2017 Cingöz Recai - Film Yorumları

mesmeso

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
9,625
Puanı
860
8464833.jpg

Türü: Aksiyon, Polisiye
Yönetmen: Onur Ünlü
Senaryo: Kerem Deren, Pınar Bulut

Oyuncular:
Kenan İmirzalıoğlu
Haluk Bilginer
Meryem Uzerli
Musa Uzunlar
Fatih Artman
Algı Eke
Ushan Çakır
Selim Bayraktar
Hakan Boyav
Cem Cücenoğlu
Günay Karacaoğlu
Serkan Keskin
Meriç Aral
Boran Kuzum
Eser Eyüboğlu
Kenan Ece
Deniz Şen Hamzaoğlu

Filmin Konusu

“İyiliksever hırsız” Cingöz Recai yıllar sonra yeni bir soygun için ekibiyle sahalara döner. Ama bu soygunu kendi ekibiyle yapmayacaktır. Karanlık bir çeteye dahil olur ve bir teknoloji dehasının evini soymak için kılıktan kılığa, oyundan oyuna geçerek, kimsenin bilmediği gerçek hedefine yaklaşmaya başlar. Yıllardır aradığı, kişisel bir kin güttüğü Hayalet, artık ona nefesi kadar yakındır. Tabii ki belası Baş Komiser Mehmet Rıza da peşinde.

Filmin Fragmanı

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,994
Puanı
1,061
Açıkçası kadro ve fragman nedeniyle beklentilerim çok büyüktü ama bu sabah izleyici yorumlarını görünce biraz endişelendim Yok Artık ve İstanbul Kırmızısı gibi hayal kırıklığı yaratır diye. Evet beklentilerimin biraz altındaydı ama kesinlikle kötü bir film değil öncelikle bunu söyleyeyim.

En büyük sorun çoğu karakterin derinleştirilmemiş olması. Recai ve Mehmet Rıza gibi iki önemli karakter hakkında birkaç şey dışında pek detay verilmemiş. Yan karakterlerin çoğu iki boyutlu kalmış ama oyuncuların kalitesi izlettirmeyi başarmış.

Bazı yerlerde de kurgu çok hızlı olmuş gibi geldi. Bazı gereksiz sahneler de atılabilirmiş. Karakterlerin yarısı doğru düzgün görünmedi bile. Sonunu da devam filmi gelir diye bildiğin ucu açık bırakmışlar. Öyle hafif bir şey de değil bildiğin filmin en önemli sahnelerinden biri ikinci filme kalmış. Ama görüntü yönetimi ve teknik olarak kusursuza yakın bir noktadaydı.

Oyuncular gerçekten çok iyiydi ama yan karakterlerin çoğu süs gibi kalmış. Kenan İmirzalıoğlu adeta yürüyen karizma, role de çok yakışmış. Haluk Bilginer her zamanki gibiydi. Meryem Uzerli'yi seviyorum ve burada da afet gibiydi ama karakteri daha iyi yazılsaydı Annemin Yarası'ndaki gibi döktürebilirmiş. Fatih Artman ters köşe bir rol oynamış ve yakışmış. Algı Eke polis Hülya'yla adeta Galip Derviş'ten çıkıp gelmiş gibiydi ama görmek sevindirdi. Serkan Keskin, Meriç Aral ve Boran Kuzum'un rolü daha fazla olabilirmiş. Selim Baytaktar, Ushan Çakır, Hakan Boyav ve Deniz Hamzaoğlu da rollerine yakışmış. Musa Uzunlar'ın resmen 3-4 sahnesi vardı bu kadar geride kalmasını beklemiyordum.

Bu arada @Çiğdem-'in gülmelere doyamadığı o sahnenin aslı çok daha farklıymış:

Kenan Meryem'in kafasına vurmuyor sadece üflüyor. Ama net görünmediği için yanlış anlamak normal. Ama son sahnelerden birini çok seveceğinden adım gibi eminim. :A
Sonuç olarak eli yüzü düzgün ve eğlencelik bir film ama bu kadro ve daha iyi bir senaryoyla dünya çapında bir iş çıkabilirmiş. Yine de devam filmi falan çıkarsa mutlaka giderim. :D

7/10

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
Filmi bugün izledim. Beklentilerim çok yüksekti açıkçası. Hem oyuncu kadrosundan, hem senaristlerden, hem de yayınlanan fragmanlardan dolayı. Film güzeldi, kötü değildi ancak eldeki malzemeyle çok daha iyi, Dünya standartlarında bir film ortaya çıkabilirmiş. Çünkü hem o kadro, hem o konu, hem de o senaristler mevcut.

