Oscar'da En İyi Yabancı Dilde Film Aday Adayları Açıklanmaya Başlandı

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
thumbnail_1409693437.jpg

Geçtiğimiz sene İtalyan yapımı The Great Beauty'nin kazanmasıyla sonuçlanan, bu sene daha farklı bir heyecanla takip edeceğimiz En İyi Yabancı Dilde film kategorisi için ülkeler yavaş yavaş film göndermeye başladılar. Türkiye'den Kış Uykusu, İsveç'ten Force Majeure, Almanya'dan Die geliebten Schwestern, Polonya'dan Ida ve daha fazlası, ülkeler filmlerini açıkladıkça bu konuda olacak.

thumbnail_1409693554.jpg

(Almanya - Beloved Sisters)

Afganistan | A Few Cubic Meters of Love (Jamshid Mahmoudi)
Almanya | Beloved Sisters / Die geliebten Schwestern (Dominik Graf)
Avusturya | The Dark Valley | Das finstere Tal (Andreas Prochaska)
Belçika | Two Days, One Night | Deux jours, une nuit (Jean-Pierre & Luc Dardenne)
Bolivya | Olvidados (Carlos Bolado)
Brezilya | The Way He Looks | Hoje eu quero voltar sozinho (Daniel Ribeiro)
Bulgaristan | Bulgarian Rhapsody (Ivan Nitchev)
Çek Cumhuriyeti | Fair Play (Andrea Sedlácková)
Danimarka | Sorrow and Joy (Sorg og glæde)
Dominik Cumhuriyeti | Cristo Rey (Leticia Tonos)
Estonya | Tangerines / Mandariinid (Zaza Urushadze)
Fas | The Red Moon | La lune rouge (Hassan Benjelloun)
Bulunamadı.
Finlandiya | Concrete Night / Betoniyö (Pirjo Honkasalo)
Güney Kore | Sea Fog | Haemoo (Shim Sung Bo)
Gürcistan | Corn Island | Simindis kundzuli (George Ovashvili)
Hırvatistan | Cowboys / Kauboji (Tomislav Mrsic)
Hindistan | Manam (Vikram K. Kumar)
Hollanda | Accused | Lucia de B. (Paula van der Oest)

thumbnail_1409693758.jpg

(İsveç - Turist)

Hong Kong | The Golden Era | Huang jin shi dai (Ann Hui)
İsveç | Force Majeure / Turist (Ruben Östlund)
Japonya | The Light Shines Only There | Soko nomi nite hikari kagayaku (Mipo Oh)
Kanada | Mommy (Xavier Dolan)
Karadağ | The Boys from Marx and Engels Street | Djecaci iz ulice Marksa i Engelska (Nikola Vukcevic)
Kolombiya | Mateo (Mario Gamboa)
Letonya | Rocks in My Pockets (Signe Baumane)
Litvanya | The Gambler | Losejas (Szabolcs Hajdu)
Lüksemburg | Never Die Young (Pol Cruchten)
Macaristan | White God / Fehér Isten (Kornél Mundruczó)
Makedonya | To the Hilt | Do balcak (Stole Popov)
Meksika | Cantinflas (Sebastian del Amo)
Moritanya | Timbuktu (Abderrahmane Sissako)
Nepal | Jhola (Yadav Kumar Bhattarai)
Norveç | 1001 Grams (Bent Hamer)

thumbnail_1409693856.jpg

(Polonya - Ida)

Pakistan | Daughter | Dukhtar (Afia Nathaniel)
Panama | Invasión (Abner Benaim)
Peru | The Gospel of the Flesh (Eduardo Mendoza de Echave)
Polonya | Ida (Pawel Pawlikowski)
Portekiz | What Now? Remind Me | E Agora? Lembra-me (Joaquim Pinto)
Romanya | The Japanese Dog / Câinele Japonez (Tudor Christian Jurgiu)
Sırbistan | See You in Montevideo / Montevideo, vidimo se! (Dragan Bjelogrlic)
Slovakya | A Step Into the Dark | Krok do tmy (Miroslav Luther)
Slovenya | Seduce Me | Zapelji me (Marko Santic)
Şili | To Kill a Man | Matar a un hombre (Alejandro Fernandez Almendras)
Tayvan | Ice Poison | Bing du (Midi Z.)
Türkiye | Winter Sleep / Kış Uykusu (Nuri Bilge Ceylan)
Ukrayna | The Guide | Povodyr (Oles Sanin)
Venezuela | The Liberator | Libertador (Alberto Arvelo)
Yunanistan | Little England | Mikra Anglia (Pantelis Voulgaris)

Son düzenleme:

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Henüz ilk 5'i tahmin etmek çok zor ama kendimce bir tahmin listesi hazırlamak istedim. Tabi bunlar sadece bildiğim filmler. Adını bile duymadığımız ülkelerin filmleri adaylık alabiliyor bazen.

