2015 Bridge of Spies / Casuslar Köprüsü - Film Yorumları

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,735
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
3682448.jpg

Casuslar Köprüsü - Bridge of Spies (2015)

Türü: Biyografi, Dram, Tarihi, Gerilim
Yönetmen: Steven Spielberg
Senaryo: Matt Charman, Ethan Coen, Joel Coen

Oyuncular:
Mark Rylance
Domenick Lombardozzi
Victor Verhaeghe
Mark Fichera
Brian Hutchison

IMDb Sayfası

Filmin Özeti
Soğuk Savaş sırasında James B. Donovan adındaki avukat CIA tarafından işe alınmıştır. Avukat gergin bir müzakere görevine dâhil olup Sovyetler Birliği tarafından uçağı düşürüldükten sonra tutuklanan U-2 casus uçak pilotu Francis G. Powers'in Birleşik Devletler'de casusluk suçuyla tutuklu bulunan KGB istihbarat ajanı Rudolf Abel ile takas edilerek serbest kalması için çalışmaya başlar. Film, 1960 yılında gerçekleşen U-2 krizini anlatmaktadır.

Filmin Fragmanı

Film hakkındaki yorumlarınızı bu başlıktan yapabilirsiniz...

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Bridge Of Spies- Casuslar Köprüsü

Son yıllarda tek rakamlı yılların filmleri verimli çıkmıyor derken umarım yanılırım ancak 2015 bitti neredeyse hâlâ doğru düzgün, ağzı açıkta bırakan vay be diyebileceğimiz film izleyemedik.

Öncelikle bu film o kadar kötü değildi ama kesinlikle hiç de o kadar iyi değildi. Başrole bakıyorsun dünyadaki sayılı isimlerden biri, yönetmene bakıyorsun zaten yaşayan efsane, senaristlere bakıyorsun, yoruma bile gerek yok. Bu üç müthiş öge birleşince insan heyecanlanıyor, büyük beklentilere giriyor. Bu üç süper gücün birleştiği filme bakıyorsun, orta seviye bir hollywood klişesi!

Elbette Tom Hanks yine çok iyiydi, yönetmen kendini hissettirdi filan ama bunlar yetmez bu filme. Bu yıl izlediğim iki biyografi de pek iyi değildi ama hangisini seçersin deseler, Black Mass derdim.

Gelen yılki The İmitation Game filminin 2015 modeli olup, politik ve kötü bir versiyonunu yapmışlar. Tabi Tom Hanks ve Spielberg deyince zaten aklıma Amerikan bayrağı geliyor. Hiç şüphesiz Amerikan propagandası da var ama ben artık ona da hiç takılmadım. Tek eksisi o olsa neyse.

Belki senaryo anlamda biyografiye bağlı kalmışlar diyeceğiz ama sıktı be artık böyle filmler! Böylesine üç büyük isim bir araya geliyor ve ortaya böyle bir film mi çıkıyor? Ayıp vallaha. Keşke biyografi olmayan adam akıllı drama çekselerdi. Forrest Gump gibi filmleri özledik artık! Tom Hanks son yıllarda hayal kırıklığına uğratıyor.

Filmde Uçak sahnesi iyiydi, gerisi idare eder.

Filmi izledikten sonra "vay be ne filmdi ama helal olsun! " demeyeceğinize emin olabilirsiniz. Maalesef böyle bir kadrodan böyle bir film çıkmış, belki beklentileri büyüttük belki de olmazsa olmazdır usta isimlerin birleştiği yapımların genelde kötü çıkması.

Umarım sırf Amerikancı bir film olduğu ve ünlü isimler yer aldığı için Oscar alması gibi bir olay olmaz . Ses miksajı hariç hiçbir dalda hak ettiğine inanmıyorum. Tom Hanks bile o kadar müthiş değildi Oscarlığa göre.

• 5.5/10

Son düzenleme:

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,735
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Tam yorumum şurada: http://izleryazar.com/bridge-of-spies-2015/

Yılın en çok beklediğim filmiydi ve beklediğimi buldum diyebilirim. Tabii 9-9.5'luk bir film çıksa daha güzel olurdu ama konu itibariyle öyle çıkmasını beklemiyordum. :)

Spielberg'ü Lincoln'de hiç beğenmemiştim beni çok sıkmıştı ama burada harikalar yaratmış. Kısıtlı senaryodan çok sürükleyici bir iş çıkarmış. Her sahnesi kilitledi ve uzun sayılabilecek süresine rağmen neredeyse hiç sıkmadı.

