2015 Oscar Adayları Açıklandı!

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Inherent Vice'ın senaryo adaylığına ben de sevindim. En azından tamamen dışlamamışlar iki adaylık aldı film. :)

Foxcatcher'ın durumu gerçekten tuhaf. Bence 9 adaylık olsaydı 9. film kesin Foxcatcher olurdu.

Marion Cotillard sürpriz oldu ama Two Days, One Night'ın ilk 9'a kalamamasıyla pek alakası yok olayın. Çünkü tamamen farklı kişiler oyluyor. Hatta bir yerde Marion Cotillard'ın şansının arttığını bile okumuştum. (Çünkü filmin aday olmamasına kızanlar kadın oyuncu kategorisinde daha da sahipleneceklerdi.)

Selma'yı tam dışlayamamışlar. Dışlamışken en iyi filme de aday etmeselermiş dediğin gibi. :D

Bennett Miller'ın yönetmenliği iyi ama zaten adam Cannes'da da ödül aldı. :)
Şu durumda bakılrsa Foxcatcher olacağı kesin ama cidden ne Selmai ne de American Sniper olmamış. Ama tam akademiye yakışacak seçimler. :(

Akademi denilen şeyde oyuncular oyuncu kategorilerini, senaristler senaryo kategorilerini mi belirliyor? Bence yabancı dalda aday olan bir filmin kadın oyuncunun kendisi adaylık almışsa filmin de aday olması gerektir. :)

Ben beğenmedim adayları genel olarak. Memnun kalamadım.

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Inherent Vice'ın senaryo adaylığına ben de sevindim. En azından tamamen dışlamamışlar iki adaylık aldı film. :)

Foxcatcher'ın durumu gerçekten tuhaf. Bence 9 adaylık olsaydı 9. film kesin Foxcatcher olurdu.

Marion Cotillard sürpriz oldu ama Two Days, One Night'ın ilk 9'a kalamamasıyla pek alakası yok olayın. Çünkü tamamen farklı kişiler oyluyor. Hatta bir yerde Marion Cotillard'ın şansının arttığını bile okumuştum. (Çünkü filmin aday olmamasına kızanlar kadın oyuncu kategorisinde daha da sahipleneceklerdi.)

Selma'yı tam dışlayamamışlar. Dışlamışken en iyi filme de aday etmeselermiş dediğin gibi. :D

Bennett Miller'ın yönetmenliği iyi ama zaten adam Cannes'da da ödül aldı. :)
Ya Bennett Miller'ı ben de severim hatta Moneyball filminden sempatim de var kendisine ama Eastwood ve Fincher gibi adamlar var orada.Hadi onu geçtim de Morten Tyldum çok başarılı iş çıkarmamıştı.Çok çok şaşırdım.Ama sevindiğim noktalar var.Mesela en iyi yardımcı erkek önceden de belliydi ama o beşliye tamamiyle hayranım.Hele Robert Duvall'ın aday olması müthiş bir şey.

Ama Selma sırf zenci filmi diye aday değilse ben de bir şey bilmiyorum.

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,761
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Şu durumda bakılrsa Foxcatcher olacağı kesin ama cidden ne Selmai ne de American Sniper olmamış. Ama tam akademiye yakışacak seçimler. :(

Akademi denilen şeyde oyuncular oyuncu kategorilerini, senaristler senaryo kategorilerini mi belirliyor? Bence yabancı dalda aday olan bir filmin kadın oyuncunun kendisi adaylık almışsa filmin de aday olması gerektir. :)

Ben beğenmedim adayları genel olarak. Memnun kalamadım.
Her kategoride oylayan kişiler farklı. Sadece en iyi filme herkes oy veriyor. :)

Bakalım Selma ve American Sniper'ı izleyeceğim en yakın zamanda. İzledikten sonra yorum yapmak daha doğru olur. :)

