Ali Atay - Biyografi

Araf

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
ali-atay-03.jpg

Tam ismiyle Dursun Ali Atay. 20 Nisan 1976 yılında Karadeniz’in çayıyla meşhur ili Rize’de doğdu.

1999 yılında Mimar Sinan Üniversitesi’nde Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. Mezun olduğu yıl Berkun Oya ile birlikte Krek Tiyatro Topluluğu’nu kurdu. Topluluk Berkun Oya’nın yazdığı ve yönettiği oyunları sergilemekte.

Ali Atay ilk oyunculuk deneyimini 1998-2001 yılları arasında yayınlanmış olan Türkan Şoray ve Şener Şen’in başrolde yer aldığı ‘İkinci Bahar’ dizisinde ‘Ersin’ karakteriyle yaşadı. Film 3 sezon olmak üzere, toplamda 37 bölüm sürdü.

İşte ilk oyunculuk deneyimini yaşadığı bir zamanların sevilen dizisi ‘İkinci Bahar’dan görüntüleri. Ali Atay, ‘Ersin’ karakteriyle izleyici karşısında.

Video 1:

Video 2:

Görüldüğü gibi dizide çok farklı bir görüntüsü var. Genç hali ile, çok farklı bir görüntü ortaya koyuyor.

İlk oyunculuk deneyimini dizi ile başlamış oldu. Şimdi sıra sinema filminde. Ali Atay, ‘Artık Çok Geç’ isimli filmde canlandırdığı ‘Hımbıl Kemâl’ karakteriyle ilk sinema deneyimini yaşadı.

İşte ilk sinema oyunculuğunu yaşayan Ali Atay’ın ‘Hımbıl Kemâl’ karakterini canlandırdığı ‘Artık Çok Geç’ isimli filmden performansları ile karşınızda.

Video:

2003 yılında Berkun Oya’nın senaristliğini üstlendiği ve kadrosunda başta rahmetli Müşfik Kenter olmak üzere Bennu Yıldırımlar, Fikret Kuşkan, Neslihan Yeldan, Gürkan Uygun, Halit Ergenç ve Kerem Atabeyoğlu gibi isimlerin bulunduğu ‘Şapkadan Babam Çıktı’ isimli dizide ‘Maksut’ isimli başarısız ilizyonisti canlandırdı.

2004 yılında ünlü isimlerin yer aldığı ‘O Şimdi Mahkûm’ isimli dizide ‘Yiğit Çiftgör’ isimli filmde karakteri canlandırdı. Filmin başrollerini Yavuz Bingöl, Burhan Öçal, Levent Kazak, Gökhan Özoğuz, Erkan Can ve Zafer Algöz paylaştı. Film 2005 yılında Antalya Altın Portal Film Festivalinde dört ödül aldı.

Ali Atay’ın ‘Yiğit Çiftgör’ karakteriyle sahneleri sizlerle.

Video:

2006 yılında Türkan Şoray ve Bulut Aras’ın başrollerinde yer aldığı ‘Cemile’ isimli dizide ‘Demir’ karakterini canlandırdı.

ali-atay-4.jpeg

2007 yılında Berkun Oya’nın yazıp yönettiği ‘İyi Seneler Londra’ isimli filmde yer almıştı. Filmde Ülkü Duru başrol oynamıştı. Ali Atay bu filmle birlikte 13. Sadri Alışık Ödülleri en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünün sahibi oldu.

Ali Atay’ın ‘İyi Seneler Londra’ isimli filmdeki resepsiyon sahnesi sizlerle.

Video:

esrefsaati021660004jz5gy4.jpg

En bilindik dizilerinden olan 2007 yılında Yavuz Bingöl ve Yetkin Dikinciler’in başrolde yer aldığı Eşref Saati’nde Sarı Eşref’in adamı ya da bir diğer ifadeyle Sarı Eşref’in yancısı ve aynı zamanda Hayati’nin kardeşi olan Sebati’yi canlandırdı. Ali Atay kendini yavaş yavaş göstermeye başlamıştı.

Eşref Saati’nden görüntüleri ise şöyle;

40-02.jpg

2009 yılında çekilen, fakat teknik aksaklar sebebiyle 2011 yılında vizyona giren ‘40’ isimli farklı bir filmle ekrana geldi. Filmin başrollerinde Ali Atay ile birlikte, Deniz Çakır ve Ntare Mwine bulunuyordu. Ali Atay bu filmde ‘Metin’ karakterini canlandırıyordu.

img-aliatayyapmadiyorumdizisiasikmaglubiyili-453.jpg

2009 yılında dizi alanında ‘Yapma Diyorum’ isimli dizide ‘Aşık Mağlubi’ karakteriyle elinde sazıyla geçti kameralar karşısına.

images

2010 yılında çekilen ve başrollerini kendisi haricinde Mete Horozoğlue ve Fırat Tanış ile paylaşan başarılı oyuncunun karakteri ‘Manik’ idi.