Konu bence güzel bir konu. Tom Hanks'in canlandırdığı James Donovan karakterini çok sevdim. Doğrudan sapmayan, cesur bir karakter. Fakat işte fazla tahmin edilebilir ve tek düze olmuş.

Keşke doğru, dürüst insanlar her zaman hak ettiği zafere ulaşabilse.

Tom Hanks, yine çok iyiydi baştan sona sırtlamış ama Captain Phillips'te daha iyiydi. (Oradaki son sahne son yıllarda izlediğim en iyi oyunculuk performansı olabilir zaten. Oscar adayı vermeyenler utanıp onun yerine bu yıl aday ederlerse güzel olur ama bakalım. :):))

Mark Rylance da harikaydı. Oscar'ı alabilir bile bence.

@Tolstoyevski'nin Amerikan propogandası yapıştırmasına şaşırmadım ama bence hiç alakası yok. American Sniper'ı bir kez daha izle de propoganda nasıl yapılır hatırla. :):) Oscarlık tarafı yok demişsin de teknik açıdan her şey harika değil miydi ya? Prodüksiyon tasarımı, görüntü yönetmenliği, Mark Rylance bence Oscar adaylığını hak ediyor direkt olarak. En az 5-6 dalda Oscar adayı olmasını bekliyorum ve hak ettiğini düşünüyorum. :)

8.5/10

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
@OzaN bence Tom Hanks'a olan hayranlıktan dolayı bu kadar övüyor olabilirsin çünkü cidden ortada başyapıt bir şey yok? Tabi kişiden kişiye değişebilir ama filmin beğenisi değişebilir, nicel şeyler pek değişemez.

Tamam teknik dallar filan diyoruz ama öyle ahım şahım ne vardı Allah aşkına? Eğer bu film teknik dallarda ödül kazanırsa denilenibilir ki rakipleri cidden çok kötüymüş. Aksi taktirde, kaliteli filmlerin olduğu bir yarışta şansı çok zor. Filmin sadece adı var, oyuncusu yönetmeni senaristi hepsi ad. Bu filmi bilinmedik ama Tom Hanks kadar iyi oynamış bir oyuncu, hiç bilinmedik bir yönetmen ve senarist yapmış olsaydı inanın bu kadar övülmezdi. Şimdi merak edilen detay şu, filmi mi seviyoruz yoksa teknik ekibi mi?

Senaryo deseniz , bu mu senaryo? tamam çok kötü değil şüphesiz ancak yeni bir şey katmamış? Her zaman bilindik konular, böyle bir üçlü bir araya gelmiş ve yapa yapa sıkıcı bir biyografi yapmış. Amerikan milliyetçiliği yüzünden herhangi bir olumsuz değerlendirme, puanlama yapmadığımı zaten belirtmiştim. Filmde her Amerika Severin duygularını okşayacak yerel duygu ve unsurlara yer verilmiş zaten. Birlik devletlerin ihtişamı! Birleşik Devletler 1 rehine verir, karşılığında 2 rehine alır, çünkü karizmadır! Sıradan bir vatansever Birleşik Devletler avukatı bile ülkesini diplomatik olarak savunbilir, müzakere yapabilir. Amerikanın ve Amerikalının gücü her şeye yeter. Kahraman her daim Amerikalıdır? Şu kadar kişiyi kurtarmıştır...

Diyeceksiniz ki, e bunlar gerçek hayatta yaşanmış biyografik detaylar? İtiraz yok. Ancak ben tutup da gerçek hayatta yaşanmış Kurtuluş Savaşı'nda filanca kişiyi kurtarmış X kişisini sinemaya aktarır ve milli ögelere doğal olarak yer verirsem, sırf biyografik olduğu için milliyetçi unsurları olmayacak değil.

Zaten bu filmi milliyetçilik propagandası açısından değerlendirmedim, milliyetçilik ile alakası da olmayabilir. Sadece sezdiklerimi yazmıştım. :)

Bu senaryo ve kurguya sahip bir yapımın başyapıt olarak değerlendirilmesine ve 8.5 gibi puanların havada uçuşmasına çok şaşırdım.

