2014 Divergent / Uyumsuz (2014) Film Bilgileri & Yorumları

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
1840309.jpg

Uyumsuz - Divergent (2014)

Türü: Aksiyon, Macera, Romantik, Bilim-Kurgu
Yönetmen: Neil Burger
Senaryo: Evan Daugherty, Vanessa Taylor, Veronica Roth

Oyuncular:
Shailene Woodley
Theo James
Ashley Judd
Jai Courtney
Ray Stevenson

IMDb Sayfası

Filmin Özeti
Fütüristik bir distopya geçen hikayede toplum beş farklı fraksiyona bölünmüştür. Her bir bölüm farklı bir erdemi temsil etmektedir ve 16 yaşına giren her genç hangi bölümde yer almak istediğine kendisi karar vermektedir. Seçim bir kez yapılır ve artık ömür boyu orada kalmak zorundadırlar. Beatrice Prior ise herkesi şaşırtan bir seçim yapar. Ardından tris ve kendi bölümündeki arkadaşları yaptıkları seçimin getirisi olarak bir rekabet içerisine girerler. Çok güçlü dayanıklılık isteyen fiziksel ve psikolojik testlere tutulurlar. Bu testlerin hepsi onları bir ölçüde değiştirecektir. Ama Tris’in herkesten sakladığı ve ortaya çıktığı anda ölümcül olabilecek bir sırrı vardır. Toplumun gidişatına göre bu sır ya sevdiklerinin hayatını kurtaracak ya da onun sonu olacaktır… Filmin yönetmenliğini Neil Burger üstlenirken, başrollerde Shailene Woodley ve Theo James yer alıyor.

Filmin Fragmanı

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
The Hunger Games'e benzerliği ile dikkat çekiyor ama aldığı yorumlar da iyi. :)

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Haydi bakalım açılışı ben yapayım :X

Ben de fragmanlarını filan ilk gördüğümde Hunger Games cakması filan diye her tanıtımlarini her haberlerini birazda olsa göz atmiştim yine de fikrim değişmemişti. Hatta filmi indirirken bile "HG çakması" diye ön yargıyla indiriyordum. Evet bazı fikrim değişmedi filmi izlediğim halde ama filmi beğendim.Olumsuz düşüncelerle başlıyordum filme -ki ilk 5 dk içinde film beni, kendi dunyasına adapte etti:X

Forumda bazen yorumlarımdarımda sevdiğim filmler için "keşke dizi olsaymış" derim. Bu filmde onlardan birisi oldu:X

Filmi ilk 1+ saat içinde sıkılmadan akıcı bir şekilde izledim. Taaa ki
Başrol kızımızın (Tris'in) öldürülmeye kalkınmasından sonra filmin bendeki temposuu biraz düştü. Biraz aşka girdiler, -ki bence seyirlik bir aşk ortaya çıkmamiş:X
Bilgelerin fedarkarlara, korkuzular aracılıüıyla saldırması da pek etkili sahneler değildi. Hunger Games'te bu tür direnişler daha güzel oluyor:X

Birde Hunger Games ile kıyaslanabilecek nokta şuydu, Hunger Games'te sanal bir ortam kurulur ve oyunlar oynanır, Divergent 'da ise seni ruyaya daldırırlar orda halüsinasyonla maceraya atılırsın :X Her ne kadar karşilaştırma yapsam da filmdeki o sahneleri beğendim:)

Haa birde şu grup olayında sanki gruplar birbirlerine benziyor gibiydi :X Fedakarlar da en az grupsuzlar gibi yoksullar :F (mesela)
Filmde dizilerden çok tanıdık yüz gördüm:X İlk dakiklarda Maggie Q'u görünce filme daha bir bağlandım:X
Ashley Judd'u ilkkez Missing dizisinde izlemiştim. Missing dizisinde cok sırıtmıştı karakter (bence) ama burdaki anne karakterine cuk oturmuş.
Birde şu başrol oğlan var onu da bir bölüm izlediğim bir dizide görmüştüm:F İşte bu yuzden filmi izlerken dizi tadında izledim:X Neyse bir kaç isim vardı(r) daha ama aklıma yer edenleri yazayım dedim:X

Filmin müzikleri de hoştu:) hele ilk dakikalarda yanlış olmasın Hanging On duyunca Ellie'nin sesiyle daha bi buyuleyici anlar yaşiyor insan:X

Herneyse filmi izlemek isteyene tavsiye ederim. Ergenik ruhunuzu tatmin edip , güzel vakit geçirmenizi saylayabilir. Karasızım 8 yada 7 arasında puan vermekle:X 7.8/10 vereyim gönüller hoş olsun:)

