2014 Boyhood | Film Bilgileri & Yorumları

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
8 parça biraz fazla kaçabilir de süresi 2.5 saati aşan filmleri en azından 2 parçaya bölmekte fayda var. :):)

Yönetmen gerçekçiliği önplanda tutmak istemiş ve bu nedenle fazla aksiyon istememiş filmde. Mesela küçük kızı oynayan çocuk yönetmenin öz kızı ve film çekilirken bir ara sıkılıp bırakmak istemiş ve "benim karakteri öldür" demiş babasına ama babası filme böyle bir şiddet içeriği ağır gelir diye istememiş. :)
Kendileri bile kabul etmiş bunu. :F
Tek samimi gelen yüz Mason'un öz babasıydı. :D
Deli dumrul samimi bir tipti. :D
Filmi renklendiren diğer bir isimdi. :)

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Vay arkadaş koskoca forumda tek ben beğendim herhalde filmi. :D Neyse ki @berkann var. :):)

Ben parçalara (2 veya 3) ayırarak izledim mini-dizi misali. Belki o yüzden sıkılmadım sizler gibi. (b)
İzleyenlerin beklentisi fazla oluyor sanırım. Bence de filmde özgün bir hikaye yoktu. Hatta bilindik klişeler vardı ama yönetmenin farklı bir hikaye sunmak gibi bir amacı olduğunu düşünmüyorum. :)

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,736
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
İzleyenlerin beklentisi fazla oluyor sanırım. Bence de filmde özgün bir hikaye yoktu. Hatta bilindik klişeler vardı ama yönetmenin farklı bir hikaye sunmak gibi bir amacı olduğunu düşünmüyorum. :)
Aynen, zaten ben başlamadan böyle bir film karşıma çıkacağını biliyordum. O nedenle sıkıntı yaşamadım herhalde. :):)

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Aynen, zaten ben başlamadan böyle bir film karşıma çıkacağını biliyordum. O nedenle sıkıntı yaşamadım herhalde. :):)
Ben de beklentimi giderek düşürmüştüm, gelen olumsuz yorumlardan sonra. İyi olmuş düşürdüğüm. :)

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
İzlemeden önce benim de çok merak ettiğim 12 yılda çekilmesiyle ilgi uyandıran bir filmdi.Ama 12 yılda çekilmesinin dışında ne özelliği var? Bu film birbirine benzeyen çocuklarla ve diğer oyunculara makyaj tekniğiyle çekilmiş olsa bu filme 6 puanın üstünde kim verir?

Bildiğin deney filmi olmuş.Richard Linklater'ı da beğenmiyorum zaten.Before Sunrise dışında iyi diyebileceğim bir filmi yok.Before Sunrise'da gerçekçi olmayan tek filmidir belki.

Film açıkçası boş bir filmdi.Ne sanat filmiydi ne mesaj bir mesajı vardı.Akılda kalıcı bir sahnesi ve repliği yok.Boş boş iki tane kardeş (2 yılda bir taşınıyorlar anneleri sürekli manyak adamlarla evleniyor.) 2 haftada bir ve yazın babalarıyla buluşuyor falan.Anneleri zaten bunalıma girmiş ne yapsa mutlu olmayan bir kadın falan.

Çocuklar büyüdükten sonra iyice ergen muhabbetine döndü.

Oyunculuklar desen Ellar Coltrane 12 yıl boyunca bir filmde oynamış ama bu iyi oynadığı anlamına gelmiyor.Ortalama bile diyemeyeceğim kötüydü.

Ethan Hawke filmin en iyisiydi ama düz oyunculuk bir artısı yok.Ödüle oynamamış yani.Patricia Arquette'de bir numara yoktu.Lorelei Linklater ise sırf Richard Linklater'in kızı diye oynamış bu filmde sanırım.

Sonuç olarak bu filmi izlemek lazım deneysel bir film olduğu için ama bu filmde ne dram var ne romantizm var hiçbir şey yok.

4.5/10

Edit: 5.5 bile fazla 4.5 yaptım puanımı.

Son düzenleme:

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
İzlemeden önce benim de çok merak ettiğim 12 yılda çekilmesiyle ilgi uyandıran bir filmdi.Ama 12 yılda çekilmesinin dışında ne özelliği var? Bu film birbirine benzeyen çocuklarla ve diğer oyunculara makyaj tekniğiyle çekilmiş olsa bu filme 6 puanın üstünde kim verir?

Bildiğin deney filmi olmuş.Richard Linklater'ı da beğenmiyorum zaten.Before Sunrise dışında iyi diyebileceğim bir filmi yok.Before Sunrise'da gerçekçi olmayan tek filmidir belki.

