Netflix Dark - 3.Sezon Yorumları

mesmeso

Moderatör
Reaksiyon puanı
9,615
Puanı
860
3x3

Hacı ben iptalim. Cidden daha takip edemiyorum zamanları. Kimin nerede olduğunu takip etmeyi bıraktım. Sürekli bir tahmin içerisindeyim.

Üçlünün Martha'ya çalışmasıyla onların Bartosz olduğu inancım arttı. İşin garibi Martha Jonas'ı, Jonas'ta Martha'yı kullanıyor. Bakalım sonda kim galip çıkacak.

Hannah'ın yine birilerinin ayağını kaydırması çok güldürdü beni. Kadın paralelde bile aynı. Gram değişiklik yok.

Bu bölüm Claudia neden yoktu merak ettim. Kızı da öldüğüne göre olaylara dahil olmasını beklerdim. Bir de Noah nerede ya? Adı bile geçmiyor. 2. sezonda ölmedi dimi o?

Helge'nin olduğu sahneler beni kendine çok bağlıyor. Mads konusundan bizi aydınlatacak bilgilerin çıkmasını bekliyorum.

8/10

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Dün gece izledim ve bitrdim kesinlikle ama kesinlikle efsaneler arasında bölüm sayısı ve gidişat olarak 10/10'luk dizidir. BB, got, Lost, PB tırı ve vırı!!!

Tek yakındiğim şey
Neden 3.sezona bişey katmadılar. Yine aynı olayları aynı hikayeleri izledik resmen. Herşey son bölümle netliğe kavuştu. İzlerken herşeyin tekrar tekrar oluşlari sıktı beni. Yorum yapılacak teş şey ise son bölüm oldu.

Aklıma şu takıldı. İlk iki sezon biz zamanda ilerlerken, gerilirken, gidip-gelirken hep bir dunya olarak düşünmüştüm. Aynı zaman çizgisinde zaman sıçraması yaşıyoruz sanıyordum. Şu görselde meğerse hepsi ayrı bir dünya ve ana dünya olarak şematiği yapılmış ilk sezon:X Ve bunu kimse tahmin edememişti galiba(b) Yada senaristlerin çıkış yolu oldu? (olur ya ilerde zamanda yolculuk olursa farklı paralel evrenlere mi geçiş yapmiş olcaz?Dümdüz paralel evrene ne zaman geçiş yapilcez?)

Jonas ve MArtha'nın boyutlar arasında kalması intersellar'a çok güzel andırdı. O sahneye ayrı bayıldım.

Jonas'ın doğmamiş hiç var olmayacak ihtimalini düşünmemiştim. Sonucta paralel evren dediğimiz olay aynı şeylerin var olması ise Jonas orada doğduysa ana dünyada da doğacaktir illa diyordum zaten.Son sahnede de annesi söyledi:bhr:. Martha da doğar bugun yarın:X

Herkese tavsiye edilmeyecek kadar nadide bir şahaser iş olarak ekranlarin en parlak işi oldu DARK.

Darisi başka dizilere...

Sezona 7/10

Son bölüme 10/10
Gen toplam sezona 9.7/10

mesmeso

Moderatör
Reaksiyon puanı
9,615
Puanı
860
3x4

Ağam ben iptalim. Olaylar hepten karıştı. Kim nerede artık bakmıyorum. Tek bildiğim Hannah bacım yine bildiğimiz modda. :D Geçmişte bile bir yuva yıktı.

Üçlü ekibin Bartosz olduğuna inanıyordum ama daha fenası geldi. Demek her şeyin başlangıcı onlar. Bakalım sonu nasıl bitecek?

Geçen bölüm nerede dediğim Noah ortaya çıktı. Adam'ın maddeye soktuğu kişi de Agnes'ti galiba. Acaba o nereye gitti? Kafamda soru işaretleri dönüp duruyor.

8/10

• Beğendim
Reactions: Tolstoyevski

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
Dün gece izledim ve bitrdim kesinlikle ama kesinlikle efsaneler arasında bölüm sayısı ve gidişat olarak 10/10'luk dizidir. BB, got, Lost, PB tırı ve vırı!!!

Tek yakındiğim şey
Neden 3.sezona bişey katmadılar. Yine aynı olayları aynı hikayeleri izledik resmen. Herşey son bölümle netliğe kavuştu. İzlerken herşeyin tekrar tekrar oluşlari sıktı beni. Yorum yapılacak teş şey ise son bölüm oldu.