Adaylık sayısına göre filmler şöyle oldu bu arada:

1Birdman9
2The Grand Budapest Hotel9
3The Imitation Game8
4American Sniper6
5Boyhood6
6Foxcatcher5
7The Theory of Everything5
8Whiplash5
9Interstellar4
10Unbroken4
11Mr. Turner4
12Into the Woods3
13Selma2
14Wild2
15Inherent Vice2
16Ida2
17Guardians of the Galaxy2
18Nightcrawler1
19The Judge1
20Two Days, One Night1
21Gone Girl1
22Still Alice1

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Ya Bennett Miller'ı ben de severim hatta Moneyball filminden sempatim de var kendisine ama Eastwood ve Fincher gibi adamlar var orada.Hadi onu geçtim de Morten Tyldum çok başarılı iş çıkarmamıştı.Çok çok şaşırdım.Ama sevindiğim noktalar var.Mesela en iyi yardımcı erkek önceden de belliydi ama o beşliye tamamiyle hayranım.Hele Robert Duvall'ın aday olması müthiş bir şey.

Ama Selma sırf zenci filmi diye aday değilse ben de bir şey bilmiyorum.
Bence kariyere adaylık vermektense filme adaylık vermek daha iyi bir şey. :)

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
@sokak sanati Jake Gyllenhaal'ı niye sevmiyorsun çok efendi pırıl pırıl bir adama benziyor.Oyunculuğu da çok iyi oynadığı filmler de iyi son zamanlarda..:)

Bence kariyere adaylık vermektense filme adaylık vermek daha iyi bir şey. :)
Fincher filmi yüzünden aday olabilirdi.Clint Eastwood'un da kariyere göre aday olsun demedim.Zaten bir film teknik dallarda başarılıysa ki başarılı,en film adaylığı da almışsa onu yönetmen olarak aday gösterebilirsin.

gundix123

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,284
Puanı
459
Filmleri izledikten sonra yorum yapmayı daha doğru buluyorum. Ama adaylıklarda gerçekten sürprizler olmuş. Mesela American Sniper'ın adını ödüllerde pek duymamıştım. :)

Gone Girl'e ben de çok üzüldüm. Hem En İyi Film kategorisinde hem de senaryo kategorisinde aday olamaması şaşırttı ve üzdü. Ben Affleck de başarılıydı aslında adaylık bir oyunculuğu vardı bence. Tabi rakipleri daha iyiyse bilemeyeceğim. :)

Whiplash'in aldığı adaylıklara sevindim.

The Imitation Game'in adaylıkları da bence hak edilmiş adaylıklar. Benedict adaylığı hak ediyor. Şu anlık da En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde favorim. :)

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,761
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Bu arada dileklerimin neredeyse hepsi tutmuş. Guardians of the Galaxy sadece iki adaylık almış. Rene Russo adaylık alamamış hatta Nightcrawler komple batmış. Steve Carell aday olmuş.

Fakat en çok istediğim olan Gone Girl'ün en iyi film adaylığı işi olmamış. :(

Bir de dileklerime Jennifer Aniston ile ilgili bir madde de ekleseymişim iyi olurmuş. :D

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
@sokak sanati Jake Gyllenhaal'ı niye sevmiyorsun çok efendi pırıl pırıl bir adama benziyor.Oyunculuğu da çok iyi oynadığı filmler de iyi son zamanlarda..:)

Fincher filmi yüzünden aday olabilirdi.Clint Eastwood'un da kariyere göre aday olsun demedim.Zaten bir film teknik dallarda başarılıysa ki başarılı,en film adaylığı da almışsa onu yönetmen olarak aday gösterebilirsin.
Mesajında "Fincher ve Eastwood gibi adamlar varken" demişsin. Buradan kariyer anlaşılıyor.

