2016 Fences - Film Yorumları

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,736
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
2671706.jpg

Fences (2016)

Türü: Dram
Yönetmen: Denzel Washington
Senaryo: August Wilson (screenplay), August Wilson (based upon his play)

Oyuncular:
Denzel Washington
Viola Davis
Mykelti Williamson
Jovan Adepo
Theresa Cook

IMDb Sayfası

Filmin Özeti
Afrika kökenli bir aile 1950'li yıllarda Amerika'da tutunma çabasındadır. Babanın, ailesini geçindirme derdinin üstüne bir de ülkede giderek yaygınlaşan siyah-beyaz ayrımcılığı eklenmiştir. Troy (Denzel Washington) oğluna karşı mesafeli bir babadır. Rose (Viola Davis) ise eşinin asabiyetine sessiz kalan, yaşadığı hayatın değişmeyeceğini kabullenmekte zorlanan, çaresiz bir annedir. İş yerinde ve evde yaşadığı sıkıntılar Troy'un karısı ve oğlu hakkında bazı şeyleri fark etmesini sağlar...

Bu filmde ayrıca yönetmen koltuğunda oturan Denzel Washington'a, How To Get Away With Murder dizisi ve Suicide Squad filmindeki rolleriyle adından bahsettiren Viola Davis eşlik ediyor.

Filmin Fragmanı

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,736
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Tam yorum: http://izleryazar.com/fences-2016/

Tiyatro havasında ilginç bir deneyim olmuş. İyi repliklerle ve Denzel'in başarılı performansıyla yer yer epey ilgi çekici olsa da vardığı sonuç sıkıntılı. Viola Davis film boyunca sıradan ama bir sahnede döktürüyor. O sahneyle Oscar'ı alır.

6'ya yükselebilir belki:

5.5/10

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,945
Puanı
1,061
Maalesef yılın en kötü filmlerinden biri. Daha ilk dakikalardan Denzel Washington'ın karakterinin sürekli konuşmasından gına geldi ve ilk defa bu kadar sıkıldığımı hissettim. Sonra bazı kısımları atlaya atlaya ilerlemeye karar verdim ama karakterler hala konuşuyordu, konuşuyordu, ama asla susmuyordu. Hayatımda bu kadar ağız ishali olmuş karakteri hiçbir filmde görmemiştim, bu ilk oldu.

Oyun keşke tiyatroda kalsaymış ve Oscar peşinde koşmak için beyazperdeye aktarılmasaymış. Zaten oyun metninin aynısı olarak uyarlama senaryo adaylığı almasını anlayamadım doğrusu, çünkü ortada uyarlanan bir şey yok. Neyse ki Troy sahneyi terk ettikten sonra daha sakin ve çekilebilir bir hal aldı ama yine de pek memnun olduğum söylenemez.

Filmin en iyi tarafı oyunculuklar, ama oradan da gerekli hissi alamadığımı düşünüyorum. Sanırım oyun defalarca oynanınca oyuncular için bir özelliği kalmamış. Denzel Washington karakterinden nefret ettirdiği için takdiri hak ediyor olabilir, ama Oscar'ı alırsa tepki göstereceğim kesin. Tabii bazı sahnelerde 3. Oscar için oynadığı o kadar belliydi ki bir şey diyemedim.

Viola Davis ona göre daha iyiydi ve özellikle parladığı bir sahne vardı. Sanırım ödül alırsa sevinirim ama yardımcı kadın oyuncu dalında daha güçlü rakipler olsa o kadar kolay Oscar'a o kadar uzanır mıydı bilmiyorum.

Sonuç olarak sıkıntıdan fenalık geçirten ve benim için bir ilke vesile olan vasat bir film, ama aday olduğu için mecburen izlemek zorunda kaldım. Puanımı da oyuncuların çabasına veriyorum.

4.5/10 (2/5)

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
Film çok uzun ve sıkıcı çok fazla diyalog var. Renk paleti korkunç, görüntü de kötü olunca intihara sürüklüyor.

Nasıl 4 adaylık aldı ona da şaşkınım. Her kategoride siyahi adaya oy verelim de ırkçı gibi görünmeyelim çabası kabak tadı verdi.

Viola Davis, How to Get Away with Murder'da daha etkileyici oynuyor ben pek bir numarasını göremedim. Denzel Washington ise her türlü role giren sağlam bir oyuncu olduğu için tabi ki çok beğendim. Her ne kadar canladırdığı karakter, çok yorucu, susmak bilmeyen, hem haksız, hem güçlü, hem de çenesi düşük biri olmasına rağmen. :)

Uzun yorum yapmaya değer bir film değil. Acil bir doz Shameless almalıyım ki keyfim yerine gelsin. :)

5/10

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Kasvetli ve yorucu bir film. 2 saat 10 dakika civarı sürüyüor ama 3 saatte anca bitirebildim. Ki çoğu filme sabredip sıkılmayan biriyim. Bunda durdura durdura bir hal oldum. Çok ağır ilerleyen ve sadece diyalog üzerinden giden çok film sevmişimdir ama bu onlardan değildi. Filmden nefret etmedim tabi ama vasat ayarda buldum yani.