Aklıma şu takıldı. İlk iki sezon biz zamanda ilerlerken, gerilirken, gidip-gelirken hep bir dunya olarak düşünmüştüm. Aynı zaman çizgisinde zaman sıçraması yaşıyoruz sanıyordum. Şu görselde meğerse hepsi ayrı bir dünya ve ana dünya olarak şematiği yapılmış ilk sezon:X Ve bunu kimse tahmin edememişti galiba(b) Yada senaristlerin çıkış yolu oldu? (olur ya ilerde zamanda yolculuk olursa farklı paralel evrenlere mi geçiş yapmiş olcaz?Dümdüz paralel evrene ne zaman geçiş yapilcez?)

Jonas ve MArtha'nın boyutlar arasında kalması intersellar'a çok güzel andırdı. O sahneye ayrı bayıldım.

Jonas'ın doğmamiş hiç var olmayacak ihtimalini düşünmemiştim. Sonucta paralel evren dediğimiz olay aynı şeylerin var olması ise Jonas orada doğduysa ana dünyada da doğacaktir illa diyordum zaten.Son sahnede de annesi söyledi:bhr:. Martha da doğar bugun yarın:X

Herkese tavsiye edilmeyecek kadar nadide bir şahaser iş olarak ekranlarin en parlak işi oldu DARK.

Darisi başka dizilere...

Sezona 7/10

Son bölüme 10/10
Gen toplam sezona 9.7/10

Dizinin üç sezonluk olacağı çok öncesinden belliydi ya, artı o görselde resmen iç içe geçmiş üç dünya var. Bence neredeyse hiç kimse tahmin etmemiştir, senin de dediğin gibi oradaki tarihler daha çok dikkat çekiyor. Paralel evrenler, bir tane ana dünya/bu ana dünyadan iki adet paralel evren oluşması fikrini öncesinden planlamışlardır diye düşünüyorum. Tesadüf eseri, veya final sezonuna doğru planlanmış bir şey değildir bence.

• Beğendim
Reactions: Forumdash

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Dizinin üç sezonluk olacağı çok öncesinden belliydi ya, artı o görselde resmen iç içe geçmiş üç dünya var. Bence neredeyse hiç kimse tahmin etmemiştir, senin de dediğin gibi oradaki tarihler daha çok dikkat çekiyor. Paralel evrenler, bir tane ana dünya/bu ana dünyadan iki adet paralel evren oluşması fikrini öncesinden planlamışlardır diye düşünüyorum. Tesadüf eseri, veya final sezonuna doğru planlanmış bir şey değildir bence.
Demek istediğim. Biz tek bi dunya uzerinde zaman sıçraması yapıyorduk ama son bölümde bize anlatılan (ulrich'in 86 ve 53'teki halleri) farklı evrenler oldugunu gösterdi. 3.dünya olayı da Marth'anın gelişiyle oldu. Ama hangi zaman diliminden(görsele göre) belli değildi.

Umarım anlatabildim:F Diziyi konusurken bile toparlanmıyor cumle:F

• Beğendim
Reactions: Sherlock

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
Demek istediğim. Biz tek bi dunya uzerinde zaman sıçraması yapıyorduk ama son bölümde bize anlatılan (ulrich'in 86 ve 53'teki halleri) farklı evrenler oldugunu gösterdi. 3.dünya olayı da Marth'anın gelişiyle oldu. Ama hangi zaman diliminden(görsele göre) belli değildi.

Umarım anlatabildim:F Diziyi konusurken bile toparlanmıyor cumle:F

Diziyi bu şekilde tek tek konuşmak zor zaten. :A

Şimdi geçtiğimiz iki sezonda tamamen Adem'in dünyasını gördük, yani Jonas'ın. Bu sezonun başından 7. bölüme kadar ise Havva'nın yani Martha'nın dünyasını gördük. Bunlar bizim iki paralel evrenimiz, ana dünyadan doğru ortaya çıkan. Son bölümde ise öğrendik ki bir tane ana dünya mevcutmuş ve bu iki evren, bu ana dünyada yaşanan olay sonucunda meydana gelmiş. Bu da dizinin aslında paralel evrenler konusunu işleme şekli oluyor ki zamanda yolculukların yaşandığı bir dizide paralel evrenler konusuna girilmemesi imkansızdı zaten.

Bir tane ana dünya olduğunu, bu ana dünyadan iki tane paralel evrenin nasıl oluştuğunu ise Claudia çözüyor.