American Sniper'ın film adaylığını neden aldığının sen de farkındasın. Bu yüzden onun film adaylığına tam olarak bir adaylık diyemiyorum ben. :)

Eastwood'un adaylığı kaçırmasına çok sevindim de ben. :D Gerçi yeterince gözümüze sokuldu American Sniper.

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Heyt be yakışır Büyük Budepeşte Oteli'ne. :D Daha önce de dediğim gibi İmdb puanı düşük olan filmlerden biri, gözü Kapalı Top 100 e girecek kalitede. :)

American Sniper için de daha önce belirtmiştim bol ödüllü olacağını. Yakışır da.

Inşallah en iyi film ödülünü Büyük Budepeşte ya da American Sniper kazanır.

Boyhood un 6 adaylıkta kalması çok iyi bir gelişme. Umarım hiç ödül alamaz!

Nightcrawler sadece 1 adaylık alabilmiş. Açıkcası Erkek Oyuncu ve Senaryo Dalında aday olmasını bekliyordum. Lakin hiçbirinde aday olamamış olması da büyük süpriz değil bence. Gerçekçi bir yapım değildi, vasatın biraz üstündeydi.

Asıl Gone Girl ın yalnızca 1 adaylık almış olması şaşırtıcı. En az 3-4 adaylık beklerdim.

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Mesajında "Fincher ve Eastwood gibi adamlar varken" demişsin. Buradan kariyer anlaşılıyor.

American Sniper'ın film adaylığını neden aldığının sen de farkındasın. Bu yüzden onun film adaylığına tam olarak bir adaylık diyemiyorum ben. :)

Eastwood'un adaylığı kaçırmasına çok sevindim de ben. :D Gerçi yeterince gözümüze sokuldu American Sniper.
O anlam da çıkmış olabilir ama ben onu derken güncel performansı kastetmiştim.Tamam hadi American Sniper sana çok antipatik geldi sevmedin.Ben konu olarak klasik bir Hurt Locker tarzı bir şey beklesem de oyuncular ve yönetmenler açısından sevebileceğim bir film.Her neyse American Sniper'ı geçtim.

Sence Fincher bu yıl bir adaylık alamaz mıydı? :)

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061

Açıklaması çok mantıklı değil aslında ama kısaca itici bulduğum ve oyunculuğunu beğenmediğim şişirilen biri. İzlediğim her filminde aynı mimikler aynı donukluk bunaltıyor beni.:( Özel sebeplerimde var tabi.:F

Bradley Cooper'a itiraz edenleri anlamadım. Adam her filminde olağan üstü performanslar sergiliyor tabi belki film çok müsait değil oyunculuk adaylığını göstermelerinde ama olayın içinde 2 adaylığı bulunan Cooper'da varsa çokda itiraz edilmez bence.

Filmi izlemek için sabırsızlanıyorum.:X

Son düzenleme:

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Yine kaçırdım herseyi :( ah şu uyku...
pek bişey kaçırmadın

yine oscardaki amcalar ağır filmlere öncelik tanımış ? theory oscarlık değildi ama yapacak bişey yok boyhood hele, bu kadar filmden ne buldular anlamak imkansız ? ve de selma filmi oscarda en iyi seçilecek filmmidir zaten bir çok defalar işlenmiş luther king konulu bir başka film ?

bu seneki filmleri genelde beğenmemiştimde bir birdman ile american sniper ı hala izlemedim onlarıda izlesem kafamda netleşecek herşey .. ama gidişat iyi değil

selmayı izlesemde büyük ihtimal fikrim değişmez luther in maceralarını merak etmiyorum :)

Harunnn60

Emekli
Reaksiyon puanı
44,755
Puanı
1,061
pek bişey kaçırmadın

yine oscardaki amcalar ağır filmlere öncelik tanımış ? theory oscarlık değildi ama yapacak bişey yok boyhood hele, bu kadar filmden ne buldular anlamak imkansız ? ve de selma filmi oscarda en iyi seçilecek filmmidir zaten bir çok defalar işlenmiş luther king konulu bir başka film ?

