bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

MV5BZDg1OWRiMTktZDdiNy00NTZlLTg2Y2EtNWRiMTcxMGE5YTUxXkEyXkFqcGdeQXVyMTM2MDY0OTYx._V1_FMjpg_UX1000_.jpg

Westworld

Tür:
Dram, Gizem, Bilim-Kurgu

Yaratıcılar: Lisa Joy, Jonathan Nolan
Senaryo: Lisa Joy, Jonathan Nolan

Oyuncular:
Evan Rachel Wood
Jeffrey Wright
Ed Harris

IMDb Linki

Dizinin Fragmanı:

Diziyle ilgili yorumlarınızı bu başlık altından yapabilirsiniz.

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Heyt bee büyük gün geldi. Yarın kalktığım gibi hatta gece İngilizce veya Türkçe hangi altyazı çıkarsa çıksın çıktığı gibi ilk işim bu diziyi izlemek olacak. :A

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
Pilot bölümün maliyeti 25 milyon dolar, dizinin sezonluk toplam bütçesi ise 100 milyon dolar. TIKLA.

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
1x1

Uzun zamandır beklediğim dizi nihayet başladı, bu kadar büyük beklentiden sonra hayal kırıklığına uğratacak diye korkuyordum fakat korktuğum gibi olmadı. Sense 8 gibi bir bölüme bütün hikayeyi sıkıştırma acemiliğini yapmamışlar, o yüzden dizi ağır ve kıvamında ilerleyecek gibi duruyor. Tabi beklediğimin aksine yine Tanrı kalitesinde üst Düzey A+++ olması ilk bölüm itibariyle biraz zor gözüküyor, yani bir Lost ya da Breaking Bad gibi olanağüstü bir dizi olmayacak ne yazık ki ama en azından A- ile A+ arasında gidip gelecek bir geleceğe sahip kurgusu var. Şimdilik GoT ile rekabete girmesi de zor gözüküyor ama yine de ilk bölümden ön yargılı olmayalım. Ne olanağüstü müthiş bir başlangıç, ne de beklenenin altında bir başlangıç sayılır, dozunda başladı denilebilir.

Dizinin jeneriği yani openingi bence biraz durgun ve sıradan olmuş, biraz daha başarılı olabilirdi. Müzikleri iyi hoş ama eh işte, dizinin kurgusuna uygun kalitede durgun, şimdilik akılda kalıcı bir yanı yok. Yönetmenliği ve görüntü kalitesine zaten diyecek söz yok, Oyunculuk kısmı da oldukça başarılı ama şimdilik ön plana çıkan bir isim yok bence.

Gelelim esas mesele olan kurguya. Yapay zeka temalı olması ve gerçeklik algısı üzerinde kurguya devam edilmesi beni diziye çeken en büyük sebep olmuştu. Matrix familyasından demiştim, ki fragmanda resmen Matrix'e atıfta bulunmuşlardı. Ancak Matrix'ten ziyade direkt olarak en çok 13.Kat filmiyle bağlantı kurulabilir, biraz da Dark City. 13.Kat'a ciddi anlamda çok ama çok benziyor, dizinin uyarlandığı film gerçi 13.Kattan daha eski ama ne kadar orijinal filme sadık kaldılar bilmiyorum. Bölümdeki olayların neredeyse yüzde 90'ını 13.Kat filminde görmek mümkün.

Dizide ilk bölüm itibariyle esas amaç net belli değil, ortada bir proje var ama neden var bilmiyoruz. Yapay dünyalar, laboratuvar ortamında yaratılan insanlar ve bunlara dair bir takım senaryolar mevcut. Western temalı olmasının da bir nedeni olmalı. Sonuç olarak kurgunun işlemesini ve devam etmesini sağlayan en büyük etken, kendi kendine gelişen yapay zekalar. Bu hazır üretilen senaryoların dışına çıkıp bir isyan başlatmaları mümkün olabilir ileride. Dizinini nasıl devam edeceğini kestirebilmek mümkün değil, birçok dizide daha ilk bölümden aşağı yukarı neler olacağı belli olur ama bunda tahmin etmek çok zor, acaba gerçekten amaç ne? Yapay dünyada yaşayanlar bu yapay gerçeklikten nasıl çıkacaklar? Normal dünyadaki insanlar nasıl o yapay dünyanın içine giriyor?.. İşin içinde bir de JJ Abrams ile J. Nolan olunca kurgunun gelecekti halini daha da merak ediyor insan.

