FK1 What's Eating Gilbert Grape (1993) Film Bilgileri & Yorumları

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
0108550.jpg

Gilbert'in Hayalleri - What's Eating Gilbert Grape (1993)

Türü: Dram, Romantik
Yönetmen: Lasse Hallström
Senaryo: Peter Hedges

Oyuncular:
Johnny Depp
Leonardo DiCaprio
Juliette Lewis
Mary Steenburgen
Darlene Cates

IMDb Sayfası

Oscar Adaylıkları (1)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Filmin Özeti
Küçük bir kasabada sıradan bir yaşam süren Gilbert'ın hayatı sorumluluklarından ibarettir. Bir yandan obezite hastası annesi, diğer yandan ise otizm hastalığıyla mücadele eden kardeşiyle ilgilenmek zorundadır. Hayatında en olağandışı durum ise kasabalarından geçmekte olan Becky ile karşılaşması olur. Becky, Gilbert'ın hayatına adeta bir güneş gibi doğar. Ona daha önce hiç karşılaşmadığı bir şeyi, aşkı armağan eder. Ancak Gilbert'ın omuzlarındaki sorumlulukları bu aşkın arasında devasa bir engel olarak durmaktadır.

Filmin Fragmanı

cevaa

Emekli
Reaksiyon puanı
4,419
Puanı
911
Filmi izlemiştim önceden yorumumu buraya kopyalıyayım.

Çok iyi bir dram filmiydi. Depp ve DiCaprio iki reyiz bir arada, zaten ancak o zamanlar aynı filmde oynayabilirlermiş. Şuanda Hollywood'un parası yetmez ikisini aynı filmde oynatmaya.

Oyunculuklar çok iyiydi, özellikle DiCaprio hayatının performansını göstermiş hemde 19 yaşındayken. Depp reyizde iyiydi ama uzun saçlı hali pek olmamış, saçların rengide kızıldı :D

Konu olarakta öyle çok değişik bir konusu yoktu. Tipik bir aile dramı. Zihinsel engelli bir kardeş, ergen bir kız kardeş, abla ve anne.

Bazı sahneleri gerçekten üzücüydü. Özellikle Gilbert'in Arnie'yi dövdüğü sahne ve annesi alay konusu olmasın diye evi yaktığı sahne çok iyiydi.

9/10

Moderatörün son düzenlenenleri:

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,740
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Yeni etkinliğimiz çerçevesinde izlediğim ilk film oldu ve çok da iyi olmuş ilk film olması, harika bir açılış oldu. :)

Aile dramı en sevdiğim film tiplerindendir, zihinsel özürlülerin olduğu filmleri de severim ve 90'ların başında çekilmiş filmlere de birkaç istisna haricinde bayılırım. Tüm bu sevdiğim etmenler bir arada toplanınca filmi sevmemem çok düşük ihtimaldi ki öyle bir şey olmadı. :)

İlk dakikalarından itibaren bağlandım filme ve sonuna kadar ilgiyle izledim. Kimi zaman gülümsetti çoğu zaman hüzünlendirdi gerçekten iyi bir dramdı.

Leonardo DiCaprio'nun bugüne kadar izleyip de beğenmediğim filmi neredeyse hiç olmadı. (Birkaç tane beklentilerimi tam karşılayamamış filmleri saymazsak. bkz: The Great Gatsby) Sanırım kendisinin 10 tane kadar filmini izledim ve bu filmler arasında oyunculuğunu en çok beğendiğim film bu film oldu. Genç yaşına rağmen resmen döktürmüş, harika performans. Bence aday olduğu Oscar'ı daha o zamandan alabilirmiş. Karşısındaki Tommy Lee Jones'ı izlemedim ama daha iyi olabilme ihtimali düşük gibi geliyor. Yine de ezbere konuşmamak gerek tabii. :)

Johnny Depp'i ilk kez normal bir rolde izledim. İyi oynamış ama yani çok da ekstra bir durumu yoktu. :)

Filmin Oscar'da tek adaylıkta kalmış olması üzücü ama sinemanın en parlak olduğu zamanlar için daha normal karşılanabilir...

Filmle ilgili tek eleştirim
Depp'in karakteri ve evli olan kadın arasındaki ilişki gereksizdi bence, filme hiçbir şey katmamış.

Yine de puan kırmıyorum bunun için:

9 / 10

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Önceden izlemiştim yorumumu kopyalayayım.

"Sımsıcak bir aile, içten bir hikaye. Deep ve DiCaprio başrollerde. Yer yer duygulandığım bir film oldu. İzlemenizi tavsiye ederim. 7.8/10"

Kısa yazmak zorundaymışım o zaman. Şimdi bir kaç bir şey daha ekleyeyim:

Bence harika bir aile dramasıydı. Aile dramlarının başyapıtı bile diyebilirim. Bir çok yerinde duygulandığımı hatırlıyorum.
Tokat sahnesinde duygulanmıştım. Tabi bu sahnede DiCapio'nun oyunculuğu da etkilemişti.