Bu filmi en çok seveceğini düşündüğüm isim @Çiğdem- :X Bence bi bak :X

Not: Bol sırıtıklı bi yorum olmuş:X

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,735
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Shailene Woodley'nin patlama yapmasını istediğimden dolayı yılın en merakla beklediğim filmlerinden biriydi fakat imdb puanının 7.0'a kadar düşmesi ve bazı başka sitelerde de sert eleştirilmesi nedeniyle filmi beğenmeyeceğime inanmıştım. Yine de filmi bu kadar beklemişken izlemem kaçınılmazdı, iyi ki de izlemişim. Bu türde uzun zamandır izlediğim en iyi gişe filmi olabilir. :)

@Forumdash'ın da yorumunda belirttiği gibi ben de filme daha en başından kolayca bağlandım. Gerçekten çok sürükleyici bir şekilde devam etti ta ki sonlarına kadar. Sonlarda hem tempo düştü hem de bence film genel anlamda bozdu ama yine de genel olarak memnun kaldım filmden. :)

The Hunger Games'e benzerliği konuşulmuştu fragmanlar sonrası ama bence o kadar da benzediği söylenemez. Özellikle başlarda ben The Hunger Games'ten ziyade Harry Potter havası aldım, takımlar falan derken. :) The Hunger Games ile benzediği noktalar da var tabii ama genel olarak epey farklı. Ben şahsen Hunger Games'in özellikle ikincisinden çok daha fazla beğendim. Hunger Games'te aşk olaylarını sevmiyordum, bunda o kadar yoktu o durum.

Filmin yıldızı tabii ki Shailene Woodley idi. Eleştirenler falan olmuş kendisini (tıpkı Hunger Games'te Jennifer Lawrence'ı beğenmeyenler olduğu gibi) ama bence harikaydı. Onun yerine başka biri olsa filmi bu kadar sevmem çok düşük ihtimal olurdu. Ayrıca Woodley'nin son üç filminden diğer ikisi olan The Spectacular Now'dan Miles Teller'ı ve The Fault in Our Stars'tan Ansel Elgort'u görmek ilginçti. İki partneriyle aynı filmde buluşmuş. :):) (@Arslan Bey sanırım iki filmi de izlemişti, bu film de ilgisini çekebilir bu nedenle. :) )

Kate Winslet'ın filme pek katkısı yoktu, yerine başka bir oyuncu olsaymış farketmezdik bile. :)

Filmde özellikle sonlarda beğenmediğim noktalar da vardı. Spoiler içinde yazalım. :)

Sonlarda özellikle annesi öldükten sonra yapılmaya çalışılan aksiyon olayları hiç olmamış. Film orada ciddi düşüşe geçti benim için.

Filmin ortalarında ciddi ciddi 8.5 - 9 arası bir puan bile verebileceğimi düşünüyordum ama son kısımları beğenmeyince 7.5-8 arasında kaldım. Shailene Woodley'nin güzel hatrı için:

7.5/10

Son düzenleme:

Titanium

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,698
Puanı
461
-Fragman İçin-

Hafiften bir host esintisi vardı, sonra tamamen Nikita dizisinde ki olaylara döndü. Nikita bu filmde, ana karakterimizi izleyen herkes tanıyordur zaten onun dışında Konuda Kate Winslet'in ismi geçmemiş, filmde aktif rolü yok sanırm?

Birkaç gündür bekletiyordum, konu upladığına göre bugün yarın alternatif bulamazsam bunu izlerim. :)

Titanium

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,698
Puanı
461
tris-four-divergent-movie.jpg

Öncelikle ikinci filmi 2015'te geliyormuş. "Insurgent" Kızın ismi " Shailene" kopyalamak zorunda kaldım, ismini değiştirse iyi olur. Kısacası Jennifer'siz kaldığımız bir dönemde yeni bir jennifer'a kavuştuk, kızda bir gariplik var neden olduğunu çözemedim ama bu onu çok çekici kılıyor.

Filme gelirsek, başlangıçta yine mi bu ikili dedim -abi, kız- Türkçe altyazı bulamadım bazı terimleri anlayamadım, gerekte yokmuş pek aslında, Türkçelerini duyunca çekici olmuyor. :D

Ben film için tek sıkıntı uzun süresiydi, filmin ortadan finale geçiş aşamasında sıkılmalar yaşadım ciddi anlamda kötüydü bu. Kadro gerçekten çok iyiydi, yani direk sahipleniyorsunuz ekibi. Ufak tefek eksiklikler vardı ama film o açığı kapatıyordu, filmi izledikten sonra a burası kötü olmuş dedim, oda zorladım yani nereden puanlandırma yapayım derken.

Sonuç olarak başrolde ki kızımız 91'li kendisine talibim. :p Gerçekten başarılı bir oyuncu bana göre, ekip arkadaşıda başarılıydı bence Theo, James Franco'ya benzettim ben onu. :D

Diğer bir sonuç, izleyin izlemeyenlere haber verin. :D

IMDb Puanı: 7.0
Sinemalar.com: 8.2

O finale geçiş kısmında sıkılmasaydım 9 verirdim, ufak bir kırış yapacağız artık.