bu seneki filmleri genelde beğenmemiştimde bir birdman ile american sniper ı hala izlemedim onlarıda izlesem kafamda netleşecek herşey .. ama gidişat iyi değil

selmayı izlesemde büyük ihtimal fikrim değişmez luther in maceralarını merak etmiyorum :)
Sağol destere :)

Oncelikle yazdıklarıni okudum bende pek begenmedim seçimleri
Filmleri izlemesemde araştırdım baya :D

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,998
Puanı
1,061
Nereden başlasam ki. Gerçekten de sürprizlerle dolu bir liste olmuş. Ki aday listesi genel olarak iyi bence.

- İlk defa 8 aday çıktı bu sene. Son yıllarda hep 9 film olurdu listede. Bu yıl net favorilerin olmaması, listeye çok etki etti. Foxcatcher ve Nightcrawler'ın En İyi Film'deki yokluğu dikkat çekici.

- American Sniper'ın çok sevilmiş olması dikkat çekici. Selma'nın sadece 2 dalda adaylık alması ve Foxcatcher'ın Yönetmen dalına aday olmasına rağmen En İyi Film'i kaçırması da şaşırtan şeyler.

- Jake Gyllenhaal ve Jennifer Aniston'ın olmaması çok dikkat çekici. Yine de Marion Cotillard adaylığı çok sevindirdi tabii.

- Laura Dern'in sürpriz bir şekilde aday olması da güzel bir sürpriz oldu. Jessica Chastain'in yokluğu da az çok beklenen bir şeydi bence.

- Uyarlama Senaryo'da Gone Girl'in olmaması ve bir-iki dalda daha adaylık alan PTA başyapıtı Inherent Vice'ın varlığı...

- Birdman'in Kurgu'da, Hobbit'in Görsel Efekt'te, Transformers'ın Görsel Efekt ve Ses dallarında, Lego Movie'nin Animasyon'da, Force Majeure'nin Yabancı Film'de, Life Itself'in ise Belgesel dalında olmaması...

- Ida'nın görüntü yönetmenliğinde, Mr. Turner'ın ise Müzik dalında sürpriz yapması...

Sonuç olarak sürprizli ve bir o kadar da güzel bir aday listesi oldu. Özlemiştik bu tür sürprizleri. Neyse, iyi olan kazansın diyelim. Bir kez daha başarılar herkese. :)

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,761
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Herkesten özür dilerim bir kategoriyi karıştırmışım. :(

Prodüksiyon tasarımı dalında Unbroken değil Interstellar aday olmuş. Yani Unbroken 3 adaylık, Interstellar 5 adaylık almış toplamda. Tabii şahsen bu duruma sevindim ama dikkatsizlik yapışım hiç olmadı. :(

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
O anlam da çıkmış olabilir ama ben onu derken güncel performansı kastetmiştim.Tamam hadi American Sniper sana çok antipatik geldi sevmedin.Ben konu olarak klasik bir Hurt Locker tarzı bir şey beklesem de oyuncular ve yönetmenler açısından sevebileceğim bir film.Her neyse American Sniper'ı geçtim.

Sence Fincher bu yıl bir adaylık alamaz mıydı? :)
Alabilirdi ama Gone Girl alması gereken adaylıkları bile alamamış. -senaryo mesela- O yüzden Fincher'ın olmaması da bu tabloya göre normal gözüküyor. :)

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,761
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Bradley Cooper, American Sniper'ın yapımcısıymış aynı zamanda. Onunla birlikte 4 tane Oscar adaylığı oldu adamın şaka maka. :)

KayıpSehir

Favori Üye
Reaksiyon puanı
2,645
Puanı
360
Genel olarak beğenmedim ben adaylıkları. Unbroken alır umarım. Hobbit'in bir tane adaylığı var. Daha fazla olmalıydı.