Filme bakıyorsun, senaryo vasat, düz ve ta en baştan belli, belirttiğin gibi. Kurgu yavan. Üzerinden yıllar geçtikten sonra kaçımız hatırlayacak? Belki Inception, Matrix, Godfather hatta neredeyse 100 yıla yaklaşan Modern Times gibi filmler hâlâ hatırlanıyor. Ya bu? Bütün kişisel öznel yargılarını bir kenara, hayranlık veya sempatileri bir yana bırakıp tüm belge tarafsızlığı ve ayna objektifliği ile söyleyebilir misin ki, bu film üzerinden yıllar geçse de hatırlanır? 8.5 luk bir filmse öyle olması lazım ama? :) :)

Sanırım forumda da 8 ler 9 lar hatta 10 lar havada uçuşacaktır. Çünkü başrolü Tom Hanks, yönetmen Stevan Spielberg, senaryo ismi Coel kardeşler, gerisi teferruat! :)

Son düzenleme:

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,735
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
@OzaN bence Tom Hanks'a olan hayranlıktan dolayı bu kadar övüyor olabilirsin çünkü cidden ortada başyapıt bir şey yok? Tabi kişiden kişiye değişebilir ama filmin beğenisi değişebilir, nicel şeyler pek değişemez.

Tamam teknik dallar filan diyoruz ama öyle ahım şahım ne vardı Allah aşkına? Eğer bu film teknik dallarda ödül kazanırsa denilenibilir ki rakipleri cidden çok kötüymüş. Aksi taktirde, kaliteli filmlerin olduğu bir yarışta şansı çok zor. Filmin sadece adı var, oyuncusu yönetmeni senaristi hepsi ad. Bu filmi bilinmedik ama Tom Hanks kadar iyi oynamış bir oyuncu, hiç bilinmedik bir yönetmen ve senarist yapmış olsaydı inanın bu kadar övülmezdi. Şimdi merak edilen detay şu, filmi mi seviyoruz yoksa teknik ekibi mi?

Senaryo deseniz , bu mu senaryo? tamam çok kötü değil şüphesiz ancak yeni bir şey katmamış? Her zaman bilindik konular, böyle bir üçlü bir araya gelmiş ve yapa yapa sıkıcı bir biyografi yapmış. Amerikan milliyetçiliği yüzünden herhangi bir olumsuz değerlendirme, puanlama yapmadığımı zaten belirtmiştim. Filmde her Amerika Severin duygularını okşayacak yerel duygu ve unsurlara yer verilmiş zaten. Birlik devletlerin ihtişamı! Birleşik Devletler 1 rehine verir, karşılığında 2 rehine alır, çünkü karizmadır! Sıradan bir vatansever Birleşik Devletler avukatı bile ülkesini diplomatik olarak savunbilir, müzakere yapabilir. Amerikanın ve Amerikalının gücü her şeye yeter. Kahraman her daim Amerikalıdır? Şu kadar kişiyi kurtarmıştır...

Diyeceksiniz ki, e bunlar gerçek hayatta yaşanmış biyografik detaylar? İtiraz yok. Ancak ben tutup da gerçek hayatta yaşanmış Kurtuluş Savaşı'nda filanca kişiyi kurtarmış X kişisini sinemaya aktarır ve milli ögelere doğal olarak yer verirsem, sırf biyografik olduğu için milliyetçi unsurları olmayacak değil.

Zaten bu filmi milliyetçilik propagandası açısından değerlendirmedim, milliyetçilik ile alakası da olmayabilir. Sadece sezdiklerimi yazmıştım. :)

Bu senaryo ve kurguya sahip bir yapımın başyapıt olarak değerlendirilmesine ve 8.5 gibi puanların havada uçuşmasına çok şaşırdım.

Filme bakıyorsun, senaryo vasat, düz ve ta en baştan belli, belirttiğin gibi. Kurgu yavan. Üzerinden yıllar geçtikten sonra kaçımız hatırlayacak? Belki Inception, Matrix, Godfather hatta neredeyse 100 yıla yaklaşan Modern Times gibi filmler hâlâ hatırlanıyor. Ya bu? Bütün kişisel öznel yargılarını bir kenara, hayranlık veya sempatileri bir yana bırakıp tüm belge tarafsızlığı ve ayna objektifliği ile söyleyebilir misin ki, bu film üzerinden yıllar geçse de hatırlanır? 8.5 luk bir filmse öyle olması lazım ama? :) :)

