmuştur.İlk çıkardığı albümle Türk halkının büyük beğenisini toplayan Sıla,çıkış parçası olan ''...Dan Sonra'' ile oldukça konuşulmuştur.Bu şarkıda ise kendisini vokalistliğini yaptığı Kenan Doğulu eşlik etmiştir.Yine bu albüm içerisinde okumuş olduğu ''Sıla'' isimli şarkı,aynı yıl yayınlanan dizi ''Sıla'' isimli dizinin de müziği olmuştur.Bu albümde pek çok şarkı mevcut olmakla birlikte klip çekilen şarkı sayısı iki tanedir.

Sıla,aynı zamanda 2008 yaz aylarında ise Ciclon grubu ile beraber ''Yaz Geliyor Heyoo'' şarkısını yazıp ve seslendirmiştir.Bu şarkı Sıla'nın ilk tekli şarkısı olmuştur.

Sıla,2009 yılına geldiği zaman uzun süren sessizliğinin ardından yepyeni bir albümle müzikseverlerle buluşmuştur.Başarılı sanatçının ikinci albümü ise ''İmza'' adını taşımaktadır.Albümdeki tüm şarkıların sözleri sanatçının kendisine aittir.Albümün çıkış parçası ise büyük ses getiren ''Sevişmeden Uyumayalım'' olmuştur.Bu klipten sonra ikinci klibi ise ''İnşallah'' parçasına çeken Sıla,üçüncü ve dördüncü kliplerini ise sırasıyla ''Yara Bende'' ve ''Bana Biraz Renk Ver'' şarkılarına çekmiştir.Bu albüm bir önceki albümden çok daha fazla ilgi görmeyi başarmıştır.

86s6Sdh8NNrSPsFZspFlAOaI.jpg

Sıla,2010 Haziran ayına geldiği zaman ise Ozan Doğulu ile birlikte ''130 Bpm'' albümünde ''Alain Delon'' şarkısını seslendirmiştir.Bu şarkı uzunca bir süre müzik listelerinde 1 numara olmayı başarmıştır.

Sıla,yine aynı yıl içerisinde ''Konuşmadığımız Şeyler Var'' albümü ile sevenleriyle buluşmuştur.Bu albümün çıkış parçası ise ''Acısa da Öldürmez'' olmuştur.Bu şarkı ilk yayınlandığı gün Sıla'nın resmi internet sayfasını çökertmiştir.Başarılı şarkıcı için bu albüm tam bir dönüm noktası olmuştur.Albümde olan pek çok şarkı hit olmayı başarmış ve Sıla'da bu şarkıları o ölçüde kliplendirmiştir.Başarılı şarkıcı Sıla bu albümde ''Acısa da Öldürmez'' , ''Oluruna Bırak'' , ''Kafa'' , ''Boş Yere'' ve ''Tam da Bugün'' şarkılarını kliplendirmiştir.Bu albümün bir özelliği ise eski şarkılarından biri olan ''Vur Kadehi Ustam'' şarkısının bu albümde yer almasıdır.

ihGJC8yCAkhcooIhjL4lk8eU.jpg

Sıla,iki yıl aradan sonra ise 2012 yılında ''Joker'' isimli konsept bir albüm çıkarmıştır ve bu albümde eski parçalarına yer verdiği kadar,başka sanatçılara verdiği şarkılara da yer vermiştir.Bu albümde özellikle ''Yoruldum'' şarkısı ve klibi büyük ilgi görmüştür.Bu albümde toplam 13 şarkı mevcuttur.

itpHAo8MzsF00fRU5hAZg0RM.jpg

Sıla,bu konsept albümden hemen sonra ise ''Vaveyla'' ismini verdiği son albümünü çıkarmıştır.Bu albümün çıkış parçası ise ''İmkansız'' olmuştur.Bu şarkı haricinde şuan için ''Zor Sevdiğimden'' ve ''Aslan Gibi'' şarkıları kliplenmiştir.Bu albüm önceki albümlere nazaran daha farklı müzik aletlerinin denendiği bir albüm olmuştur.Albüm ilk başlarda çok ilgi görmese de şuan için en çok takip edilen albümler arasında yer almaktadır.

