'Yemekteyiz' ve 'Zuhal Topal'la Sofrada' Davasında Rapor Çıktı!

Emre Ozansoy

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
56,990
Puanı
1,060
Web Sitesi
twitter.com
Geçtiğmiiz sezon Acun Ilıcalı, Yemekteyiz programının aynısı olduğunu iddia ederek Zuhal Topal'la Sofrada programına dava açmıştı.

xQIkG_1539760992_577.jpg

Acun Ilıcalı, Zuhal Topal'ın sunumu ile ekrana gelen 'Zuhal Topal'la Sofrada' programına, 'Yemekteyiz' programının aynısı olduğunu vurgulayarak olayı mahkemeye taşımıştı. Günyadın'ın haberine göre kanal sahibi Acun Ilıcalı; programın içerik, teknik, akış gibi unsurlarının incelenmesi için Işık Üniversitesi'ne başvurdu.

İnceleme sonrasında ise, benzer ve farklı yanlar tespit edildi. Çıkan rapor sonrasında Acun Ilıcalı şu ifadeleri kullandı: "FOX'un formatta çalıntı yaptığı belgelenmiş oldu. Biz yüz binlerce dolar ödeyerek, programın formatını ITV'den aldık. Dünya kadar para ödedik taklidinin yapılmaması için. Fakat FOX, bizim programın aynısını yayınlıyor. Bununla ilgili yetkililerle de görüştüm, uyardım onları. Bilirkişi raporu da aynen bunları söylüyor. Yasal haklarımı sonuna kadar kullanacağım. FOX'un avukatları benim avukatıma para teklifinde bulundu, kabul etmedik. Benim için fikir hırsızlığının normal hırsızlıktan farkı yok. Hatta malımı çal, fikrimi çalma."

Bilirkişi raporunda yer alan detaylar ise şöyle:
  • İki programda da yemeklerin sırayla gelmesi, konuklar tarafından değerlendirilmesi ve sunum sırası aynıdır.​
  • Program aynı düzeyde akıyor. Eve geliniyor, yarışmacılar tanıtılıyor, alışveriş yapılıyor, yemek hazırlanıyor, konuklar sırayla geliyor, servis başlıyor, değerlendirme yapılıyor. Ardından günün yarışmacısı puanlanıyor, program kapanıyor. Küçük farklılıklar bütünü etkilemez.​
  • Programda kullanılan grafikler farklı görünse bile kullanım amaçları aynı. Format gereği iki programın da büyük bölümü yarışmacının evinde geçiyor. İkisi de fly cam ile şehir çekimleri ile başlıyor. İkisinde de market alışverişleri dış ses yardımıyla yapılıyor.​
  • İki yarışmada da dış ses tarafından sunucu anons ediliyor.​
  • Oturma düzenleri de aynı. İkisinde de altı kişi masada oturuyor. Sunucu ve günün yarışmacısı yan yana masanın başında yer alıyor.​
Bu gelişmeler karşısında FOX ve Zuhal Topal'ın ne yapacağı merak ediliyor...

Son düzenleme:
  • Olmamış
  • Harika
Reactions: Aserat and xBUGRAx

xBUGRAx

Emekli
Reaksiyon puanı
19,807
Puanı
1,060
Bu ne kuyruk acısıdır. :A Yarışanlar farklı çekim aynı olsa ne olur. :A Avukat iftirasına girmiyorum bile. :A

Özgür

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
28,119
Puanı
1,059
Zuhal bu formatı yurtdışından almasına rağmen hala bu tartışmanın sürmesi aşırı saçma.

• Harika
Reactions: Emre Ozansoy

Emre Ozansoy

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
56,990
Puanı
1,060
Web Sitesi
twitter.com
Acun, iyice çıldırmış olmalı. :D FOX avukatları para mı teklif edecek? :A

Hem program 'Momsters'dan uyarlanıyor... Neyin çalması?

Seda' da işe yaramayınca iyice tatava yapmaya devam ediyor... :F @haluk792

Gizmen

Favori Üye
Reaksiyon puanı
2,884
Puanı
360
Bir şey yapamazlar. Yapsalar ile daha iyi bir format ile fox geri döner.

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,903
Puanı
1,061
Fikir hırsızlığına tahammülü yokmuş, Bu Tarz Benim olayı neydi peki? Umarım FOX'tan yana karar çıkar, işine gelmeyince fikir hırsızlığı oluyormuş demek.
Acun, "Bu Tarz Benim" rezaletini çabuk unuttu galiba...
İyi de o durum farklıydı. Hazır programı transfer etti sadece. Sonradan isim hakkı Show'da diye isim değiştirdi orası ayrı ama bununla ilgisi bile yok. :D

• Olmamış
  • Güldürdün
Reactions: xBUGRAx and mrt-06

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,903
Puanı
1,061
Zuhal bu formatı yurtdışından almasına rağmen hala bu tartışmanın sürmesi aşırı saçma.
Belki orijinali de zamanında Yemekteyiz'in orijinalinden çalınarak yapılmıştır bunu bilemeyiz ki. :A Gelin-kaynana dışında farklı bir tarafı yok ki o da aynı olsa tamamen kopya. Zuhal ve FOX'un bu bahanenin arkasına saklanarak kendilerini haklı çıkarmaya çalışması etik değil.

• Olmamış
Reactions: Özgür and xBUGRAx

Ahmed

Emekli
Reaksiyon puanı
16,026
Puanı
1,060
İyi de o durum farklıydı. Hazır programı transfer etti sadece. Sonradan isim hakkı Show'da diye isim değiştirdi orası ayrı ama bununla ilgisi bile yok. :D
Tam da bunu yazacaktım. :D
Orada herşey transfer olmuşdu zaten, baştan yeni program yapılmadı ki. Sadece yapımcı şirlet ve eski kanal arasında isim sorunu oluştu. :D

Zuhal kalksa ne iyi olur ya. :Z :Z

Emre Ozansoy

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
56,990
Puanı
1,060
Web Sitesi
twitter.com
Tam da bunu yazacaktım. :D
Orada herşey transfer olmuşdu zaten, baştan yeni program yapılmadı ki. Sadece yapımcı şirlet ve eski kanal arasında isim sorunu oluştu. :D

Zuhal kalksa ne iyi olur ya. :Z :Z

Kalkma ihtimali yok ama, kalksa bile Zuhal yeni program yapar. :D Yine gösterir gününü Acun'a!