2016 Hidden Figures / Gizli Sayılar - Film Yorumları

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,735
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
4846340.jpg

Hidden Figures (2016)

Türü: Biyografi, Dram, Tarihi
Yönetmen: Theodore Melfi
Senaryo: Allison Schroeder (screenplay), Theodore Melfi (screenplay), Margot Lee Shetterly (based on the book by)

Oyuncular:
Taraji P. Henson
Octavia Spencer
Janelle Monáe
Kevin Costner
Kirsten Dunst
Jim Parsons

IMDb Sayfası

Filmin Fragmanı

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,942
Puanı
1,061
Oscar filmlerini yavaş yavaş tüketmeye devam ediyorum. Bugünkü tercihimi bu filmden yana kullanmak istedim, çünkü seyirci dostu ve kolay izlenebilir bir yapım izlemek istiyordum. Ve geçen 2 saatin sonunda da yanılmadığımı gördüm.

Öncelikle senaryonun eli yüzü düzgün, anlaşılır ve bazı teknik bilgiler dışında kafa karıştıran bir şey yok. Çünkü bazen bu tür filmlerde birden fazla şey anlatılmak istenirken ortaya çorbamsı bir şey çıkar. Neyse ki burada siyahlara yapılan ayrımcılığa da, önceleri hor görülen siyahi kadınların kendilerine nasıl saygın konumlar edindiğine de farklı bir yorum katabilmiş.

Tabii tuvaletlerden musluklara kadar her şeyin siyah-beyaz olarak ayrılması abartılı görünse de geçmişteki Amerika böyleydi yapacak bir şey yok. Tabii kadınların iş hayatlarının yanı sıra kişisel ve ailevi meselelerinin ayarı da iyi tutulmuş. Kısacası gözüme batan bir şey olmadı. Yani çok düşünsem sayabilirim ama hem aklıma gelmiyor hem de çok önemli şeyler değil.

Taraji P. Henson'ın özellikle filmin ortasındaki bir sahnede çıkardığı performans harikaydı, genel olarak da beğendim. Keşke Oscar adayı olabilse, ama sanırım öyle bir şey yaşanmayacak. Ha film çok çok sevilirse belki. Octavia Spencer da sakin oyunculuğuyla aldığı ve alacağı muhtemel Oscar adaylığını hak ediyor. Janelle Monae'in de özellikle parladığı bir sahne var, dikkatli takip etmek lazım. :)

Kevin Costner, Kirsten Dunst ve Jim Parsons gibi oyuncular da renk katmış. Ayrıca Mahershala Ali'yi Moonlight'tan sonra burada da görmek ilginç oldu, sanırım söz konusu siyahi oyuncular olunca çeşitlilik sandığımız kadar fazla değil.

Sonuç olarak insanı izlediğine pişman etmeyen, iyi çekilip oynanmış güzel bir başarı hikayesi. Hatta (kıyaslamak doğru olmasa da) bir başka siyahi hikayesi olan Moonlight'a göre daha çok beğendim. :X

Not: Aralarda ve kapanış sahnesinde kullanılan gerçek fotoğraf ve görüntüler de hafiften bir belgesel havası katmış. :)

8/10 (3.5/5)

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,735
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Son düzenleme:

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Verdiği mesajların ve anlattığı hikayenin önemini iyi bilen ve bunu iyi işleyen bir filmdi. 2 saatlik süresi de tam dozunda olmuş ve sıkılmadan bir çırpıda bitti film. En iyi film adaylığını hak etmiş mi bilemiyorum ama akademiye uyan tarzı ve ırkçılığa verdiği mesaj bakımından aldığı adaylık sürpriz değil. Ki rahatsız olmadım film bunu çok dozunda ve güzel işlemiş. Gözümüze sokulan bir propaganda tarzında bir durum yoktu ortada.

Hikaye ise seyircinin anlayabileceği tarzda anlatılmış. Konu itibarıyla teknik terimlerin bol olabileceği bir hikaye ama filmde ayar iyi tutturulmuş seyirci boğulmamış. Bu yönden senarist ve yönetmen başarılı diyebilirim.