Filmin en iyi performansını DiCaprio göstermiş ama Depp'in rolünde oyunculuk performansı gösterebileceği bir durum yoktu.

@OzaN'ın spoiler içinde dediğine katılmıyorum.
Olmayabilirdi ama olması gereksiz değildi bence.

O zaman 7,8 vermişim ama bundan çok önce puanımı 8,5'a çıkarmıştım. 8,5/10

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
açılış filmini harika bir filmle yaptım dram türü sevdiğim tür, gerçekçi ve sıkılmadan baştan sona izlenen bir film, karakterler çok iyiydi otist dicaprio harikaydı ama bir yağmur adamdaki otistik karakteri canlandıran dustin hoffman kadar beni etkilemedi.. deep iyiydi birde ellen adlı küçük kızın bir iki sahnesi çarpıcıydı ..

filmde tek sevmediğim kısım karavanla dolaşan becky adlı kızdı, çok tipsizdi filmin kalitesini düşürmüştü onun yüzünden puan kıracağım:)

filmdeki çarpıcı sahneler : banyo yaptırmaya çalışan gilbert ın kardeşi arnie yi dövdüğü sahne, küçük kızın gilbert a hareket çektiği sahne ve evi annelerinin ölüsüyle birlikte ateşe verdikleri sahneydi

b10e0905a927895580a8081335058150.jpg

filmin en çok güldüğüm sahnelerinden biridir :)

puanım: 8.5

@Forumdash @sürgünüm @OzaN @berkann @xemrexxx @sokak sanati @Çiğdem- @gundix123 @legolas9900

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
Çok kaliteli,duyguların abartılmadığı, muhteşem oyunculuklarla donanımlanmış bir film.

Leonardo DiCaprio'nun mükemmel rol çıkardığı, insanların önyargılarına ve bencilliklerine göndermeler yapan çok güzel bir dram filmi.

Leonardo DiCaprio o zamanlar 19 yaşında olmasına rağmen o kadar çocuksu ve o kadar rolünü iyi yapıyor ki gerçekten de otizm hastası bir çocuk izlenimi veriyor.

Filmin adından anlaşılacağı üzere genel olarak Gilbert Grape'nin neler yaşadığını Gilbert'in kafa dünyasıyla yansıtsa da annenin ve kız kardeşlerin de iç dünyalarına giriyor.

Gilbert ın artık sinirine hakim olamayıp Arnie'i dövdüğü sahnede, o zihinsel engelli çocuğun bile birkaç saniye düşünüp kendini boşlukta hissetmesi en güvendiği en sevdiği insanın bunu ona yapması...çok etkileyici unutamayacağım.

@destere Tek benzeten benmiyim bilmiyorum ama Becky Janset'e benziyordu.:)

cf63862571421dc703776cf1b06e98e8.jpg

Unutmadan puan verelim 9/10

@OzaN @berkann @xemrexxx @sokak sanati @Çiğdem- @gundix123 @legolas9900 @Forumdash @destere

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Şu ana kadar gelen yorumlar çok parlak belki de sezon şampiyonunu ilk filmden bulmuş olabiliriz. :):)

sanmıyorum şampiyonun bu olacağını ?

kaliteli bir filmdi ama arkadaşlar çok bol kullanıyor puanları:) daha sonra diğer filmleri izlediklerinde kaç puan vereceklerini şaşıracaklardır :)

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,740
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
sanmıyorum şampiyonun bu olacağını ?

kaliteli bir filmdi ama arkadaşlar çok bol kullanıyor puanları:) daha sonra diğer filmleri izlediklerinde kaç puan vereceklerini şaşıracaklardır :)
Bakalım ne olacak? İnşallah daha iyilerini de görürürz tabii. :) Genel puan ortalamasının daha yüksek olması normal olur çünkü hemen hepsini kendini ispatlamış filmlerden seçtik. :)

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Bakalım ne olacak? İnşallah daha iyilerini de görürürz tabii. :) Genel puan ortalamasının daha yüksek olması normal olur çünkü hemen hepsini kendini ispatlamış filmlerden seçtik. :)

imdb deki puanlara göre bizim verdiğimiz puanlar daha bol :)

barış mançonun çocuklara verdiği puanlara benzeyecek iş, her gelen filme 10 puan 10 puan verip şampiyon ilan edeceğiz :))