Umarım anlatabilmişimdir. :A

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060

Şimdi geçtiğimiz iki sezonda tamamen Adem'in dünyasını gördük, yani Jonas'ın. Bu sezonun başından 7. bölüme kadar ise Havva'nın yani Martha'nın dünyasını gördük. Bunlar bizim iki paralel evrenimiz, ana dünyadan doğru ortaya çıkan. Son bölümde ise öğrendik ki bir tane ana dünya mevcutmuş ve bu iki evren, bu ana dünyada yaşanan olay sonucunda meydana gelmiş. Bu da dizinin aslında paralel evrenler konusunu işleme şekli oluyor ki zamanda yolculukların yaşandığı bir dizide paralel evrenler konusuna girilmemesi imkansızdı zaten.

Bir tane ana dünya olduğunu, bu ana dünyadan iki tane paralel evrenin nasıl oluştuğunu ise Claudia çözüyor.

Hayır bu değil sordugum. Hani yıllara sıçradiğimizda başka evrenlere sıcrıyormuşuz ya. İşte Şematiğe göre 2019 (matrix hatası Jonas'ın dünyası diyelim) ortadaki boşluk (thannus mduur nedir) ana dünya ise dğer küme kimlerin dünyası:A (86 da Claudia olsun:A 53 kmin)

• Beğendim
Reactions: Sherlock

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
Hayır bu değil sordugum. Hani yıllara sıçradiğimizda başka evrenlere sıcrıyormuşuz ya. İşte Şematiğe göre 2019 (matrix hatası Jonas'ın dünyası diyelim) ortadaki boşluk (thannus mduur nedir) ana dünya ise dğer küme kimlerin dünyası:A (86 da Claudia olsun:A 53 kmin)

Tamam şimdi anladım sanırım. :A

1953'ü Helge'nin çocukluğundan hatırlarsın. Ulrich geçmişe gidiyordu, sonra hapse atılıyordu. 1986 yılında ise yaşlı halini görüyorduk. Onun dışında Egon'un gençliğini görüyoruz, polis. 1953 bunların dünyası işte.

• Beğendim

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
Ben hepsini yazmadım hatırlarsın diye ama şuraya bilgisayar başındaysan CTRL+F yapıp 1953 yazarsan tüm karakterleri yazmışlar sanırım, daha net hatırlarsın o zaman dilimini. :D @Forumdash

• Harika

mesmeso

Moderatör
Reaksiyon puanı
9,615
Puanı
860
3x5

Bu bölüme kadar acaba bir taraf seçmeli miyiz diye düşünüyordum. Çok şükür buna gerek kalmadı. Bölüm sonu bizi otomatik olarak Jonas abimizin yanına attı. Bundan sonra alayına Jonas'cıyız.

Martha ve Jonas bir ara hangi evreni kurtarmalıyız tartışması yaparken üçüncü bir evrene gitseler olmaz mı diye düşünüyordum. Sondaki sahneyle birlikte üçüncü evrenin olabileceği ihtimali bende güçlendi.

Charlotte'nin hikayesini duymak beni heyecanlandırdı. İnşallah izleriz o bölümleri. Nedense benim aklımda o iki kadının Doris ve Agnes olabileceği geldi veya sonradan Adam tarafından geçmişe gönderilen Charlotte-Elisabeth de olabilir.

Katharina ve annesinin sahnesi beni şok etti. Öleceğini hiç düşünmüyordum. Jonas'ın evrenin de adam kalmadı gibi bir şey oldu. Ulrich abim de ne bahtsız çıktı ya. Yazık oldu ona.

Elisabeth böylelikle karakter gelişimine başlamış oldu. Bir tek mağaradaki çocuğun kim olduğu kaldı. Amacı ne o biraderin?

9/10

• Beğendim

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com

Tek yakındiğim şey

Darisi başka dizilere...

Sezona 7/10

Son bölüme 10/10
Gen toplam sezona 9.7/10

Kolay kolay bir daha böylesine bir yapım gelmez. Muhteşem bir sanatsal yapıt olarak tarihteki yerini aldı. Öyle ince ayrıntılar var ki, akla geldikçe kafayı yiyesi geliyor insanın. Hepsini geçtim, cast seçimlerinin muhteşemliği... Birbirlerine bu kadar benzeyebilen oyuncular seçmiş olmaları... Dahası... Buradan sonrası finali dahi izleyenler için:

paralel evrenler arası muhteşem bir simetri uyumu... Mesela bir paralel evrende Alexander saçını sağa tararken ötekinde soluna taraması. Martha'nın dudak kenarındaki yara birinde sağda iken ötekinde solda olması. Evlerin bile simetrik olması off... Her 3 dünyada da Hannah'nın 3 polisle ilişki içinde olması. Ana dünyada gözlüklü eleman, 2.paralel dünyada geçmişe gidip Egon ile iş pişirmesi, 1.de ise Ulrich...

