2021 Titane - Film Yorumları

Araf

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
23,212
Puanı
1,060

MV5BNGJlMTVlYWQtYmM5OC00MDgwLTk3NzAtMGViY2VjOGU0YjlkXkEyXkFqcGdeQXVyMTkxNjUyNQ@@._V1_FMjpg_UX1000_.jpg

Titane

Tür:
Dram, Korku, Bilim Kurgu
Süre: 1 saat 48 dakika

Yönetmen: Julia Ducournau
Senaryo: Julia Ducournau

Oyuncular:
Vincent Lindon
Agathe Rousselle
Garance Marillier

IMDb

Puanlar:
IMDb:
7.1 (6.675)
Letterboxd: 3.8 (34.587)
Metacrtic: 73/100

Filmin Konusu:
"Bir dizi açıklanamayan suçun ardından bir baba, 10 yıldır kayıp olan oğluyla yeniden bir araya gelir. Titane: Yüksek çekme mukavemetli alaşımlara sahip, ısıya ve korozyona karşı oldukça dirençli bir metal." (IMDb)

Filmin Fragmanı:

Filmle ilgili yorumlarınızı bu konu altından yapabilirsiniz.​

Titane, Cannes'ta Palme d'Or ödülü aldıktan sonra ilgimi çekmişti. Julia Ducournau yönetmenliğinde çekilen film, oldukça sert ve cesur sahneleriyle dikkat çekiyor. Aynı yönetmen, 2016 yılında çektiği "Raw" filmiyle de fazlasıyla konuşulmuştu. Aynı o filminde olduğu gibi içinde gerilim ögesini barındırıyor ve ödül alsa da, herkese hitap etmiyor. Üç aşamada gelişen film, her aşamasında şaşırtmayı başarıyor.

Filmde araba showroom'unda modellik yapan Alexia'nın psikopat özellikleriyle ön plana çıkmasıyla başlar. Gördüğünüz göreceğiniz belki de en psikopat kadın karakter olabilir. Bunda Agathe Rousselle'in payı büyük, karakterini çok cesur bir şekilde çizmiş. Film daha sonra 10 yıl önce kaybolan Adrien'i yüzü gözü morarmış bir şekilde babası tarafından bulunmasıyla devam eder. Burada Vincent'i canlandıran Vincent Lindon'ın özellikle oyunculuğu öne çıkar. Hani bu film özellikle iki oyuncunun performansıyla sıkmadan izletiyor, geriyor, meraklandırıyor.

Filmin gerilim ögesinin yanı sıra, türlerinden birisinin bilim kurgu olduğunu görürsünüz; evet, bilim kurgu tarafı da var ve bunu açıklanması mümkün olmayan bazı sahneleri, bu türle açıklayabilirsiniz. Psikopat kadın karakterin olması gerçekten çok iyi, tabii karakteri çok detaylı bir şekilde işlenmiyor ama gördüğümüz o klişe psikopat erkek karakterlere göre farklı. Bu karakteri oluşturanın da bir kadın yönetmen olduğunu bilmek de ayrı bir artı. Filmin ödülü hak edip etmediği tartışılabilir ama psikopat kadın karakteri germeyi başardığı ve yönetmenin gerilimi bir şekilde aktarmayı başarabildiği de bir gerçek. Sevip sevmeme konusunda çoğu kişiyi ikiye ayıracaktır, herkese de hitap etmeyecektir, orası da ayrı bir gerçek.

7/10

İzlemesi zor ve aşırı rahatsız edici bir filmdi. Kolay kolay en rahatsız edici filmlerden bile pek rahatsız olmam ama bu film cidden izlerken yıprattı. O rahatsızlık verme amacını çok iyi başardıkları bir gerçek, bu yönüyle de de zaten başarılı bir film. Ama izlerken çok da sorgulamadan izlemek gerekiyor, yoksa filmin içine girmek mümkün değil gibi.