Sanırım forumda da 8 ler 9 lar hatta 10 lar havada uçuşacaktır. Çünkü başrolü Tom Hanks, yönetmen Stevan Spielberg, senaryo ismi Coel kardeşler, gerisi teferruat! :)
Tom Hanks'in olduğu her yapım benim için ciddi artıyla başlar ama filmi cidden sevdim. Başyapıt demedim bazı noktaları ben de eleştirdim. Sen geçen yılki The Imitation Game'e benzetmişsin olumsuz anlamda. Ben ona da 8.5 vermiştim mesela. :)

Filmin zaten hemen hemen her yerdeki puanı 8 civarı. Ben 8.5 vermişim çok mu? :):) Gidip de imdbsi 5 olan filme 9 vermiyorum. :):)

Saydığın Inception, Godfather gibi filmler çok istisna filmler. Ben onlar kadar iyi olduğunu iddia etmiyorum ki ama mesela bu film Mr. Smith Goes to Washington'a biraz benzetilmiş 1-2 yerde. Onun gibi klasik olmuş onlarca film var. Bence bu film de pek ala o tarz bir konumda olabilir 100 yıl sonra. Ha olmayabilir de tabii hiçbirimiz bilemeyiz ama potansiyeli mevcut. :)

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Film konu olarak bende çok merak uyandırmasa da filmi yapan isimler insanı ister istemez heyecanlandırıyordu tabi.

Film beklediğimden iyi çıktı. Spielberg gerçekten elindeki senaryoyu en iyi kullanan yönetmenlerden biri. Filmlerine baktığımızda genelde hiçbirinde olağanüstü bir senaryo yok ama. Spielberg kullanmasını öyle iyi biliyor ki seyirciye filmi zevkle izletiyor.

Tom Hanks yine çok iyi. Ama Oscar'a aday olur mu bilmiyorum. Gönül ister ki aday olsun ve 3. Oscar'ı alsın.

Coenlerin de filme ince bir mizah kattığı görülüyor. Senaryo onların elinde olmasaydı daha dağınık bir film görebilirdik.

Şimdi propaganda meselesine gelirsek bence bu filme propaganda filmi diyen Spielberg ismini görüp ezberden konuşuyordur. Ama filmin propagandayla alakası yok. Propaganda nasıl olurdu söyleyeyim. Eğer herkes Donovan'ı anayasaya uyup Abel'i savunduğu için linç etmek yerine adama saygı duysaydı, CIA ilkeli durup 2 rehine birden isteseydi, Sovyetlere esir düşen pilot uçağı vurulduğu sırada kendisine iğne batırıp vatanı için canını feda etseydi propaganda filmi olurdu. Amerika iyi bir diplomasi yöneterek 1'e karşı 2 adamını almış bunda yalan yok. Bu başarıda kilit rol oynayan da normal bir avukat. Bunda da yalan yok. Ne yani adamlar kendini kötü göstermek için gerçekleri ört bas mı edecekti?

Teknik olarak da iyi bir film ama bu yıl çıkan kaliteli blockbuster filmler kendi aralarında yarışır bu filme teknik anlamda ödül çıkmaz.

Mark Rylance'yi es geçmeyelim. Oscar'ı alır muhtemelen.

Altın Küre'nin bu yıl bu filmi es geçmesini anlamadım. Dramada Mad Max'i aday yapıp bu filmi nasıl yapmazlar? Yönetmelikte de George Miller ve Ridley Scott aday ama Spielberg değil. Neyse ki ben Akademi'nin Martian ve Mad Max'i ana kategorilerde kaale alacağını zannetmiyorum.

Kaliteli bir filmdi. Yani bir filmde Tom Hanks var diye o film Forrest Gump kalitesinde olacak diye bir şey yok. Şimdi bu film bir Godfather değil diye 6 mı vereyim? Biyografi olarak gayet kaliteli.

8/10

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
Soğuk savaş dönemi ile ilgili filmlerden açık söylemek gerekirse çok sıkıldım. Tarihe meraklı biri olduğum için de bilmediğim bir şey yok, daha neyi seyredeceğim diyorum. Ancak başrolü Tom Hanks, yönetmeni Steven Spielberg ve senaristleri Coen kardeşler olunca filmi izlememek olmazdı tabii ki.

Bir oyuncu düşünün yaklaşık 2 saat sadece onu izliyorsunuz tek başına bir sinema filmi çevirmiş ama sıkılmadan izliyorsunuz. Ne söylenebilir ki, bir insana oynadığı filmler bu kadar mı yakışır. Forrest Gump, Yeşil Yol ve Er Ryan'ı Kurtarmak vs. kesinlikle yaşayan en iyi oyunculardan biri. Bu filmde de samimiyetine hayran kaldım.