Olay aslında şu, ana dünya yani bizim dünyamızda hiçbir zaman ne zaman yolculuğu oldu ne de bu yok olan karakterler. Hiçbirisi var olmadı. Hepsi paralel evrenlerde ve başlangıcı olmayan bir paradoks halinde...

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
2018'deki sezon yorumum

1x1 ~ 1x10

Muhteşem! İşte, nihayet ve nihayet beklenen büyük dizi gelmiş. Lost tadı alabileceğimiz dizi gelmiş. Game of Thrones kalitesinde bir dizi gelmiş. Mükemmel bir sezondu, tadı damakta kaldı.

İlk bir iki bölüm fazlasıyla Stringer Things temalıyken sonradan hep birlikte diyoruz ki, Stringer Things bu dizinin yanında diz çöker, tövbe diler. Bu diziyi izledikten sonra Stringer Things gözüme çok daha fazla ergenvari gözüktü.

LOST bambaşka bir seviyede, fakat en azından Lost'u anımsatması bile başlı başına başarıdır. Geçmiş ve gelecek daima ilgimi çeker. Geçmişe gitmeyi ben de çok istiyorum, zamanında rüyalar bile görmüştüm geçmişe gittiğime dair, o kadar kafayı takmıştım. Geleceği de görmeyi kim istemez ki kötü gelecek bile olsa. Zaman paradoksu temalı olup da üstüne Alman işi olup kötü bir yapım olmasının ihtimali yoktu zaten. Fazlasıyla beğenmemde Lost esintileri, zaman konusu ve Steins Gate etkili oldu. Steins Gate'i de bir kez daha yad ederim, enfesdi. :) @MEnes

Sezon finalinin sonlarında 2052'yi göreceğimi bölümler öncesinden tahmin etmiştim. Post apocalytik bir gelecek olması beni fazlasıyla mest etti, işte bu! dedim. :D Gelecektekiler zaman yolculuğundan haberdar olduklarına göre acaba Noah da gelecekten gelen biri mi diyecektim fakat onun kim olduğu hâlâ meçhul. 2052 kısmı dizinin düğüm kısmı olacak, her şey orada gizli.

Bölümler boyunca kim kimdi, hangisiydi fazlasıyla zorlandım anlamakta. Belki yeni sezon başlayana kadar bir kez daha baştan sona izlenebilir. Ulrich'in 50'lerdeki durumunu merak ediyorum.

9.0/10

2019'daki 2.sezon finali...

2x8 Sezon Finali

İkinci sezon ilk sezona göre çok daha beyni zorlayıcı oldu gibi, izlerken resmen beyin ısınıyor. Ancak Dark bu sezonuyla birlikte kesinlikle ve tartışmasız bir şekilde kendisini efsanevi diziler arasına yazdırmıştır ve Rick and Morty’nin dahi bir adım önüne geçerek yaşayan en iyi dizi ünvanına layık olmuştur.

Diziyi kavramak o kadar uğraştırıcı ki uzunca yorum bile yapmak çok zor.. Polis kadının yani Charleotte’nin annesinin aslında kendi büyük kızı olduğunu tahmin etmiştim ama küçük kızı yani dilsiz kız çıktı. Şimdi dilsiz kız annesinin hem kızı hem de annesi. Annesi ise kızının hem annesi hem de kızı?? Ve beyin yanarak kül olur..

Kıyamet olayı hakkında yapacak bir yorum yok ancak kurguyu uzatmak için zaman konusunu aşıp paralel evrenler konusuna girecek olmaları da kaçınılmaz bir sondu ve nihayet son sahnede gerçekleşti. Bu paralel evrenlerin de senaryoya girmesiyle birlikte en az 3 sezon daha devam etmek zorunda olacağı kesinleşti.

Yer yer Lost tadı vermesini es geçmemek gerek. Lost’ın tırnağı ancak olur ama o bile yaşayan en iyi dizi olmaya yeterli, Lost’un kalitesini siz düşünün.