Türkiye - Winter Sleep
Fransa - Samba
Çin - Black Coal, Thin Ice -tam tersi de olabilir.-
Brezilya - The Way He Looks
Belçika - Two Days, One Night

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,738
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Şimdilik Polonya filmi yarışta önde gösteriliyor ama yarışı kestirmek cidden zor. Geçen yıl The Past ilk 9'a kalamazken bir Kamboçya filmi ilk 5'e kaldı. :):)

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Art arda açıklanmaya devam edecek gibi. Aslında hepsi belli olduktan sonra fragman yarışması tarzı bir etkinlik yapılabilir. :):)
Ben arada izliyorum da pek dikkat çekici şeyler olmuyor. İsveç'inki ilginç gibi biraz. Gerçi daha genel olarak beğendiğim ülke sinemalarından açıklanan yok ama. :)

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Şimdilik Polonya filmi yarışta önde gösteriliyor ama yarışı kestirmek cidden zor. Geçen yıl The Past ilk 9'a kalamazken bir Kamboçya filmi ilk 5'e kaldı. :):)
Art arda açıklanmaya devam edecek gibi. Aslında hepsi belli olduktan sonra fragman yarışması tarzı bir etkinlik yapılabilir. :):)
sanki tıfıl baltık ülkelerinden birine ödül vereceklermiş gibi bu sene öyle bir his var içimde :) mesela estonya gibi .. polonya filminin fragmanını hiç sevmedim ..

yukarda izlediğim fragmanlar arasında avusturya , almanya, türkiye, macaristan ve venezuela filmleri hoşuma gitti diğerleri pek bişeye benzemiyor :)

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Bulgaristan, Gürcistan, Japonya ve Peru'nun filmleri konuya eklendi. @OzaN @destere
üçüde güzel

gürcistan filminde başrolde ilyas salmanmı oynuyor ? ya ilyas salman başrolde ya da ikizi falandır :) bir ara çıkan bir manzarada muhteşemdi :)

japon filmindeki kızda bayağı hararetli o da güzel film gibi:)

peru biraz daha düşük kalibrede ?

bulgar filmine yeni baktım sanırım konusu ergenlerin ilk sevişme deneyimleri ?

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Afganistan, Belçika -iddialı-, Bolivya, Brezilya -iddialı-, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Dominik Cumhuriyeti, Fas, Güney Kore, Hindistan, Hong Kong, Kanada -Fransızca gibi geldi bana? İddialı olabilir-, Karadağ, Kolombiya, Letonya -animasyon-, Litvanya, Makedonya, Meksika, Moritanya, Pakistan, Panama, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Şili, Tayvan, Ukrayna ve Yunanistan'ın filmleri konuya eklendi. @OzaN @destere

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Afganistan, Belçika -iddialı-, Bolivya, Brezilya -iddialı-, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Dominik Cumhuriyeti, Fas, Güney Kore, Hindistan, Hong Kong, Kanada -Fransızca gibi geldi bana? İddialı olabilir-, Karadağ, Kolombiya, Letonya -animasyon-, Litvanya, Makedonya, Meksika, Moritanya, Pakistan, Panama, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Şili, Tayvan, Ukrayna ve Yunanistan'ın filmleri konuya eklendi. @OzaN @destere
gürcü filminin şansı yokmudur o filmde güzele benziyor ?

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,738
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Uzun zamandır bu konuya girip fragmanları izlemek istiyordum başlamak bugüne kısmetmiş. Son eklenenlerle birlikte bir seferde izlemek imkansızlaşmış her gün azar azar izleyeceğim. :)

Bugün izlediklerimi yazayım:

Afganistan: Çekimler çok amatör duruyor. Sağlam senaryo varsa iyi olabilir tabii ama bana liselerde, üniversitelerde çekilen amatör kısa filmleri hatırlattı. :)

Almanya: İyi gözüküyor aslında ama iyi işlenmezse tırt olabilecek bir yapıya sahip bir konusu var. Sezon içindeki durumuna göre bakarız izleyip izlememeye. :)

Avusturya: İzleyince çok iyi görüntü yönetmenliği var dedim baktım gerçekten o dalda ödüller almış. Fakat onun dışında boş gibi geldi bana film. :)

Belçika: Direkt izleneceklere ekledim. İyi filme benziyor, sırf Marion Cotillard için bile izlenebilir gibi. :)

Bolivya: Çok sıradan geldi, konu zaten bana uzak. :)

Brezilya: Eşcinsellikle ilgili filmleri genelde sevmem ama bu iyi bir filme benziyor. Çok sanmıyorum ama ödül için iddialı olma ihtimaline karşın izleriz forumda da ilgi varken. :)

Bulgaristan: Konusu ve müzikleriyle beni kazandı film. Fakat şu an çok küçük bir film gibi gözüküyor listeme eklesem bile filmi izleyebileceğim yer bulabileceğim şüpheli. Yine de takipte olacağım. :):)