Umarım Mark Rylance 'En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu' Oscar'ını alır, performansına bayıldım. Filmin sonunda da beni 2 kere güldürmeyi başardı. :)

Takas sırasında, beni nasıl tanıyacaklar diyaloğu ve Tom Hanks kendisine soruyor: eve varınca ilk ne yapacaksın? Votka içicem diyor. (Rus'ların milli içeceği)

Filmin atmosferi ve kalitesi de tartışılmaz. Amerikan proagandası var görüşüne ben de katılmıyorum. Coen kardeşlerin senaryoda imzası o kadar çok belli ki, diğer kahraman filmlerinin aksine Rus ajanı Abel ezilmiyor hatta o da kendi ülkesi için bir ''kahraman'' olarak gösteriliyor. Uzun lafın kısası, izlenir mi tabi izlenir.

8/10

BesaleT

Emekli
Reaksiyon puanı
5,684
Puanı
1,061
Film başarılıydı zaten başrolde Tom Hanks, yönetmen Steven Spielberg tek sıkıntı filmdeki bana göre filmin uzunluğu böyle ağır konulu filmlerde bu kadar uzun olması ara ara sıkabiliyor, film sürüleyici olmasına rağmen uzunluğundan kaynaklı bunu yaşadım 1-2 yerde. Onun dışında Mark Rylance'ın oyunculuğunu çok beğendim. Film zaten yaşanmış bir olaydan kurgulanmış. Sonu da gayet tatmin ediciydi akılda soru işareti bırakmadı.

Puanım: 8.5/10

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
beklentimin üstünde bir filmdi çok sıkılırım demiştim ama özellikle ortalara kadar ve sona doğru harika ilerledi konu.. birde karakterler antipatik gelmedi özellikle sovyet casusu yaşlı abel in rahat ve umursamaz tavırları, avukatı jim her soruşunda peki endişelenmiyormusun ? sözüne '' peki yararı olurmu'' şeklindeki cevabı uzun süre hafızamda yer edecektir:) aslında çok güzel bir söz her zaman heryerde bu sözü mümkün oldukça unutmamak lazım şimdi bişeye çok endişelenip paniklemenin bize bir faydası olur mu ? olmaz ise o zaman kendini yerden yere vurup ciyaklamaya ne gerek var :) ihtiyar abel sonuna kadar haklı bu konuda :)
özellikle bu tarz konularda amerikan propoğandasının bariz bir şekilde yer alacağını sanıyordum ama bu sefer dozaj düşüktü yer yer ABD ninde yanlışlarını gördük özellikle abel in yıldırım hızıyla yargılanıp kanunen kendisine tanınan haklardan yararlandırılmaması yargıcın önyargılı ve taraflı yaklaşımı avukatın itirazlarının reddedilişi, avukat jim ve ailesi üzerindeki mahalle baskısı ! net bir şekilde ortaya konmuştu güzel sahnelrdi, bir bakıma tarafsız çekmeye çalışmışlar gibiydi ? ama bir kaç yerde yine hata vardı mesela abel e işkence yapılmadı oysa yapmışlardır? biz ABD nin guantanamo kampında esirlere neler yaptığınıda biliyoruz bu kadar hoşgörülü davranmış olmaları o da 1950 li yıllarda fazla abes kaçıyor ?:)
rus tarafına gelince işkenceyi gördük haliyle :) özellikle doğu almanyadaki uygulamalar falan abartıya kaçmıştı sanki? birde tamda tren yolculuğunda duvarı geçmeye çalışanların kurşunlanması bir tesadüf olamaz olsa olsa yönetmenin veya senaristin hazır iğneyi kendimize batırmışken çuvaldızıda rakibe dibine kadar sokalım :) tavrından kaynaklı gibiydi :)
bir çok sahnesi güzeldi abel in baskın sırasındaki vurdumduymaz tavrı başta olmak üzere, uçağın vurulması paraşütle kurtulma anı ? berlini ayıran duvarın inşasıyla ilgili sahneler ilginç sahnelerdi..
oyuncu olarak tom hanks de başarılıydı ama asıl başarılı oyunculuğu mark rylance abel rolüyle ortaya koymuştu sevdim ihtiyarı :)

kısaca beklediğimden daha hoş ve seyir zevki yüksek bir film olmuş

7 Puan

Son düzenleme:

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
@destere Doğu Almanya ve Sovyetler çok baskıcı devletlerdi ve duvardan atlayanı vurma olayı vardı. Amerika ise hiçbir zaman öyle olmadı. Son sahneyi beğendim o yüzden.:)

HeisenBerg

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,855
Puanı
910
Ben de sıkılırım diye düşünüyordum büyük hata etmişim film çok akıcı ve sürükleyiciydi. Mark Rylance'ın performansı bence Tom Hanks'den bile daha iyiydi ama Tom Hanks'in karakteride bayağı düzdü hani. Filmin konusu biraz klişe gibi geliyor ilk okuyunca fakat işleniş yönünden farklı bir film, dediğiniz gibi propaganda yapılmamış bu filmde pek. Bence film daha gerçekçiydi bu yüzden. Benim de favorim Abel adlı Sovyet casusu oldu. :) İlginç bir karakterdi izlemesi zevkli bir karakterdi, vurdumduymaz tavırları falan hoştu. :) Doğu Almanya bölümü filme çok şey katmış en çok o kısımları sevdim. :) Beklediğimden çok daha iyiydi.

8.5/10

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
@destere Doğu Almanya ve Sovyetler çok baskıcı devletlerdi ve duvardan atlayanı vurma olayı vardı. Amerika ise hiçbir zaman öyle olmadı. Son sahneyi beğendim o yüzden.:)

çok baskıcı olduklarını biliyorum hatta duvardan geçenlerden öldürülenlerin olduğunuda biliyorum o sahnenin tamda jim trende giderken naklen gerçekleşmesi abartıydı dediğim oydu? birde bir sahne vardı hatırlarsın jimle doğu alman bakan sohbet ederken jim her iki rehineyi istiyorum diyince bakan güm diye masaya yumruk vurduğunda sürüyle hizmetçi koşturmaya başladı çevresinde, mesela bu sahne işte saçmaydı abartıydı olma ihtimali imkansız bir sahne ve o dönemle ilgili ayrıntılara sahip spilberg gibi birinin bunu bilmemesi normal değil kasıtlı yerleşltirilmiş bir sahneydi :) doğu almanyanın yeni sovyet işgalinde komünizme geçtiği bir dönemde bir bakanın kral sofrası hazırlaması çevresinde 40 hizmetçinin dolaşması saçmalıktan ibaret :)

kısaca seyrederken filmi hiç sıkılmadım oyuncular harikaydı özellikle abel amca :) hatta yer yer ABD nin kendine yönelik eleştirileride çok güzeldi.. dediğim saçma abartı yerlerde olmasa harika olacaktı :)

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
çok baskıcı olduklarını biliyorum hatta duvardan geçenlerden öldürülenlerin olduğunuda biliyorum o sahnenin tamda jim trende giderken naklen gerçekleşmesi abartıydı dediğim oydu? birde bir sahne vardı hatırlarsın jimle doğu alman bakan sohbet ederken jim her iki rehineyi istiyorum diyince bakan güm diye masaya yumruk vurduğunda sürüyle hizmetçi koşturmaya başladı çevresinde, mesela bu sahne işte saçmaydı abartıydı olma ihtimali imkansız bir sahne ve o dönemle ilgili ayrıntılara sahip spilberg gibi birinin bunu bilmemesi normal değil kasıtlı yerleşltirilmiş bir sahneydi :) doğu almanyanın yeni sovyet işgalinde komünizme geçtiği bir dönemde bir bakanın kral sofrası hazırlaması çevresinde 40 hizmetçinin dolaşması saçmalıktan ibaret :)

kısaca seyrederken filmi hiç sıkılmadım oyuncular harikaydı özellikle abel amca :) hatta yer yer ABD nin kendine yönelik eleştirileride çok güzeldi.. dediğim saçma abartı yerlerde olmasa harika olacaktı :)
O tren sahnesini daha etkileyici olsun diye koymuşlardır. Bakan konusunda haklısın adam çok karikatürizeydi ben de izlerken anlamsız bulmuştum. Ama sanma ki komünizmde hizmetçi falan yok komünizmde beğenmediniz kapitalist şirketlerin yerine totaliter devlet rejimi alıyor. :)