Adam’in Jonas çıkması ve Jonas’in giderek kötüleşecek olması konusuna paralel evrenler de dahil olduğu için, acaba bu Adam başka bir evrenden mi geldi gibi değişik sorular söz konusu edilebilir. Ama benim asıl merak ettiğim, madem Jonas yaşlı halini durdurmak istiyor öyleyse neden intihar etmiyor? Yaşlı hali yaşadığı için genç halinin ölmesi imkansız gibi şeyler de mantıklı gelmiyor, ne yani adamın kafasını kesseler de yaşamaya devam mı edecek sanki?

Ama Jonas’in hiç var olmadığı dünyanın da daha beter olduğu söylenmişti, o yüzden saygı duyuyor ve üçüncü sezonu sabırsızlıkla bekliyorum.

9.7/10

2020 - 3.sezon final yorumu

3x8 (Final)

Muhteşem muhteşem muhteşem!... Beklentilerimin dahi çok üstünde, tam tadında, harikulade, destansı, epik, tüyler ürperten muhteşem bir vedayla gönüllerdeki yerini sağlamlaştırdı ve çok şükür ki hayal kırıklığına uğratmadan efsaneler arasında yerini sağlamlaştırdı... (yine de büyük beklentilerle izlemeyin, benim için dizinin yeri ayrı olduğu için ayrıca duygusal davrandığım söz konusu olabilir...)

Final hakkında şimdilik pek ayrıntıya girmeyeceğim, daha henüz çok sıcakken etkisinin geçmesini ve kafaya iyice oturmasını beklemek lazım. 3.sezon kesinlikle en karmaşık, ağır ilerleyen ancak en kaliteli sezonu oldu. Özellikle sezonun başları feci kafa karıştırıcıyken bölümler ilerledikçe.... Ne diziydi be! 26 bölümde bitmesine üzülsem de sakız gibi uzatacaklarına en başından planlandığı ölçüde tam tadında bitirmeleri aslında çok daha güzel oldu ve bu sayede efsaneler arasında yerini aldı. Eğer bir iki sezon daha devam etseydi belki final sezonunu bile yarıda bırakmış ya da yerden yere vuruyor olurdum acımadan. Ama adamlar dizi kapitalizmini bile ''Ters düz'' ederek alışılmışın dışında bir olaya imza attı, helal olsun... Umarım LCDP gibi bir süre sonra devam ettirmeyi düşünmezler, ''Dark 4.sezon'' tarzı haberleri duymayız. Efsane olarak kalmasını her türlü yeğlerim.

Şaka bir yana gerçekten bu sezonun tıpkı GoT gibi, Prison Break gibi çuvallama bir final sezonu olmasından, Lost gibi bir final olmasından korkuyordum. Bir diziye kaliteli başlamak çok zor değil ama kaliteli bitirmek oldukça zor. Breaking Bad kadar kaliteli bir vedaya imza atmış olmalarından dolayı son derece mutluyum. Buna rağmen bu sezon aşırı karmaşık bir sezondu. Din, mitoloji, felsefe, mantık, kuantum, zaman yolculuğu, paradokslar... Üstte de bu yüzden söyledim, gelmiş geçmiş en karmaşık dizi bu dizidir. Sezon boyunca öyle noktalar oluyor ki kim neydi hangi zamandaydı kimin nesiydi tamamen sorgulamayı bırakarak izlemek gerekiyor.

Finale dair uzun bir şey yazamayacağım bu yorgunlukla...

Anladık ki her şeyin düğüm noktası saatçi herifmiş... Her şeyin kaynağı bundan başlıyormuş ve yaptığı o deney sonucu 2 farklı paralel evren meydana gelmiş ve farklı zamanlar... 3 farklı zaman olduğu gibi 3 farklı dünya da tabi ki olmalıydı, zaten dizinin simgesi olan iç içe geçmiş üç halka bile demek ki bunun içindi vay be...