Filmde iki büyük sorun var. Birincisi karakterleri derinlemesine tanıyamıyoruz. Cingöz ve Ali Rıza karakterleri hariç. Filmde çok fazla karakter var, bundan kaynaklı olabilir bu problem. Ancak en azından Cingöz'ün ekibini tanımamız gerekirdi, nasıl ve ne şekilde bir araya geldiklerini bilsek daha güzel olabilirdi. Ki Pınar Bulut ve Kerem Deren ikilisinin en iyi yaptığı şey karakterleri derinlemesine tanıtmaktır. Ezel dizisinin en büyük ve en güzel özelliklerinden birisi budur.

İkinci sorun ise kurgu çok hızlıydı. Filmin bir çok noktası o kadar hızlı geçildi ki neler olduğunu, bazı problemlerin nasıl çözüldüğünü filmden çıktıktan sonra, düşününce anlayabildim. Film zaten bitmedi, ucu açık bir sonla bitirdiler filmi. Büyük ihtimalle devam filmi gelecek, bunda onun etkisi var ancak yinede güzel ve daha etkileyici bir son izleyebilirdik bence.

Oyunculuklara gelirsek; Kenan İmirzalıoğlu muhteşem bir performans sergilemiş. Filmin başından sonuna kadar şov yapıyor resmen. Haluk Bilginer için bir şey demeye gerek yok zaten, harikaydı yine. Birçok sahnesi güldürdü. Meryem Uzerli ve Fatih Artman'da çok iyiydi.

Özellikle Fatih Artman'ın karakteri ve sergilediği oyunculuk gayet iyiydi. Bu kadro dışında diğer bütün oyuncular gayet iyiydi. Selim Bayraktar, Algı Eke, Meriç Aral, Serkan Keskin, Boran Kuzum... Hepsi teker teker gayet başarılı performanslar sergilediler. Bir tek Musa Uzunlar'ı pek izleyemedik, onda da oynadığı karakterin etkisi vardı.

Kısacası başarılı ve kaliteli bir film olmuş diyebilirim. Evet, çok daha iyi bir film ortaya çıkabilirdi ama kesinlikle kötü bir film değil.

7.5/10

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
Açıkçası kadro ve fragman nedeniyle beklentilerim çok büyüktü ama bu sabah izleyici yorumlarını görünce biraz endişelendim Yok Artık ve İstanbul Kırmızısı gibi hayal kırıklığı yaratır diye. Evet beklentilerimin biraz altındaydı ama kesinlikle kötü bir film değil öncelikle bunu söyleyeyim.

En büyük sorun çoğu karakterin derinleştirilmemiş olması. Recai ve Mehmet Rıza gibi iki önemli karakter hakkında birkaç şey dışında pek detay verilmemiş. Yan karakterlerin çoğu iki boyutlu kalmış ama oyuncuların kalitesi izlettirmeyi başarmış.

Bazı yerlerde de kurgu çok hızlı olmuş gibi geldi. Bazı gereksiz sahneler de atılabilirmiş. Karakterlerin yarısı doğru düzgün görünmedi bile. Sonunu da devam filmi gelir diye bildiğin ucu açık bırakmışlar. Öyle hafif bir şey de değil bildiğin filmin en önemli sahnelerinden biri ikinci filme kalmış. Ama görüntü yönetimi ve teknik olarak kusursuza yakın bir noktadaydı.

Oyuncular gerçekten çok iyiydi ama yan karakterlerin çoğu süs gibi kalmış. Kenan İmirzalıoğlu adeta yürüyen karizma, role de çok yakışmış. Haluk Bilginer her zamanki gibiydi. Meryem Uzerli'yi seviyorum ve burada da afet gibiydi ama karakteri daha iyi yazılsaydı Annemin Yarası'ndaki gibi döktürebilirmiş. Fatih Artman ters köşe bir rol oynamış ve yakışmış. Algı Eke polis Hülya'yla adeta Galip Derviş'ten çıkıp gelmiş gibiydi ama görmek sevindirdi. Serkan Keskin, Meriç Aral ve Boran Kuzum'un rolü daha fazla olabilirmiş. Selim Baytaktar, Ushan Çakır, Hakan Boyav ve Deniz Hamzaoğlu da rollerine yakışmış. Musa Uzunlar'ın resmen 3-4 sahnesi vardı bu kadar geride kalmasını beklemiyordum.

Bu arada @Çiğdem-'in gülmelere doyamadığı o sahnenin aslı çok daha farklıymış:

Kenan Meryem'in kafasına vurmuyor sadece üflüyor. Ama net görünmediği için yanlış anlamak normal. Ama son sahnelerden birini çok seveceğinden adım gibi eminim. :A
Sonuç olarak eli yüzü düzgün ve eğlencelik bir film ama bu kadro ve daha iyi bir senaryoyla dünya çapında bir iş çıkabilirmiş. Yine de devam filmi falan çıkarsa mutlaka giderim. :D

7/10
spoiye filmi izlemeden bakmıcam neme lazım ayoll :A :A :A

Angelica

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,258
Puanı
1,060
  • İlginç
Reactions: cokiyitvci