Fav10 Başyapıt Festivali - 2. Sezon

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,771
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
İlk sezonuyla büyük ilgi gören Fav10 Başyapıt Festivalinde merakla beklenen ikinci sezon başlıyor!

Sinema tarihinde iz bırakan 72 filmin seçildiği etkinliğin 6 sezon sürmesi planlanıyor. Her sezon 12 unutulmaz filmi birlikte yeniden (eğer daha önce izlemediyseniz ilk kez tabii ki) izliyoruz ve yorumluyoruz. En sonunda da başyapıtların arasında en iyileri seçerek ödüllendiriyoruz...

Etkinliğin ilk sezonunda puan durumunda Shutter Island zirvede yer alırken ödül faslında en iyi film ödülünü The Good, the Bad and the Ugly kazanmıştı. En çok ödül kazanan ise 5 ödülle Pulp Fiction olmuştu.

İkinci sezon etkinlik puan durumu: (Tüm filmlerin konularına ulaşmak için tıklayın)

Fav10 Başyapıt - 2 - Final.PNG

Şimdi ikinci sezon vakti ve birbirinden iyi filmler bizi bekliyor. İkinci sezon filmleri ve filmlerde yer alan yıldızlarla ilgili kısa teaser'ı izleyebilirsiniz. (Tüm filmler teaserda mevcut):

Etkinliğe katılmak için bu başlığa katılacağınıza dair mesaj yazmanız yeterlidir. Hepinizi bekliyoruz.

@berkann (ilk sıraya yazdım ve ayrı satır ayırdım. bilmem anlatabildim mi? :D)
@HeisenBerg @Titanium @sürgünüm @yatutarsa @gundix123 @denizz19 @Yiğitt @Aserat @Danger UA! @Tolstoyevski @destere @Harunnn60 @BesaleT @MEnes @MasacRE- @Çiğdem- @Maskeli Fedai @Forumdash @BuraK @Doğu @GreatOttoman @Arslan Bey
ve @Cenation (yine anlam dolu bir konum :D)

Ekli dosyalar

• Capture.PNG
    Capture.PNG
    17.4 KB · Hit: 386
Son düzenleme:

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Goodfellas, Requeim For A Dream ve Ruhların Kaçışı (Orijinal ismi Japonca olan bir filmi niye İngilizce çeviriyle yazıyoruz ki?) hariç neyse ki bu sezon yeniden izlemeyi çok istediğim pek yapım yok. Belki Sil Baştan da izlenebilir. The Shinnig ise Kubrick filmleri içinde en az sevdiğim.

Üçüncü sezonda aktif olabilirim. :)

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,771
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Hemen başlıyoruz, ilk konular bugün açılacak. :)

Goodfellas, Requeim For A Dream ve Ruhların Kaçışı (Orijinal ismi Japonca olan bir filmi niye İngilizce çeviriyle yazıyoruz ki?) hariç neyse ki bu sezon yeniden izlemeyi çok istediğim pek yapım yok. Belki Sil Baştan da izlenebilir. The Shinnig ise Kubrick filmleri içinde en az sevdiğim.

Üçüncü sezonda aktif olabilirim. :)

ruhların kaçışı
Yaklaşık 91.700 sonuç bulundu (0,61 saniye)

sen to chihiro no kamikakushi
Yaklaşık 384.000 sonuç bulundu (0,64 saniye)

spirited away
Yaklaşık 1.170.000 sonuç bulundu (0,57 saniye)

Görüldüğü üzere Spirited Away en popüler hali. Üstelik bazı filmlerin Türkçe çevirisi güzel olabilir ama çoğu yabancı filmin Tetikçi vb gibi filmin tanınmasına engel olacak kötü şekillerde çevrilmesi de ayrı bir konu. Eğer Japonca yazsak bu sefer ayırt etmesi zor olacak Japonca bilmediğimizden. (Bütün filmlerinin ismi birbirine benziyor. :))

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
Hemen başlıyoruz, ilk konular bugün açılacak. :)

ruhların kaçışı
Yaklaşık 91.700 sonuç bulundu (0,61 saniye)

sen to chihiro no kamikakushi
Yaklaşık 384.000 sonuç bulundu (0,64 saniye)

spirited away
Yaklaşık 1.170.000 sonuç bulundu (0,57 saniye)

Görüldüğü üzere Spirited Away en popüler hali. Üstelik bazı filmlerin Türkçe çevirisi güzel olabilir ama çoğu yabancı filmin Tetikçi vb gibi filmin tanınmasına engel olacak kötü şekillerde çevrilmesi de ayrı bir konu. Eğer Japonca yazsak bu sefer ayırt etmesi zor olacak Japonca bilmediğimizden. (Bütün filmlerinin ismi birbirine benziyor. :))

Dünyada nasıl tanındığının önemi yok bence, bir Türk kullanıcısı Ruhların Kaçışı'nı Google'da aradığında tek bir film çıkıyor öyle Özgürlük Yolu gibi birden fazla film de değil. Ne olursa olsun filmin orijinal ismini tercih ederim eğer İngilizce telaffuzu zorsa (Sil Baştan filmi gibi) ve diyelim ki Hababam Sınıfı dünyada en çok Japonca çevrili ismiyle biliniyor, sırf popüler diye Hababam Sınıfı'nı Japonca ismiyle söyleyecek değiliz.

İngilizce orijinal isminde olanlara laf yok ama filmin adı Almanca ya da Danca, Korece vs. olup da onun ismini İngilizce söylemek, kimse kusura bakmasın ama Amerikan kültürünün ağır bastığının göstergesidir ve Türkçe'ye ihanettir.

