2020 The Invisible Man / Görünmez Adam - Film Yorumları

The_Erinch

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,087
Puanı
1,060
220px-The_Invisible_Man_%282020_film%29_-_release_poster.jpg

The Invisible Man / Görünmez Adam (2020)

Tür:
Gerilim, Korku
Yönetmen: Leigh Whannell

Oyuncular:
Elisabeth Moss
Oliver Jackson-Cohen
Harriet Dyer

Konu:
Film, varlıklı ve zeki bir bilim insanıyla sürdürdüğü ilişkisinde fiziksel ve duygusal şiddet görmekte olan Cecilia Kass'ın çevresinde örülüyor. Kontrolcü ve baskıcı olan erkek arkadaşına daha fazla dayanamayan Cecilia gecenin bir yarısı kaçmanın bir yolunu bulur ve yaşadığı kabustan olabildiğince uzaklaşmaya karar verir. Eski sevgilisinin kendisini bulacağından endişe ettiği için saklanmaya karar veren genç kadın, kız kardeşi, kardeşlerin bir çocukluk arkadaşı ve onun kızından yardım alır. Ancak Cecilia’nın sorunlu eski sevgilisi intihar ettiğinde ve ona büyük servetinin cömert bir kısmını bıraktığında, Cecilia ölümünün bir aldatmaca olduğunu düşünmeye başlar. Bir dizi ürkütücü tesadüf tehlikeli hale gelmeye ve sevdiği insanların hayatını tehdit etmeye başladığında, Cecilia çaresizce kimsenin göremediği biri tarafından avlandığını kanıtlamaya çalışır. Ancak bu süreçte genç kadının akıl sağlığı tehlike altına girer.

1933 tarihli aynı adlı klasik filmin yeniden çevrimi olan yapım, yine H.G Wells'in romanından uyarlanıyor.

Fragman:

Son düzenleme:
  • Beğendim
Reactions: sokak sanati

The_Erinch

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,087
Puanı
1,060
Filmi bugün sinemada izledim;
eski versiyonlarınıda izlemiştim.Çok iyi bir gerilim filmi olmuş öncelikle onu belirtmeliyim;
görünmezlik olayı ise günümüz teknolojik koşullarına gör eçok daha mantıklı yorumlanmış.Az insanla ile pskolojik gerilim içeren;keyifli ve seyri yüksek bir film olmuş.

• Beğendim
Reactions: bazinga

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Paranoyak eder bu film insanı. Gece gece tedirginlik 3 kat falan artıyor.:F
Neyse devam edelim bakalım ne çıkacak sonunda. Şu amerikan vari aile olmasa çok daha iyi olurdu.:(

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Çok ahım şahım beklentiye girilmeden izlenebilecek standart bir film olmuş. Temposu güzel. Biraz mantısız sahneler var tabi ki ama film bu yani ne olacak ki deyip geçilebilir.:)

Başrolde ki yetenekli kadın oyuncu olmasa tahammül edilemezdi. Dizi geçmişi güzel bir oyuncuymuş ama ben ilk kez izledim kadını. Zenci adamdan nefret ettim. Berbat bir oyuncu. Kas kütlesi olarak filme alınmış galiba.:F

Adam her şeyi planlayıp kardeşine attı yaa la suçu. Bir kadın bir çocuk için neler yapıyor insalar.
Kadının sonda ki intikamı güzeldi. Helal olsun dedim. Sinir oldum. Adamı görmüyoruz da hani. Neyden nefret edeceğimi de şaşırdım. Vur şuna vur falan diyorum ama hava var sadece sahnede.:F
Kız kardeşini öldürdükten sonra işler çığırından çıktı.
O sahneye kadar bazen bomboş gerilim sahneleri izledik. O biraz rahatsız etti.
Mantık olmadan oluşan aksiyon sahneleri rahatsız etti.

Onun dışında iyi gibiydi. 6.5/10 Çok bile.
Bir daha dönüp bakmam filme:A

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Özgün ve başarılı bir gerilim olmuş. Elisabeth Moss'un performansı şahane. Geçen yıl da geçen yılın en iyi korku filmi olan Us'ta oynamıştı. Bu tip filmlere yakışıyor.

