Başyapıt - 5 The Great Dictator / Büyük Diktatör (1940) - Film Yorumları

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060

The Great Dictator.jpg

The Great Dictator

Tür:
Komedi, Dram, Savaş
Süre: 125 dakika

Yönetmen: Charles Chaplin
Senaryo: Charles Chaplin

Oyuncular:
Charles Chaplin
Jack Oakie
Reginald Gardiner
Henry Daniell

IMDb Linki

Puanlar:
IMDb: 8.4/10
Rotten Tomatoes: 93%

Filmin Fragmanı:

Filmle ilgili yorumlarınızı bu başlık altından yapabilirsiniz.

• Beğendim
Reactions: xdragxx

xdragxx

Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
Charlie Chaplin filmlerine taktığım bölümlerde izlediğim bir yapım. Zaten Nazi ve 2.dünya savaşına takmış biri olarak oldukça güzel yansıtılmış bir film.
Esas ilginç olacan bu filmin 1940 yapımı olması 1950 falan olsa anlarım ama 1940'ta Nazilerle bu şekilde alaya alıcı bir filmin yapılması beni oldukça şaşırtmıştı. Filme puanım 8.7

• Harika
Reactions: bazinga

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,926
Puanı
1,060
İlginç bir film. 1940 gibi erken bir tarihte olayları böyle ele alması cesurca.
Aynı oyuncuyu iki ayrı karakterde izledik. Hinkel ile olan sahneler sıkıcı geldi hep. Fena bir film değildi. Çok eski bir film olmasına rağmen giyimden tut eşyalar falan farklı gelmedi pek gözüme.

Filmdeki son nutuk baya iyiydi.

7/10

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Gelmiş geçmiş en iyi İkinci Dünya Savaşı filmlerinden birinin (bana göre hala en iyisinin) henüz savaş başlamadan çekilmiş olması...

Charlie Chaplin sinemanın tüm dünyada çok sevilen bir sanat dalı olmasında belki de en büyük pay sahibi kişidir. Filmlerini sürekli her aşamasıyla kendi yapmış ve büyük bir detaycılıkla yapmış. Bu film de aslında onun sinemasının altın döneminin kapanış filmi, bir ustalık filmi niteliğinde. Malum Charlie Chaplin döneminin büyük kısmı sessiz sinema dönemi ve gücünü pandomim tarzını muhteşem kullanışına borçlu. Bu film ise sesli, diyaloglu çektiği ilk film ve eski türü yeni akımla da ne kadar iyi birleştirebileceğini göstermiş...

Yıllar sonraki ikinci izleyişimde de pek çok sahnede kahkaha attım. Hitler'i o dönemde bu şekilde eleştirebilmek büyük bir takdiri hak ediyor. Ayrıca Chaplin'in vizyonerliğini de gösteriyor.

Filmin sonundaki nutuk gerçekten tek kelimeyle efsane. Bugün bile her kelimesi hala geçerli. Film içinde de onlarca müthiş mesaj var.

Chaplin sinemasının bana göre zirvesi ve bugün neden hala Chaplin'in çok sevilip çok izlendiğinin en büyük kanıtı.

10/10

• Beğendim
  • Harika
Reactions: Sherlock and Dosi

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Chaplin sinemasının ilk sesli filmi... Hem de böylesine cesur bir film. Vay be... 1940 yılında daha savaşın henüz başında böyle bir film çekmek nasıl bir cesaret, ya da delilik mi diyelim. Ancak bunu Chaplin'in yapmasına şaşırmıyoruz sanki. Çünkü sinema ile ilgili ilk ve yeni yapılan bir şey varsa onu Chaplin'in yapması gayet doğal bir şey. Teknik detayları, veya filmin çekimlerini hiç konuşmaya bile gerek yok çünkü gerçekten çağının ötesinde.

Chaplin komedisini sonuna kadar hissettiren olayların yaşandığı, oldukça güldüren, yeri geldiğinde düşündüren, dramatik anlarda da yine kalitenin ve dramın doruklarına kadar hissedildiği muazzam bir klasik... Chaplin'in Hitler'i böyle resmedişi ve dönemin siyasi atmosferini bu şekilde tiye alması gerçekten inanılmaz. İnsanlığa ve politikaya öyle göndermeler var ki fark ettikçe adama saygı duyuyorsunuz. Gerçekten çığlık ve haykırış gibi bir film. Özellikle öyle bir final sahnesi var ki bittikten sonra ayakta alkışlayacaktım nerdeyse... Filmin gidişatından hiç böyle bir final sahnesi beklemiyordum ve görünce filme olan saygım ayrı bir derecede arttı diyebilirim. Ne sahneydi be...

9.7/10

• Harika
Reactions: bazinga

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
Kelimenin tam anlamıyla bir başyapıt... Charlie Chaplin'in sessiz sinemadan, sesli sinemaya geçiş yaptığı ilk film. Günümüzde bu basit bir şey gibi görülebilir fakat öyle değil, sinemanın bildiğim kadarıyla en sancılı dönemlerinden birisi. Fakat buna rağmen ortaya çıkan eser gerçekten çok başarılı, girişte de söylediğim gibi gerçek bir başyapıt. Charlie Chaplin'in ne kadar zeki bir adam olduğunu gözler önüne seren bir film...

Bugün izlemeye alışık olduğumuz savaş filmleri ciddi, savaşın acı ve karanlık tarafına odaklanır. Bu film de özünde öyle aslında, fakat mizahi yönü o kadar kuvvetli ki cidden birçok yerde kahkaha attırıyor. Üstelik bunu 1940'da çekilmiş olmasına rağmen başarıyor, yani zamansız bir film...

Filmin içerisindeki mesajların tamamı, o dönemde Hitler'i dur durak bilmeden eleştirebilmesi ve tabii ki sondaki nutuk sahnesi... Bu tarz faktörlerin tamamı filmi, gelmiş geçmiş en iyi savaş filmlerinden birisi de yapıyor bana kalırsa aynı zamanda. Özellikle sondaki nutuk sahnesine ayrı bir parantez açmak lazım, o kadar güzel yazılmış ki, her kelimesi hala geçerli ve doğru. Ders niteliğinde bir sahne...

Buraya da bırakacağım, filmi izlemeyecek olanlar bile açıp izlesinler...

Gönül rahatlığı ile...

• Harika
  • Beğendim
Reactions: Dosi and bazinga