2016 Moana - Film Yorumları

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,735
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
3521164.jpg

Moana (2016)

Türü: Animasyon, Macera, Komedi
Yönetmen: Ron Clements, Don Hall, John Musker
Senaryo: Jared Bush (screenplay), Ron Clements (story by), John Musker (story by), Chris Williams (story by), Don Hall (story by), Pamela Ribon (story by), Aaron Kandell (story by), Jordan Kandell (story by)

Oyuncular:
Auli'i Cravalho
Dwayne Johnson
Rachel House
Temuera Morrison
Jemaine Clement

IMDb Sayfası

Oscar Adaylıkları (2)
- En İyi Animasyon
- En İyi Şarkı

Filmin Özeti
Hikâye Polinezya mitolojisine dayanmaktadır.

Kadim Polinezya'da geçen hikâyede Maui adındaki yarı tanrı, Ana Ada Te Fiti'nin kalbini çalarak bir lanete sebep olur. Bu lanet yüzünden ada halkı hiç balık yakalayamaz olur ve ekip biçtikleri ürünlere hastalık gelir, çürür. Adanın eski hâline geri dönmesinin tek yolu, Maui'yi bulup Te Fiti'nin kalbini yerine koymasını sağlamaktır. Sıkıntı çeken adası ve halkını kurtarmak isteyen şefin gözüpek kızı Moana, Maui'yi bulup işleri yoluna koymak için okyanusun çağrısına cevap vererek destansı bir yolculuğa çıkar.

Filmin Fragmanı

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,941
Puanı
1,061
Animasyonda dublaj isteğim nedeniyle cuma günü gitmeyi düşünüyorum. :)

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
başları ve ortaları yer yer sıkıcı olsada sona doğru harikaydı ..
müzikal yönü fazlaydı .. azmiyle betonu delen MOANA sempatikti..:)
özellikle filmin sonuna doğru tanrıça TE FİTİ nin kalbine kavuştuktan sonra dönüşüm geçirerek olağanüstü bir güzeliğe kavuşması muhteşemdi:)
arada APTAL HOROZ çoğunlukla sıksada bazen komik olmayı başarıyordu :)
MAUİ adlı yarı tanrı tombalak karakter, renkli bir karakterdi...

7 PUAN

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
başları ve ortaları yer yer sıkıcı olsada sona doğru harikaydı ..
müzikal yönü fazlaydı .. azmiyle betonu delen MOANA sempatikti..:)
özellikle filmin sonuna doğru tanrıça TE FİTİ nin kalbine kavuştuktan sonra dönüşüm geçirerek olağanüstü bir güzeliğe kavuşması muhteşemdi:)
arada APTAL HOROZ çoğunlukla sıksada bazen komik olmayı başarıyordu :)
MAUİ adlı yarı tanrı tombalak karakter, renkli bir karakterdi...

7 PUAN
bu mesjından bana etiket geldi diye bildirim gelmiş ayoll ama ortada etiket yok iyice forum kafayı yedi vlla :F :F :F

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,941
Puanı
1,061
Animasyon izlemeyi seviyorum. Her seferinde hikaye anlamında yükselişe geçen ve teknik anlamda göz kamaştıran filmlere hayran kalmamak mümkün değil. Çoğunun basit bir işleyişi olabilir ama yaklaşık 2 saatliğine dünyanın günlük dertlerinden alıkoymasını istiyorum, onlar da bana bunu veriyor. :)

Moana da bu yıl yükselişe geçen Disney'in 2. muhteşem animasyonu. Dediğim gibi türdeşleri gibi basit bir konu ve daha önce gördüğümüz şablonlar var, ama bunların hepsini Polinezya kültürüne o kadar başarılı bir şekilde yedirmiş ki hiç göze batmıyor.

Teknik olarak zaten çıtayı Allahuekber dağlarına dikmiş. Okyanus, lavlar ve tüm efektleriyle adeta bir görsel şölen. 3 boyutlu olması da ticari bir amaçtan ziyade gerçekten filmin görsel yanını desteklemiş. Dublaj ise tüm animasyonlarda olduğu gibi gayet başarılıydı. Özellikle "canımsın" ve "şaka yaptım kız" gibi ufak yerelleştirmeler de hoşuma gitti. :X

Sonuç olarak yılın en iyi animasyonlarından biri ve mutlaka izlenmeyi hak ediyor. En az Zootopia kadar incelikli, ama onun varlığı nedeniyle Oscar alamayacak gibi. Yine de kolay unutulmayacak bir deneyim olduğu kesin. :)

8.5/10 (4/5)

Not: Aptal horozu da unutmamak lazım, en çok güldüren sahnelerde onun imzası vardı. :D

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
@OzaN yorumunu buraya yapacaksın :) biz nerden bilelim jackie mi moanamı? buraya yorum yap anlayalım :)