Ali Atay’ın filmden sahneleri:

img-aliataykilicgunudizisicenkkiziltan-124.jpg

Ali Atay, 2010 yılında Osman Sınav’ın yapımını üstlendiği ‘Kılıç Günü’ isimli dizide psikopat bir karakter olan ‘Cenk Kızıltan’ karakterini canlandırdı.

mecnun1.jpg

Asıl patlamayı fenomen dizi Leyla ile Mecnun’la yaptı. Ortaya koyduğu oyunculukla herkesi kendine hayran bırakmıştı ve hayran bırakmaya da devam ediyor. Duruşuyla, mimik hareketleriyle ve konuşma tarzıyla 'Mecnun' karakterine ayrı bir anlam katıyor.

Sezon 1 - "Ben Bu Oyunu Bozarım!"

Sezon 2 - Arif Susam'ın 'Pardon Bir Dakika Bakar Mısınız?' isimli şarkısı eşliğinde bir sahne.

Sezon 3 - Mecnun şiir ezberler ve sonrası gelmez.

Leyla-The-Band1.jpg

Sadece oyunculuğuyla değil, müzikçi kimliğiyle de damgayı vuruyordu Ali Atay. Kendi bestelediği eserleri de var. Şarkılara kattığı anlamla hayranları tarafından başarılı bulundu. Leyla ile Mecnun'un oluşturduğu müzik grubu olan Leyla The Band'in solistliğini yapıyor aynı zamanda başarılı oyuncu.

Leyla The Band - Yokluğunda

20305336.jpg

Şimdi 2013 yılında film dalında ‘Sen Aydınlatırsın Geceyi’ isimli fantastik bir filmde 'Cemal' rolüyle başrol olarak yer aldı.

'Sen Aydınlatırsın Geceyi' Fragmanı:

DiziYapım YılıKarakteri
İkinci Bahar1998Ersin
Şapkadan Babam Çıktı2003Maksut
Çınaraltı2004Serhan
Cemile2006Demir
Eşref Saati2008Sebati
Yapma Diyorum2009Aşık Mağlubi
Gönül Ferman Dinlemiyor2010Mayk
Kılıç Günü2010Cenk Kızıltan
Leyla ile Mecnun2011Mecnun Çınar
Behzat Ç.: Bir Ankara Polisiyesi2011Mecnun Çınar

FilmYapım YılıKarakteri
Artık Çok Geç2000Hımbıl Kemâl
O Şimdi Mahkûm2005Yiğit Çiftgör
İyi Seneler Londra2007Firuz
402009Metin
Vay Arkadaş2010Manik
Sen Aydınlatırsın Geceyi2013Cemâl

NOŞarkıBilgi
1Yalan (Falan Filan)Şarkının Sözü ve Müziği kendisine ait.
Şarkıyı Mehmet Erdem'de söylemiştir.
2Gitmek İstersenAli Atay'ın sevilen şarkılarından.
3Eksik Bir Şey Mi Var?Ali Atay'ın sevilen şarkılarından.
4Beni AffetŞarkı, 'Şubat' dizisinde yer almıştı
5YokluğundaLeyla The Band'in ilk şarkısı.
Sözü ve Müziği kendisine ait.
(Sözü Murat Onbul'la birlikte yazmıştır.)
6Aşk BittiSöz - Müzik: Leyla The Band

Cine 5'te ekrana gelen 'Dizi Magazin' programının hazırlamış olduğu Ali Atay'ın hayat hikâyesi.

Video:

Moderatörün son düzenlenenleri:

Yakamoz-Asi

Emekli
Reaksiyon puanı
29,164
Puanı
1,061
Harika bir yazi olmus topragim. Kusursuz'a yakin diyebilirim :D ellerine saglik @Arslan Bey

xdragxx

Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
Yüzü bana acayip benziyor. :D Yüzü baya topluymuş ve sesi iğrenmiş evrime inanın beyler. :D
Yazı da güzel olmuş. :)

Reaksiyon puanı
8,677
Puanı
860
Dikkatli ve temiz bir çalışma olmuş. Sonuna kadar okudum ve başarılı buldum. Biyografi kurallarına uyuyor. Ellerine sağlık. Leyla The Band'ı ilk kez öğrendim ama bayağı bir tıklanmış :)

Reaksiyon puanı
8,677
Puanı
860
Bu arada ilk 30 dakika dışında değişiklik yaparsan diskalifiye olacağını biliyorsundur umarım. Sakın böyle bir hata yapma :) Ayın favorileri arasında olabilirsin :)

Araf

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Bu arada ilk 30 dakika dışında değişiklik yaparsan diskalifiye olacağını biliyorsundur umarım. Sakın böyle bir hata yapma :) Ayın favorileri arasında olabilirsin :)

Merak etme, ben kuralları uyan birisiyim. Arada dikkatsiz oluyorum ama hep değil. Aslında hiçte değişiklik yapmayacaktım da, değişikliğe gerek duydum. Sadece video değiştirdim. :)

mrt-06

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
59,811
Puanı
1,061
Süper olmuş çok beğendim yazı puntosu yazı düzeni her şeyi mükemmel olmuş içeriğe herkese zaten 10 puan veriyorum ama senin düzen ve imlanda 10 puan.