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,771
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Dünyada nasıl tanındığının önemi yok bence, bir Türk kullanıcısı Ruhların Kaçışı'nı Google'da aradığında tek bir film çıkıyor öyle Özgürlük Yolu gibi birden fazla film de değil. Ne olursa olsun filmin orijinal ismini tercih ederim eğer İngilizce telaffuzu zorsa (Sil Baştan filmi gibi) ve diyelim ki Hababam Sınıfı dünyada en çok Japonca çevrili ismiyle biliniyor, sırf popüler diye Hababam Sınıfı'nı Japonca ismiyle söyleyecek değiliz.

İngilizce orijinal isminde olanlara laf yok ama filmin adı Almanca ya da Danca, Korece vs. olup da onun ismini İngilizce söylemek, kimse kusura bakmasın ama Amerikan kültürünün ağır bastığının göstergesidir ve Türkçe'ye ihanettir.
Bu konu sinemaseverlerin ayrıldığı konulardan biridir. Herkesin ayrı görüşü, ayrı kullanım tarzı vardır ki bu normal karşılanabilir. Fakat ben şahsen filmleri Türkçe isimlerinden tanımakta güçlük çekiyorum. Yabancı isimli olunca ise kesin karıştırıyorum. İngilizce isimler hem yaygın kullanıldığından hem de İngilizceyi az çok bildiğimizden akılda kalıcı oluyor.

Amerikan kültürüyle alakası yok İngilizce günümüzde ortak dil. Japon'u da bilir Alman'ı da Danimarkalısı da. :)

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
İçinde izlediğim beş film falan var, katılabilirim. Kendimi film izlemeye ayarlarsam iyi film izlerim. :)

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,771
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
İlk hafta filmlerimizin konuları açıldı. İlk hafta 3 film var. Diğer haftalarda ikişer film olacak. Bir hafta ise 1 filme düşeceğiz.

Forrest Gump

Requiem for a Dream

The Silence of the Lambs

@Arslan Bey @Cenation @Tolstoyevski @BuraK @Maskeli Fedai @HeisenBerg @sürgünüm @Harunnn60 @MasacRE- @Forumdash ve henüz konuda etkileşime geçmemiş diğer arkadaşlar. :):)

Bu arada R.F.A.D ve E.S.O.T.S.M gibi filmler tam kışın, kar havasında izlenmelik. O yüzden onları da dört beş ay sonraya erteledim. Kısaca etkinlik olarak Goodfellas ve Ruhların Kaçışı'nı izleyip geçeceğim ama film kulübü 8.sezonda buradayım. Şuan kadar hiçbir film etkinliğini fulleyemedim, elbet bir gün o günler de gelecek. :)

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,771
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Bu arada R.F.A.D ve E.S.O.T.S.M gibi filmler tam kışın, kar havasında izlenmelik. O yüzden onları da dört beş ay sonraya erteledim. Kısaca etkinlik olarak Goodfellas ve Ruhların Kaçışı'nı izleyip geçeceğim ama film kulübü 8.sezonda buradayım. Şuan kadar hiçbir film etkinliğini fulleyemedim, elbet bir gün o günler de gelecek. :)
Hep bir bahane valla hiç göremiyoruz yüksek katılım yaptığını. :)

Yazın içerisinde kış yaşamak için ideal film E.S.O.T.S.M :):)

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,932
Puanı
1,061
Web Sitesi
Hep bir bahane valla hiç göremiyoruz yüksek katılım yaptığını. :)

Yazın içerisinde kış yaşamak için ideal film E.S.O.T.S.M :):)

Bence kimi filmlerin kendilerine has mevsimleri var izlemek için. Kış Uykusu ve Av Mevsimi kışın gider, Babam ve Oğlum yazın gider mesela. Inception ve ESOTSM de kışın gider, Arabistanlı Lawrence ve Ben Hur gibi filmler de yaz ve ilkbahar için uygun.

Düşünsene dışarıda lapa lapa kar yağıyor, camlara pat pat çarpıyor, hafif bir rüzgar uğultusu duyuluyor uuuuuu diye, en sevdiğin kupaya salebi hazırlıyor ve üstüne battaniye çekerek ESOTSM izliyorsun... Sırf salep ve battaniye ile izleme zevki için bile kışı beklemeyi yeğlerim. :)

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
İlk hafta filmlerimizin konuları açıldı. İlk hafta 3 film var. Diğer haftalarda ikişer film olacak. Bir hafta ise 1 filme düşeceğiz.

Forrest Gump

Requiem for a Dream

The Silence of the Lambs

@Arslan Bey @Cenation @Tolstoyevski @BuraK @Maskeli Fedai @HeisenBerg @sürgünüm @Harunnn60 @MasacRE- @Forumdash ve henüz konuda etkileşime geçmemiş diğer arkadaşlar. :):)
Etkilişeme geçtim de yorum yazmadım. Habire aksattiğimi biliyorum ben bile bıktım kendimden:F

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Teklif var ısrar yok artık. Bu hafta film izlemeyenleri etiketlemem zaten bir daha merak etmeyin. :D
Etkinliği düzenli takip edebilsem zevkli de düzenli takip edemiyorum. Etkinlik benim için elimin altında boş zamanımı değerlendirecek kaynak konumuna geçti:( Şuan boşum izlerim birini ama gerçekten bi bunalık durumdayım:X

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,771
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Etkinliği düzenli takip edebilsem zevkli de düzenli takip edemiyorum. Etkinlik benim için elimin altında boş zamanımı değerlendirecek kaynak konumuna geçti:( Şuan boşum izlerim birini ama gerçekten bi bunalık durumdayım:X
Öyle zor bir şey değil ki takip etmek. Haftada iki film hiçbir şey değil. Bir günde bile halledilir diğer günler full dolu, yoğun vs olduğunuzu varsayarsak. :):)