Bence, kendilerini Tanrı yerine koyup laboratuvar ortamında yapay dünya ve insanlar oluşturan bu insanların, yani A.Hopkins'in filan yaşadığı diziye göre 'gerçek dünya' olan ortam da tıpkı bunların laboratuvarındaki yapay dünya gibi bir yapay dünya olabilir. Yani yapay dünya içinde yapay dünya :A dizinin finali böyle biterse şaşırmam tam JJ Abrams'tan beklenecek bir final olur ama Nolan bu kadar basite kaçmaz umarım.

7.5/10

Son düzenleme:

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
1x1

Uyandığım gibi ilk iş bu aylardır beklediğim diziyi izlemek oldu. Sonunda kavuştuk ve ilk bölümden tatmin oldum diyebilirim. Hikayenin gidişatını da gerçekten çok merak ediyorum. İlk bölümden başyapıt dizi olup olmayacağına karar vermek acımasızlık olur. Breaking Bad'in o tarz bir iş olacağına ilk bölümü izleyip kim karar verebilirdi ki 2008 yılında. Ama hikaye potansiyeli açısından bence bu dizide o potansiyel var. Ha o ayara çıkacak olmasa bile en azından piyasadaki çoğu diziden iyi olacağına eminim. Bakalım nereye gidecek nasıl bir iş olacak göreceğiz.

Müziklerini beğendim. Durgun ve dizinin tonuna uygun olmuş. Keza jenerik de öyle. Dinledikçe alışacağımız ve seveceğimiz bir jenerik olmuş.

Oyunculuklar zaten üst düzey olacaktır. Böyle bir kadroda kötü anlamda sırıtan birini görmemiz mümkün değil. Asıl mesele çok uçuk olaylar yaşandığında kimin parlayacağı. Ana kadrodaki herkes buna müsait gözüküyor. İlk bölümden Evan Rachel Wood bunun sinyallerini verdi mesela.

Gelelim detay kısımlara ;

İlk bölümde gördük ki bir yapay dünya oluşturulmuş. Taşıyıcılar yani Hostlar var yapay zekaya ve belirli senaryolara sahip. Ve burayı gerçek dünyadan ziyaret edip eğlenmeye gelen Newcomers denilen zengin insanlar var. Hikayenin gidişatını ise taşıyıcılar belirleyecek muhakkak. Zaman geçtikçe sorgulayan ve kendi yapay zekasını oluşturan, kontrol edilemez hale gelecekler gibi. Dolores en eski taşıyıcı deniyor, değişmez deniyor. Bölüm sonunda beni heyecanlandırdı şahsen bakışları. Değişimin başladığını anladık.

Dizinin ana hikayesinin gidişatını ise gerçekten kestirmek çok zor. Ne olacak, nasıl olacak bunu ancak Nolan bilebilir. Önceden yapılmış işlerle benzerlikler olsa bile bence ortaya daha farklı şeyler sunacaklar. Ki olmasını istediğim de bu. Nolan soyadı genelde farklı işler yapmayı ve seyirciyi şaşırtmayı sever. :D Bu hikayenin gidişatı da o yönde olursa tadından yenmez. Çünkü kimse izlediği şeyin bir benzerini izlemek istemez. Dizinin yapım ekibi buna müsait aslında. Bakalım hadi şaşırtın bizi be. :)

8.5/10

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
1x1

Uyandığım gibi ilk iş bu aylardır beklediğim diziyi izlemek oldu. Sonunda kavuştuk ve ilk bölümden tatmin oldum diyebilirim. Hikayenin gidişatını da gerçekten çok merak ediyorum. İlk bölümden başyapıt dizi olup olmayacağına karar vermek acımasızlık olur. Breaking Bad'in o tarz bir iş olacağına ilk bölümü izleyip kim karar verebilirdi ki 2008 yılında. Ama hikaye potansiyeli açısından bence bu dizide o potansiyel var. Ha o ayara çıkacak olmasa bile en azından piyasadaki çoğu diziden iyi olacağına eminim. Bakalım nereye gidecek nasıl bir iş olacak göreceğiz.

Müziklerini beğendim. Durgun ve dizinin tonuna uygun olmuş. Keza jenerik de öyle. Dinledikçe alışacağımız ve seveceğimiz bir jenerik olmuş.

Oyunculuklar zaten üst düzey olacaktır. Böyle bir kadroda kötü anlamda sırıtan birini görmemiz mümkün değil. Asıl mesele çok uçuk olaylar yaşandığında kimin parlayacağı. Ana kadrodaki herkes buna müsait gözüküyor. İlk bölümden Evan Rachel Wood bunun sinyallerini verdi mesela.