kgCEImZPmSYZiGMBofHOa34v.jpg

Sıla,daha sonra kendi vokalistliğini yapan Gökhan Keser'e bir albüm yapmıştır ve bu albümde şarkıların çoğu Sıla imzalıdır.Gökhan Keser,Sıla'nın da desteğini alarak güzel bir albüm yaptığı kadar,sevenlerini de arttırmayı başarmıştır.

drHPyGEIFeLEPZODysjpoLEy.jpg

Sıla,böylece albüm kariyerinde prodüktörlüğü de üstlenmiştir.Sıla,yaptığı bu şarkılarla,yazdığı sözlerle hayranları tarafından Sezen Aksu'ya benzetilmektedir.Sıla özel hayatındaki farklılığıyla da dikkat çekmektedir.Mutfağa girdiği zaman kendini kaybeden Sıla,yemek yapmayı da çok seviyor.Sıla aynı zamanda formunu korumak için kickbox yaptığını da söylüyor.Sıla'nın ilginç bir özelliği daha bulunuyor ki o da eski İstanbul'un kokusunu içine çekmek istediğinde Sultanahmet'e gitmesidir.İtalyan mutfağına karşı büyük bir düşkünlüğü olan başarılı şarkıcı,börülce salatası yapmayı da çok iyi biliyor.Sıla, aynı zamanda bir ayakkabı tutkunu ki özellikle topuklu ayakkabılara karşı ayrı bir zaafı bulunmaktadır.

1O0cvtY3F2llFTBSSBnK0knU.jpg

Sıla'ya bir röportajında ''sahneye çıkarken çok şık bir elbisenin altına spor ayakkabı giyebiliyorum'' diyor,burada önemli olanın kendi rahatlığı olduğunu söyleyen şarkıcı,''ben podyuma çıkmıyorum,şarkı söylemeye çıkıyorum'' diyor.

HLUkN5iPboEvH24cFhmIRHia.jpg

Sıla,şarkılarıyla da pek çok ödülün sahibi olmayı başarmıştır.Aldığı ödüller ise şöyle sıralanabilir :

1)Powertürk Müzik Ödülleri - En İyi Çıkış Yapan Sanatçı
2)Kral Tv Video Müzik Ödülleri - En İyi Çıkış Yapan Sanatçı
3)Altın Kelebek Ödülleri - En İyi Çıkış Yapan Sanatçı
4)Siyaset Dergisi Müzik Ödülleri - En İyi Albüm (İmza)

Bu ve buna benzer daha pek çok ödül alan başarılı şarkıcı Sıla,hayranları tarafından büyük bir desteğe tabii tutulmuştur.

6AfMFTR972s3hMvYfSg1o1TH.jpg

Son olarak Sıla'nın kliplenen şarkılarının ne kadar dinlenme oranına ulaştıklarını oransal olarak görüyoruz.

Sıla - Yoruldum (18.388.726)
Sıla - Zor Sevdiğimden (9.927.123)
Sıla - Aslan Gibi (4.596.923)
Sıla - İmkansız (3.124.997)
Sıla - Acısa da Öldürmez (2.364.922)
Sıla - Kafa (3.346.167)
Sıla - Boş Yere (4.485.880)

Sıla'nın şarkılarının belli bir kısmı bu şekilde bir dinlenme oranına sahip görünüyor.Ayrıca Sıla'nın resmi Facebook sayfasında ise 2.980.367 hayranı mevcut bulunmaktadır.