Dizi o kadar karmarışık ilerlemesine rağmen ve final sezonun bu karman çormanlığına rağmen öyle bir final yaptı ki bütün taşlar yerine oturdu. Tek bir detay havada kaldı mı şu an hatırlamıyorum. Bütün o sonsuz döngülerin boşa gittiğini gördük. Tüm o çabalardan en sonunda vazgeçildi. Esas dünyaya gelerek o saatçinin oğlu ve gelinin ölümü engellendi ve böylece o oluşan 2 paralel evren hiç oluşmadı. Dolayısıyla tüm bu zaman-mekan paradoksundan kaynaklanan hiç kimse dünyaya gelmedi. Sadece son sahnede yemekte gördüklerimiz olması gerekiyordu, diğer hiçbir karakter hiçbir zaman var olmadı. Biz ilk sezon sadece Jonas'ın aslında olmaması gereken karakter olduğunu düşünürdük. Ama Martha, Magnus, Fransizka, kardeşi, hatta Ulrich... Ulrich'in babası ve onun annesi. Ulrich'in babasının annesi = Bartozs'ın kızı sonuçta. Zaman yolculuğu hiç olmadığına göre Bartozs hiç o (Jonas'ın kız kardeşi ile) evlenmeyecek ve o 2 çocuk, Noah ve Noah'ın kız kardeşi meydana gelmeyecek ve dolayısıyla Noah'ın kız kardeşi hiç olmadığına göre onun torunu olan Ulrich de olmayacak, Ulrich'in 3 çocuğu da olmayacak dolayıyla... Ulan ne dizi be... Charlotte da yok tabi. Sadece Regina'nın annesi (şu an ismi aklıma gelmiyor) muhallak kaldı ama o da var olan karakterlerden birisi sanırım. Ama hiç Ulrich'in babasıyla tanışmadı çocukken.

Son olarak, Jonas ve Martha'nın zaman-mekan dışında kaldığı o sahne epikti... Muhteşemdi... Çocukluk anılarını görmeleri filan, Intersteller'in malum sahnesinin tadını verdi.

Ve nihayetinde herkes hiçliğe kavuştu. Son sahnede Jonas'ın annesinin tiratı ise muhteşem bir kapanış örneği oldu. Hiçlik hakkındaki sözleri... Tekrar tekrar incelenecek sözler. O an hissetiği dejavu, çocuğun adını Jonas koyacak olmaları (ki bizim bildiğimiz Jonas'tan çok farklı görünüme sahip olacaktır) filan... Hiç yaşanmamış ancak yaşanmış birçok şey, hissedilen o dejavu, matrix hatası....

Gerçekten muhteşem bir final oldu. Tüm yönetmen, senaryo ve oyuncu ekibine teşekkürler...

10/10

Şimdi fark ettim, diziye ''muhteşem'' diye başlayıp ''muhteşem'' diye bitirmişim... Zaten beni asıl mest eden de bu oldu, günlerdir etkisinden çıkamamam. Almanlar alın size final sezonu nasıl yapılır dersi verdi adeta Amerikan klişesine... İlk sezon GoT kalitesinde diyerek bu diziyi övmüşüm, şu an aynısını desem bu diziye haksızlık olur, öylesine bir üstüne koyma ve epikleşme durumu oldu gözümde. Dizinin senaristlerinden oyuncularına, yönetmeninden yapımcılarına kadar her birine tekrardan sonsuz döngüde teşekkürler... Onlarca sene sonra bile tekrar tekrar izleyebileceğimiz kült bir yapıt armağan ettiler dünyaya.

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Ana dünya dışında 3 tane paralel evren oluşmadı, sanırım sen olayı böyle söylemişsin. Yani her geçmişe gittikleri kısım farklı paralel evren olarak gözükmüyor. Eğer öyle olsaydı dizide gösterilen yıllar 1888, 1921, 1953, 1986, 2019, 2052 diye düşünürsek 6 tane paralel evrene sahip olurduk. Ana dünyada gerçekleşen Tannhaus olayı sonucunda oluşan 2 tane paralel evren var ve bunlar da döngüde sıkışıp kalmışlar. Adam'ın döngüsünün tamamamını yani ilk 2 sezondan beri sorduğumuz soruları 3x7'de net bir şekilde görüyoruz. Tüm boşlukları orada dolduruyorlar. Final bölümünde ise Claudia'nın döngüsünü ve yaptıklarını bilmemize rağmen net bir şekilde yine görmüş oluyoruz. Claudia 2 dünya arasında bir köprü gibi, onun kendine ait bir dünyası yok Adam ve yaşlı Martha gibi. Martha'nın dünyasını ve oradaki döngüyü de final sezonunda görüyoruz. Aralara serpiştiriliyor ve final bölümünde yine tam olarak açıklanmış oluyor. Tabi Adam'ın döngüsü kadar detaylı gösterilmiyor.

