Yeni Sezonda Dizi Süreleri Kısalacak !

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,715
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
GAZETE HABERTÜRK / ESRA YAZDIÇ
Başbakan Tayyip Erdoğan?ın "Dizi süreleri Avrupa standartlarına çekilsin" talimatıyla yeni sezonda diziler 48-60 dakika olacak. Oyuncular Meslek Birliği BİR-OY Başkanı Atilla Engin, sektör çalışanları adına Kültür, Çalışma ve Sosyal Güvenlik ile Maliye bakanlıkları ve RTÜK temsilcileriyle bir araya geldi.
Engin, görüşmede Başbakan Tayyip Erdoğan?ın 90 dakika olan dizi sürelerinin Avrupa standartlarına çekilmesi için talimat verdiğini öğrendiklerini açıkladı.
48-60 DAKİKA
Engin "2011-2012 dizi sezonunda 90 dakikalık diziler olmayacak. Bu durum RTÜK?ün yürüteceği bir yönetmelik kapsamında düzeltilecek. Diziler 48-60 dakika olacak" dedi.
Engin, meslek birlikleri üzerinden sektör çalışanlarının tamamının sigortalanacağını da söyledi. Dizilerin yayını esnasında ekrana giren reklamlar da toplantıda tartışıldı.

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,715
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Süper olur.
Dizilerde kalite ciddi anlamda artar.

Ama böyle birşey olursa kanalların bir gecede 3 dizi falan yayınlaması gerekir :):)

endgame

Favori Üye
Reaksiyon puanı
14
Puanı
259
Komik olan bu durumun başbakanı hiç ilgilendirmemesi bence. Ama yine de güzel gelişme gibi. Yalnız ben reytinglerin düşeceğine inanıyorum bu durumla,kalite de artmaz,yine eskisi gibi uzatılarak çekilir. Çünkü süre kısalınca senaristler daha çok dizi yazmak zorunda kalacak,yönetmenler daha çok dizi yönetmek zorunda kalacak ,değişen bir şey olmayacak. Kanallar prime-time'ı doldurmak için en az 3 dizi yayınlamak isteyecekler,bu durumda kısa sürede çok iş çıkartılacak piyasaya ve en azından yarısı tutmayacağı için bütün kanallar çöplüğe dönüşecek. Sancılı bir geçiş olacak,sonumuz hayırlı olsun...

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,715
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Senarist ve yönetmenler için farklı bir açıdan bakmışsın; ama ben yine de gelişme olacağını umuyorum. 40 dakikalık 3 dizinin senaryosunu yazmak 120 dakikalık 1 dizinin senaryosunu yazmaktan daha kolay bence. (Hep 90 dakika deniliyor ama çoğu dizi 120 dakikaya yakın)
Kısa süreli dizilerle de iyi reyting alınabilir. Bunun en iyi örneği olarak Unutma Beni ve Deniz Yıldızı'nı gösterebiliriz.

Her akşam 3 veya 4 dizi yayınlanacaktır. Bu durumda günlük komedi dizilerinin ön plana çıkacağını düşünüyorum. Örneğin Çocuklar Duymasın ile 20-21 arasını kapatır ATV. 21.00-22.30 arasında da bir dizi koyar. 22.30 sonrası ise yarışma programı veya bir dizi daha koyar.
Piyasaya daha çok iş çıkaralacağı ve çoğunun çöp olacağı doğru ama buna değer. Dünya genelinde 60 dakika olan dizilere uzun gözüyle bakılıyor. Bizde ise 120 dakikalara kadar ulaşıyor. Birçok oyuncu dizilerin sürelerinden dolayı dizilerde yer almak istemiyor. Bu değişim şart ! Başbakanın olaya el atması ilginç ama birinin el atması gerekiyor.

endgame

Favori Üye
Reaksiyon puanı
14
Puanı
259
Uzun olmak biraz çok izlenmek anlamına geldiği için gittikçe uzadı süre bizde. Ama bu sürelerin uzaması durumu aslında çok yeni,3-4 yıl önce diziler 70 dakikaydı,sonra 80'e çıktı birileri,diğerleri de rekabet için eşlik etti,sonra ipin ucu kaçtı,son durumda 120'ye yakındır dediğin gibi,süre uzunluğunda başı şu sıralar Öyle Bir Geçer Zaman Ki çekiyor,110 dakikadan uzun kendileri...

Ben kalitenin artmasını çok isterim,her şeyin kısa sürede olup bittiği,eslerin olmadığı bir dizi hepimizin hayali ama senaristler-yönetmenler bu yayma işine bu kadar alışmışken kalitenin artacağını düşünemiyorum,şu anki dizilerin tam ortasından kesilmiş gibi olabilir malesef...