Oyunculuklarda ise ana 3'lü baya başarılıydı. Adaylık alan Octavia Spancer sade bir performans göstermiş ama yine de başarılıydı. Zayıf olan bir kategori olduğu için aldı sanırım adaylığı. Asıl güçlü oynayan Taraji Henson'dı. Bir kaç uçuşa geçtiği ve yukarda oynadığı sahne vardı filmde. Ama o da bu yıl güçlü olan ana kategoride arada kaynamış. Başka bir yıl olsa adaylık alabilirmiş iyi oynamış. Kirsten Dunst da yine her zamanki gibi renk katmış. Kevin Costner da başarılı bir karakter oyunculuğu sergilemiş. Sevdim karakterini.

Anlatılanı iyi anlatan ve verdiği mesajı sakınmadan dozunda veren başarılı bir siyahi filmi. Aldığı adaylıkları kazanmasa da hak etmiş diyebilirim. Keyifli bir filmdi.

7.5/10

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Üstüste İzlediğim üçüncü kara film olunca üzüm üzüme baka baka kararır misali bendemi karardım nedir? bu filmde sıkmadan kendini izlettirmeyi başardı:)
aksiyonu düşük bir başarı hikayesini filme çekerken sıkıcılıktan kurtulmak zordur ama bu film baştan sona belli bir tempoyu yakalamıştı yani heyecanı çok yüksek hissetmesekte katherine ile birlikte uzaya çıkmış kadar olduk :) buda büyük başarı ? mary i kim oynuyordu şimdi dönüp listeye bakmaya üşeniyorum ama güzel bir kadındı :) orjinal mary e baktım tipsizin tekiymiş ama kafa zehir gibi olmasa mühendis çıkmazdı ordan tebrik yollayalım kıza :)
taraji p. henson a empire dan dolayı bir sempatim var burdada rolünü iyi oynamış hattta bir kaç sahnede parlamıştı bile, mesela neden geç kaldın diye soran al harrison a patladığı esnada harikaydı.. yine al ın yani kevin costner in tuvalet tabelalarını tokmakla kırışı hoştu yani kevin costner in tuvalet kırışı aklımda kalacaktır filme dair :)
şişman kara doroty teyze kimdi o da şişman ama zeki ve sempatikti gerçi onunla uğraşan sarışın favorimdi ama sarışına başka bir filmde yine sevgilerimi yollarım burda şişman teyzeyi övsem yeterli :)
şimdi dönüp mary e baktım janelle monae oynamış mary rolünde... sevdim bu kadını bir köşeye not edeyim :) resme bakılırsa sevilmeyecek gibide değil
Janelle-Monae.jpg

filmde abartı varmıydı vardı heyecanı arttırmak belkide matematikçi katrine in katkısını arttırmak için o abartılı yerlerin olması lazımdı, :) çok üst düzey bir film değildi yinede sıkılmadan sonuna kadar götürebileceğimiz gerçek hikayeden alıntı kararında heyecanıyla güzel bir filmdi diyebilirim..
ve yorum eziyeti bittiğine göre puan vermeye konsantre olabilirim :)

7 Puan

Son düzenleme:

MasacRE

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059
En iyi film adayları arasında en düşük beklentiyle izlediklerimdendi ama beklediğimden çok daha iyi buldum. Oscara oynamışlar bu inkar edilemez ama ağır, ajitasyonlu bir anlatım yoktu filmde. Aksine keyifliydi bile diyebilirim. Tabi konu itibariyle eğlenilecek bir konuya sahip değil özellikle de kendilerini kabul ettirene kadar yaşadıkları zorluklar ortada. Ne kadar zeki olursan ol o dönemde siyahi bir kadınsan Nasada bile aşağılanıyorsun.

3 siyahi kadından başroldeki yani Katherine çok iyiydi, zaten o epey ön plandaydı. Diğerlerinin hikayeleri de tat katmış filme ama onunki kadar heyecanlandırmadı beni diğer ikisinin hikayeleri.

Filmin en etkileyici sahnesinden de bahsetmezsek olmaz.
Katherine'nin sürekli ortalıktan kaybolması üzerine patronunun (Kevin Costner) nereye gittiğini sorması ve siyahilere ait yaklaşık 1 km uzaklıktaki tuvalete gittiğini öğrenince oranın tabelasını parçalaması sahnesi çok iyiydi.

