2018 The Favourite / Sarayın Gözdesi - Film Yorumları

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,695
Puanı
1,060
2460918.jpg-c_215_290_x-f_jpg-q_x-xxyxx.jpg

The Favourite / Sarayın Gözdesi

Türü: Tarihi
Yönetmen: Yórgos Lánthimos

Oyuncular:
Olivia Colman
Emma Stone
Rachel Weisz

Filmin Özeti:
“The Favourite”, 18. yüzyılın başlarında İngiltere’de hüküm süren Kraliçe Anne’in kraliyet entrikaları, ihtirasları, kıskançlıkları ve ihanetleri içeren müstehcen ve iğneleyici hikayesini anlatıyor. Hikayenin merkezindeki Kraliçe’nin (Olivia Colman), sırdaşı, danışmanı ve gizli sevgilisi olan Marlborough Düşesi Sarah Churchill (Rachel Weisz) ile olan ilişkisi, Düşes’in genç kuzeni Abigail’in (Emma Stone) gelmesiyle tepetaklak olur. Kraliçe ve sarayı etkilemeye çalışan iki kadın arasındaki güç dengeleri çok geçmeden değişecektir.

Filmin Fragmanı:

• Beğendim
Reactions: Çiğdem

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,896
Puanı
1,060
Filmin içeriği beni şaşırttı. Beklediğimden farklı oldu ve bana biraz Kahpe Bizans filmini anımsattı.
Filmi açıkcası pek beğenmedim ama Olivia Colman, Rachel Weisz ve Emma Stone'nin oyunculukları mükemmeldi. Filmde baya erkek vardı ama yok gibiydi. Bu üç kadından başka öne çıkan kimse yoktu. Olaylar üçü arasında geçti.
Filmdeki kostümler iyiydi ama müziklerin bir kısmı ve çok karanlık çekim olması beni rahatsız eden kısımlar oldu.
Filmin ilk 10 dakikasında bu ne biçim film dedim çünkü diyaloglar abartılı ve önemsiz, hayvanları yarıştırdıkları sahneler de gereksiz geldi bana. Kraliçenin bir olayı anlatırken arka fondaki müzikdeki donga benzer olan o sesler beni rahatsız etti.
Abigail kitap alırken Kraliçe ve Sarah'ın yakınlaşmasına sahit oldu ve bende tıpkı Abigail gibi şadırdım :A Öyle bir sahne beklemiyordum. Filmde baştan sona cinselliğin ön planda olduğu sahneleri izledik. İki kadının Kraliçenin sevgilisi olma ve sarayda kalma mücadelesini izledik. Filmin sonuda bir garipti. Bir anda pat diye bitti sanki. Bazı olaylar belirsiz kaldı.
4.5

Son düzenleme:
  • Beğendim
Reactions: Tolstoyevski

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Herşeyi spoilere sıkıştırıcam. İzlemeyi düşünenleri etkilememek için
Filmin puanları beni umutlandırmıştı lakin izlerken sıkıntıdan modum düştü:( Saray entrikaları absürd komedi şeklinde ele alınmış:T: Komedi kategorisine burdan giriyor heralde?
Film cinsellik üzerine kurulmuş resmen. Fakat görsel olarak pek birşey yok. Cinselliği varliğini / hissediyorsun ama elin boş... Işığı tutmak gibi, var ama yok:A

Oyunculuklar iyiydi. @Dosi 'nin dediği gibi 3 kadın üzerinden dönuyor senaryo ve erkekler sadece dekor olarak kullanılmış. İki cümle repliği söyleyip gidiyorlar. Filmin geneli boş replikler, koca saray içinde tak tak ayak sesleriyle yürümeler ve zırıltılı ağlamalarla geçiyor. Hiç mi beğendiğim şey yoktu? Tabi ki var. Filmin sonunu çok iyi bağlamişlar.

Abigail yani Emma'cım yükseleceğim derken kendini en aşağalık yerde buldun:A Filmi izlerken hiç sinir olmamiştim taki tavşanın üstüne basana kadar. Kraliçenin de onun üstüne basması şahaneydi. Bundan sonraki hayatı keşkelerle geçer ve "askerlere g* verseydim" der diye yakınır durur.

Görsel olarak güzeldi. DVD versiyonu izlediysem de hoştu. Keşke HD düşseydi daha çok görsel zevk alırdım. Ara ara RTE mitingi gibi balık gözü kullanılmış:A Rahatsız ediciydi, göz yorucu bence. Müziklere takılmadım. 5/10

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,903
Puanı
1,061
Bu senenin filmlerinde bir sıkıntı var nedense. Şimdilik Green Book dışında bir türlü tam anlamıyla sevdiğim (La La Land veya Three Billboards ayarında) bir tane bile yapım yok. Bu film de onlardan biri değil ama kötü olduğu da söylenemez.

