Zekasıyla Hayran Bırakan 10 Yaşındaki Çocuk!

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,793
Puanı
1,061
images

Fethi Çağıl adlı kullanıcının Twitter hesabında paylaştığı video kısa zamanda gündem oldu!

Bir kitapçıda felsefe kitapları standında duran 10 yaşındaki Atakan Kayalar, küçük yaşına sığdırdığı büyük bilgi birikimiyle herkesi kendine hayran bırakırken başka bir kullanıcının da kendisiyle ilgili paylaşım yapmasının ardından bir gecede büyük üne kavuştu.

Avcılar Mustafa Kemal Paşa Ortaokulu'nda okuyan Atakan, 5 ayda 250 kitap okuduğunu, en büyük hedefinin önce psikiyatrist, ardından cumhurbaşkanı olmak istediğini belirtirken kendisini izleyenlere kitap okumalarını önerdi ve okul öncesi felsefe eğitimi verilmesi gerektiğini ifade etti:
"Okuldan önce ayrıca bir ahlak eğitimi, ahlak, terbiye ve saygı eğitimi verilmesi gerekiyor. Ondan sonra ise felsefe eğitimi verilmesi gerekiyor. Eskiden felsefe ve psikoloji derdim ama artık sadece felsefe diyorum. Küçük çocuklara psikoloji öğretmekte büyük bir sıkıntı vardır. İnsan hep kendinde bir şeyler arar. Gider şizofreniye bakar. Ben böyle miyim, ben şöyle miyim, ben öyle olacak mıyım, ben böyle olacak mıyım, benim düşüncelerim nasıl, ya ben şizofreniysem diye düşünmeye başlar. O yüzden ilk önce felsefe ondan sonra ise tarih öğretilmelidir."

Atakan Kayalar’ın annesi Hülya Kayalar ise şu açıklamayı yaptı:
"Şu an duygularım çok karışık. O kendini hemen ifade edebiliyor ama benim duygularım çok karışık. Bizim herhangi maddi, manevi beklentimiz yok. Sadece eğitim konusunda doğru, düzgün, sosyal arkadaşlarından koparılmadan biraz farklı eğitim alması. Cumhurbaşkanımız ve Milli Eğitim Bakanımızdan tek ricam oğlum Atakan Kayalar arkadaşlarından ayrılmadan öyle bir eğitim istiyoruz. Onun ötesinde çok mutluyum. Çok gururluyum. Maddi ve manevi her türlü mutlu. Halkımızdan istediğim bu hayatının devam ettirilmesi. Tıpkı benim yaptığım şekilde."

Tüm açıklamalara şuradan ulaşabilirsiniz.

• Harika
Reactions: xemrexxx

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,793
Puanı
1,061
Kendini bu yaşta bu kadar geliştirmesi çok güzel bir şey ama küçük çocukların böyle büyük büyük konuşması bana hep tuhaf geliyor. Çocuğun söylediği diğer şeyleri de okuyunca biraz tırstım. İşine sanki 40 yaşında biri kaçmış gibi. Yine de umarım harcanıp gitmez bu ülkede.

DarkLegenD

Favori Üye
Reaksiyon puanı
19,275
Puanı
1,060
Web Sitesi
www.cizikdvdkasetleri.com
Okuduğu şeyler boru değil. Metafiziksel, mistik, doğaüstü, dünya dışı şeyler. Gerçekten anlıyorsa bunları özel eğitim verilmeli. Ek olarak da kesinlikle psikolojik destek almalı.

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Bu tür üstün zekalı çocuklar dönem dönem gündeme geliyormuş demek ki. Bu videoyu izlediğimde aklıma direkt 90’ların sonlarında popüler olmuş Selimcan örneği geldi, benzerlikleri var en azından. Selimcan en azından kendini heba etmemiş, beyin göçü yaparak Amerika’da yaşamaya ve okumaya başlamış bildiğim kadarıyla.

