Selam dünyalı,

Sence de artık üye olarak devam etmenin zamanı gelmedi mi? Üstelik şimdi Fav10'a üye olmak aşırı kolay. Ücretsiz olduğunu söylemeye bile gerek yok zaten?

Eğer Facebook'un varsa buraya tıkla anında giriş yap.

Eğer Facebook'un yoksa şuraya tıkla ve 1 dakikada işlemi tamamlayıver.

Olur mu? İnan, pişman olmayacaksın.

2018 Roma - Film Yorumları

Bu konu 'Film Yorumları' forumundadır ve Sherlock tarafından 21 Aralık 2018 başlatılmıştır.

Tags:
  1. Sherlock

Sherlock Moderatör
    Moderatör

3513526.jpg-c_215_290_x-f_jpg-q_x-xxyxx.jpg

ROMA

Türü: Dram
    Yönetmen: Alfonso Cuarón

Oyuncular:
    Yalitza Aparicio
    Marina de Tavira
    Nancy García

Filmin Özeti:
    Cleo, Meksiko’nun orta sınıf ailelerinin yaşadığı bir Roma mahallesinde bulunan bir evde hizmetçi olarak çalışan genç bir kadındır. Bir yandan ev işleri ile uğraşan Cleo, bir yandan da evdeki dört çocukla ilgilenir. O tüm zamanını hizmetlisi olduğu evde geçirse de kendisine ait bambaşka bir dünyası vardır. Genç kadın, gönlünü Fermin adındaki bir adama kaptırmıştır. Fakat bu ilişki pek de Cleo’nun düşlediği gibi sonuçlanmaz. Bu sırada evin dört çocuk annesi olan hanımı Sofia, kocasının yokluğu ile başa çıkmaya çalışır. Birbirinden farklı hayatlara sahip olsalar da benzer travmalar yaşayan Cleo ve Sofia, siyasi kargaşanın hüküm sürdüğü bir ortamda birbirlerinin en büyük destekçisi olur.

Filmin Fragmanı:

Şunlar da ilginizi çekebilir:

2. xemrexxx

xemrexxx Favori Üye
    Favori Üye

• Güldürdün Güldürdün x 3
  3. Çiğdem-

Çiğdem- Moderatör
    Moderatör

4. Sherlock

Sherlock Moderatör
    Moderatör

Kusursuz bir sanat filmiydi.

Teknik açıdan kesinlikle harika bir iş olmuş. Çekim açılarıyla, siyah-beyaz renk tonlamasının kusursuz kullanımıyla, sinematografisiyle, sadeliğiyle teknik anlamda kusursuz bir iş çıkmış ortaya. Filmin her karesi kartpostal gibi. Alfonso Cuarón harika bir iş çıkartmış ortaya gerçekten, sanat filmi dediğimiz şey böyle olmalı.

Film bana göre baştan sona güzeldi ama özellikle son 30 dakikasına ayrı bir parantez açılmalı. Filmin "vurucu" diye nitelendirebileceğimiz kısmı son 30 dakikasıydı. O yüzden bundan sonrasını spoiler kutusu içinde yazacağım.

Spoiler
    Film, Alfonso Cuarón'un çocukken yaşadığı evinde bulunan hizmetçisinin gözünden 1970'li yılların Meksika'sını, o dönemde yaşayan orta-sınıf bir aileyi, ve o ailenin hizmetçisinin hayatını anlatıyor aslında.

Alfonso Cuarón'un gerçek hayatının o döneminde yer alan hizmetçinin ismi filmde Cleo. Cleo, 1970'lerde Meksika'da orta-sınıf bir ailenin hizmetçisi konumunda. Ailenin çocukları ile arasında çok iyi bir ilişki bulunuyor. Ara ara bu çocukların annesiyle kavga ediyor, ailenin babasından azar işitiyor. Ama ne olursa olsun, ne yaşarsa yaşasın işini yapmaya devam ediyor.

Bir yandan da Cleo'nun evdeki hizmetçilik yaptığı saatler dışında, dışarıda vakit geçirdiği zamanları izliyoruz. Cleo, Fermín isminde biriyle tanışıyor, sevgili oluyor, ondan hamile kalıyor ve Fermín çocuğu istemeyip kaçıyor. Film, buraya kadar çok sade ve sıradan görünen bir senaryo ile ilerliyor. Ancak film, tam bu andan itibaren gerçekten başlıyor.

Önce Meksika sokaklarında o dönemde yaşanan iç krizden dolayı ortaya çıkan halkın çatışmasını izliyoruz, bu çatışmanın sonucunda halk arasında yaşanan bir iç savaşa tanık oluyoruz. Bana göre filmin en etkileyici kısımları bu an ve bu andan sonrası. Yani son 30-40 dakikalık kısım.

Cleo, bebeğinin doğmasına az bir zaman kala beşik almaya gidiyor. O sırada bu sokak çatışması yaşanıyor. Cleo'nun bulunduğu mağazada silahlı çatışma meydana geliyor, mağazadaki müşteriler rehin alınıyor. Cleo'ya silah doğrultan kişi ise onu hamile bırakıp terk eden Fermín. Cleo, yaşadıklarının şokuyla sancılanıyor ancak bebeğini kaybediyor. Bebeğinin öldüğü sahne, daha sonra onun ölüsünü kucağına aldığı sahneler gerçekten müthişti.