Benim Puanı: 8.5

orxan954

Üye
Reaksiyon puanı
64
Puanı
29
aslinda ben bu filme shaileneye gore baktim.kendisi TFIOS-da baya ilgimi cekti ve sevdiyim oyuncular arasina girdi.ama galiba bu film ondan onceydi.film konu olarak hunger games-e hic benzemesede ayni janr,kategoride.guzel filmdi ama yinede nedense izledigim zaman hunger games aklima geliyor.ama yinede guzel filmdi.7/10

-potterhead-

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,769
Puanı
460
Beğenilmemesine şaşırdım bu filmin, çok sürükleyici ve ilginçti bence. Filmin duygusu ve gerilimi Açlık Oyunları'yla oldukça benzerdi. Oyunculukları Shailene dışında çok inandırıcı bulmadım. Zaman geçirmek için çok güzel bir film, ikincisini heyecanla bekliyoruz :)

Puan; 7,5/10 @OzaN

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,735
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Beğenilmemesine şaşırdım bu filmin, çok sürükleyici ve ilginçti bence. Filmin duygusu ve gerilimi Açlık Oyunları'yla oldukça benzerdi. Oyunculukları Shailene dışında çok inandırıcı bulmadım. Zaman geçirmek için çok güzel bir film, ikincisini heyecanla bekliyoruz :)

Puan; 7,5/10 @OzaN
Forumdaki hemen herkes beğendi aslında da Shailene antileri ve Hunger Games fanları yüzünden genel olarak çok beğenilmedi herhalde. :(

cookies

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
18,793
Puanı
1,060
Forumdaki hemen herkes beğendi aslında da Shailene antileri ve Hunger Games fanları yüzünden genel olarak çok beğenilmedi herhalde. :(
Aa sende bi garipsin lo 7.5 vermissin çok sevdim begendim diyin bu nasıl bir düşünce (b) (b)
Bence 8.5 luk bi filmdi son kisimlarindan aşırı sıkılmistum :)

KayıpSehir

Favori Üye
Reaksiyon puanı
2,645
Puanı
360
Filmi bir ay önce izlemiştim. Tek kelimeyle muhteşemdi. Çok sürükleyiciydi. Oyuncularda harika.

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,735
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Shailene'nin antisi mi olur o_O Bence Jennifer Lawrence'dan sonra patlayacak isim.
İlginç ama var. :D Genç yaşta popüler olunca sevmeyeni de çok oluyor nedense. Gerçi The Fault in Our Stars'ı hemen herkes sevdi asıl sebebin o olduğunu söylemek zor. Yani zaten çok da yerden yere vurulmadı bu film gişede çok iyi gitti. 6.8 olan IMDb puanı 7.2 falan olsaydı beğenildi derdik herhalde. :):)

-potterhead-

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,769
Puanı
460
İlginç ama var. :D Genç yaşta popüler olunca sevmeyeni de çok oluyor nedense. Gerçi The Fault in Our Stars'ı hemen herkes sevdi asıl sebebin o olduğunu söylemek zor. Yani zaten çok da yerden yere vurulmadı bu film gişede çok iyi gitti. 6.8 olan IMDb puanı 7.2 falan olsaydı beğenildi derdik herhalde. :):)
Açlık Oyunları severler 1'i basmıştır Uyumsuz'a :A Yoksa film 7,2 falan hak ediyor:X Bence daha çok gençlik serilerinde oynayanlara ön yargılı yaklaşılıyor, Jennifer Lawrence'ı da Açlık Oyunları zamanları sevmeyen vardı :X

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Hunger Games izleyen ve okuayn biri olarak tabi kide çok ahım şahım beğenmediğim bir filmdi.:D

Shailene'i Aynı Yıldızın Altında'dan sonra 2. kez izliyorum ve gerçekten rolü hissettirebilen başarılı bir oyunculuğu var. Tabi bu filmde öyle çok duygu geçerilecek bir rolü yoktu ama iyiydi yine. Yanında ki Theo'yuda az buz beğendik. Ergenler çok bayılır bu filme çünkü oğlan yakışıklı kız güzel baya iş görür.:A
Hayır aynı yıldızın altında filminde ki sevgilisi burada kardeşini oynamış.:F Ben orada ciddiye almayı bıraktım zaten filmi.:F

Filmin konusuna gelirsek gerçekten Hunger Games çakması.:F Bildiğin andırıyor onu. Orada ki mıntıkalar burada grup olmuş, başroller zaten direk aynı. Ama belli bir çekiciliği var.
Kurgu olarak çok zayıftı.
Özellikle bir anda bilgelerin başında ki kadının ölmesi ve o pozisyona düşmesi acayip zayıftı kurgusal anlamdı.

Keyifli zaman geçirip hiç kafa ağrıtmadan izleyeceğin basit bir film. Hanger Games'e 8.5 falan vermiştim buna 6/10 verilmeli.:F

Titanium

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,698
Puanı
461
Milletten etkilenip az vermişim ben yine. :D Bu filmin gideri 9.0'dır. 2. filmi ise rezildi. :(