Film açıkçası boş bir filmdi.Ne sanat filmiydi ne mesaj bir mesajı vardı.Akılda kalıcı bir sahnesi ve repliği yok.Boş boş iki tane kardeş (2 yılda bir taşınıyorlar anneleri sürekli manyak adamlarla evleniyor.) 2 haftada bir ve yazın babalarıyla buluşuyor falan.Anneleri zaten bunalıma girmiş ne yapsa mutlu olmayan bir kadın falan.

Çocuklar büyüdükten sonra iyice ergen muhabbetine falan döndü.

Oyunculuklar desen Ellar Coltrane 12 yıl boyunca bir filmde oynamış ama bu iyi oynadığı anlamına gelmiyor.Ortalamanın bile diyemeyeceğim kötüydü.

Ethan Hawke filmin en iyisiydi ama düz oyunculuk bir artısı yok.Ödüle oynamamış yani.Patricia Arquette'de bir numara yoktu.Lorelei Linklater ise sırf Richard Linklater'in kızı diye oynamış bu filmde sanırım.

Sonuç olarak bu filmi izlemek lazım deneysel bir film olduğu için ama bu filmde ne dram var ne romantizm var hiçbir şey yok.

5.5/10
izlerken arada bir mola verip komedi dizilerine falan takılsaydın bari :) başka türlü film bitmiyor belli bir süre ara verip enerji toplamak gerekiyor:)

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
izlerken arada bir mola verip komedi dizilerine falan takılsaydın bari :) başka türlü film bitmiyor belli bir süre ara verip enerji toplamak gerekiyor:)

Bir seferde izleyim de bitsin dedim.Yoksa bu filmi kapatıp bir daha izlemek zorunda olduğunu düşünsene.. Çıldırırsın.:D

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Filmi sonunda ben de izledim.

Ben filme öyle uzun uzun yorum yapmıcam. Filmi önce tebrik edeyim 12 yıl harcanmiş. Bu yönden takdiri hak etse de film size senaryo olarak hiç bişey vaad etmiyor. Senin günlük hayatın ne kadar monoton ise film de o kaar monotondu.Ye, iç, gez, aile sorunu ertesi gün okula gidersin. Tekrar ve tekrar :X

Benim en çok beğendiğim şey yada dikkatimi çeken şey populariteyi yaklaması ve siyaseti de aynı derecede takip etmesi.Mesela;
Obama olayı, Bush'un Irak'a girmesi. Populer kültürde de Lady Gaga'nın öne çıkması ve Facebook'un yükselişe geçip "Facebook'u olmayan mı" var göndermesi.

Filmdeki yılların geçişleride beni rahatsız etmedi. Oyunculuklar ise gerçekten vasatın altındaydı. Şu öne geçti diyemicem. Dialoglar da aynı günlük sıradan konuşmalardan bi adım öne çıkmadı.

Herneyse filmin 2.45 saat oldugunu bilmiyordum. Filmin saatini görünce "eyvah yandık, film çok kötü kesin sıkılarak izleyecem gene" dediysem de 2.45 saat gecenin sessizliğinde su gibi aktı gitti.

Yukarda dediğim gibi filmin zamanın güncelliği yakalaması hoştu ve şu şarkı çok hoşuma gitti. Şarkı 1.5 senelikmiş nasıl duyamamişım diye kendime üzüldüm:( Filme puanımı verip şarkıyı paylaşayım :)

7/10

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Filmi ikiye bölümte izleyeceğim. İlk yarı bitti 1.15 dakika. Bakalım forum ne demiş diye okuyayım dedim çok uç puanlama olmuş.:X
Eğer film böyle devam ederse bende uç bir puan verecek gibiyim. İlk 75 dakika süperdi çünkü. Konu olarak hemen bağladı. Diğer kısmıda birazdan izleyeceğim.:Z

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Vee film biter. Aslında üsttede dediğim gibi film için Forum 2'ye bölünmüş. Ben filmi seven tarafdayım galiba.:X

Beklentimi çok üst düzeydi tutarak başladım filme ve nitekim yanılmadım. İnsanı çok çabuk saran, gerçekçi güzel bir çıktı karşıma.
12 yıl fikri baya orjinalmiş. Güzel bir çıkış noktasına sahip film ve bu çıkış noktası çok iyi yayılmış genele. Filmin bende en iyi etkisi izlerken yüzünde tebessüm oluşturması. Resmen çocuğunun hayatını izledik. Çok güzel olmuştu.