Gelelim detay kısımlara ;

İlk bölümde gördük ki bir yapay dünya oluşturulmuş. Taşıyıcılar yani Hostlar var yapay zekaya ve belirli senaryolara sahip. Ve burayı gerçek dünyadan ziyaret edip eğlenmeye gelen Newcomers denilen zengin insanlar var. Hikayenin gidişatını ise taşıyıcılar belirleyecek muhakkak. Zaman geçtikçe sorgulayan ve kendi yapay zekasını oluşturan, kontrol edilemez hale gelecekler gibi. Dolores en eski taşıyıcı deniyor, değişmez deniyor. Bölüm sonunda beni heyecanlandırdı şahsen bakışları. Değişimin başladığını anladık.

Dizinin ana hikayesinin gidişatını ise gerçekten kestirmek çok zor. Ne olacak, nasıl olacak bunu ancak Nolan bilebilir. Önceden yapılmış işlerle benzerlikler olsa bile bence ortaya daha farklı şeyler sunacaklar. Ki olmasını istediğim de bu. Nolan soyadı genelde farklı işler yapmayı ve seyirciyi şaşırtmayı sever. :D Bu hikayenin gidişatı da o yönde olursa tadından yenmez. Çünkü kimse izlediği şeyin bir benzerini izlemek istemez. Dizinin yapım ekibi buna müsait aslında. Bakalım hadi şaşırtın bizi be. :)

8.5/10

Breaking Bad'de ailecek gittikleri mağazada serserilere saygısızlıkları sonucu haddini bildiren Walter White ve araba yıkamacıdan küfürler eşliğinde istifasını veren Walter White'in olduğu bölüm birinci bölüm değil miydi hafızam yanlış hatırlamıyorsa? İşte o iki sahne bile efsanenin doğduğunu gösteriyordu ve işte dizi budur demiştim, o sahnelerden sonra tamamen bağlanmıştım diziye. Efsaneler belki ilk bölümde birçok şey vermez ama efsane olduklarını hissettirir, Lost'ın ilk bölümü için de aynısını söyleyebilir misin mesela? :A

Bu arada bu yapay sistemin sadece zenginleri eğlendirmek için yapıldığına tam olarak emin misin? Mesela Dolores'i yerde sürükleyen adam gerçek dünyadan oraya eğlenmek için mi gelmiş? Bana biraz karışık gibi geldi orası

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Breaking Bad'de ailecek gittikleri mağazada serserilere saygısızlıkları sonucu haddini bildiren Walter White ve araba yıkamacıdan küfürler eşliğinde istifasını veren Walter White'in olduğu bölüm birinci bölüm değil miydi hafızam yanlış hatırlamıyorsa? İşte o iki sahne bile efsanenin doğduğunu gösteriyordu ve işte dizi budur demiştim, o sahnelerden sonra tamamen bağlanmıştım diziye. Efsaneler belki ilk bölümde birçok şey vermez ama efsane olduklarını hissettirir, Lost'ın ilk bölümü için de aynısını söyleyebilir misin mesela? :A

Bu arada bu yapay sistemin sadece zenginleri eğlendirmek için yapıldığına tam olarak emin misin? Mesela Dolores'i yerde sürükleyen adam gerçek dünyadan oraya eğlenmek için mi gelmiş? Bana biraz karışık gibi geldi orası
Yani orası öyle BB ve Lost'un ilk bölümlerinden bunu anlamak zor değil tabi. :D Belki bunda tam olarak onu hissedemedik ama 2. bölümde gelir belki o his kim bilir. :) Ama potansiyelini hissettim dizinin, umarım harcanmaz bu potansiyel.

Dediğin gibi bu bölüme bakarak hiç bir şeyi net söyleyemeyiz. Bu sistemin ana amacı belki de zenginlerden para kazanıp onları eğlendirmektir ama o adamın yaptıkları örtüşmüyor bunla. Açıklanmayan çok şey olduğu ve merak ettirdiği kesin. Bu da sanki senaryonun uzun soluklu olabileceğini gösteriyor.

xemrexxx

Favori Üye
Reaksiyon puanı
132,155
Puanı
1,061
ben şok ben iptal şimdi fringe nin yapımcısı mı yapmış bu diziyi @destere nin affair ini geçemez ama 2.liğe oynar en sıkıcı pilot bölüm konusunda :( bu kadroya bu dizi neyse
ksaba baskını sahnesi 10 üzerinden 9 alır
onun dışında 7 ye bile yaklaşamadı

ilk bölüm: 6.5 /10

s10

Favori Üye
Reaksiyon puanı
93
Puanı
40
Bir kaç ay önce bir haberde görmüştüm,fragmanını da izledim.Kendisine karşı büyük umutlar besliyorum,sezona damga vurabilir.İlk bölümüde yayınlanmış ancak izleyemedim henüz.
İzledikçe buralara birşeyler karalarım.

