RTÜK'ten Kanallara Reklam Uyarısı!

mrt-06

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
59,811
Puanı
1,061
1708698330823.png

RTÜK son günlerde gündeme gelen reklam kuşakları, doğrudan pazarlama, ürün yerleştirme uygulamalarında kanalların ihlal yaptığını belirterek ciddi bir uyarı gönderdi!

Bir yayıncının 1 saat içerisinde yayınlayacağı reklam süresinin 12 dakikayı geçmeyeceği ifade edilirken, reklam sırasında ses seviyelerinin artırılması ve gizli reklam uygulaması gibi kural ihlallerinin yapıldığı vurgulandı. RTÜK'ün yaptığı açıklama;

"Ürün yerleştirme uygulamaları ise kanunun izin verdiği şekilde yapılmamaktadır. Ürün yerleştirme uygulamalarında, medya hizmet sağlayıcıların editoryal bağımsızlığına müdahale edildiği, ürün veya hizmetlerin kiralanması veya satın alınmasının doğrudan teşvik edildiği ve ürüne aşırı vurgu yapıldığı belirlenmiştir. Bu tespitlerin ardından Üst Kurulumuz, reklamlarla ilgili daha sıkı denetim süreci başlatma kararı almıştır. Yukarıda bahsedilen temel kurallara uygun hareket edilmesi tüm yayıncılarımızın kendi menfaatine olacaktır. Aksi halde 6112 sayılı Kanundan kaynaklanan yaptırım gücümüzü çekinmeden kullanacağımızı açıkça ilan ediyoruz."

Keith Long

Favori Üye
Reaksiyon puanı
29,444
Puanı
1,061
Web Sitesi
acadebi.com
Seni önemsiz kısma mı verdiler gıı :A
Türkiye’de reklam izleyen mi var
İrlanda reklamı daha iyi
Ben
Bir üniversiteden arkadaşımın sevgilisi
Dövmesin diye ucu açık bıraktım reklamı
Yunanistan reklamı araştırdım
Hepsinde öpüşme çıkıyordu
Öğretmen bile öpüştürmek istedi
üniversitede reklam çekerken
O yüzden şartlı geçtim
45 verdi
40 aldım
Microsoft
Exceli beceremedim
Öpüşme sahnesini sansürledim
Diye
Kırdı puanı
Çikolata yerken Aşık olup
Dudaktan öpüşme sahnesini yazmadım diye
Sarılıp reklam ucu açık zannetti

@mrt-06
------

@xemrexxx

Reaksiyon puanı
67
Puanı
49
Bı ara kısa süreliğine reklamlar tamamen kaldırılmıştı. Diziler reklamsız yayınlanıyordu biri bitince hemen diğeri başlıyodu. Ne güzel

mrt-06

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
59,811
Puanı
1,061
Senin cehaletin Bnm hayatımı etkiliyor gıııı :eek: Sadece trend yol + hepsi burada nın dijital reklam bütçesi > tüm markaların tv bütçesi 10 yıl öncede yaşamıyoruz :F
Dijital deyince blu tv tarzı mecralara reklam veriyorsun sandım. :X

Beni "internet reklamcılığına verdiler" desen daha doğru olurdu bence, naçizane.. :A

Yakamoz-Asi

Emekli
Reaksiyon puanı
29,173
Puanı
1,061
Bu reklamlar sadece TV'de degil, artik dizileri Youtube'dan izleyince de uzun uzun reklamlar koymaya basladilar. Eskiden 10-15 saniye olurdu, artik 1 dakikaya varan reklamlar var.

• Beğendim
Reactions: 12.Adam