Normalde bu konudan çok tırt bir film çıkabilir. Bir ara aslında öyle olacağından korktum ve yarıda kapamayı dahi düşündüm ama çok güzel mantığa oturtmuşlar. Fakat istedikten sonra elbette mantık hatası üretmek mümkün. A Quiet Place'te orada şöyle yapsalardı burada böyle yapsalardı diyenler bu filmi de beğenmeyecektir muhtemelen. :)

Daha detaylı yorumum: https://izleryazar.com/the-invisible-man-2020/

7.5/10

Maskeli Fedai

Favori Üye
Reaksiyon puanı
37,566
Puanı
1,059
Müthiş bir giriş sekansıyla başlayıp ne yazık ki devamında sönen bir film olmuş maalesef. Yine de sıkmadan, merak ettirici bir şekilde izlettiriyor kendisini. Yani fena değil. Tabi filmin ilk yarısı daha iyiydi her anlamda. Ürküttüğü sahneler de vardı. İkinci yarısı ise bolca mantık hataları ve tutarsızlıklar ile dolu.

Yönetmenin daha İnsidious ve Upgrade filmleeini izlemiştim. Upgrade tadı aldım ancak o film bundan kat be kat üstündü. Yine de bu yönetmenin çektiği filmler belli bir kalitenin üstünde oluyor. Kendisini takip etmeye devam edeceğim.

Elisabeth Moss harika oynamış bence. Bu tarz gerilim filmlerinde daha çok rol alacaktır.

Kardeşinin aniden öldüğü sahne ve soğukta görünmez adamın soluk alıp vermesini gördüğümüz sahneler çok iyiydi. Bu iki sahne ürküttü.

Son sahne de fena sayılmazdı. Tabi dünya kadar paran var, dünya tarihine geçebilecek bir buluşu icat ediyorsun ancak bunu o kadar da güzel olmayan bir kadına musallat olarak kullanıyorsun. Vizyonsuzluğa bak.. :A

6.8/10

Son düzenleme:

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Müthiş bir giriş sekansıyla başlayıp ne yazık ki devamında sönen bir film olmuş maalesef. Yine de sıkmadan, merak ettirici bir şekilde izlettiriyor kendisini. Yani fena değil. Tabi filmin ilk yarısı daha iyiydi her anlamda. Ürküttüğü sahneler de vardı. İkinci yarısı ise bolca mantık hataları ve tutarsızlıklar ile dolu.

Yönetmenin daha İnsidious ve Upgrade filmleeini izlemiştim. Upgrade tadı aldım ancak o film budnan kat be kat üstündü. Yine de bu yönetmenin çektiği filmler belli bir kalitenin üstünde oluyor. Kendisini takip etmeye devam edeceğim.

Elisabeth Moss harika oynamış bence. Bu tarz gerilim filmlerinde daha çok rol alacaktır.

Kardeşinin aniden öldüğü sahne ve soğukta görünmez adamın soluk alıp vermesini gördüğümüz sahneler çok iyiydi. Bu iki sahne ürküttü.

Son sahnede fena sayılmazdı. Tabi dünya kadar paran var, dünya tarihine geçebilecek bir buluşu icat ediyorsun ancak bunu o kadar da güzel olmayan bir kadına musallat olarak kullanıyorsun. Vizyonsuzluğa bak.. :A

6.8/10
Vizyonsuzluk olduğu net. :A Fakat bu icatı dünyaya duyurmaması normal. Çünkü privacy mevzularından başı derde girer görünmezliği bulan kişinin. :D

• Güldürdün
Reactions: Maskeli Fedai

Maskeli Fedai

Favori Üye
Reaksiyon puanı
37,566
Puanı
1,059
Vizyonsuzluk olduğu net. :A Fakat bu icatı dünyaya duyurmaması normal. Çünkü privacy mevzularından başı derde girer görünmezliği bulan kişinin. :D
Şey kısmı da saçma mesela kardeşinin boğazının kesildiği kısımda öyle lüks bir yerin güvenlik kamerasının olmaması normal mi :D Hastanedeki katliama değinmiyorum bile :A O sahne başlı başına mantık hatalarıyla dolu..