Tiyatrodan uyarlanmış, mesela Masum da tiyatrodan uyarlanmıştı ama hem hikaye hem anlatımı hiç sıkmadan akıcı şekilde gidiyordu. Bunun konu itibarıyla o tarz bir iş olmadığı belliydi, klasik bir aile draması sonuçta ama daha güzel anlatılabilirmiş. Ha yine de bazı güzel mesajları vardı. Emeğin, hayatını kazanmanın, ayrımcılığın nelere mal olduğunun anlamını yer yer iyi anlatmışlar. Bunu da babanın üzerinden ne kadar sert ve kötü gibi gözükse de derinden vermişler. Yine de bunlar filmin uzun bir kısmının yorucu olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Filmin iki artısı var bunlar elbette ana ikilinin çok iyi oyunculuğuydu. Danzel Washington usta bir oyuncu olduğunu yine konuşturmuş. Karakteri sevmiyor olabilirsiniz. Ben bazı kısımlarda sevdim bazılarında sevmedim ama adam böyle bir karakteri o kadar müthiş oynamış ki yaşamış adeta. Zaten konuşma tarzı itibayırla çok uygun olan bir karakter Danzel üstada. Çok iyi yansıtmış bunu. 5 adayı da izlemiş oldum kim kazansın sorusuna kararsız da olsam Viggo Mortensen veya Danzel Washington derim. Ama Viggo alamayacağına göre ya Danzel ya da Casey alacak sanırım. Viola Davis de Danzel'a aynı şekilde yanıt vermiş filmde, o da çok iyi oynamış. Onun da filmin 4 5 yerinde çok parladığı yerler vardı. Baya iyi bir performanstı adaylığı hak etmiş.

Nefret etmediğim ortada baktığım bir film oldu. Ama yine siyahi temalı olduğu için aldığı en iyi film ve senaryo adaylıklarına şaşırmıyorum. Oyunculuklar hak edilmiş ama diğerlerinin pek hak edildiğini söyleyemem, özellikle Nocturnal Animals en iyi filme aday değilken.

6.5/10

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
tiyatro tadında tek mekan içinde geçen güzel bir filmdi.. film süresinin uzunluğu pekde sorun olmadı troy un arkası kesilmeyen konuşması yer yer sıksada genel anlamda sonuna kadar ilgiyle takip ettiğim bir film oldu , gerçek hayatın içinde konuları gerçekçi bir uslupla anlatan filmleri seviyorum ..
ve ilginçtir ilk defa baştan sona zencilerin oynadığı ve başarılı bulduğum bir film oldu benim açımdan :) yani onlarında normal aile yapısı varmış? geçim sıkıntıları, az kazansalarda düzenli bir işleri, çocuk büyütmeye çalışan normal ebeveynlere sahiplermiş :)

oyuncular harikaydı ama özellikle densel washington troy karakteriyle muhteşemdi, stephen henderson bono karakteriyle sempatik bir amcamızdı :) , viola davis (ağlarken sümüğü akması hariç ) çok iyiydi .. mykelti williamson üşütük kardeş gabe rolüyle yine başarılıydı ..

8 Puan

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
oscar törenleri bu akşammıydı konuyu kim açıyordu bu arada @OzaN @sürgünüm

@sokak sanati sende tören sonuna kadar gitme bir yere madem hala burdasın iki çift oscar dedikodusu yaparız sonra gidersin :)

akşam töreni kimler takip edecekti @Forumdash aramızda yok ama en azından geçen seneki kadro katılır umarım? burdan @xemrexxx @mrt-06 @masacre @cevaa @Doğu @Bully @denizz19 @BesaleT @MEnes @legolas9900 @RüzgarGülü @Çiğdem- ve @Harunnn60 unda kulağını çınlatalım :)
@dosimosi sende sabahlıyorsun nasıl olsa, töreni kurcalada bari işe yarasın sabahlaman :)

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061

@sokak sanati sende tören sonuna kadar gitme bir yere madem hala burdasın iki çift oscar dedikodusu yaparız sonra gidersin :)

akşam töreni kimler takip edecekti @Forumdash aramızda yok ama en azından geçen seneki kadro katılır umarım? burdan @xemrexxx @mrt-06 @masacre @cevaa @Doğu @Bully @denizz19 @BesaleT @MEnes @legolas9900 @RüzgarGülü @Çiğdem- ve @Harunnn60 unda kulağını çınlatalım :)
@dosimosi sende sabahlıyorsun nasıl olsa, töreni kurcalada bari işe yarasın sabahlaman :)

İşe gitmeyecek olsam sabahlarım.:(

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,932
Puanı
1,060

@Bully gececi olursa bende gececi oluyorum :D
sen hele etiketlediğim sarkıyı dinle Bu şarki benimdeki konuda :D

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,736
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

Yarın akşam. :)

İşe gitmeyecek olsam sabahlarım.:(
Tören 4.30'da başlayacak bu sene. 2 saat erken kalk bir şey olmaz. :):)

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,932
Puanı
1,060
bir günde sabahla hiçmi uykusuz kalmadın daha önce ya da @OzaN gibi yap akşam sekizde uyursun gece yarısı tören başlayınca uyanırsın :)

ben varım yetmiyormu ? çok ayıp ediyorsun :)
haha sen hep yanliz birakiyorsun. nezaman foruma gelip gittigin belli değil :)

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
8 gibi olacak galiba. (b) En erken 7.30 o kesin. :)
saygı duyduğum sinema eleştirmeni atilla dorsay moonlight ı la la land ı övmüş son yazısında? bu övgüyle birlikte adamdan nefret ettim :)

http://t24.com.tr/yazarlar/atilla-dorsay/oscar-2017-genel-bakis-ve-kimler-alacak,16657

ozaman sitem etmeyeceksin ;)
ama benim 3 saatte bir yazdığım tek mesaj @Bully nin dakikada yazdığı 500 mesajdan daha kıymetli bence bunuda gözardı etme :)

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,932
Puanı
1,060