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,735
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
beklentimin üstünde bir filmdi çok sıkılırım demiştim ama özellikle ortalara kadar ve sona doğru harika ilerledi konu.. birde karakterler antipatik gelmedi özellikle sovyet casusu yaşlı abel in rahat ve umursamaz tavırları, avukatı jim her soruşunda peki endişelenmiyormusun ? sözüne '' peki yararı olurmu'' şeklindeki cevabı uzun süre hafızamda yer edecektir:) aslında çok güzel bir söz her zaman heryerde bu sözü mümkün oldukça unutmamak lazım şimdi bişeye çok endişelenip paniklemenin bize bir faydası olur mu ? olmaz ise o zaman kendini yerden yere vurup ciyaklamaya ne gerek var :) ihtiyar abel sonuna kadar haklı bu konuda :)
özellikle bu tarz konularda amerikan propoğandasının bariz bir şekilde yer alacağını sanıyordum ama bu sefer dozaj düşüktü yer yer ABD ninde yanlışlarını gördük özellikle abel in yıldırım hızıyla yargılanıp kanunen kendisine tanınan haklardan yararlandırılmaması yargıcın önyargılı ve taraflı yaklaşımı avukatın itirazlarının reddedilişi, avukat jim ve ailesi üzerindeki mahalle baskısı ! net bir şekilde ortaya konmuştu güzel sahnelrdi, bir bakıma tarafsız çekmeye çalışmışlar gibiydi ? ama bir kaç yerde yine hata vardı mesela abel e işkence yapılmadı oysa yapmışlardır? biz ABD nin guantanamo kampında esirlere neler yaptığınıda biliyoruz bu kadar hoşgörülü davranmış olmaları o da 1950 li yıllarda fazla abes kaçıyor ?:)
rus tarafına gelince işkenceyi gördük haliyle :) özellikle doğu almanyadaki uygulamalar falan abartıya kaçmıştı sanki? birde tamda tren yolculuğunda duvarı geçmeye çalışanların kurşunlanması bir tesadüf olamaz olsa olsa yönetmenin veya senaristin hazır iğneyi kendimize batırmışken çuvaldızıda rakibe dibine kadar sokalım :) tavrından kaynaklı gibiydi :)
bir çok sahnesi güzeldi abel in baskın sırasındaki vurdumduymaz tavrı başta olmak üzere, uçağın vurulması paraşütle kurtulma anı ? berlini ayıran duvarın inşasıyla ilgili sahneler ilginç sahnelerdi..
oyuncu olarak tom hanks de başarılıydı ama asıl başarılı oyunculuğu mark rylance abel rolüyle ortaya koymuştu sevdim ihtiyarı :)

kısaca beklediğimden daha hoş ve seyir zevki yüksek bir film olmuş

7 Puan
Abel'in her şeyde "faydası olur mu" demesi basit gibi gözükse de hayat felsefesi olacak bir söz. Filmi izledikten sonra pek çok sefer aklıma geldi ve rahatlamamı, ya da cesaretlenmemi sağladı. Sırf o replik için bile en azından 7 eder bence film. :):)

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Ortalama bir film olmuş. Çok etkisinde kalmadım filmin. Birisine bu filmi anlatırken ballandıra ballandıra anlatmam açıkçası çünkü öyle bir etki yaratmadı ama iyi vakit geçirdim izlerken orası ayrı.

Konu her ne kadar ilgimi çekse de senaryo çok sıradan ve cesaretli, düzgün adam tiplemelerinden sıkılan bana hitap edecek giriş gelişme sonuç bölümüne sahip değil film. Senaryo bomboş değil ama etkide bırakmıyor. Bir tek öğrenci çocuğun hikayesini çok hevesle izledim. Duvar var diye galiba o hikayeyi çok sevdim.:X

Tom Hanks için son iki filmde aynı tiplemeyi izliyorum özellikle son iki filmdeki karakterlerin ruh hali aynı. Birde yine İrlandalı olmasınında ilgincligini yaşıyorum.:F Burada çok asılarak oynamış diyemem. Zaten karakteri ilk gördüğümde kıl oldum sonrasında hep tahmin ettiğim hareketleri yapmasıda iyice sogutu. Tam Hanks'in karakteri Donovan'ı hiç sevmedim.ss Oyunculuğuda öyle etkili olmayınca iyice soğudum.:F

Neyse ki filmi kurtaran Mark Rylance vardı. Karakteri çok iyi canlandırmış ve role çok yakışmış. Oscarlık bir şeyler izledik sayesinde filmde.