Kadının arabayla ilişkiye girip hamile kalması, işlediği cinayetler ve birden kendini şu adamın kayıp oğlu olarak bulması. Hepsi tamam da gizlenmek için saçını kesiyordu, oradan nasıl kendini kayıp oğul olarak o adama buldurdu orası bende kopuk…

Kadının özellikle göbeğini o sargılarla gizlemesi bende bile fenalık hissettirdi, aşırı rahatsız edici detaylardan biri. Tabii ki işlediği cinayetler daha da korkunç, iğrenç.

Adamın onun oğlu olmadığını bilmesine rağmen yine de ölen oğlunun yerine koyması, o psikolojiyi çok iyi yansıttıkları da bir gerçek. Filmin ödül olayı da bu detaylardan geliyordur illa ki.

Son sahnede bebeğin daha bir mekanik çıkmasını bekliyordum, tam beklediğim olmadı…

6.7

1636136132585.png

@bazinga şöyle bir yorum yapmış sitesinde, muhtemelen Titane'ı Mubi'de izleyecek ve bu görüşünü kesinlikle katılacak. :A

Yine de bence "The Shape of Water" gibi ödül alan filme göre kat be kat daha iyi. Belki sürpriz bir şekilde ödül bile alabilir. Cannes'ta ödül almasıyla serüveni başladı bile ve belki de sıra Oscar'a gelecek. :D

Ekli dosyayı görüntüle 110985

@bazinga şöyle bir yorum yapmış sitesinde, muhtemelen Titane'ı Mubi'de izleyecek ve bu görüşünü kesinlikle katılacak. :A

Yine de bence "The Shape of Water" gibi ödül alan filme göre kat be kat daha iyi. Belki sürpriz bir şekilde ödül bile alabilir. Cannes'ta ödül almasıyla serüveni başladı bile ve belki de sıra Oscar'a gelecek. :D
İzledim maalesef. The Shape of Water bu filmin yanında başyapıt kalır. :A Hafta sonu gelecek yorumum. :A

İzledim maalesef. The Shape of Water bu filmin yanında başyapıt kalır. :A Hafta sonu gelecek yorumum. :A
7'nin üstünde olmayacağı kesin gibi, o filme çünkü 6.5 vermişsin. :A Hatta 6'nın altında, 4-5 arası bir puan gelebilir. :A Bence durum tam tersi, bu film daha iyi. :A

• Güldürdün
Reactions: bazinga
Kat be kat mı...

The Shape of Water, Oscar almak için hemen her ögeden yararlanmış bir film. Bence de ödülü hak etmiyordu ama bu filmden net daha iyi. :A

• Beğendim
  • İlginç
Reactions: bazinga and Araf
Ekli dosyayı görüntüle 110985

Katılıyorum, Shape of Water bu filmden çok daha zayıf ve içi boş. Bu filmin en azından bir alt metni var :A

• Güldürdün
  • Beğendim
Reactions: bazinga and Araf
Kat be kat mı...

The Shape of Water, Oscar almak için hemen her ögeden yararlanmış bir film. Bence de ödülü hak etmiyordu ama bu filmden net daha iyi. :A
Demek sen de izleyip beğenmedin. :A Beğenmeyin, sorun değil. Bence sizin söylediğinizin tam tersi, size göre "kötü bir film" olabilir, olsun. Yapacak bir şey yok. :A
------

Katılıyorum, Shape of Water bu filmden çok daha zayıf ve içi boş. Bu filmin en azından bir alt metni var :A
Demek ki @bazinga ve @Sherlock'a hitap etmemiş, onlar "Shape of Water" gibi filmleri seviyorlar, sevsinler. :A

Demek sen de izleyip beğenmedin. :A Beğenmeyin, sorun değil. Bence sizin söylediğinizin tam tersi, size göre "kötü bir film" olabilir, olsun. Yapacak bir şey yok. :A
------

