2022 Thirteen Lives (2022) - Film Yorumları

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060

MV5BNzI4YzkyMTYtYmQ1MC00NjYwLThkMDgtY2E1Njg1MTAzZWJhXkEyXkFqcGdeQXVyMDM2NDM2MQ@@._V1_.jpg

Thirteen Lives

Tür:
Biyografi, Dram, Gerilim
Süre: 147 dakika

Yönetmen: Ron Howard
Senaryo: William Nicholson, Don MacPherson

Oyuncular:
Viggo Mortensen
Colin Farrell
Joel Edgerton

IMDb Linki

Puanlar:
Metacritic: 65/100

Filmin Fragmanı:

Filmle ilgili yorumlarınızı bu başlık altından yapabilirsiniz.

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Tam yorum: https://izleryazar.com/thirteen-lives-2022/

Pek benim tarzım olmasa da kaliteli bir filmdi. Gerçek bir süper kahramanlık filmi de denebilir aslında. Dünyada böylece cesur iyilerin olduğunu görmek güzel.

Süresi gereksiz uzun, izlemesi pek keyifli değil. Başrol performansları gösterişsiz ama epey kaliteli.

6/10

serhatt

Moderatör
Reaksiyon puanı
62,919
Puanı
1,060
Oscar listesinde ödülü hak eden tek film olabilir. Bu denli zor bir konuyu işleme cesareti gösterip film çekmeye karar vermek ve en ince ayrıntısına kadar en iyi şekilde çekmek gerçekten başarılması güç bir iş ama bu adamlar bu başarılması güç işi başarmışlar ve ortaya son derece kusursuz bir iş çıkarabilmişler.

O mağaranın içine kurulan düzenekler, suyun altında ve içinde verilen o mücadele, kasabadaki o seferberlik halleri vs. her şey çok gerçekçiydi ve bir film için tek tek bu sistemi kurmak, bunları onca oyuncuyla yapmak, onca ekiple yapmak nasıl bir zaman almıştır kim bilir. Yani beni senaryodan çok film için kurulan bu prodüksiyon etkiledi sanırım. :D

Oyuncuların hepsi çok başarılıydı keza teknik ekip, yönetmen de öyle. Filmin hiçbir eksi yanı, falsosu yoktu. Son derece etkileyici bir filmdi bende izler bıraktı. Tüm ekibi kutluyorum. :bhr:

10/10

• Beğendim
Reactions: Dante

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
bastan sona iyi bir is ortaya cikmis.
yonetmen dolayli , aktarim ,hikaye, yalin ve de organik olarak beyaz perdeye aktarilmis,,~ script tarafinda ise ,gecisler kaliteli yazilmis hissiyati verdi...

olayin gercek olmasi da filmin arti taraflarin dan...
keza, olay asya uzakdogu da geciyor olmasi, yoresel dolayli inanclar/mitoloji/folklor/dogaustu vs bir sekilde hikaye de kendine yer bulabiliyor.

misal, bolge ozelinde yerel inanisa gore ;
yanilmiyorsam tam acilimi - mitolojik kralice jao mae nang non 'un- bahse gecen magarayi 'korudugu inanci hakim.
kendisinin orada heykeli de mevcut.

yonetmen howard burada, avengers super kahraman turu degil de, daha cok dogal ,siradan halk dan kahramanlari adeta her birini basrol yapmis.

benim adima, hikaye nin, filmin sundugu en samimi nuanslar dan biri de;
'coklu kulturel yardimlasmanin/bakislarin, duruma bir sekilde el atmalari cok guzel ve de yalin sekilde lanse edilmis,,,- destek ve yardim dolayli ; prof timin disinda, -cocuklarin ailelerinin cabalamasi & koylulerin, bolge halkinin cabasi , hatta 'hindu inanc adami, muhendisler, ulke bolge devlet yetkilileri, kapana kalan cocuklarin kendilerince cabalamalari , . . ve daha bir cok degerli ince detaylarin islendigi bir is ortaya cikmis.

yonetmenin kanimca toplamda yaptigi en saglam dokunus; hissiyat ve duygu yonunden ulkenin/bolge nin derin hassasiyetleri ve inanclarina verdigi onem ve degere karsi- ozenli olmasi- yonetmenin sihirli dokunusu diyebilirim.

pozitif cikarim bazli,rol model ,olumlu mesaj dolayli ,
ozellikle ,cocuklara da(11+) yardimlasmanin, takimdasligin vb onemini asilaya bilecek turde bir is ortaya cikmis.

ilk ogrendigimde, filminin yapilmasini bekliyordum. bence ortaya iyi bir is cikmis.

son olarak sunu da belirtmek isterim;
filme dair , meshur roger e 'nin sitesine baktim, filme dair eklemis olduklari yazi - nerden baksam kocaman bir hayal kirikligi....
ayrica, olayi cok baska yerlere cekmis...
haliyle ;
filme dair kose_yazisinin hemen akabinde -yaziya gelen izleyici_yorumlari bi nevi yaziya carpici tarzda yanit seklinde olmus...

iyi seyirler dilerim.
Bir de 10 üzerinden puan alabilirsek süper olacak. :A

• Beğendim
Reactions: Dante

mesmeso

Moderatör
Reaksiyon puanı
9,607
Puanı
860
Bu filmi izleme sıramın şu zamana denk gelmesi beni çok üzdü. İzlerken değişik ruh halleri içerisindeydim. Bunun gerçekten yaşandığı zamanı da bildiğim için olayların arka planını görmek ilginç oldu. Süresi bir tık uzundu. Viggo Mortensen ve Colin Farrell gibi iki oyuncu olmasına rağmen oyunculuklar hiç ön planda değildi.

Film biraz klostrofobik. Çekimler için epey emek verilmiş gibi duruyor. Çekimlerin nasıl yapıldığını ayrıca öğrenmeye çalışacağım. Filmin sonuna doğru hep durağan gittik ama sonda gerilim ve heyecan fena arttı. Sonu bu tarz filmlere göre biraz sönük kaldı.

6/10

• Beğendim
Reactions: bazinga