Film her ne kadar iyi çekilmiş, iyi oynanmış, iyi yazılmış olsa da eksik olan bir şey olduğunu düşünüyorum. İşin garip tarafı henüz ne olduğunu da bulabilmiş değilim. Belki de iki kadın arasındaki güç savaşının daha yoğun gerçekleşmesini beklerken daha az görmek hayal kırıklığına uğratmış olabilir. Yine de Abigail'in hizmetçilikten leydiliğe yükselme hikayesini ve sonlara doğru Sarah ile birbirlerinin başlarına açtıkları işleri izlemek keyifliydi.

İyi tarafları: Kostüm ve setler oldukça gösterişliydi. Yönetmen de bazı farklı tercihleriyle klasik bir dönem filmi olmaktan çıkarmış, temponun fazla düşmesine izin vermemiş. Güç savaşının arka planında halka bindirilen vergilere yer verilmesi de iyiydi.

Filmi taşıyan ise kesinlikle başroldeki üç kadının oyunculukları. Olivia Colman hem kraliçenin çocuksu tarafını, hem sevgi bekleyen tarafını, hem de içten içe acı çeken tarafını büyük ustalıkla yansıtmış. Umarım kadın oyuncu Oscar'ını kazanır. Emma Stone hem güzelliğiyle, hem de masum kızdan hırslı kadına dönüşen karakterini yansıtma başarısıyla adaylığını hak etmiş. Aynı şekilde Rachel Weisz da çok kaliteli bir performans çıkarmış ama ödül verecek olsam yardımcı kadında Emma'yı tercih ederim.

Son sahnede kraliçenin gözüne girmek için tavşanları seven Abigail'in amacına ulaştıktan sonra tavşana basması ve kraliçenin de ona bacaklarını ovdurturken bir eliyle saçını yolarcasına tutması çok iyiydi. Sarah'a yaptıklarını gördükten sonra içimin yağları eridi resmen. :A
Sonuç olarak oyuncular için izlenmesi gereken bir yapım ama burada çok sevilir mi emin değilim. Yine de kadınların savaşı gözüyle izlendiğinde belli bir ölçüde eğlendiriyor.

8/10

Son düzenleme:

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,715
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Beklentimin çok altında kalan bir film oldu. Tam Lanthimos'un tarzına alıştım diyordum yine soğuyacağım galiba. :)

Emma Stone yine şahaneydi. Olivia Colman ve Rachel Weisz de çok iyilerdi. Fakat seyir zevki çok yüksek değildi, anlık keyifli sahneler vardı. Neticede onlarca kez benzerini gördüğümüz bir konu...

Tam yorum:

Edit: İkinci izleyişimde daha çok sevip tam yorumu ve puanı güncelledim.

7.5/10

Son düzenleme:

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Bu sezonun benim için favorisi. Şahane bir film izledim hatta 2. Kez izlemek istiyorum en kısa zamanda.:bhr:

Filmin en iyi yanı oyuncuları. Çok doğal oynamışlar ve her sahnenin duygusunu yaşamışlar. Kraliçeyi canlandıran kadın bu sezon oscar almalı alacak başka yolu yok.
Emma çok farklı bi şekilde çıktı karşımıza. Bi çok filmini izledim buradaki yılan bakışları, sinsi hallerinin ondan çıktığına inanmadım. Son dönemin en parlayan yıldızı yine şov yapmış. Şahane oynamış.
Rachel zaten harikaydı. Filmin en büyük yükünü bence o üstlenmiş. Gözleri çenesi yüzü her şeyiyle rolü oynamış. 3 oyuncuda efsaneydi. Gerçekten tekrar izlemek istiyorum bu üçlüyü.

Konuya gelecek olursak tahmin edilebilirliği çok yüksek bi şekilde işlenmiş filmin konusu. Ama yönetmen o kadar usta harmanlamış ki konuyu filmde çok akıcı olmuş. Filmi izlerken birazdan şu sahne olacak diye tahmin ediyorum ama o sahneyi izlerken heyecanlanıyorum. Yönetmen çekim kalitesi ve kurgusuyla olayı bitirmiş. Zaten her sahnede bir yerlere gönderme bir mesaj havası vardı. Hiç boşa sahne yoktu. Eline sağlık yönetmenin. Belki 2-3 filmini izlerim bi ara.

Ben kraliçeye ve ona biçilen role bayıldım..bir tanrı gibi değil bi insan gibi yorumlanması, kusması orgazm olması çok dağıldı. Bütün tabuları yıkan bir krater olmuş. Gerçeği bilmiyorum ama filmde izlediğim kraliçe çok doğaldı.

Kostümler muazzamdı. Her şeyiyle dönemi çok iyi yansıtmış. İlgi çekici olmuş.
Müzikler sahneler ile bir bütün gibiydi. Çok yakışırdım müzikleri.