Büyük ihtimalle bu çocuk da benzer bir süreçten geçecektir. Fakat bu yaşta “aşırı” yüklenilmesi, tabi ki onun zeka seviyesinin yüksek olmasından dolayı bize göre çok gelse bile onun kapasitesi açısından “aşırı” olmayabilir. Yine de 10 yaşında bunca şeyi elden geçirmek ve seneler sonra orta yaş civarında intihar bunalımına sahip olmak, bu tür örneklerde rastlanabiliyor.

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Dün gece Bariş Özcan da TT olmuştu. 10 ayda 1000 kitap okuyan oğluyla kapiştiriyorlardi :F

Annesinin röp. diyorki 5 yaşinda Osmanlı ve türk tarihiyle ilgili kitapları okumuş. Ayrıca santracı da cok iyi oynarmiş.

Edit: Kütaphane acılışına da katılır:A Bİ gecede bu popilasyon tuhaf(b)

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Dün gece Bariş Özcan da TT olmuştu. 10 ayda 1000 kitap okuyan oğluyla kapiştiriyorlardi :F

Annesinin röp. diyorki 5 yaşinda Osmanlı ve türk tarihiyle ilgili kitapları okumuş. Ayrıca santracı da cok iyi oynarmiş.

Edit: Kütaphane acılışına da katılır:A Bİ gecede bu popilasyon tuhaf(b)
deli gibi kendi kendime konusmak gibi olacak ama gerçekten çok tuhaf yahu.

Kadının giyimi olsun cocugun giyimi olsun. Çok tuhaf. 90'lar gibi :T:

bu cocugun okudugu okulda hocaları hiç mi fark etmıyordu? Neden böyle bi gecede patladı. Nasıl organize olundu da yarın sabahında basın toplantısı yapıldı? Yada neden yapıldı? Sadece ana haberlerde haberleştirilerek bile sesi duyulabilirdi.

Neyse yine tuhaf diyip geçiştirmeye calişcam.

Felon

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,117
Puanı
560
Maşallah diyelim nazar değmesin böyle çocuklara ihtiyacımız var gerçekten

Ahmed

Emekli
Reaksiyon puanı
15,997
Puanı
1,060
Annesi ile videosunu gördünüz mü? Annesine sen sus seni şöyle alalım diyor. Daha 10 yaşında bu ne kibur bu ne saygısızlık?
Çok gıcık birşey.

Harunnn60

Emekli
Reaksiyon puanı
44,755
Puanı
1,061
Egolu ve kibirli olması normâl.
Bu yaşta ego ve kibir vayy be. :X

Başta beğendim bu çocuğu ama gerek ailenin çocuğu ön plana çıkartması gerek medyanın abartması çok tuhaf. Şimdiden şımarmış bu çocuk. Annesine olan davranışları garip, çocuğun davranışları da tuhaf, kendini sürekli büyük gösterme çabaları. Ayrıca Medyanın ona olan ilgisi azalınca bakalım ne olacak. Ailesi kötülük yapıyor şahsen.

Sen gerek felsefe gerek psikoloji kitapları okuduğu içib taktir ediyorsan ama en fazla sana 2 gün veriyorum, sonra çocuğa ve ailesine gıcık kapacaksın. :)

• Beğendim
Reactions: alperuz

DarkLegenD

Favori Üye
Reaksiyon puanı
19,275
Puanı
1,060
Web Sitesi
www.cizikdvdkasetleri.com
Bu yaşta ego ve kibir vayy be. :X

Başta beğendim bu çocuğu ama gerek ailenin çocuğu ön plana çıkartması gerek medyanın abartması çok tuhaf. Şimdiden şımarmış bu çocuk. Annesine olan davranışları garip, çocuğun davranışları da tuhaf, kendini sürekli büyük gösterme çabaları. Ayrıca Medyanın ona olan ilgisi azalınca bakalım ne olacak. Ailesi kötülük yapıyor şahsen.