Bu arada @Tolstoyevski ben mi yanlış okudum veya yanlış anladım bilmiyorum ama 2. sezonda Hannah geçmişe gidiyor, Ulrich'i görüyor ve kurtarmıyor. Ondan sonra ise orada kalıyor bu sezon gördüğümüz üzere. Yani 2. paralel evren olan Martha'nın dünyasında geçmişe gitmiyor. Martha'nın dünyasında bizim gördüğümüz Hannah zaten ilk bölümde hamile ve normal 2019'da Ulrich'le evli. Orada geçmişe gittiğini görmedik benim bildiğim. Ya da orada gitse bile Egon'la işi orada pişirmiyor. Çünkü 1. paralel evren olan Adam'ın döngüsünde Egon ile işi pişirmezse ve Silja doğmazsa Adam'ın döngüsü tamamlanmış olmaz ki. Silja orada Bartozs'un karısı oluyor. Sonuçta Martha'nın dünyasında Jonas yok, yani Adam yok. Yani doğru mu okudum yoksa sen mi yanlış yazdın bilmiyorum ama bunu belirtmek istedim...

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
Ana dünya dışında 3 tane paralel evren oluşmadı, sanırım sen olayı böyle söylemişsin. Yani her geçmişe gittikleri kısım farklı paralel evren olarak gözükmüyor. Eğer öyle olsaydı dizide gösterilen yıllar 1888, 1921, 1953, 1986, 2019, 2052 diye düşünürsek 6 tane paralel evrene sahip olurduk. Ana dünyada gerçekleşen Tannhaus olayı sonucunda oluşan 2 tane paralel evren var ve bunlar da döngüde sıkışıp kalmışlar. Adam'ın döngüsünün tamamamını yani ilk 2 sezondan beri sorduğumuz soruları 3x7'de net bir şekilde görüyoruz. Tüm boşlukları orada dolduruyorlar. Final bölümünde ise Claudia'nın döngüsünü ve yaptıklarını bilmemize rağmen net bir şekilde yine görmüş oluyoruz. Claudia 2 dünya arasında bir köprü gibi, onun kendine ait bir dünyası yok Adam ve yaşlı Martha gibi. Martha'nın dünyasını ve oradaki döngüyü de final sezonunda görüyoruz. Aralara serpiştiriliyor ve final bölümünde yine tam olarak açıklanmış oluyor. Tabi Adam'ın döngüsü kadar detaylı gösterilmiyor.

Bu arada @Tolstoyevski ben mi yanlış okudum veya yanlış anladım bilmiyorum ama 2. sezonda Hannah geçmişe gidiyor, Ulrich'i görüyor ve kurtarmıyor. Ondan sonra ise orada kalıyor bu sezon gördüğümüz üzere. Yani 2. paralel evren olan Martha'nın dünyasında geçmişe gitmiyor. Martha'nın dünyasında bizim gördüğümüz Hannah zaten ilk bölümde hamile ve normal 2019'da Ulrich'le evli. Orada geçmişe gittiğini görmedik benim bildiğim. Ya da orada gitse bile Egon'la işi orada pişirmiyor. Çünkü 1. paralel evren olan Adam'ın döngüsünde Egon ile işi pişirmezse ve Silja doğmazsa Adam'ın döngüsü tamamlanmış olmaz ki. Silja orada Bartozs'un karısı oluyor. Sonuçta Martha'nın dünyasında Jonas yok, yani Adam yok. Yani doğru mu okudum yoksa sen mi yanlış yazdın bilmiyorum ama bunu belirtmek istedim...

Yani anlatmak istediğim ama gecenin 3'ünde tam anlatamadığım o durum şöyle, Hannah her üç evrende de polislere kafayı takıyor. Birinci evrende zamanda geriye giderek Egon'dan hamile kalıyor, ikinci evrende Ulrich'ten hamile kalıyor, üçünü evrende yani ana dünyada ise gözlüklü elemandan hamile kalmış. Üç evrende de bu Hannah konusundaki bu durum ortak. Böyle ince detayların köpeğiyiz, bu yüzden bu dizinin yeri apayrı...

• Beğendim
Reactions: MEnes

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060

3 evren deme sebebim Ulrich'in hem 1953'teki hem de 86'daki Helge'yi öldümesini farklı evrenlerdeymiş gibi yanyana gösteren bi sahne vardi o yuzden.

