TV Dizilerinin Toplumsal Sorunlarla Etkileşimi Araştırmasında Nasıl Sonuçlar Çıktı?

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,937
Puanı
1,061
109701.jpg

Deneyimli araştırma şirketi Estima tarafından yapılan "TV Dizilerinin Toplumsal Sorunlara Etkileşimi" adlı araştırmanın sonuçları yayınlandı.

1.5 ay süren ve 81 ili temsilen yapılan görüşmelerde 15 yaş üstü erkek ve kadın SES gruplarının tercihleri soruldu. Buna göre son 1 yıl içinde TV dizilerinde en çok tercih edilen tema "gerçek hayat hikayeleri". Öte yandan izleyicilerin %46'sı 'Kırmızı Oda'yı, %42'si 'Masumlar Apartmanı'nı, %37'si ise 'Camdaki Kız'ı takip ettiğini belirtiyor.

İzleyicilerin en çok etkilendiği dizi karakterleri şöyle sıralanıyor:
  1. Safiye Derenoğlu (Masumlar Apartmanı)
  2. Delikanlı Sadi (Kırmızı Oda)
  3. Yamaç Koçovalı (Çukur)
  4. Nalan Koroğlu (Camdaki Kız)
  5. Bihter Ziyagil (Aşk-ı Memnu)
Psikolojik içerikli dizileri izleyenlerin;
  • %82'si çocuğuna daha iyi davranmaya başladığını,
  • %81'i kadına şiddete yönelik farkındalığının arttığını,
  • %80'i toplumsal şiddete yönelik farkındalığının arttığını,
  • %72'si ise insanın kendisine yaptığı şiddete yönelik farkındalığının arttığını belirtti.
Ekonomik durumlar, aile yaşamı, şiddet, ilişkiler ve benzer olaylar da izleyicilerin %12'sinin dizilerle yakınlık kurma nedenleri arasında.

Ahmed

Emekli
Reaksiyon puanı
16,027
Puanı
1,060
Safiye'm zirvede. :bhr: Ezgi Mola dizi tarihine böyle bir karakteri kazıdı. :Z

5. Bihter Ziyagil (Aşk-ı Memnu) unutulmayan Queen. :bhr:
------

Safiye'm zirvede. :bhr: Ezgi Mola dizi tarihine böyle bir karakteri kazıdı. :Z

5. Bihter Ziyagil (Aşk-ı Memnu) unutulmayan Queen. :bhr:
+1
Gülben de kesinlikle ilk 5-e girmeliydi..

• Beğendim
Reactions: Angelica

The_Erinch

Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,272
Puanı
1,060
İnsanlar başkalarının hayatlarını her zaman merak etmişdir.
Bu yüzden bunun üzerine kurulu diziler her zaman daha çok tercih edilir.

Kimisi ;Bak Ne Hayatlar Var deyip şükür eder.
Kimişi; Bak Ne Hayatlar Var deyip isyan eder.

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Bihter Ziyagil... Üzerinden bilmem kaç yıl geçti ama hala unutulmuyor, hala ilk akla gelen karakter. Diğer dört dizi de güncel, yayında olan işler. (Çukur da bu yıl bitti zaten) Ama Aşk-ı Memnu öyle mi? :bhr:

Safiye gerçekten benim de etkilendiğim ve unutamayacağım karakter, Ezgi Mola harika iş çıkarıyor. :X

Yakamoz-Asi

Emekli
Reaksiyon puanı
29,158
Puanı
1,061
Bihter mi etkilemiş. :A :A :A

Güncel karakter ve diziler şaşırtmadı. Özellikle Masumlar Apartmanı ve Kırmızı Oda.

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Yamaç ve Bihter'le ne gibi toplumsal sorun etkileşimi olarak olumlu yönde etki olmuş olabilir? Yüzdelere bakınca gayet olumlu sonuclar var ama liste tamamen saçmalık:T: İnsanalr sevdiği karakter olarak algılamiş bence:T:

• Güldürdün
Reactions: Yakamoz-Asi

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Yamaç ve Bihter'le ne gibi toplumsal sorun etkileşimi olarak olumlu yönde etki olmuş olabilir? Yüzdelere bakınca gayet olumlu sonuclar var ama liste tamamen saçmalık:T: İnsanalr sevdiği karakter olarak algılamiş bence:T:
Bihter dışında güzel liste. Bihteri izleyip kocalarını aldatmamaya mı başlamışlar:A
Olumlu etkilenme diye bir şey mi yazıyor konuda yoksa ben mi göremedim? Olumlu olumsuz dememiş ki ''etkilendi'' demiş. Etkilenmek nötr bir kavram, olumlu da olur olumsuz da. Duygusal da olabilir zihinsel de. :D

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Olumlu etkilenme diye bir şey mi yazıyor konuda yoksa ben mi göremedim? Olumlu olumsuz dememiş ki ''etkilendi'' demiş. Etkilenmek nötr bir kavram, olumlu da olur olumsuz da. Duygusal da olabilir zihinsel de. :D
O zaman toplum türk dizilerinden neden rahatsız madem olumlu etkılenıyorsa? Sanırım Bihter için "duygusal" dedin:A

• Güldürdün
Reactions: Yiğitt