Sen gerek felsefe gerek psikoloji kitapları okuduğu içib taktir ediyorsan ama en fazla sana 2 gün veriyorum, sonra çocuğa ve ailesine gıcık kapacaksın. :)
Yaşıtları şu an sevgili yapma derdinde olan küfürbaz çocuklar genelde. Felsefe, psikoloji gibi ağır alanlarla ilgili olması, ilgisinin fazla olması sebebiyle diğerlerinden (yaşıtlarından ve kendisinden 2-3 kat yaşça büyük kişilerden) kendini üstün görmesi normâl. Bu yüzden de 3. kere de yazdığım üzere hem okuduğu kitapların içeriklerinden dolayı kötü olaylar yaşamaması hem de kişiliğinin sağlıklı bir şekilde oturabilmesi için psikolojik destek alması gerekli. Yeterli ölçüde eğitim ve destek alırsa egosu ve kibiri yeterince azalır.

Gıcık kapmam, sempati de duymuyorum. Kendisinin şu an ki durumunu çok normâl görüyorum.

Son düzenleme:
  • Güldürdün
Reactions: Harunnn60

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
  • İlginç
  • Güldürdün
Reactions: Ahmed and Harunnn60

Harunnn60

Emekli
Reaksiyon puanı
44,755
Puanı
1,061
Suç ailesinde de değil. Ailesi zaten Enes Baturlari filan izletmiş zamanında:F Dediğim gibi özel olarak hazırlanmiş bu cocuk. Bir proje:A

Aslında olan budur. Bize sunulan ise sadece Kücük Osman (öbgz-oyunculuk bakımından) :F
Bunun altından da ruling çıkıyormuş jsjsjsj :F

Ailesi de suçlu, durmadan çocuğumuz çok zekş, en iyi okullarda okumalı filan diyorlar. Çocuktan ne konuşacağını ezberlemiş olabilir. Soru soruluyor cevap veremiyor, kendisi ezberlediği şeyleri anlatmaya başlıyor. :F

• Güldürdün
Reactions: Forumdash

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Bunun altından da ruling çıkıyormuş jsjsjsj :F

Ailesi de suçlu, durmadan çocuğumuz çok zekş, en iyi okullarda okumalı filan diyorlar. Çocuktan ne konuşacağını ezberlemiş olabilir. Soru soruluyor cevap veremiyor, kendisi ezberlediği şeyleri anlatmaya başlıyor. :F
CNN spikeri de diyor soruma cevap alamadım ama diye :F Sonra 1 sene filan diyor anası da hayır onun zaman algısı filan diyor :F:F

• Güldürdün
Reactions: Harunnn60

Harunnn60

Emekli
Reaksiyon puanı
44,755
Puanı
1,061
CNN spikeri de diyor soruma cevap alamadım ama diye :F Sonra 1 sene filan diyor anası da hayır onun zaman algısı filan diyor :F:F

ezberlemiş neler diyeceğini işte, cnn'de baktım soruya cevap veremedi dediğin gibi. :A
bu planlı bir girişim. Ya aile planladı yada başka birileri parlattı çocuğu. :F hemen okul derdine düşmeler, bu çocuk çok zeki kaçırılmamalı demeler. Çocuğun hayatını kurtarmak istiyorlar sanırım, bence oyunculuk eğitimi de alsın, potansiyeli var

Son 1 haftadır ifşalıyoruz kişileri senle :A bakalım yeni kurban kim.

• Güldürdün
Reactions: Forumdash

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
ezberlemiş neler diyeceğini işte, cnn'de baktım soruya cevap veremedi dediğin gibi. :A
bu planlı bir girişim. Ya aile planladı yada başka birileri parlattı çocuğu. :F hemen okul derdine düşmeler, bu çocuk çok zeki kaçırılmamalı demeler. Çocuğun hayatını kurtarmak istiyorlar sanırım, bence oyunculuk eğitimi de alsın, potansiyeli var

Son 1 haftadır ifşalıyoruz kişileri senle :A bakalım yeni kurban kim.
Valla oyuncu olur mu bilemedim de youtube acacağin kesinleşti :A Ya da gerçekten okul derdine düşmüşler. (bu guzel bişey) ama cok farklıymış gibi yansıtılması bu haberdeki ve buna benzer cocuklara buyuk ayıp.