Moderatörün son düzenlenenleri:

dizi kolik

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,417
Puanı
1,059
Güzel olmuş, çok beğendim aslında gözümün önünden geldi geçti her şey ama bence yazı tipini değiştirmelisin Deniz hatta rengi de değişse fena olmaz. :)

denizz19

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
63,555
Puanı
1,061
Güzel olmuş, çok beğendim aslında gözümün önünden geldi geçti her şey ama bence yazı tipini değiştirmelisin Deniz hatta rengi de değişse fena olmaz. :)
Tek sorun renk ve yazı tipi olsun Esra.Konuyu beğenmene sevindim.Aslında satır başı falan yaparak yazdım ama görüntü itibariyle bu şekilde çıkmış.Yazı tipim normal yazılarımda da böyleydi,o yüzden değiştirme gereği duymadım. :)

dizi kolik

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,417
Puanı
1,059
Biyografiye baktığım zaman Sıla'nın "...dan Sonra" şarkısının tamamen hata olduğunu düşünüyorum. Sıla gibi bir sanatçıya böyle şarkılar yakışmıyor... :5:

denizz19

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
63,555
Puanı
1,061
Biyografiye baktığım zaman Sıla'nın "...dan Sonra" şarkısının tamamen hata olduğunu düşünüyorum. Sıla gibi bir sanatçıya böyle şarkılar yakışmıyor... :5:
Yorumun için ayrıca teşekkürler.Evet Sıla'nın çıkış parçasını bende pek beğenmemiştim ama daha sonra Sıla'ya ısındıkça bu şarkı bana daha da güzel gelmeye başlamıştı. :)

dizi kolik

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,417
Puanı
1,059
Yorumun için ayrıca teşekkürler.Evet Sıla'nın çıkış parçasını bende pek beğenmemiştim ama daha sonra Sıla'ya ısındıkça bu şarkı bana daha da güzel gelmeye başlamıştı. :)
Sıla'ya bu şarkıdan sonra ısınmam çok kolay olmadı aslında yani hep soğuk durmuştum bu şarkısından dolayı... :5:

Ama sonra nasıl olduysa diğer şarkıları beni çok etkiledi. Duygu yoğunluğundan sanırım bilemiyorum ama söylediği diğer şarkılarda Sıla'nın sesi beni çok sürükledi. :)

denizz19

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
63,555
Puanı
1,061
Gayet güzel olmuş bence.
Teşekkür ederim Furkan. :)

- - - Ekleme - - -

Sıla'ya bu şarkıdan sonra ısınmam çok kolay olmadı aslında yani hep soğuk durmuştum bu şarkısından dolayı... :5:

Ama sonra nasıl olduysa diğer şarkıları beni çok etkiledi. Duygu yoğunluğundan sanırım bilemiyorum ama söylediği diğer şarkılarda Sıla'nın sesi beni çok sürükledi. :)
Bence duygu seliyle alakalıdır dediğin gibi.Çünkü duygusal birisin sen de. :)

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,735
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Güzel bir inceleme olmuş.

Eleştiri noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakılsa daha doğru olurmuş. Bir de " yerine '' kullanılmış sanırım, yazı tipinde de farklı gözükmüş bu direkt " kullansaydın daha iyi olurmuş.

Sıla için söylenecek fazla bir şey. Tartışmasız günümüzün en başarılı kadın sanatçılarından biri.

"...dan Sonra" ile ilgili olarak görüşlerinize katılmıyorum. Bence sound olarak çok başarılı bir şarkı. Sıla'nın iyi bir şekilde fark edilmesini sağladı, o dönemde büyük beğeni topladı. Şahsen Alain Delon'dan sonra en beğendiğim ikinci hareketli şarkısı. Orada tabii Kenan Doğulu'nun varlığı da çok önemliydi adını geniş kitlelere duyurabilmesi açısından.

"Vaveyla" albümü her ne kadar çok başarılı şarkıları içerse de genel olarak tatmin edici olmadı önceki albümlerle kıyaslandığında. İnşallah arayı fazla açmadan 2013 sonlarına doğru yeni bir albümü biz sevenleriyle buluşturur. :)

denizz19

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
63,555
Puanı
1,061
Güzel bir inceleme olmuş.

Eleştiri noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakılsa daha doğru olurmuş. Bir de " yerine '' kullanılmış sanırım, yazı tipinde de farklı gözükmüş bu direkt " kullansaydın daha iyi olurmuş.

Sıla için söylenecek fazla bir şey. Tartışmasız günümüzün en başarılı kadın sanatçılarından biri.

