2022 The Northman / Kuzeyli (2022) - Film Yorumları

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,695
Puanı
1,060

MV5BMzVlMmY2NTctODgwOC00NDMzLWEzMWYtM2RiYmIyNTNhMTI0XkEyXkFqcGdeQXVyNTAzNzgwNTg@._V1_.jpg

The Northman

Tür:
Aksiyon, Macera, Dram
Süre: 137 dakika

Yönetmen: Robert Eggers
Senaryo: Sjón, Robert Eggers

Oyuncular:
Alexander Skarsgård
Nicole Kidman
Claes Bang

IMDb Linki

Puanlar:
IMDb: 7.5/10
Rotten Tomatoes: 89%
Metacritic: 82/100

Filmin Fragmanı:

Filmle ilgili yorumlarınızı bu başlık altından yapabilirsiniz.

serhatt

Moderatör
Reaksiyon puanı
62,836
Puanı
1,060
Bir heves izlemeye başlayıp "Nereye düştüm?" ve "Ne izliyorum ben?" gibi sorulara kendimi maruz bırakarak bitirdiğim bir film oldu. Senaryo ne kadar basitse oyunculuklar ve prodüksiyon o derece iyiydi. İşin içine o fantastik unsurlar, büyüler, danslar vs. saçma sapan şeyler girmeyip düz bir macera/aksiyon filmi çekilseymiş ve süresi daha kısa olsaymış eminim çok daha iyi, net ve anlaşılır bir film olurmuş. Yer yer mide bulandırıcı sahnelere yer verilmesi de rahatsız etti. En son Platform filminde bu hissi yaşamıştım geçen sene.

Neyse ki mutlu son klişesine hiç girmeyip intikamını aldırdılar ve öldürdüler. En azından tatminkar bir final oldu.

5/10

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
The Witch ve The Lighthouse sonrası Eggers'i takibe aldığım için bu filmini de elbette izleyecektim ve sinemada izledim. Sinemada izlediğimden pişman olmadığım bir film oldu. Çünkü görüntü yönetmenliği, yönetmenlik, renkler ve çekim kalitesi sinemada daha ilgi çekici kıldı filmi. Bir intikam hikayesi, sıradan klişe bir intikam hikayesi ama gerçekçi bir işleniş vardı...

İskandinav Mitoloji unsurlarını bol bol içeren ve benim de sevdiğim bir alan olduğu için bunu ilgi çekici şekilde işleyen bir film oldu kendi adıma. İki karakter arasında da kaliteli bir ilişki işleyip filmin içerisine güzel yedirmiş Eggers. Zaten Anya Taylor Joy gözüktüğü her sahnede gözünüzü ondan alamadığınız bir oyuncu olduğu için, rolü de iyi oynadığı için filmi ilgi çekici kılmayı başarmış her sahnesinde. Bir aksiyon filminden ziyade başka türde ilerleyen, yer yer psikolojik unsurlara dönen ve klişe bir işleyişin olmadığı sağlam bir filmdi. Alexander Skarsgård da rolü yaşamış diyebiliriz..

Filmin her şeyi finale hazırlık gibi bir nevi. Ama mantıksız ve basit sahnelerle o yolculuğa gitmiyoruz. Ortada o intikamı almak için kafasızca hareket eden bir karakter yok. Bu da filmi daha keyifli kılıyor izlerken. Bir yolculuk var ve bu yolculukta bol bol mitolojik, psikolojik unsurlar izliyoruz ve sonunda da gerçekçi bir final izliyoruz. Babasını öldüren ve ona ihanet eden herkesin sonu geliyor ama bu yolda kendisi de ölüyor ana karakterin. Tek kurtulan Anya'nın karakteri oluyor ve onun kurtuluşu da hoşunuza gidiyor tabi izlerken... Final sahnesindeki duello ise izlediğim en etkileyici duellolardan bir tanesiydi diyebilirim. İnanılmaz üst düzey bir çekim vardı ve çok iyi oyunculuklar vardı...

7.5/10