Demek ki @bazinga ve @Sherlock'a hitap etmemiş, onlar "Shape of Water" gibi filmleri seviyorlar, sevsinler. :A
Shape of Water sevmekle itham edileceğim hiç aklıma gelmezdi. Son yıllardaki en sevmediğim Oscar filmlerinden. :A

• Güldürdün
Reactions: Araf
Tam yorum: titane-2021

İzlediğim en sıra dışı, en rahatsız edici filmlerden biriydi. Hemen hemen tüm fikirlerinden nefret etsem de ilgi çekiciliğini korumayı başardığını kabul ediyorum. Macarena sahnesi gibi beğendiğim bazı sahneleri de vardı.

Filmin Altın Palmiye alması büyük skandal. Cannes'da böyle şeyler oluyor maalesef zaman zaman.

4/10

İzlediğim en sıra dışı, en rahatsız edici filmlerden biriydi. Hemen hemen tüm fikirlerinden nefret etsem de ilgi çekiciliğini korumayı başardığını kabul ediyorum. Macarena sahnesi gibi beğendiğim bazı sahneleri de vardı.

Filmin Altın Palmiye alması büyük skandal. Cannes'da böyle şeyler oluyor maalesef zaman zaman.

4/10
Aslında işin özeti: A24 filmlerini seviyorsan, bu filmi de sevme ihtimalin yüksek. Bir diğer olay ise, Gaspar Noé filmlerini seven birisinin bu filmi sevme ihtimalinin yüksek olması. Peki @bazinga bu filmi neden sevmedi? Ne A24 filmlerini, ne de Gaspar Noé filmlerini seviyor. :A

Ayrıca bence "skandal" da değil, Avrupa ve özellikle de Fransız film eleştirmenleri bu tarz filmleri çok seviyor, ki ödül almayı başarabilmiş. Bence ödül alması tartışılır ama aday olabilir yapıda bir filmdi. :D

4/10
Aslında işin özeti: A24 filmlerini seviyorsan, bu filmi de sevme ihtimalin yüksek. Bir diğer olay ise, Gaspar Noé filmlerini seven birisinin bu filmi sevme ihtimalinin yüksek olması. Peki @bazinga bu filmi neden sevmedi? Ne A24 filmlerini, ne de Gaspar Noé filmlerini seviyor. :A

Ayrıca bence "skandal" da değil, Avrupa ve özellikle de Fransız film eleştirmenleri bu tarz filmleri çok seviyor, ki ödül almayı başarabilmiş. Bence ödül alması tartışılır ama aday olabilir yapıda bir filmdi. :D

Filmin hissettirdiği duygu başarılıydı. Evet aşırı rahatsız edici bir film belki ama her film rahatsız edici olmayacak diye bir kural yok, üstelik bu rahatsız ediciliği de izleyiciye başarılı bir şekilde aktarmak da oldukça önemli.

Filmde ayrıca o baba rolündeki adamın kaybettiği oğlunun yerine o kızı koyması ve aslında oğlu olmadığını bilmesine rağmen kendini kandırmaya devam ettirmesini de güzel bir şekilde aktardılar, yani o duygu aktarımı başarılıydı…

• Beğendim
Reactions: Araf
Filmin hissettirdiği duygu başarılıydı. Evet aşırı rahatsız edici bir film belki ama her film rahatsız edici olmayacak diye bir kural yok, üstelik bu rahatsız ediciliği de izleyiciye başarılı bir şekilde aktarmak da oldukça önemli.

