FK1 The Hurt Locker / Ölümcül Tuzak (2008) Film Bilgileri & Yorumları

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
0887912.jpg

Ölümcül Tuzak - The Hurt Locker (2008)

Türü: Dram, Gerilim, Savaş
Yönetmen: Kathryn Bigelow
Senaryo: Mark Boal

Oyuncular:
Jeremy Renner
Anthony Mackie
Brian Geraghty
Guy Pearce
Ralph Fiennes

IMDb Sayfası

Oscar Ödülleri (6)

En İyi Film
En İyi Yönetmen
En İyi Özgün Senaryo
En İyi Kurgu
En İyi Ses Miksajı
En İyi Ses Kurgusu

Oscar Adaylıkları (9)

En İyi Erkek Oyuncu
En İyi Görüntü Yönetmeni
En İyi Özgün Müzik

Filmin Özeti
Herkesin potansiyel düşman ve her objenin de ölümcül bomba olduğu Irak'ta, elit askerler dünyanın en zor görevlerinden birinde yer alır. Sıcak savaşın ortasında bombaları imha etmekle yükümlüdürler. Takım lideri William James, hem bu yaygın bombalardan hem de psikolojik ve duygusal etkilenmelerle uğraşmaktadır. James'in iki askeri kendini cürretkarca savaşın ortasına atar. James ise ölümü aldırmadığı için askerlerine yardıma gider. Yeni vahşi liderini korumaya çabalayan adamlar, şehri kaosa sürekler.

Filmin Fragmanı

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Film film değil bilgisayar oyunu gibiydi. Bomba patlatmaca oyunu. Üstelik level atladıkça zorluk seviyesi de artıyordu.

Senaryo ödülünü hak etmeyen berbat bir senaryo. Senaryo o kadar çok kendini tekrar ediyor ki inanılmaz sıkıcı bir hal alabiliyor. Yine de beklediğim kadar sıkılmadım ama sıkılmamış olmam senaryonun akıcılığından filan kaynaklanmıyor. Sadece 50 kere sıkılacağımı düşünüyordum ama 30 kere sıkıldım, bu yüzden bana az sıkıcı geldi. Hiç bir zeka örneği, etkileyicilik, şaşırtıcılık yoktu.

Filmde objektiflikten eser yoktu.
Eğer böyle bir film yapılıyorsa her iki tarafın da durumlarına yer verilir.
Bu filmde böyle bir şey yoktu.

Bir de filmin başındaki yazıyı okuyunca heyecana kapılmayın.
Hiç o sözü yansıtmayı beceremeyen bir film olmuş.

Karakterler bilindik. Senarist kötü senaryo yazmakla kalmamış, karakterleri de iyi yazamamış.
Asi asker, korkak asker, abi asker.

Yönetmenin de kullandığı kamera tekniği de tıpkı bilgisayar oyunlarındaki gibiydi. Benzer çekimler aynı yılın Oscar adayı District 9'da da vardı. Ama o yönetmenliğe aday olamamış bu film olmuş. Tam bir saçmalık.

Oyunculuklarda dikkat çekici bir şey yok. Jeremy Renner hak etmemiş adaylığı.

Oscar ödüllerinden "Ses Kurgusu" ve "Ses Miksajı" dışındakileri asla hak etmemiş. Oscar'ın politik olayların etkisinde kalmasından nefret ediyorum. 5 yıl sonra benzer şeyi 12 YAS için de düşünecekler.
O yıl En İyi Film adaylarından sadece District 9'u izlemişim ve o film bu filmden çok da iyiydi.

İzlemezseniz hiç bir şey kaybetmeyeceğiniz, monoton, askerlerin psikolojisine girmeyi başaramayan, başarısız bir film olmuş.