"...dan Sonra" ile ilgili olarak görüşlerinize katılmıyorum. Bence sound olarak çok başarılı bir şarkı. Sıla'nın iyi bir şekilde fark edilmesini sağladı, o dönemde büyük beğeni topladı. Şahsen Alain Delon'dan sonra en beğendiğim ikinci hareketli şarkısı. Orada tabii Kenan Doğulu'nun varlığı da çok önemliydi adını geniş kitlelere duyurabilmesi açısından.

"Vaveyla" albümü her ne kadar çok başarılı şarkıları içerse de genel olarak tatmin edici olmadı önceki albümlerle kıyaslandığında. İnşallah arayı fazla açmadan 2013 sonlarına doğru yeni bir albümü biz sevenleriyle buluşturur. :)
Yorumun için teşekkür ederim Ozan.Sıla'nın o şarkısını beğenmedim diye bir şey yok zaten.Ben biraz daha slow şarkı seven biri olduğum için hoşuma gitmemişti demek istedim.Söylediklerinde haklısın ama. :)

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Sıla, yazdığı söz ve müzikleriyle, en önemlisi de sesiyle müzik piyasısına damgasını vurdu. Bu arada yazı tipi Comic Sans MS olmamalıydı ve mavi olmamalıydı. Sanki çok itici geliyor yazı. Her neyse eline sağlık. Yazın iyi olmuş. :)

denizz19

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
63,555
Puanı
1,061
Sıla, yazdığı söz ve müzikleriyle, en önemlisi de sesiyle müzik piyasısına damgasını vurdu. Bu arada yazı tipi Comic Sans MS olmamalıydı ve mavi olmamalıydı. Sanki çok itici geliyor yazı. Her neyse eline sağlık. Yazın iyi olmuş. :)
Teşekkür ederim Abdullah.Biliyorsun ki benim normal yazı stilim bu.Burada da onu kullanmak istedim nedense.Karar ve yorum elbette size ait. :)

Yakamoz-Asi

Emekli
Reaksiyon puanı
29,164
Puanı
1,061
Ellerine saglik, güzel olmus. Yalniz cok fazla video eklemissin, kendi yazilarin bu sebeple "az yazmis" gibi görünüyor. Diger türlü incelemen güzel olmus. :)

denizz19

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
63,555
Puanı
1,061
Ellerine saglik, güzel olmus. Yalniz cok fazla video eklemissin, kendi yazilarin bu sebeple "az yazmis" gibi görünüyor. Diger türlü incelemen güzel olmus. :)
Ömer aslında dediğin doğru ama şu da bir gerçek.Benim incelemesini yaptığım bir şarkıcı.Hal böyle olunca ister istemez albümdeki parçaları da paylaşmak durumunda kaldım.Öbür türlü çok iyi bir görüntü olacağını düşünmüyorum açıkçası. :) Yorumun için teşekkür ederim.

- - - Ekleme - - -

Rica ederim. :)

Hani değiştirseydin göze daha hoş gelirdi demek istedim. :)
Sağlık olsun artık.Son yarım saat içinde değiştirme sürem vardı o da doldu zaten.Bu şekilde değerlendirmeye tabii tutalım bu seferlik. :)

- - - Ekleme - - -

Güzel olmuş ellerine sağlık
Teşekkür ederim Kadir. :)

Yakamoz-Asi

Emekli
Reaksiyon puanı
29,164
Puanı
1,061
Ömer aslında dediğin doğru ama şu da bir gerçek.Benim incelemesini yaptığım bir şarkıcı.Hal böyle olunca ister istemez albümdeki parçaları da paylaşmak durumunda kaldım.Öbür türlü çok iyi bir görüntü olacağını düşünmüyorum açıkçası. :) Yorumun için teşekkür ederim.

- - - Ekleme - - -

Sağlık olsun artık.Son yarım saat içinde değiştirme sürem vardı o da doldu zaten.Bu şekilde değerlendirmeye tabii tutalım bu seferlik. :)

- - - Ekleme - - -

Teşekkür ederim Kadir. :)

Videolar üst üste olunca öyle geldi bana :) diger türlü güzel olmus :)