Filmde ayrıca o baba rolündeki adamın kaybettiği oğlunun yerine o kızı koyması ve aslında oğlu olmadığını bilmesine rağmen kendini kandırmaya devam ettirmesini de güzel bir şekilde aktardılar, yani o duygu aktarımı başarılıydı…
Alexia'nın psikopata bağladığı sahneler evet, çok rahatsız ediciydi. Hem cinselliğin, hem de psikopatlığın geçtiği sahnelerdi. Bence bir kadın karakter üzerinden bunu görmek değerli. Kadın hem vahşi, hem de psikopat. Vahşliği topluma karşı yabancılığından geliyor, psikopatlığı da onun çocukluğundan bu yana gelen bir şey, belki de doğuştan. Babasına arkadan tekmeler savurup arabayla kaza yaptırıp, kafasına taktırdığı mekanik şey bile psikolojisini hissettiriyor. Karakter olarak psikopat. Hem arzularını bastıramıyor, hem de içindeki şiddeti. Bence bu kısımlar da iyi. Aykırılık var ama bu aykırılık, gerçekçi bir şekilde gösteriliyor.

Tabii esas konumuz, 10 yıldır kayıp olan Adrien'in yerine geçen Alexia'nın, Adrien'in babası Vincent ile sahneleriyle başlıyor. Tabii buradan arzularını bastıramayan Alexia'nın hamileliği devreye giriyor. Hamileliğini gizlemek için elinden geleni yapıyor, kendisini hem kadın olduğunu, hem de hamile olduğunu gizlemeye çalışıyor. Evet, normalde direkt ölmesi gereken Alexia bu çabasıyla yaşamaya devam ediyor. Filmin esas aykırı kısımlarından birisi de buydu. Vincent'in fark etmesine rağmen Alexia'yı Adrien'in yerine koyması da üzücüydü. Aslında 10 yıllık o boşluğu doldurmak istiyordu sadece, o yalnızlığını doldurmak istiyordu. Yaşlı olduğu için kendisine iğne yapmaktan geri de durmadı, sporunu da eksik etmedi. Alexia, şaşırtıcı bir şekilde de Vincent'a hayran kaldı. Öz babası bile bu kadar yakın olmamıştı ama Vincent, kayıtsız şartsız seviyordu.

Hikayenin sonlarına doğru gerçekler açığa çıktı, Vincent daha net bir şekilde farkına vardı ve Alexia daha yakınlık gösterdi. Çocuğu da bir şekilde doğurmayı başardı, çocuk mekanik bir şekilde doğdu. Evet, çocuk mekanik olarak doğdu. Mide bulandırıcı sahneler de vardı ama Alexia'nın kafasına takılan mekanikten, bebeğinin mekanik olarak doğuşuna dek ilerledi her şey ve her şeyiyle ilginçti. Evet, Alexia'nın hamilelik süreci ve bebeğin doğuşu tam anlamıyla "bilim kurgu" diye tabir ettiğimiz tarzdaydı, yani ancak bu şekilde açıklayabiliriz bu sahneyi de. Kısacası iyi bir filmdi bence, o kadar da kötü değildi. Sadece biraz aykırılığa açık olmak gerekiyor.

• Beğendim
Reactions: Tolstoyevski

Minari, On the Rocks, Uncut Gems, The Farewell, Eighth Grade, The Killing of a Sacred Deer, Room, Ex Machina, The Spectacular Now gibi sevdiğim bir sürü A24 filmi var. Hatta bir tanesi kendi yılında en çok sevdiğim filmdi. Böyle bir genellemeyi kabul etmiyorum. :A

Evet Gaspar Noe filmlerini sevenlerle örtüşme ihtimali daha fazla.

Bu tarz filmleri de seven eleştirmenler var elbet ama sevmeyenler de çok. Cannes'ın ünlü Jury gird yıldız tablosunda mesela en az ortalama alan filmlerden biriydi. :A

1350254_cannes2021finaljurygridonline_852126.jpg

------

Elbette her film rahatsız edici olmayacak diye bir şey yok. Fakat rahatsız ediciliğin de bir amaca hizmet etmesi gerekir. Bence bu filmde bir amaca hizmet etmiyor. Sadece üzerine ilgi çekmek için kullanıyor. Mesela Fransa'nın bu yılki Oscar adayı olması beklenen ama Titane'a yenilen Happening de rahatsız edici bir filmdi ama oradaki rahatsız edicilik filmin mesajı için çok önemliydi ve olumsuz bir şey olarak görmedim.