4/10

Bu arada şöyle bir ilginç durum var. Filmin yönetmeni Kathryn Bigelow ve eski kocası James Cameron, o yıl yönetmen kategorisinde yarışmışlar ve Bigelow kazanmış. Enteresan bir durum cidden. :D

Son düzenleme:

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
filmi çekmekteki amaçları neymiş o kısmı çözemedim ne anlatmaya çalışmışlar saldıran oğlanlarımız çok zorlanıyor felsefe bu sanırım ?
tek taraflı olması bir yana sinema açısından bir değeride yok filme 6 oscar verenleri 6 at kovalayıp 6 kere şeetse hak yerini bulur ..:)

filmde bombaların patlaması vesaire kısımlar ilginçti konu çöptü anlamsız saçma sapan gereksiz bir film .....
bomba imha ekibinin iç dünyasınada inilmemiş tek taraflı diyoruz ama o tek tarafın bile hangi şartlarda neden orda olduğunu çözemedik

başroldeki ömerçip kılıklı amrikalı hormonlu rambo gözükara bir şekilde bombaların üstüne üstüne gidiyor ve arada bir ufaklık arap çocukla haşır neşir oluyor arap oğlan ölünce vicdan yapan hormonlu lavuk karanlıkta arap sokaklarına dalıyor ?

konuyu tümden anlatayımmı ? :)) @berkann kendisini ateşe atmış bari benden sonra kimse işkence çekmez :))

puanım = 3

@Forumdash @sürgünüm @OzaN @xemrexxx @sokak sanati @çiğdem- @berkann @gundix123 @legolas9900

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
bana aldanma:) ben sevmedim bana göre değil sanırım berkann da pek bir tat almamış filmden ama belki sen filme 10 puan verirsin :))
Yok yok sütten ağzım yandı benim:X (American Hustle'dan sonra) @berkann 'la da 3-5 aşa aynı fikirlerde oluyoruz genelde:X 2.kişinin deneyimi bana yetti:X

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
@Forumdash senin sevmeyeceğinden eminim filmi. :D Ama tabi izlemek istiyorsan izle yine de. Fakat bir tercih yapacaksan kensilikle What's Eating Gilbert Grape olmalı. :)

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
@Forumdash senin sevmeyeceğinden eminim filmi. :D Ama tabi izlemek istiyorsan izle yine de. Fakat bir tercih yapacaksan kensilikle What's Eating Gilbert Grape olmalı. :)
Onu parali bi film sitesinde görmüştüm o gun bedavaydı izlememiştim:X O zamandan beridir aklımdaydı.Şimdi indirdim, gecenin ilerleyen satlerinde izlerim:X

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
diğer filmi izlemiştin ..What's Eating Gilbert Grape ü izledin... bir bunu izlemedin sanırım bu haftalık iki filmdi bunu izlemekten başka şansın yok :)
Yorumları okuduktan sonra filmden soğudum.İkinizinde beğenmediği filmi bana niye kaktırıyorsunuz.?:)

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Zor bir filmdi her anlamda.Beni çok yordu 2 gündür anca izleyebildim.:D

Filmi izlemeye başladığımda ilk düşündüğüm şey amerikalılar yine dünyayı kurtarıyor oldu filmin geneli boyunca bu bölede sürdü.Arada karşı tarafıda iyi göstermiş sadece Bomba kuran bir topluluk olarak arada göstermişti.Irak'ı yok etmişler Amerikalılar ise sadece Irak'ı kurtarmak için oraya gitmişler.Çok Amerikalı bir filmdi ve direk ön yargıyla başladım.Ve öylede devam ettim.

Filmin senaryosu sadece bomba çözmek üzere kuruluydu ve kötüydü.Özgün senaryo az biraz denilebilir ama genel açıdan berbat senaryo kesinlikle denilir.
Şaşırdığım noktalar vardı ama oda bomba etkisinin çok büyük olacağını tahmin edemediğim noktalardadı burada yönetmen iyi iş çıkarmıştı.
O senaryodan arada şaşırma yerleri vardı ve Yönetmen iyi iş çıkarmıştı.
Mesela şu Çocuğun sahnesi çok güzeldi sevilebilecek bir sahneydi ve midem kalktı.Yönetmen fena devreye girmiş burada sevdim bunu.

Oyunculuk anlamına pek bir şey yoktu.Başrol iyi değildi.Yardımcı erkek oalbilirdi.Ben sevdim Anthony'nin rolünü ve bence başarılıydıda.
Filmin sevdiğim noktası sesti.Sonunda ki müzik patladı gitti.Ben sevdim müzikleri.