8/10

Son düzenleme:

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Bu yıl izlediğim en samimi filmdi net.
Yönetmeni ve oyuncuları tebrik ederim. Bu kadar samimi bir film çektikleri için.

Filmin konusu şahane bir defa. Siyahilerin dramını iliklerime kadar hissettim. Akılda kalacak çok fazla sahne ve duyarlılık verdi film bana.
Moonlight ile ciddi anlamda soğuduğum siyahilere bu filmle olağan üstü bir sevgi besledim. Mağdur olarak göstermiş evet ama asıl sevgiyi besleme noktam daha insan göstermiş filmde siyahları. Ağlayıp zırlayıp etrafı yıkmadan insanca davalarını kazanmışlar. Diğerleri bana kalırsa daha hayvandı. Nasa gibi bir yerde de böyle ayrımlarin olması cidden şaşırttı. Zihniyet çok Siyah.

Oyunculuklar şahane. Gördüğüm en iyi 3'lü. Çok sevdim ve rollerine çok yakışmışlar.
Ağır başlı ve önder vasfı taşıyan müdür adayı Dorothy rolüne çok yakışmış Octavia Spencer. Çok dozunda oynamış. Bence oscarlık bir numara yoktu aday olması bana göre de boşluktan.
Filmin yıldızı zaten Empire dizisinde Cookie rolü ile sempatimizi kazanan Taraji Henson. Özelikle o tuvalet sahnesini izlerken net yani rapley tuşum olsa kırardım. Döndür döndür 10 kere izledim beni bitirdi. Oscarlık bir performanstı. En azından aday olsa mutlu olurdum.:(

Kurgu o kadar başarılı değildi. Samimi bir filmdi ama ara ara sıktı.
Müzikleri çok güzeldi. Filme yakışmıştı.

8.5/10

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Bu yıl izlediğim en samimi filmdi net.
Yönetmeni ve oyuncuları tebrik ederim. Bu kadar samimi bir film çektikleri için.

Filmin konusu şahane bir defa. Siyahilerin dramını iliklerime kadar hissettim. Akılda kalacak çok fazla sahne ve duyarlılık verdi film bana.
Moonlight ile ciddi anlamda soğuduğum siyahilere bu filmle olağan üstü bir sevgi besledim. Mağdur olarak göstermiş evet ama asıl sevgiyi besleme noktam daha insan göstermiş filmde siyahları. Ağlayıp zırlayıp etrafı yıkmadan insanca davalarını kazanmışlar. Diğerleri bana kalırsa daha hayvandı. Nasa gibi bir yerde de böyle ayrımlarin olması cidden şaşırttı. Zihniyet çok Siyah.

Oyunculuklar şahane. Gördüğüm en iyi 3'lü. Çok sevdim ve rollerine çok yakışmışlar.
Ağır başlı ve önder vasfı taşıyan müdür adayı Dorothy rolüne çok yakışmış Octavia Spencer. Çok dozunda oynamış. Bence oscarlık bir numara yoktu aday olması bana göre de boşluktan.
Filmin yıldızı zaten Empire dizisinde Cookie rolü ile sempatimizi kazanan Taraji Henson. Özelikle o tuvalet sahnesini izlerken net yani rapley tuşum olsa kırardım. Döndür döndür 10 kere izledim beni bitirdi. Oscarlık bir performanstı. En azından aday olsa mutlu olurdum.:(

Kurgu o kadar başarılı değildi. Samimi bir filmdi ama ara ara sıktı.
Müzikleri çok güzeldi. Filme yakışmıştı.

8.5/10
nadir de olsa aynı filmleri beğenebiliyormuşuz :) bir ara tümden seni dışlayacaktım nerdeyse.) ama bu sezon daha çok @Aserat ı sildim defterden :) beğenileri berbattı :)

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
nadir de olsa aynı filmleri beğenebiliyormuşuz :) bir ara tümden seni dışlayacaktım nerdeyse.) ama bu sezon daha çok @Aserat ı sildim defterden :) beğenileri berbattı :)

Tabloya baktım cidden tersmiş senin tarzın bana.:F Bi Arrival var aynı puan onun dışında hep ters.s.s Hacksaw Ridge'de ne buldun sen.:)