3 tane Martha gördük. İlk sezon 2019 Martha'dan hariç Jonas'ın işinlandiği evrendeki Martha ve Jonas'ı ışınlamak için gelen Martha (b)

olmadı @Tolstoyevski gibi seneye ben de baştan izlicem:X

s-f99ca6ff39fdb112c7832294b93f2f0c29b4adba.webp

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Yani anlatmak istediğim ama gecenin 3'ünde tam anlatamadığım o durum şöyle, Hannah her üç evrende de polislere kafayı takıyor. Birinci evrende zamanda geriye giderek Egon'dan hamile kalıyor, ikinci evrende Ulrich'ten hamile kalıyor, üçünü evrende yani ana dünyada ise gözlüklü elemandan hamile kalmış. Üç evrende de bu Hannah konusundaki bu durum ortak. Böyle ince detayların köpeğiyiz, bu yüzden bu dizinin yeri apayrı...
Ben de fark ettim aslında bunu anlatmaya çalıştığını ama cümleleri karıştırmışsın o saatte haliyle... Hannah az değil gerçekten, çok tehlikeli kadın...

• Güldürdün

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
Ben de fark ettim aslında bunu anlatmaya çalıştığını ama cümleleri karıştırmışsın o saatte haliyle... Hannah az değil gerçekten, çok tehlikeli kadın...
Diziyi o kapattı ama şaka maka hem de ne tiratla... Efsane bir tirat yaptı kendisinden beklenmeyecek ölçüde. Senaristler resmen önce gömdü sonra özür diledi. :A

Bu arada o kazayı önleme sahnesinde istinasız herkesin aklına ilk başta ''acaba Martha ve Jonas mı kazaya neden olacak'' sorusu gelmiştir. Hatta bu ikisini görüp son anda fren yaptığı sahnede bir an tamamen öyle düşündüm, yoldan geçen bir kamyon filan çarpacak sandım. Eğer öyle olsaydı, döngü devam ederdi. Biz ise kafayı yerdik, yine güzel bir son olurdu ama klişe bir son olurdu herkes beklediği için. Üstelik tam son bile olmazdı, açık kapı bırakmış olurlardı.

Ama kazayı önlemiş olmaları o ''kendini gerçekleştiren teori'' olayını çürüttü ve alışılmışın dışında, aşırı uçuk olmayan ve etkileyen bir finale neden oldu. Karizmatik oldu en azından...

@Forumdash

• Beğendim
Reactions: MEnes and Forumdash

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
3 evren deme sebebim Ulrich'in hem 1953'teki hem de 86'daki Helge'yi öldümesini farklı evrenlerdeymiş gibi yanyana gösteren bi sahne vardi o yuzden.

3 tane Martha gördük. İlk sezon 2019 Martha'dan hariç Jonas'ın işinlandiği evrendeki Martha ve Jonas'ı ışınlamak için gelen Martha (b)

olmadı @Tolstoyevski gibi seneye ben de baştan izlicem:X

s-f99ca6ff39fdb112c7832294b93f2f0c29b4adba.webp
İşte o dediğin sahne ilk sezondaki sahnenin tekrarı ve bu sezonki Martha'nın evreni ile yanyana gösterilen sahne. Orada Adam ve Martha'nın evrenlerindeki öldürme sahnesi gösteriliyor. Yukarıda bahsettiğim ana dünyadaki Tannhaus mevzusundan dolayı oluşan 2 evren yani. Hiç bir zaman 3 farklı paralel evren oluşmadı bu konu net bunu söyleyebilirim. Bu final bölümünde net şekilde bahsediliyor yani. :D

3 tane Martha konusunu şu şekilde açıklayayım. Birincisi Adam'ın evrenindeki Martha. Adam'ın kurşunla öldürdüğü Jonas'ın sevdiği 1. evrendeki Martha yani. İkincisi ve üçüncüsü ise yaşlı Martha'nın evrenindeki Martha. Onu da şöyle açıklayayım. Martha'nın evrenindeki döngüde Martha Jonas'ı kurtarmaya 1. evrene gidiyor. Oradan Jonas'ı alıp kendi dünyasına bırakıyor. O sırada döngü başlıyor ve akmaya devam ediyor. Jonas da gelişimini tamamlamamış Martha'nın yanına gidip onu ikna etmeye ve kendisine inandırmaya çalışıyor. Sonra gelişimini tamamlamış Martha Jonas'ı vuruyor. Ama o Martha'yı Adam ele geçiriyor ve kıyamet sırasında öldürüyor kendisini. Tabi döngüde arkasından diğer gelişimini tamamlamamış olaylar hakkında bilgisi olmayan Martha her şeyi öğrenip tekrar Jonas'ı kurtarmaya giden Martha'nın bilincine ulaşıyor. Yani siyah saçlı gördüğün tüm Martha'lar aynı evrende ama biri olaylardan habersiz geçmişteki hali, diğeri olayları öğrenip yaşlı Martha ile çalışan gelecekteki hali... Karışık ama durum böyle... :A

• Harika