Filmin sevdiğim bir kaç sahensi var hiç yok değil ama düşük senaryo ile bu kadar ödül toplamak anlamsız.Halbuki ne ümitliydim ben.
Filme Puanım 5/10.

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Yorumları okuduktan sonra filmden soğudum.İkinizinde beğenmediği filmi bana niye kaktırıyorsunuz.?:)

pek bişeye benzemiyor film ama haftada iki film izleyeceğimiz için boşta kaldığında izle istersen :)

Zor bir filmdi her anlamda.Beni çok yordu 2 gündür anca izleyebildim.:D

Filmi izlemeye başladığımda ilk düşündüğüm şey amerikalılar yine dünyayı kurtarıyor oldu filmin geneli boyunca bu bölede sürdü.Arada karşı tarafıda iyi göstermiş sadece Bomba kuran bir topluluk olarak arada göstermişti.Irak'ı yok etmişler Amerikalılar ise sadece Irak'ı kurtarmak için oraya gitmişler.Çok Amerikalı bir filmdi ve direk ön yargıyla başladım.Ve öylede devam ettim.

Filmin senaryosu sadece bomba çözmek üzere kuruluydu ve kötüydü.Özgün senaryo az biraz denilebilir ama genel açıdan berbat senaryo kesinlikle denilir.
Şaşırdığım noktalar vardı ama oda bomba etkisinin çok büyük olacağını tahmin edemediğim noktalardadı burada yönetmen iyi iş çıkarmıştı.
O senaryodan arada şaşırma yerleri vardı ve Yönetmen iyi iş çıkarmıştı.
Mesela şu Çocuğun sahnesi çok güzeldi sevilebilecek bir sahneydi ve midem kalktı.Yönetmen fena devreye girmiş burada sevdim bunu.

Oyunculuk anlamına pek bir şey yoktu.Başrol iyi değildi.Yardımcı erkek oalbilirdi.Ben sevdim Anthony'nin rolünü ve bence başarılıydıda.
Filmin sevdiğim noktası sesti.Sonunda ki müzik patladı gitti.Ben sevdim müzikleri.

Filmin sevdiğim bir kaç sahensi var hiç yok değil ama düşük senaryo ile bu kadar ödül toplamak anlamsız.Halbuki ne ümitliydim ben.
Filme Puanım 5/10.

ben pek ümitlide değildim konuyu okuyunca ümidi kesmiştim o şekilde devam etti film.... patlama sahneleri falan ilginç o kadar, gerisi hikaye ..sahneler arasında bağlantıda yoktu sahnelerin birbiriyle alakası ve ardılıda yoktu..
filmdeki tek olumlu şey: kimin ne olduğu belli olmadığı, dostun düşmanın masumun suçlunun ayırdedilmediği bir ortamda ekibin pür dikkat tüm camlarda, damlarda, yollarda geçen insanları potansiyel suçlu olarak görüp korku ve paniğe kapılmış olmasıydı ..

Son düzenleme:

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
pek bişeye benzemiyor film ama haftada iki film izleyeceğimiz için boşta kaldığında izle istersen :)

ben pek ümitlide değildim konuyu okuyunca ümidi kesmiştim o şekilde devam etti film.... patlama sahneleri falan ilginç o kadar, gerisi hikaye ..sahneler arasında bağlantıda yoktu sahnelerin birbiriyle alakası ve ardılıda yoktu..
filmdeki tek olumlu şey: kimin ne olduğu belli olmadığı, dostun düşmanın masumun suçlunun ayırdedilmediği bir ortamda ekibin pür dikkat tüm camlarda, damlarda, yollarda geçen insanları potansiyel suçlu olarak görüp korku ve paniğe kapılmış olmasıydı ..

Aslında bağlantı vardı Şafak sayılıyordu ve Bomba'yı imha etmeye gidiyorlardı.Başka olay yoktu filmde zaten.:D

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059

Bilgisayar oyunu gibi filmleri izleyemiyorum ben.başka film yokmu?Bu filmi izlemek şartmı?:)