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Benim yorum yapmam biraz zaman alıyor. Sırada bekleyen 3 dizi, 2 film yazım var. 1-2 güne anca yetişir yorumum. :):)
keşke aynı bekleme taktiğini lay lay lomdada yapsaydın:) en azından emma nın sıcaklığını atlatıp filme gerçek hakettiği puanı verirdin :)

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Bekledim zaten başta 8.5 verecektim bekleyince 9'a çıktı, değerini daha iyi anladım. :):)
başlangıcı zaten kötü yapmışsın 5 le başlasan en azından 7 lerde falan durma imkanın vardı bu gidişle bekledikçe emma şarap misali değer kazanacak :)

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Tam yorum: http://izleryazar.com/moana-2016/

Genel olarak keyifli bir animasyondu. İlk kısmı bence de sıkıcıydı biraz ama giderek açıldı. Şapşal tavuk ve Maui'nin dövmeleri komikti. :D

Konunun sıradanlığı daha yüksek vermeye engel. :)

7/10
izleryazardaki geniş yorumunuda okudum güzel bir yorum yalnız tanrıça TE FİTİ nin dönüşüm yaşadığı yer en harika yerlerden biriydi o kısma deyinmeden geçmen büyük eksiklik :) animasyonda olsa mükemmel bir güzelliğe kavuşuyordu tanrıça? büyülenmemek mümkün değildi :)

BesaleT

Emekli
Reaksiyon puanı
5,684
Puanı
1,061
Her sene olduğu gibi bir animasyon ön plana çıkıyor bu sene de Moana olmuş ama pek bekleneni veremedi bence. Horoz komikti, Moana karakteri, cesurluğu, deniz (okyanus) sevdası vs. güzeldi, Maui başlarda sinir etse de sevdirdi kendini, Te Fiti'nin düzeldikten sonraki hali hoştu ve dağ oluşu vs. ama yer yer de sıkmadı değil. Çok daha güzel animasyonlar izlemiştik. Wall-e, Up, Inside Out, Big Hero 6 gibi son zamanlarda çıkan animasyonlar vardı ama bu onların gerisinde kalmış.

7/10

FaJi

Banlı
Reaksiyon puanı
1,295
Puanı
195
İzlerken sıkıldım. Maui ilk deneyişinde başaramadı. Orayı gereksiz bir şekilde uzatmışlar daha çok sıkıldım. Şarkılar çok fazlaydı. Her şeyi şarkılarla açıkladılar :D Dövme fikri çok iyiydi. Ve filmin tek eğlencesi tavuktu. Yanlışlıkla bindi ama hayatının macerasını yaşadı. :D

6/10

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Keyifle izlenilebilen ama klasik fantastik animasyonlardan biriydi. Kültür olarak farklı bir kültürü ele alıp benzer bir senaryoyu keyifli bir şekilde işlemişler. Karakterler de güzel oluşturulduğu için izlerken eğlendim. Bu yıl 3 iyi animasyon izledim ama en iyisi elbete Zootopia'ydı. Onun derinliğine ve verdiği mesajlara ulaşamamış hiçbiri. Kubo da çok iyiydi onu da es geçmeyeyim. Alacaksa o ikisinden biri alır zaten oscarı.

Muazzam görsel bir şöleni vardı animasyonun. Deniz görüntüleri, diğer görsel efektler, Te Ka ile olan sahnedeki görseller cidden aşmışlar. Kubo görsel efekt adayı oldu ama bu da o ayardaydı yani. Animasyon yönetmenliği de zor iş yapılışı çok zahmetlidir ve bütçe ister takdir etmez lazım. Sürekli yüksek görsel kalitede işler yapabiliyorlar.

Karakterlerden Moana müthiş sempatikti. Altyazılı izlediğim için ses sanatçısı da çok hoşuma gitti. Tanınmamış daha önce bir işini bilmediğimiz biri seslendirmiş ama sanki bir tanıdık ses gibiydi. Tatlı ve bir o kadar da hırslı bir karakter oluşturmuşlar. Maui de Dwayne Johnson'ın sesiyle güzel olmuş. İkili arasında tatlı ve güzel bir kimya tutturmuşlar aynı Zootopia'daki ikili gibi. Dövmeler de güzel olmuş Kubo'daki kağıt adama benzettim o da çok iyiydi. Tabi bir de aptal horozu unutmamak lazım bir çok sahnesinde sesli güldüm. :A

8/10

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
Oldukça keyifli bir animasyon filmiydi. Bana göre yılın en iyi işi olan Zootopia'nın bir tık gerisinde, Kubo and Two Strings'den ise bir tık önde bir animasyon filmiydi.

Filmin en çok beğendiğim yanı efektleriydi kesinlikle. Okyanuslar, lavlar... Kesinlikle çok başarılıydı.

Onun dışında Moana karakteri -çoğu izleyici gibi- filmde en sevdiğim karakterdi diyebilirim.

Kısacası yılın başarılı animasyon filmlerinden birisi olmuş Moana diyebilirim.