Onun dışında her şey sıradandı. Müzikler, Kostümler vs ck etkili değildi ama görsellik olarak iyidi. Uçak sahnesi ve araba sahnesi ilk aklıma gelenler. Güzel yansıtılmış.:)

6.5/10

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
Ortalama bir film olmuş. Çok etkisinde kalmadım filmin. Birisine bu filmi anlatırken ballandıra ballandıra anlatmam açıkçası çünkü öyle bir etki yaratmadı ama iyi vakit geçirdim izlerken orası ayrı.

Konu her ne kadar ilgimi çekse de senaryo çok sıradan ve cesaretli, düzgün adam tiplemelerinden sıkılan bana hitap edecek giriş gelişme sonuç bölümüne sahip değil film. Senaryo bomboş değil ama etkide bırakmıyor. Bir tek öğrenci çocuğun hikayesini çok hevesle izledim. Duvar var diye galiba o hikayeyi çok sevdim.:X

Tom Hanks için son iki filmde aynı tiplemeyi izliyorum özellikle son iki filmdeki karakterlerin ruh hali aynı. Birde yine İrlandalı olmasınında ilgincligini yaşıyorum.:F Burada çok asılarak oynamış diyemem. Zaten karakteri ilk gördüğümde kıl oldum sonrasında hep tahmin ettiğim hareketleri yapmasıda iyice sogutu. Tam Hanks'in karakteri Donovan'ı hiç sevmedim.ss Oyunculuğuda öyle etkili olmayınca iyice soğudum.:F

Neyse ki filmi kurtaran Mark Rylance vardı. Karakteri çok iyi canlandırmış ve role çok yakışmış. Oscarlık bir şeyler izledik sayesinde filmde.

Onun dışında her şey sıradandı. Müzikler, Kostümler vs ck etkili değildi ama görsellik olarak iyidi. Uçak sahnesi ve araba sahnesi ilk aklıma gelenler. Güzel yansıtılmış.:)

6.5/10

Beğenmediğine sevindim, hele şükür benden başka biri daha çıktı filme olumsuz bakan. :)

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
6.5 her ne kadar bu ekip için kötü olsada kötü değil aslında.:F İzlerken sinir oldum yine Tom Hanks'e. Captian Philips'de de öyle olmuştu.ss
ben filmi bir kaç sahne dışında beğendim 7 puan verdim sen pek beğenmedin 6.5 puan verdin demekki aslında film ne kötü nede şaheser yani iyi bir film diyebiliriz :) vasatın üstü en azından yeterli bizim için :)
bu arada tom hanks i bende sevmem ilk defa bu filmde daha sempatik geldi bana yoksa soğuk bir şahsiyettir :)

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
P
ben filmi bir kaç sahne dışında beğendim 7 puan verdim sen pek beğenmedin 6.5 puan verdin demekki aslında film ne kötü nede şaheser yani iyi bir film diyebiliriz :) vasatın üstü en azından yeterli bizim için :)
bu arada tom hanks i bende sevmem ilk defa bu filmde daha sempatik geldi bana yoksa soğuk bir şahsiyettir :)

Sıkıcı bir film değil o sebeple 6-7 normal bu film için.:F

gundix123

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,284
Puanı
459
Tam da beklediğim gibi bir film çıktı. İzlerken hiçbir şekilde sıkılmadım. Zaten filmin konusunu ilk gördüğüm zaman da oldukça beğenmiştim. Biyografik bir özellik taşıması da bence artı bir özellik olmuş.

Tom Hanks rolünün hakkını yine vermiş. Tabi öyle muhteşem oyunculuk gerektirecek bir karakteri oynamamış bence ama gerekeni yapmış. Kazara unutuyordum Mark Rylance da gerçekten çok iyi oynamış. Oynadığı karakter de oyunculuğu gibi harikaydı. :)

Hikaye gereği filmin sonunu tahmin etmek zor olmadı ama senaryonun da etkisiyle filmi sonuna kadar ilgiyle izledim. Bu da gerçekten büyük bir başarı.

Bunlar haricinde söyleyebileceğim çok bir şey yok açıkçası. Çünkü bu filmi de izleyeli 20 gün falan olmuştur hatırladıklarım bunlarla sınırlı.

Kısacası, film gerçekten kaliteliydi. Steven Spielberg zaten beğendiğim bir yönetmen. Onun filmlerini izlemek her zaman ayrı bir zevk. Tom Hanks'le olan filmleri de gerçekten başarılı. Tıpkı bu filmi gibi.

Puanım: 8/10