Senaryo herkesi dediği gibi basit. Sıradan ve düşünülebilir. Ama Yönetmen ve Kurgu ise olaya o kadar çok şey katmış ki hiç sıkmadan izlettirdiler.
Öyle doğal çekilmiş ve işlenmiş ki film her şeyi ile bize yaşatmayı başarmışlar. Karaktere öyle büründürdü ki içimde baya baya onlarla hissettim. En basit Lise mezuniyetinde bile duyguyu hissettim falan mutlu oldum. Öyle yaşattılar bize.:X

Filmin Oscardaki ihtimallerine gelirsek tabii en iyi film dalında aday olacaktır ve benim için ise en iyi filmlerden biri olacak gibi bu oscar için. Gayet başarılıydı.
İddialı olduğu en iyi yönetmen dalında da adaylığı bence cepte.

Oyunculara gelirsek ben Ethan Hawke dışında hiç destekçi olamayacağım oyunculara.
Başrolümüz Mason gerçekten kötü seçimdi bence. Çocukken tatlılığı ile kurtarıyordu ama büyüdükçe, ergenliği falan baya iticiydi.

Filme puanım: Oyunculardan biraz kırparsak, birazda senaryodan ama zaten pek bir şey vaadetmiyordu senaryo anlamında oradan pek kırpmayalım. O nedenle 8'den 8.5/10 .:X

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,945
Puanı
1,061
Ben de gelmişken yorumumu yapayım bari. Yorumumu fazla uzatmayacağım, çünkü filmi pek sevemedim maalesef.

Aslında film güzel başlıyor. Hatta ilk 30 dakikası gayet etkileyici, ama film bunun devamını daha fazla getiremiyor maalesef.

Öncelikle senaryo bana biraz tekdüze yazılmış gibi geldi. Hikaye temposuzdu, aksaklıklar vardı ve özellikle sonlarına doğru iyice kötü bir hale geldi.

Filmin anlatacak birçok derdi var, ama uygun süresine rağmen bunların hiçbirini tam olarak anlatamıyor ve bu da karışıklık hissinin daha da fazla artmasına neden oluyor ne yazık ki. Olay örgüsünün çok da sağlam kurulmaması nedeniyle hikaye her geçen dakika karışıyor ve bu da izleyenin dikkatini dağıtıyor.

Film, aslında Richard Linklater'ın pürüzlü çocukluğuna bir ağıt olmuş. Ancak dediğim gibi senaryo hiç derli toplu değili bu da filmin en büyük eksisi. Kurgu başta olmak üzere teknik özelliklerde birtakım sorunlar var.

Linklater'ın rejisi fena değil, ama bence yılın en iyilerinden sayılmaz. Sıradan bir film için sıradan bir reji olmuş. Bazen biraz bozduğu anlar var, bu da izleyiciyi iyice yoruyor. Aslında yönetmen The Tree of Life gibi bir şey çıkarmak istemiş ortaya, ama başka şeylerle o kadar oyalanmış ki ortaya ondan fersah fersah uzakta olan bir yapım çıkmış. Ana hikayeye yön vermek için yeni yan hikayeler çıkarılmış, ancak zaman doldurmaktan öteye gidememişler.

Oyunculuklarda ise ciddi sıkıntılar mevcut bence. Patricia Arquette çok kötü değil, ancak tekdüze bir oyun sergilemiş. Aldığı ödülleri (ve muhtemelen Oscar'ı) kesinlikle hak etmediğini söyleyebilirim. Özellikle sonlara doğru iyice abartılaşmış. Ethan Hawke de çok iyi sayılmaz. Alkolik baba rolünü çok da iyi kotardığı söylenemez. Ellar Coltrane ekibin en iyi ismi, ama o da olağanüstü değil ne yazık ki. Yönetmenin kızı Lorelei Linklater da filmde büyük yer kaplamamasına rağmen her göründüğü sahnede göz devirmemizi sağlıyor.

Sonuç olarak Boyhood'da aradığım kaliteyi bulamadım. Kötü bir film değil, ama Metacritic'te aldığı 100 puanı hak ettiği de söylenemez. Sırf 12 yılda çekildiği için ödül alacaksa ben yokum. Yine de izlemek isteyenlere (veya izlemek zorunda kalacaklara) şimdiden iyi seyirler... :)

6/10

Titanium

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,698
Puanı
461
Boyhood (2014)

boyhood2-630x200.jpg

Açıkcası izlemeye başladığımda konunun ne olduğunu bilmiyordum. :D Klişe de değildi, işlediği konu itbariyle yok olamaz felan dedim ama, yani bilmiyorum işlediğini konuyu öyle bir işlemiş ki ben daha önce bu konuda film izlemedim dersin, özgünlük katılmış resmen.