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Şey kısmı da saçma mesela kardeşinin boğazının kesildiği kısımda öyle lüks bir yerin güvenlik kamerasının olmaması normal mi :D Hastanedeki katliama değinmiyorum bile :A O sahne başlı başına mantık hatalarıyla dolu..
Her masayı çeken bir kamera olmayabilir. Bence en büyük hata kadın görünmezliğin çaresini buldu üstüne bi şey atarak ama onu sonra kullanmaya gerek duymadı film sonuna kadar. :A

• Güldürdün
Reactions: Maskeli Fedai

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
İyi başlayan ama ilerledikçe bir Hollywood filmi olduğunu hissettiren bir gerilim/gizem filmi. Bu filmle birlikte Hollywood’tan iyice soğudum, artık Avrupa sinemasına karşı FIFA karşısındaki PES gibi geliyor.

Filmin ilk yarısı gerçekten gerilim bakımından oldukça başarılıydı. Ama ilerledikçe eh dedirtti.. Elisabeth Moda ise fazlasıyla hakkını vermiş rolünün, tam ona göre bir karakterdi. Hikaye ise fazlasıyla güzel, 1897 senesinde yazılmış meşhur bir bilim kurgu hikayesine dayanıyor, modern bir uyarlama da denilebilir.

Çatı katında adama boya döktüğü sahne en gerildiğim sahne oldu, birden karşımıza çıkması ve o an verdikleri ses efekti resmen yerimden sıçradım. O sahne ve yemek sahnesindeki kız kardeşinin öldürüldüğü sahne haricinde etkileyici bir kısım yoktu ilk sahneleri saymazsak.

Aslında bir yere kadar gayet dozunda gidiyordu film, puan olarak 8.5’a kadar yükselmişti o an anlık değerde ancak hastane sahnesinde bir düzine adamın öldürüldüğü sahne resmen aparayrı bir film izledik ve filmden koptum. Bir ara Marvel filmine mi bağlayacak konuyu diye düşünmedim değil. O sahneyle birlikte başlayan soğuma sonuna kadar devam etti.

Filmin ilk yarısıyla ikinci yarısı sanki iki ayrı film. İlk yarıdaki dozunda gerilim ve kalite, ikinci yarıda boş Hollywood aksiyonu ve klişe ögelerine dönüyor. Bu da şöyle geriye dönüp bakınca filmden geriye yapaylık hissiyatı kalmasına yol açıyor.

Kıyafeti orada bırakması, restoran sahnesindeki güvenlik kamerası eksikliği ya da siyahi kıza atılan tokat sahnesinde aradaki mesafeyi görmesine rağmen kızın direkt kadını suçlaması... Gerçi kim olsa onu suçlardı sonuçta görünmez biri olduğuna inanacak değil ama aradaki mesafe farkı rahatsız etti.

Son sahneler de klasik bir Amerikan gerilim filmi havasında bitti. Hatta en son sahne Marvel filmi tadında bitti, bir an sandım ki o kıyafeti giyip Avengers’e karılacak ve kötülerle savaşacak...

Ama filmde eleştirmeyeceğim bir şey varsa o da böylesine bir teknolojiyi bir kadın uğruna harap etmesi. Aşkın gözü kör dedikleri böyle bir şey olmalı, belki de bu icata onu iten bile bu içgüdüydü. Tabi kafadan hasta bir adam olması da böyle kötü kullanmasına ve psikopatlaşmaya yol açtı.

Yer yer Bin Jip tadı verdi ama Bin Jip çok daha eli yüzü düzgün ve kaliteli bir filmdir buna göre bence.

Yönetmenliği, senaryoya katkısını pek beğenmesem de görsel ve kurgusal olarak başarılı buldum. En azından ortanın bir nokta üzerinde denilebilir. Yine de daha iyi film olabilirdi hatta çok daha iyi film olabilirdi, potansiyelinin altında kaldı.

6.6

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Konusu güzel ama işleyişi kötü bir film. Böyle bir konudan bambaşka bir hikaye yaratılabilirdi. Baya sıkıldığım kısımlar oldu ama sonunu beğendim.
Filmdeki effektler baya iyiydi. Boğaz kesme sahneleri iyi çekilmiş.

Elisabeth Moss harika bir oyunculuk sergilemiş ve izlerken her sahnede bana Meryem Uzerli'yi hatırlattı. Çok benziyorlar.

6/10

mesmeso

Moderatör
Reaksiyon puanı
9,534
Puanı
860
Filme çok büyük umutlarla başlamadığım için keyif aldım. Epey de gerildim izlerken. Bir ara acaba kadın şizofren diye düşünmedim değil. Adamın yaşadığına dair bir kanıt yoktu ancak o boya sahnesinde çok korktum. Bir yerden çıkmasına kendimi hazırlamıştım ama yine de korktum.