Devam edecek... :D

@berkann @destere

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Uzun zamandır bu konuya girip fragmanları izlemek istiyordum başlamak bugüne kısmetmiş. Son eklenenlerle birlikte bir seferde izlemek imkansızlaşmış her gün azar azar izleyeceğim. :)

Bugün izlediklerimi yazayım:

Afganistan: Çekimler çok amatör duruyor. Sağlam senaryo varsa iyi olabilir tabii ama bana liselerde, üniversitelerde çekilen amatör kısa filmleri hatırlattı. :)

Almanya: İyi gözüküyor aslında ama iyi işlenmezse tırt olabilecek bir yapıya sahip bir konusu var. Sezon içindeki durumuna göre bakarız izleyip izlememeye. :)

Avusturya: İzleyince çok iyi görüntü yönetmenliği var dedim baktım gerçekten o dalda ödüller almış. Fakat onun dışında boş gibi geldi bana film. :)

Belçika: Direkt izleneceklere ekledim. İyi filme benziyor, sırf Marion Cotillard için bile izlenebilir gibi. :)

Bolivya: Çok sıradan geldi, konu zaten bana uzak. :)

Brezilya: Eşcinsellikle ilgili filmleri genelde sevmem ama bu iyi bir filme benziyor. Çok sanmıyorum ama ödül için iddialı olma ihtimaline karşın izleriz forumda da ilgi varken. :)

Bulgaristan: Konusu ve müzikleriyle beni kazandı film. Fakat şu an çok küçük bir film gibi gözüküyor listeme eklesem bile filmi izleyebileceğim yer bulabileceğim şüpheli. Yine de takipte olacağım. :):)

Devam edecek... :D

@berkann @destere
gürcistana sıra gelince haber ver :)

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,738
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Bugün de izledim bir kısmını. :)

Çek Cumhuriyeti: Fena gözükmüyor son dokuza kalırsa izlenir. :)

Danimarka: Kaliteli filme benziyor ama çok bir etki uyandırmadı. :)

Dominik Cumhuriyeti: Bugün izlediklerimin en kötüsüydü. :)

Estonya: Sağlam filme benziyor, nete de düşmüş ve puanı iyi. Listeme ekledim. :)

Finlandiya: Fragmanında bile sıkındıysam film de sıkıcıdır herhalde. Yalnız konu itibariyle ilginç gibi. :)

Gürcistan: @destere gerçekten İlyas Salman oynuyormuş başrolde. Adam Oscar adayı olacak haberimiz yok. :):) Fena filme benzemiyor, duruma göre izlenebilir ama önce filmin bulunması lazım şimdilik çok küçük bir film görüntüsünde. :)

Fas yokmuş, Güney Kore ise fragmanı bozulmuş. @berkann

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Bugün de izledim bir kısmını. :)

Çek Cumhuriyeti: Fena gözükmüyor son dokuza kalırsa izlenir. :)

Danimarka: Kaliteli filme benziyor ama çok bir etki uyandırmadı. :)

Dominik Cumhuriyeti: Bugün izlediklerimin en kötüsüydü. :)

Estonya: Sağlam filme benziyor, nete de düşmüş ve puanı iyi. Listeme ekledim. :)

Finlandiya: Fragmanında bile sıkındıysam film de sıkıcıdır herhalde. Yalnız konu itibariyle ilginç gibi. :)

Gürcistan: @destere gerçekten İlyas Salman oynuyormuş başrolde. Adam Oscar adayı olacak haberimiz yok. :):) Fena filme benzemiyor, duruma göre izlenebilir ama önce filmin bulunması lazım şimdilik çok küçük bir film görüntüsünde. :)

Fas yokmuş, Güney Kore ise fragmanı bozulmuş. @berkann
gürcü filmini nasıl izleyebilirim acaba? bunu indirmeyi denesek şansımız varmı indirebilirmiyiz ?
ilyas salmanı zaten severimde yanındaki kızda dikaktimi çekti, hatta daha çok çekti :)

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,738
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
gürcü filmini nasıl izleyebilirim acaba? bunu indirmeyi denesek şansımız varmı indirebilirmiyiz ?
ilyas salmanı zaten severimde yanındaki kızda dikaktimi çekti, hatta daha çok çekti :)
Şu an indirilmez anca ileriki aylarda düşerse bilemem. :) Geçen sene aday olan Kamboçya filmini izleyememiştik ödüllere kadar düşmemişti. Anca Nisan'da düşmüş ondan sonra da ben unuttum filmi tabii. :):)

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Şu an indirilmez anca ileriki aylarda düşerse bilemem. :) Geçen sene aday olan Kamboçya filmini izleyememiştik ödüllere kadar düşmemişti. Anca Nisan'da düşmüş ondan sonra da ben unuttum filmi tabii. :):)
burda başrolde ilyas salman olduğu için daha çabuk net e düşme ihtimali yokmudur ? :)