Film belli bir akışta gidiyordu bence şu durum herkesin kafasına takılmıştır, bu geçişleri daha mantıklı yapamazlarmıydı, birden olayları öyle atlıyor ki diyorsun nasıl geldi buraya baya oldu ama bide, daha düzgün zeminde yapsalardı benim kafam karıştı hep oaralarda. Ve anlamıdığım nokta şu bu oyunculuk yaşlarını nasıl başardılar ona hayret ettim resmen film isminin hakkını fazlasıyla verdi.

Filmde güzel bir ders, uyarı verdiklerini düşünüyorum, herkes için. Filmin sonunda aslında çok efsane bir laf edildi fakat ben hala yaşayamadım o lafı finali direk anlamak o gaza gelmeyi yaşamak isterdim ama başaramadım jeton düşmedi. :(

Oyuncular ayrı terane zaten, kız rolündeki çocuğun küçüklüğü neyse büyüklüğüde o tipler huylar felan inanılmaz şekilde uydurmuşlar mükemmel yani. Ve o serseri baba sahnesinde ne çıldırdım, vallahi kafasını duvara sürte sürte kıvılcım çıkartırdım okadar sinir etti. :D

Bir edit geçmem gerekiyor: Filmin en önemli özelliği 12 yılda tamamlanmış olması. Ov Ben bide nerelere gittim. :A Bende diyorum bunlar nasıl böyle aynı olabilir diye. :D

IMDb Puanı: 8.4
Sinemalar.com: 8.0

Aslında bu film biraz garip oldu ne 6-7 verene laf ederim nede 8-9 verene öyle acayip bir filmdi ama ben gönülden üst kısmı vermeyi düşünüyorum, gerçekten çok akıllıca bir filmdi,

Benim Puanım: 8.5

Titanium

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,698
Puanı
461
@kaan955 filmin 12 yılda çekildiğini izledikten sonra öğrenen ilk kişisin herhalde. :D Yine de beğenmene sevindim, azınlık sayılabilecek taraftayız. :D
En son puanları bastırırken (IMDb-Sinemalar.com) bir yorumlara bakayım dedim 12 felan diyorlar felan öyle çözdüm ama ayip yani. :D

İlk defa bakmadan girdim tahmince tutturduk şansı. :D

Edit: 12 yılda film çeken açık net işsizdir bunuda dipnot geçelim.

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Beğenenler nesini beğendi anlamakta zorlanıyorum gerçekten.Hayır öyle herkesin beğenemeyeceği tarzda sanatsal bir film de değil ki.Filmin kurgusu çok önemliydi fakat yetersiz.Oyunculuklar çok vasat.Senaryo çok vasat.

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Beğenenler nesini beğendi anlamakta zorlanıyorum gerçekten.Hayır öyle herkesin beğenemeyeceği tarzda sanatsal bir film de değil ki.Filmin kurgusu çok önemliydi fakat yetersiz.Oyunculuklar çok vasat.Senaryo çok vasat.
12 yıl uğraşmış didinmiş vatandaş bıkmadan usanmadan çekim yapmış o çabayı beğeniyorlardır en azından:) yoksa filmde bir cacık yok :)

Titanium

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,698
Puanı
461
12 yıl uğraşmış didinmiş vatandaş bıkmadan usanmadan çekim yapmış o çabayı beğeniyorlardır en azından:) yoksa filmde bir cacık yok :)
Bence hepiniz o 12 yıl olayını bildiğiniz için beğenmediniz. :D

Ben bilmiyordum gayet zevk aldım dedim adamlara bak nasıl yapmışlar felan düşün halimi. Şanslıydım bence. :F

Maskeli Fedai

Favori Üye
Reaksiyon puanı
37,566
Puanı
1,059
Hayatımda bu kadar içi boş bir film izlememiştim

Senaryo diye birşey yok kurgu yok oyunculuklar vasatın da altında.Akılda kalacak tek bir replik heyecan verici bir olay bile yok.Klasik çocukların büyüdüğü monoton bir hayatı konu almış. @destere nin dediği gibi hayat o kadar sıkıcı mıdır sahiden bence kesinlikle değil.

Filmi 12 yılda çektikleri için tebrik etmek lazım.Filmin süresi 3 saat bence zaman kaybı.Filmle ilgilşi uzun yorum yapmak isterdim ama filmde yorumlayacak tek bir olay bile yok

Puanım: 3

Son düzenleme:

beyazsoy

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,168
Puanı
1,059
Film amerikalıların çocukluğunu iyi anlatmış o kadar. hepsi iki uç ailede problemi olarak büyüyor. Özelikle ilk okula çağına kadar çok iyi gözlenmiş. Ama başka ülkeler için hic bir cazip tarafı yok. Nuri bilge bile daha içi dolu filimler çekiyor))) Amerikalılar kendilerini boyle iyi anlatan filimleri seviyorlar. Neyse film için 1 saat ayırdım fazlası israf. )))