2021 The Green Knight / Yeşil Şövalye - Film Yorumları

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,695
Puanı
1,060

MV5BMjMxNTdiNWMtOWY0My00MjM4LTkwNzMtOGI0YThhN2Q4M2I4XkEyXkFqcGdeQXVyMTkxNjUyNQ@@._V1_.jpg

The Green Knight

Tür:
Macera, Dram, Fantastik
Süre: 125 dakika

Yönetmen: David Lowery
Senaryo: David Lowery

Oyuncular:
Dev Patel
Alicia Vikander
Joel Edgerton

IMDb Linki

Puanlar:
Rotten Tomatoes: 93%
IMDb: 7.5/10

Filmin Fragmanı:

Filmle ilgili yorumlarınızı bu başlık altından yapabilirsiniz.

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Film hakkında yorumlar genel olarak iyi gibi, ilgi görüyor. Yönetmenin "A Ghost Story" filmi de ilgi görüyordu. Bu filmi muhtemelen izlerim. :)

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,717
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Yönetmeni sevmiyorum, filme beklentim düşük ama olumlu görüşler nedeniyle oluşan mahalle baskısına istinaden izleyeceğiz mecburen bir noktada. :A

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,695
Puanı
1,060
Film hakkında yorumlar genel olarak iyi gibi, ilgi görüyor. Yönetmenin "A Ghost Story" filmi de ilgi görüyordu. Bu filmi muhtemelen izlerim. :)
Yönetmeni sevmiyorum, filme beklentim düşük ama olumlu görüşler nedeniyle oluşan mahalle baskısına istinaden izleyeceğiz mecburen bir noktada. :A
İzleyecekseniz sinemada izleyin, net bir şekilde sinema için yapılmış bu film. :A Bu sıcaklarda evde izlerseniz beğenme ihtimaliniz yok gibi bir şey, yazık olur filmin görselliğine, müziklerine falan. :A

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
İzleyecekseniz sinemada izleyin, net bir şekilde sinema için yapılmış bu film. :A Bu sıcaklarda evde izlerseniz beğenme ihtimaliniz yok gibi bir şey, yazık olur filmin görselliğine, müziklerine falan. :A
En son sinemaya 11 Kasım 2016'da gitmişim. Sinemaya 2015 ve 2016 yıllarında gitmiştim zaten. Neredeyse beş yıl oluyor sinemaya gitmeyeli. :D Bu film için gidebilirim belki ama şu anda ulaşaşabileceğim sinemalara gelmiyor gibi görünüyor, yani şu an için gitmem mümkün değil. Belki birkaç haftaya film gelirse, belki giderim. :D

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,717
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Zaten şu an izleyemiyoruz havalar soğuyunca evden izleriz orta yol olarak. :A

• Güldürdün
Reactions: Sherlock

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,695
Puanı
1,060
En son sinemaya 11 Kasım 2016'da gitmişim. Sinemaya 2015 ve 2016 yıllarında gitmiştim zaten. Neredeyse beş yıl oluyor sinemaya gitmeyeli. :D Bu film için gidebilirim belki ama şu anda ulaşaşabileceğim sinemalara gelmiyor gibi görünüyor, yani şu an için gitmem mümkün değil. Belki birkaç haftaya film gelirse, belki giderim. :D
Ben pandemi arasında salonların kapısında yatıp açılmasını bekledim, 5 yıl çok uzun bir süreymiş. :A Aydın’daki sinema salonlarının sayısı acilen arttırılmalı…
Zaten şu an izleyemiyoruz havalar soğuyunca evden izleriz orta yol olarak. :A
Şu an sinemaya git izle işte sayın admin, aşılarını da oldun zaten genel olarak salonlar bomboş. :A Tabii sinemaya gidiş süreci biraz “sıcak” olabiliyor ama bu film için değdiğini söyleyebiliriz, mutlaka sinemada izlenmeli… :A 3 vereceksen de sinemada izleyip ver. :A

• Güldürdün
Reactions: Araf

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,717
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Şu an sinemaya git izle işte sayın admin, aşılarını da oldun zaten genel olarak salonlar bomboş. :A Tabii sinemaya gidiş süreci biraz “sıcak” olabiliyor ama bu film için değdiğini söyleyebiliriz, mutlaka sinemada izlenmeli… :A 3 vereceksen de sinemada izleyip ver. :A
Otobüsler bomboş değil. :A Bu sıcaklarda otobüse binmek çok korkunç bir aktivite geliyor. Tabii iki senedir otobüse binmiyor olmam da etkili olmuş olabilir. Eskiden nasıl otobüse binip bir yerlere falan gidiyormuşum çok enteresan. :A

• Güldürdün
Reactions: Sherlock

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,695
Puanı
1,060
Otobüsler bomboş değil. :A Bu sıcaklarda otobüse binmek çok korkunç bir aktivite geliyor. Tabii iki senedir otobüse binmiyor olmam da etkili olmuş olabilir. Eskiden nasıl otobüse binip bir yerlere falan gidiyormuşum çok enteresan. :A
Sayın admin sanıyorum İstanbul’da oturuyor olmana rağmen sinemalarımıza ulaşman @Araf’tan bile daha zor oluyor, bu mesajından o sonuca vardım. :A Neyse ki çok kısa metro yolculukları ile erişebileceğim sinema salonları mevcut, otobüs bu sıcaklarda gerçekten çekilir dert değil anca boş olduğu anlara falan denk getirmek gerekiyor... :A