Evet dediğin kısımdaki duygu aktarımı fena değildi. Filmin tek kayda değer noktasıydı bence zaten. Yoksa filmi izlerken bir ara 1 puan dahi vermeyi düşündüm. Çünkü arabadan hamile kalma olayı rezalet bir fikir. Fantastikliği işin içine hiç katmasa rahatlıkla birkaç puan fazlasını alabilirdi... Yoksa o malum sahneye kadar hiç de fena gitmiyordu film...

Son düzenleme:
  • Güldürdün
Reactions: Tolstoyevski
Minari, On the Rocks, Uncut Gems, The Farewell, Eighth Grade, The Killing of a Sacred Deer, Room, Ex Machina, The Spectacular Now gibi sevdiğim bir sürü A24 filmi var. Hatta bir tanesi kendi yılında en çok sevdiğim filmdi. Böyle bir genellemeyi kabul etmiyorum. :A

Evet Gaspar Noe filmlerini sevenlerle örtüşme ihtimali daha fazla.

Bu tarz filmleri de seven eleştirmenler var elbet ama sevmeyenler de çok. Cannes'ın ünlü Jury gird yıldız tablosunda mesela en az ortalama alan filmlerden biriydi. :A

Ekli dosyayı görüntüle 111016
A24 filmlerini sevmiyorsun diye bir izlenim oluştu bende, sanırım bazı filmlerine verdiğin oylara baz alarak kapıldım bu izlenime. :A

Gaspar Noé'nin filmleriyle örtüşüyor biraz ama Noé bambaşka dünya. Bilim Kurgu tarzına pek kaçmaz, direkt dalar olaya. Bu film biraz farklı şeyler de denemiş kendi içerisinde, gerilimin içine bilim kurguyu eklemiş, biraz da dram. Farklı farklı tarzda. Noé filmlerinde çekim açılarının da etkisiyle havalarda uçarsın, bu filmde direkt yere çakılıyorsun, öyle bir işleyiş var. :A

• Güldürdün

Sayın admine de A24 filmlerini sevmiyormuş algısı yapmazsın be kardeşim, ben bu adamın A24 filmlerine verdiği güzel puanları tek tek tabloya ekliyorum yıllardır. :A @bazinga

Jüri Başkanı Spike Lee önderliğindeki jürinin sansasyonel bir seçim yapmak istemesinin sonucu hep bunlar, yoksa Cannes jürisinin de çok beğendiğini düşünmüyorum ben bu filmi. :A

• Güldürdün
Reactions: Araf and bazinga
Sayın admine de A24 filmlerini sevmiyormuş algısı yapmazsın be kardeşim, ben bu adamın A24 filmlerine verdiği güzel puanları tek tek tabloya ekliyorum yıllardır. :A @bazinga

Jüri Başkanı Spike Lee önderliğindeki jürinin sansasyonel bir seçim yapmak istemesinin sonucu hep bunlar, yoksa Cannes jürisinin de çok beğendiğini düşünmüyorum ben bu filmi. :A
@bazinga avukatına maaş bağla artık, işini mükemmel yapıyor. :A

Algı yapmıyorum da, sanki o filmlere karşı ön yargılı gibi hissettim. Birkaç yorumunda "A24" diye giriş yapınca böyle algıladım sanırım. :A

Ayrıca farklı seçimler de iyidir, doğru olmasa bile. Sen de yorum yap da, 5 vereceğin puanını görelim. Adam filmi gömüyor ama film hakkında yorum yapıp, puan vermeye üşeniyor. Klasik @Sherlock işte. Üşenme bu kadar. :A

• Güldürdün