Filmden genel olarak ben istediğimi aldım. Elisabeth Moss'da filmden kopmamamı sağladı. Belki süresi biraz daha kısa olabilirdi.

7/10

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Değişik bir tarza sahip ilgi çekici bir film. Gerilim hissini sessizlik üzerinden ve atmosfer üzerinden iyi veriyor seyirciye. Öyle sahneler oluyor ki gerçekten sanki anın içinde o takıntı ve takip edilme hissini yaşıyorsunuz. Bunda Elisabeth Moss'un kaliteli oyuncuğunun etkisi büyük. Büyük oynamış diyebilirim.

Film ilerledikçe konu detaylandırılıyor. Acabalar ve gel gitler üzerine başlıyorsunuz zaten. Sonra olaylar gelişiyor ve mevzu açığa çıkıyor. Aslında filmin ilk kısmı ve ikinci kısmını ayırmak lazım. İlk kısmı tam klasik bir gerilim filmi havasında ikinci kısmı da biraz farklı noktalara kayan şekilde denilebilir. O farklı noktalara kayan kısmı çok detaylı açıklayamazlar zaten ve bunu beklemek de doğru değil. Ama yine de yüzeysel deyinip bir şeylere bağlıyorlar. Tabi bu kısım biraz yavan kalıyor ve filmin kendine has o gerilim hissini bir aksiyonlar bütününe çeviriyor.

Aksiyonlar bütününe girdikten sonra da klişeleştiği yerler oluyor ama orada da Moss'un karakterini yaşamasının etkisiyle filmden kopmuyorsunuz. İntikam ve hayatta kalma hissini çok iyi hissettiriyor. Değişik havasıyla keyif aldığım bir film oldu. Hollywood effect'e kapılmasaydı çok daha başka bir film olabilirdi ama şu haliyle de izlemesi keyifli bir film...

7.5/10

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,774
Puanı
559
Oldukça heyecanlı ve gerilim dozu yüksek bir şekilde başlayan ama bunu devam ettiremeyip bir süre sonra sıkan bir film oldu benim açımdan. Bu tür filmlerde %100 gerçekçilik ve mantık arayan biri değilim ama bu filmde 1-2 sahnede biraz fazla abartıya kaçılmış. Filmdeki gerilim sahnelerinin sürekli kendini tekrar etmesi de bir müddet sonra filmden sıkılmama neden oldu ve bitse de gitsek modunda izledim filmi. Bu tür filmler eğer anlatacak çok bir şeyi yoksa 90-100 dakikayı aşmamalı bence.

Elisabeth Moss rolünü güzel giymiş. Genel olarak ortalama bir gerilim filmiydi. Arada sıkıntılar olsa da güzel başlayıp tatmin edici bir finalle bitti ama IMDB puanından dolayı daha iyisini beklerdim.

6.5/10

serhatt

Moderatör
Reaksiyon puanı
62,498
Puanı
1,060
Film oldukça gerilimli başladı ve öyle de devam etti. İlk kez bütün bir film boyunca bu kadar gerildim. Görünmez adam ne zaman nereden çıkacak, ne yapacak diye beklemek epey heyecanlıydı. Gerçek hayatta böyle bir şey olduğunu düşündüm de insanın hayatı tıpkı Cecilia gibi kabusa döner ve kafayı üşütür.

Kız kardeşinin sonuna üzüldüm ve şok oldum, boğaz kesme sahnelerini içim almıyor, çok da gerçekçi yapmışlar bunu filmde. Görünmez adamın Adrian'ın kardeşi çıkacağını tahmin etmiştim ki öyle de oldu. Adrian'ın öldüğüne en başından beri inanmamıştım. Cee'nin kardeşinin ölümü gibi Adrian'ın da o şekilde ölmesi beni epey şaşırttı, ölmesini hiç beklemiyordum. Gerçekten sürpriz sonlu oldu.

Kısacası film; süresi boyunca hep hareketliydi ve Elisabeth Moss rolünü gerçekten başarıyla canlandırmış. Konuda ki beğenmeyen arkadaşların aksine bana göre 4 4'lük bir film olmuş.

9/10

• Beğendim
Reactions: bazinga