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,717
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Sayın admin sanıyorum İstanbul’da oturuyor olmana rağmen sinemalarımıza ulaşman @Araf’tan bile daha zor oluyor, bu mesajından o sonuca vardım. :A Neyse ki çok kısa metro yolculukları ile erişebileceğim sinema salonları mevcut, otobüs bu sıcaklarda gerçekten çekilir dert değil anca boş olduğu anlara falan denk getirmek gerekiyor... :A
40 dakika civarında gidince pek çok seçenek çıkıyor önüme. Hangi saatler doludur hangisi boştur onu da hiç bilmiyorum artık. Yılların tecrübesi gitmiş oldu bu dönemde. :A

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,695
Puanı
1,060
40 dakika civarında gidince pek çok seçenek çıkıyor önüme. Hangi saatler doludur hangisi boştur onu da hiç bilmiyorum artık. Yılların tecrübesi gitmiş oldu bu dönemde. :A
2-3 gün deneyimlene bakar yalnızca, İstanbul'umuzun toplu taşımasının sıklıkla değişmeyen pek çok karakteristik özelliği mevcut maalesef. :A

• Güldürdün
Reactions: bazinga

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
1629909477220.png

En son puanı 7.4 puandı. IMDb'de çok sert düşüşe geçmiş.

1629909579546.png

Letterboxd puanı daha iyi.

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
David Lowery bu filminde Gawain Poet'in "Sir Gawain ve Yeşil Şövalye" isimli romanından uyarlıyor ya da "esinleniyor" desek daha doğru olur, o roman şiir gibi olma özelliğiyle dikkat çekiyor. Roman, "Gawain Poet" şeklinde anılan, aslında anonim olan bir eser. David Lowery ve A24 farkıyla The Green Knight ortaya çıkmış. Bu ikili yan yana gelince, haliyle yine ve yine herkesi ciddi bir şekilde ikiye bölen bir yapım ortada.

The Green Knight, aksiyon filmi değil, aksiyonun da içinde bulunduğu bir sanat filmi. Bu yüzden filmde ciddi anlamda ağırlık söz konusu. Filmde bütün olaylar ağır bir şekilde akıyor ama ciddi anlamda da görselliğe büyük önem verilmiş. Görselliği yüksek, içinde aksiyonun da bulunduğu ağır akan bir sanat filmi. Çekimler başarılı, renk kullanımı başarılı, müzikler başarılı.

Filmin amacı aksiyon sunmak değil, Kral Arthur'un yeğeni Gawain üzerinden ahlak sorgusu yapmak. Yeşil Şövalye ile karşılaşmak zorunda kalan ve o karşılaşma sonucu Yeşil Şövalye ile bir "oyun" oynayan Gawain, bir yıl sonrası için hazırlanır. Bir yılın sonuna yaklaşırken Gawain, Yeşil Şövalye ile karşılaşmak için bir yolculuğa başlar. O yolculuk esnasında başına gelen kalmayacaktır. Filmde cesaret, korku, ahlak gibi birçok kavramı masalsı bir dille anlatıyor. İçinde fantastik ögeler de mevcut. Bu filmle sanatın fantastik ögelerle buluşmasını deneyimlemek mümkün.

8/10

Son düzenleme:
  • Beğendim
Reactions: mesmeso and bazinga

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,717
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Tam yorum: https://izleryazar.com/the-green-knight-2021/

Yılın en tuhaf filmlerinden biri. İlgi çekici bölümleri olsa da bir bütün olarak hikayesini hiç sevemedim. Görüntü yönetmenliği çok başarılı ancak karanlık kısımların fazla karanlık olması onun da muhteşemliğinin önündeki engel.

5/10

• Beğendim
Reactions: mesmeso and Araf

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
  • Güldürdün
Reactions: bazinga

serhatt

Moderatör
Reaksiyon puanı
62,836
Puanı
1,060
Gawain adlı adamın Yeşil Şövalye'ye ulaşma serüveninden başka bir şey yoktu filmde ha varsa da üstü kapalı ve kısa bir şekilde değinilmiş. Görsel açıdan muazzam bir film fakat senaryo bazında sınıfta kaldı. Şövalye'ye ulaşmaya çalışırken adam tek başına bir yol izliyor bu yolda başına türlü türlü olaylar geliyor fakat heyecan-aksiyon sıfır. Yolculukta tek başına olduğu için filmin çoğu sahnesi diyalogsuz-sessiz bir şekilde geçiyor bu da haliyle filmin sıkıcı olmasına ve izleyenin sıkılmasına sebep oluyor.

A24'ün hiçbir filmi beni kendisine bağlayıp beğenmemi sağlayamadı, bu film belki bunu kırabilir umudu ile izlemeye başladım ama maalesef.

5/10

• Beğendim
Reactions: mesmeso and bazinga

mesmeso

Moderatör
Reaksiyon puanı
9,599
Puanı
860
Bence gereksiz bir yüksek puanı var. Acaba ben mi filmi anlamadığım diye düşündüm ama ortada anlamamı gereken bir konu olmadığını düşünüyorum. Sahneler de sürekli bir karanlık hava vardı. Diyalog gerektiğinden azdı. Anlamsız sahneler fazlaydı. Konu merak uyandırıcıydı ama olay yoktu.

Filmin elle tutulur tek yanı görselliğiydi. Her bir sahne güzel bir yağlı boya tablosu gibi çekilmiş. Sinematik açıdan bence tatmin ediciydi. Renk tonları çok güzel ayarlanmış. Müzikleri de çok iyiydi. Hiç bir sahnede müzikler sırıtmadı.

6/10