2014 Predestination | Film Bilgileri & Yorumları

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060

MV5BMTAzODc3NjU1NzNeQTJeQWpwZ15BbWU4MDk5NTQ4NTMx._V1_FMjpg_UX1000_.jpg

Predestination

Tür:
Aksiyon, Dram, Bilim-Kurgu
Süre: 97 dakika

Yönetmen: Michael Spierig, Peter Spierig
Senaryo: Michael Spierig, Peter Spierig, Robert A. Heinlein

Oyuncular:
Ethan Hawke
Sarah Snook
Noah Taylor

IMDb Linki

Puanlar:
IMDb: 7.5/10
Rotten Tomatoes: 84%
Metacritic: 69/100

Filmin Fragmanı:

Filmle ilgili yorumlarınızı bu başlık altından yapabilirsiniz.

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,735
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Filmi izleyeli 10 gün kadar oldu sanırım ama yeni yorum yapabildim. izleryazar'da şurada yazdım: http://izleryazar.com/kisa-kisa-2014-filmleri-2/

Buraya da kopyalayım:

Aslında varlığından haberdar bile olmadığım, izleme listemde bulunmayan Avustralya yapımı bu film, son dönemde sosyal medyada oldukça konuşulmaya başlandı. Hal böyle olunca benim de izleme listeme sonradan giren 2014 filmlerinden biri oldu. Filmin 2014’te Amerika’da vizyona girmediğini ve dolayısıyla yılın ödül sezonu dışında kaldığını da belirteyim.
Predestination, yüksek bütçeli ve bol efektli bilim-kurgulardan sıkılanlar için iyi sayılabilecek bir alternatif yapım. İlk kez izlediğim Spierig kardeşler olabildiğince gerçekçi bir bilim-kurgu sunmuşlar bizlere. Doğrusu zaman yolculuğu konulu filmlere zaafım olmasına rağmen bu filmin oluşturduğu fazlasıyla kafa yormayı gerektiren bilim-kurgu tarafını pek sevemedim. Benim daha çok sevdiğim kısım filmin ilk kısmıydı.
Son olarak Boyhood’da izlediğimiz ve Oscar adaylığına koşan Ethan Hawke filmin başrolünde ve gayet iyi bir performans ortaya koyuyor. Buna karşın filmin asıl yıldızı ise genç oyuncu Sarah Snook. Muhtemelen bu filmin ardından kendisinin ismini sık duymaya başlayacağız…
Neticede Predestination benim için doyurucu bir yapım olmadı ama sizin de denemenizi öneririm. Pek çok bol efektli bilim-kurgu olarak geçinen filmden daha iyi olduğu kesin. Özellikle bilim-kurgu hayranıysanız veya kafa karıştırıcı filmlerden hoşlanıyorsanız…
5.5/10

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Filmi dün akşam izledim arkadaşlarla tam bir baş döndürücü akıl karıştırıcı deli dehşet bir film.

Filmde Ethan Hawke var diye baktım ve birde bazı yorumlara şahit oldum o sebiple ilgimi çekti. Senaryo gerçekten çok dehşet ilk 1 saat neredeyse bir olay yok dğeişik bir hikaye izliyoruz ama sonra zaman kavramı işin içine girince 'ne oluyoruz' falan dedirttiriyor.

Aslında Bilim kurgu çok sevmem ama zaman kavramı ve gizem kavramı işin içine girince çekilir oluyor. Film beni bir çok noktada şaşırttı zaten.

Cinsiyet değiştiren kızı aldatan kişinin kendisi olması Yada Barmen Rolünde ki Ethan Hawke'ın aynı olayı yaşaması yada yine cinsiyet değiştirien kızın kendisi çıkması gibi

bir çok noktada ağzım açık kaldı.

Ethyan Hawke yine muhteşemdi. Alıştık zaten.
Sarah Snook'da çok tatlı bir roldeydi. Üzdü, heyecanlandırdı, sevimli sevimli ekrana baktırdı. Daha neler neler yaptı anlatamam.:Z

Güzel bir film izledik yine.:X

8/10

Titanium

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,698
Puanı
461
Ethan ismide çok populer oldu bu sıralar, hakediyorda. O yüzden izlenildi sanırım. :D Konu güzel, fragmanı beğendim. Unutmazsam izlerim yakın zamanda.

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Adını dahi duymadım. bazinga'nun puanı hızlıca uzaklaşmama sebep :A
Nasılsa izlemeyeceksin o halde kısaca konusunu anlatayım az spoilerli :A

Yetiştirme yurdu gibi bir yerde büyümüş bir adam var, bebekken bırakmışlar (1990 senesinde diyelim) (bu ayrıntıları tam hatırlamıyorum) bu adam büyüyünce bir şekilde geldceğe gidiyor zaman makinesi gibi bir şeyle. Basitleştirmek için tarih örneği vermek gerekirse 2020’den 2040’a gidiyor mesela. Gelecekte bir kadınla tanışıyor, ilişkiye giriyorlar ve kadın hamile kalıyor, bebek doğuyor sonra. Sonra bu adam bebeği zamanda geçmişe götürüyor ve 1990 senesine, yetiştirme yurdu gibi bir yere bırakıyor. Evet o bebek, aslında o adamın ta kendisi.

Dahası da var, adam sonra yine kendi zamanına ilerliyor yani 2020 senesi ve zamanla vücudunda değişikliler oluyor, milyarlarda bir görülen olay gibi bir şey ve zamanla kadınlaşıyor. Bildiğin kadınlaşıyor yumurtalara kadar. Sonra bu kadınlaşan adam, 2040 senesinde bir adamla tanışıyor… Evet, aslında o 2040 senesinde adam da kendisinin geçmişten gelen hali. Bunlar çocuk yapıyor.

Yani anlayacağın, adam hem kendisiyle çocuk yapıyor hem de onu geçmişe götürerek kendi kendisinin yetişmesini sağlıyor. Yani adamın annesi de bizzat kendisi, babası da kendisi…

İzleyeli 5-6 sene geçtiği için ayrıntıları unuttum, tarihleri filan rastgele söyledim daha kolay anlaşılsın diye ama yine de şu an bile beynim yandı :A @Araf

• Güldürdün
Reactions: Dosi

xdragxx

Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
Üstten baktım ama sadece kendini geçmişe getirme detayını okudum ve Dark'a mı yakın yoksa Geleceğe Dönüş filmine mi bilemiyorum. @Tolstoyevski
Türü o seri hariç diğer filmlerde ilgimi çekmiyor.
Dark'la ufaktan yakından alakası yok inan bana :A Bir paradokstan ele alınan bir konu ve süresi de kısa izle geç.

• Beğendim
Reactions: Dosi