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
ben şok ben iptal şimdi fringe nin yapımcısı mı yapmış bu diziyi @destere nin affair ini geçemez ama 2.liğe oynar en sıkıcı pilot bölüm konusunda :( bu kadroya bu dizi neyse
ksaba baskını sahnesi 10 üzerinden 9 alır
onun dışında 7 ye bile yaklaşamadı

ilk bölüm: 6.5 /10

O sahnede Tarantino havası vardı, gerçekten bölümün tek hareketli sahnesiydi diyebiliriz.

Lost ve Fringe'in sadece yapımcısı yer alıyor, eğer JJ Abrams Lost ve Fringe'de olduğu gibi senaryo ve genel yönetmenliği üstlenseydi ortalığı yakar yıkardı. J. Nolan da iyi hoş senarist ama söz konusu Abrams olunca bir destur demek zorunda tabi, Fringe ve Lost'un yaratıcısından söz ediyoruz. :)

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
1x1

Zor bir dizi olmuş öncelikle. Belli bir IQ seviyesinin altındakileri direkt elemeye çalışmışlar ilk bölümde, ben de eleniyordum az daha. :A

Görüntü yönetmenliği harika. Müzikler harika. Evan Rachel Woods harika. Oyunculuklar gayet iyi. Jenerik eh işte. Ana konu sağlam. Konunun işlenişi ilk bölüm itibariyle eh işte.

Gerçekten çok acayip yerlere gidebilecek güzel bir konu var ama anlatımıyla daha ilk bölümden çok bağladığını söylemek zor. Aksine bazı yerlerde ciddi anlamda sıkıldım.

Tabii daha ilk bölümden pek bir şey belli olmaz. Game of Thrones'un ilk bölümünü izlediğimde de öyle aman aman pek bir şey hissetmemiştim. Spartacus'un ilk bölümünü izlediğimde devam edip etmeme konusunda kararsız kalmıştım. Örnekler çoğaltılabilir. Yani şans verilmesi gereken 1-2 bölümde çöpe atılmaması gereken bir dizi. Tabii bu bölümü beğenmediğim anlamına gelmiyor, aksine hiç fena değildi ama beklediğimiz gibi çok muhteşem bir şey değildi ilk bölüm itibariyle.

8- /10

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
S01B01

Uzunluğu dışında çok sıkıldıgım bir yapım olmadı aksine beni sardı. Eğer *73'deki filmi izlemediyseniz jeneriği görür görmez ana konuya bağlanıyorsunuz aslında:X Jenerik büyük bir spoi yada diziyi anlamnızda en büyük etken olmuş :X

@Tolstoyevski 'nin spoi içindeki tahmini güldürdü ve "yapabilirler çünkü neden olmasın?" dedirtti:F

Doleres'e sordular
Bilim adamı - hiç yalan söyledin mi?
Dolore - Hayır
B.A - Hiç canlı öldürdün mü?
D - Hayır

Bölüm sonu sinek öldürdü harika :A
Uzunluğu biraz sıkıcı 50den yukarı olmasın. 20 dk fuzili bi sıkıcılık var sanki:confused:
8/10

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
1x1

Western ile bilimkurguyu bir arada muazzam harmanlamışlar, müzikler, görüntü, oyunculuklar, senaryo, karakterler, makyajlar, mekan... say say bitmez HBO büyük saygıyı hak ediyor.

Yapay zeka ve sanal gerçeklik temalı hikayenin ilerleyen bölümlerde gidişatını kestirmek zor olsa da böyle devam ederse efsane bir şey olabilir. Evan Rachel Woods ilk bölümden ışıl ışıl parladı. Daha da üzerine katacaktır. Ayrıca Sir Anthony Hopkins'in kadroda olması bile insanı heyecanladırmaya fazlasıyla yetiyor.

Bu arada ilk bölüm Variety'ye göre 3.3 milyon kişi tarafından izlenmiş. En son bu rakamı 3 yıl önceki açılış bölümüyle True Detective görmüş. TIKLA.

8/10

MasacRE

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059
1x1

İlk bölüm ağır geçse de ileride olacaklar için ipucu verdi. Zaten dizinin atmosferi, görüntüler ve muhteşem oyuncular diziyi izlemek için başlı başına sebepler. Bunlara ek olarak ileride yaşanması muhtemel olaylar da geliştikçe ve gizemler çözüldükçe dizinin içerisine daha çok gireceğizdir. Sanırım o zaman bizler için en üst düzeye ulaşacaktır dizi.

Dizide en merak ettiğim de Ed Harris'in oynadığı The Man in Black karakteri oldu. Onun olayı ne acaba ?

Bir de madem filmi varmış, onu da izlemek gerek o zaman. İzleyince dizi için daha çok fikrimiz olur diye düşünüyorum.

İlk bölüm, gelecekte çok daha iyi puanlar vereceğimizi ummakla birlikte;

8/10