Emre Ozansoy

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
56,955
Puanı
1,060
Web Sitesi
twitter.com
1-uQgv_cover.jpg

TRT'den 'dizi seti' kuralları!

'Benim Adım Melek', 'Payitaht Abdülhamid', 'Şampiyon', 'Kalk Gidelim', 'Tutunamayanlar', 'Seksenler', 'İncir Ağacı' ve 'Hay Sultan' dizi çekimlerine 'coronavirüs' nedeniyle ara vererek dizi sektörüne öncülük eden TRT, yeni normalleşme ile setlere tekrardan çıkılmasıyla yeni kurallar belirledi.

"Setler ve Kurgu Stüdyolarında Uygulanacak Önlemler” adı altında TRT tarafından yayınlanan bazı kurallar ise şöyle:
  • Setlerde ambulans ve sağlık çalışanı ile ateş ölçerlerle yeterli sayıda dezenfektan ve maske bulundurulacak. Çalışanların her gün vücut ısıları ölçülecek.
  • Sete 24 saat kala tüm çalışanların sağlıklarının yerinde olup olmadığı teyit edilecek.
  • Setlerde ve ulaşım esnasında, kamera önünde olunmadığı sürece maske takılması zorunlu tutulacak.
  • Yemekler paket şeklinde hazırlanacak. Yiyecek ve içecek malzemeleri tek kullanımlık olacak. Çay, kahve, yemek aralarında kişiler arasında sosyal mesafe kuralları uygulanacak.
  • Ortak kullanımda olan çay/kahve makineleri kullanılmayacak, çay/kahve servisi belirli aralıklarla sette görevlendirilecek personel tarafından gerçekleştirilecek.
  • Her oyuncuya ayrı makyaj kiti ve saç ekipmanları kullanılacak.
  • Saç yapımı için kullanılan ekipmanların mümkün olduğu kadar tek kullanımlık olmasına dikkat edilecek, tek kullanımlık olmayan ekipmanlar ise düzenli olarak dezenfekte edilecek.
  • Çalışmalar mümkün olduğu kadar en az kişinin set alanına erişimine izin verecek şekilde koordine edilecek.
  • Kapalı mekânlarda çalışılıyorsa, çalışanların belirli aralıklarla dışarıda hava alması sağlanacak.
  • Sette kullanılan ulaşım araçları ve karavanlar günlük, nakliye araçları ise haftalık olarak dezenfekte edilecek.
  • Sette kullanılacak karavan sayısı sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde belirlenecek, her kullanımdan sonra her bir karavan dezenfekte edilecek.

• Beğendim
Reactions: ömer karataş