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,740
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
imdb deki puanlara göre bizim verdiğimiz puanlar daha bol :)

barış mançonun çocuklara verdiği puanlara benzeyecek iş, her gelen filme 10 puan 10 puan verip şampiyon ilan edeceğiz :))
10 puanı çoğu arkadaş hiç kullanmıyor. :)

Bazı filmlerde daha bol bazılarında daha azdı Oscar etkinliğinde ama az olanları kimse pek izlemediğinden gündeme gelmediler. :D

Puanları fazla verdiğimizi düşünmüyorum gidip bu filme 4-5 puan verecek değiliz ya. :):)

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
10 puanı çoğu arkadaş hiç kullanmıyor. :)

Bazı filmlerde daha bol bazılarında daha azdı Oscar etkinliğinde ama az olanları kimse pek izlemediğinden gündeme gelmediler. :D

Puanları fazla verdiğimizi düşünmüyorum gidip bu filme 4-5 puan verecek değiliz ya. :):)

film güzel zaten aldığı puanları hakediyor

bu seferki oylamada buçuklu dilimler için bizi zorlama 8.4, 8.5, 8.6, 8.7 , gibi punlar verebilelim çünkü bir filmle diğer film arasındaki ufak bir üstünlük veya düşüklük yarım puan kaybetmesine yolaçmamalı rahatsız edici :))

şimdi hesaplamada kolaylık olsun diyeceksin ama , o şekildede tam hakettiği puanı veremiyoruz filme :)

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,740
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
film güzel zaten aldığı puanları hakediyor

bu seferki oylamada buçuklu dilimler için bizi zorlama 8.4, 8.5, 8.6, 8.7 , gibi punlar verebilelim çünkü bir filmle diğer film arasındaki ufak bir üstünlük veya düşüklük yarım puan kaybetmesine yolaçmamalı rahatsız edici :))

şimdi hesaplamada kolaylık olsun diyeceksin ama , o şekildede tam hakettiği puanı veremiyoruz filme :)
Bana 100 üzerinden hesaplamak sağlıklı sonuç vermez gibime geliyor. 20 üzerinden olunca belli bir standart oturtmak daha kolay. Öbür türlü puanları anlaması da daha zor bence. Bazı filmler aynı puanda olabilir bence bir sıkıntı yok. Zaten hesaplamada 8.2 vermişsin 8.5 vermişsin çok fark etmez ki. Filmler arası küçük farklılıkları etkinlik sonunda film sıralamalarımızda gösterebiliriz. :)

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Filmi izledim, HARİKA ötesi bi dramdı. Bunu DiCaprio sayesinde söylüyorum. Adam resmen döktürmüş.Hem genç yaşinda hem de böylesine bir rol. Arada çığlık atıp gülmesi, konuşması, arada burnuna elinin gitmesi, duygusal geçişleri olsun herşeyiyle gerçek zihinsel engelli biriymiş gibiydi:)

Depp rolü sıradan gibiydi.Genç yaşta omuzlarina o kadar yük binmesi filan tipik bi roldü ama DiCaprio ile yan yana oynadıklari sahnler filmin en dikkat kesilesi anlarını yaşatiyorlardi. Depp'in filmdeki aşk sahnelerini çok gereksiz gördüm, özellikle;
evli olan kadınla yaşadiği. Kocası ölüncede senaryoyaya bişey katmadi(b)

şu küçük kız kardeşe uyuz oldum.Bildiğin ergendi:bağır: Bu kızın en sevdiğim sahnesi ise;
Deep'e parmak gösterip, Depp'in bunun üzerine arabayla geçmesi ve surat ifadesi filmdeki gülme anlarimdan birisi oldu:X

Filmin en duygusal ve güzel anlari
DiCaprio;
Her sahnesi muhteşemdi. Tek tek yazmaya gerek yok. Ama abisinden dayak yedikten sonra abisiyle barişmak için ağacın tepesine cıkması duygu tavandı:)

Deep;
Kardeşini banyo zamanı dövdüğü an ve kardeşini banyoda unuttugu anlar güzeldi

Anne;
O koca cüssesiyle, milletin ilgi odaği olacağini bildiği halde oğlu için evden çıkması

Genel olarak;
Ev yanma sahnesi efekt yok gerçek bir yangın oldukça güzeldi:X Birde GÜn batimindaki sahneler çok güzeldi.

Önceden görmüştüm bu filmi, keşke o zamanlarda izleseymişsim:( Ben filmden çok çok etkilendim/sevdim. Bu arada müzikleri de çok hoştu. Filme 10/10 verirdim ama gereksiz aşk sahneleri yüzünden 9/10 veriyorum.

Şunu da ekleyeyim :X

Son düzenleme:

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
En düşük benim verdiğime inanmıyorum. :( Etkinlik bitince yükseltebilirim.