Filmin sonunda ise Cleo, hizmetçiliğini yaptığı ailenin annesi ve çocukları ile bebeğini kaybetmemiş gibi tatile gidiyor. Bu da ne olursa olsun, ne yaşarsa yaşasın yaptığı işin gerekliliklerini hep yerine getirdiğini gösteriyor Cleo'nun ve o dönemde benzer işler yapan alt-sınıf diye tanımladığımız halkın.

Bu tatil esnasında ailenin iki çocuğu boğulma tehlikesi geçiriyor ve o çocukları kurtaran isim yine Cleo oluyor. Bu olay sonrasında çocukların Cleo'ya sarılması, ona karşılıksız bir sevgi göstermeleri falan gerçekten izlerken keyif veren anlardandı.

Kısacası Roma, teknik açıdan kusursuz, senaryo olarak sade gibi görünse de son 30 dakikalık kısmı ile vurucu olmayı da başaran bir sanat filmi olmuş. Oscar'ı alabilir mi bilmiyorum ama kesinlikle favorilerinden olacaktır.

• Beğendim Beğendim x 1
    • Harika Harika x 1
  5. Sherlock

Sherlock Moderatör
    Moderatör

Blogunda yorumlayıp, puanlıyorsun filmleri. Şuraya da kısa bir yorumla puan yazarsan daha güzel olur sanki. :A @bazinga

• Beğendim Beğendim x 1
  6. bazinga

bazinga Admin
    Admin

Harıl harıl yazı yetiştirmeye çalışıyorum bitirebilsem buraya da el atacağım. Sırada bekleyen beş yazı var ve şu an Spider-Man'i yazıyorum mesela. :D

• Beğendim Beğendim x 1
  7. Sherlock

Sherlock Moderatör
    Moderatör

Buraya uzun uzun yazmana gerek yok zaten, özet niteliğinde yazsan yeterli. En son ilgilenirsin burayla o zaman. Spider-Man demişken, çok beğendim onu. Yorumunu da yaptım zaten, kaç puan vereceğini merak ediyorum ona. :A

• Beğendim Beğendim x 1
  8. bazinga

bazinga Admin
    Admin

Muhteşem bir sinematografi ama ne yazık ki sinematografi karın doyurmuyor. Yine zayıf senaryolu görseli zengin bir filmin abartılmasıyla karşı karşıyayız. Nefret etmedim ama izlerken sıkıldığım yerler çok oldu. Fakat bittikten sonra filmin değeri artıyor bu da bir gerçek. Bu da görüntünün gücü olsa gerek.

Tam yorum: Roma

7/10

• Beğendim Beğendim x 1
  9. sokak sanati

sokak sanati Emekli
    Emekli

Arkada konuşan İspanyol kadın çok sinirime dokundu. Izlemicem şimdilik belki sonra izlerim.:X

• Güldürdün Güldürdün x 2
  10. Harunnn60

Harunnn60 Süper Moderatör
    Süper Mod.

Film tamamen siyah beyazmış :A Hevesim kaçtı :A @MasacRE-  lik film gibi duruyor :A @Çiğdem-

11. Çiğdem-

Çiğdem- Moderatör
    Moderatör

Melek gibi @sokak sanati ni bile kızdırmış film gerçekten gıcık film sanırım :A :A :A

12. Harunnn60

Harunnn60 Süper Moderatör
    Süper Mod.

Netflix'in filmi diye sempatim vardı ama siyah beyaz olması içimi karartır :A

• Güldürdün Güldürdün x 1
  13. sokak sanati

sokak sanati Emekli
    Emekli

Birde arkadan devamlı bi İspanyol kadın konuşuyor. Her halde olayları anlatıyor sanki biz anlamıyoruz. Sinir etti beni yaa.:F

14. MasacRE-

MasacRE- Favori Üye
    Favori Üye

En kısa zamanda izleyeceğim, çok umutluyum bu filmden :Z

• Güldürdün Güldürdün x 1
  15. sokak sanati

sokak sanati Emekli
    Emekli

İlk başta çok zorladım filme alışmakta ama sona doğru rutini tutturdum.

Siyah beyaz film sevmiyorum. Bu filmide çok sevdiğimi söyleyemem. Bi kaç  şey dışında aklımda pek bir şey kalamayacak. Teknik kısmı övülmüş ama inan ilgimi çekmedi bu filmde teknik. İlettiği şeyler boş geldi bana.:D

Spoiler
    70'ler Türkiye'de değil tüm dünyada karışık yıllar. Öğrenci polis olayları malum zaten bizde de, orada da şiddet hat safhada. Olimpiyat gibi bi şeye hazırlandığını düşündüğümüz Ferminin bir militan çıkması çok ilginçti.

Yine bebek takımı bakarken o olayların yaşanması güzel sıkıştırılmış.

En sevdiğim replik ise şu oldu.
    "Dağlarda yaşlıdır ama yeşildir"

Bu gibi bi kaç ayrıntı dışında ilgimi çekmedi.

Alfonso Cuaron'un zaten çok replikli bi filmini izleyemedim. Gravity'de de replik azdı ama görseller, oyunculuklar ilgimi çekmişti baya beğenmiştim. Bu film boş geldi bana. Anlattıkları hoşuma girmedi belkide.

Çocukların annesini oynayan kadın dışında kast kötü seçilmiş.

5.5/10

Sayfayı Paylaş