Her şeyi ile şahane bir film. 10/10

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
Aaa böyle taçlı kadınlar benim çok ilgimi çekmiyorda @xemrexxx sever @sokak sanati da sevmiş oda sever diyecektim 10 vermiş daha ne olsun ayoll :A

Başrol kadını beğendim ama yani bana kendini beğendirebilmek zordur .Çıplak bir adama portakalmı ne atıyorlar adam sırıtıp oynuyor xemrexxx görse destere derdi :A
Sarısın kadınla sarısın oğlanında yaprakların arasında dısarıda yuvarlanıp şey etme sahneleri komikti bir yandan kız oğlanı pataklıyorda ilginç bir sahneydi :F

Bir ki güldüğüm sahne oldu ve başrol kadınında gözüme batmamasıyla 6 veriyorum ne az ne çok :A @Forumdash

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Beklediğimden daha iyi bir filmle karşılaştım. Yorgos Lanthimos her filmde biraz daha iyi işler çıkarıyor. Benimsemesi zor bir tarzı var ama alışınca filmlerinden keyif alınabiliyor.

Filmdeki sanat tasarımı, ışıklandırma, müzik çok iyi. Bu etkenler filmin ilgiyi tutmasını sağlıyor. Sinematografide yer yer Kubrick havası vardı, bu da hem tema bakımından hem de sinematografi bakımından Barry Lyndon tadı verdi.

Oyunculuklar çok iyi. 3 isim de çok iyiydi. Emma Stone, İngiliz aksanını elinden geldiği kadar yapmış ama Rachel Weisz ve Olivia Colman performans açısından daha çok öne çıkıyor.

Ben finalini de beğendim. Bence gayet açık bir final ama düşündürücü bir şekilde verilmesi çok iyi olmuş.

Tabii ki bir başyapıt değil ama gayet iyi bir film.

7.5/10

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,715
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Filme haksızlık ettiğimi düşünerek 1080p ile bir kez daha izledim ve evet gerçekten haksızlık etmişim. Özellikle görsel açıdan çok güzel film. Yorgos'un yönetmenliği de hoş. Bana göre hala yılın en iyilerinden biri değil ama Oscar adaylıklarının neredeyse hepsini hak ediyor.

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
Filme haksızlık ettiğimi düşünerek 1080p ile bir kez daha izledim ve evet gerçekten haksızlık etmişim. Özellikle görsel açıdan çok güzel film. Yorgos'un yönetmenliği de hoş. Bana göre hala yılın en iyilerinden biri değil ama Oscar adaylıklarının neredeyse hepsini hak ediyor.
Bak taçlı kadın 6 almış benden alan alıyor :F :F :F

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,695
Puanı
1,060

Bu filmi Full HD izlemeden yorum yapmak kesinlikle haksızlık olur zaten, özellikle görsel açıdan muazzam olduğunu düşünürsek.

• Beğendim
Reactions: bazinga

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,695
Puanı
1,060
Filmi genel olarak beğendiğimi söyleyebilirim. Yorgos Lanthimos'un farklı tarzı burada da hissediliyor. Yukarıdaki mesajlarda da bahsedildiği gibi başta bu farklı tarza alışmak zor geliyor ancak alıştıktan sonra filmden gerçekten keyif alıyorsunuz. The Favourite'te bu tarz bir film.

Sinematografi, prodüksiyon, görüntü yönetimi gerçekten üst düzey. Müzikler gayet başarılı, filme çok uygun. Baştan sona filmden kopmamanızı sağlıyor.

Emma Stone yine çok başarılı, sürekli kendini geliştiriyor olması ve farklı tarzda filmlerde rol alması oldukça etkileyici. Keza filmin diğer iki başrol oyuncusu Olivia Colman ve Rachel Weisz de oldukça başarılı performanslar sergilemişler. Oyunculuk açısından sırıtan kimse yoktu filmde.

Gelelim bana kalırsa filmin en zayıf tarafı olan senaryoya. Baştan sona Abigail ile Sarah'nın güç savaşını izliyoruz filmde. İyi işlenmiş ancak çok tahmin edilebilir ve yer yer sıkıcı bir senaryo ile karşı karşıyaydık bana kalırsa. Ancak yukarıda saydığım faktörler bu sıkıcılığın önüne geçiyor ve film kendini izlettirmeyi başarıyor.

Şunu da şuraya bırakmak istiyorum. Çok güzelsin Emma...

BaWYvV.png

MasacRE

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059
Çok da tarzım olmayan bir konuydu ama iyi işlenmişti. Yönetmenlik çok başarılıydı. Kostümler, prodüksiyon falan zaten döneme uygun olarak çok çalışılmış belli ki. 3 kadın oyuncu da birbirinden iyi oynamış. Olivia Colman'ı bir adım önlerine koyarım ama Emma Stone da Rachel Weisz de çok başarılıydı. Filmde yer yer bazı sahneler çok ilgimi çekmedi ama baştan sona o iktidar mücadelesini izlemek keyifliydi. Yan konu olarak verdikleri savaş, vergiler gibi şeyler biraz sırıtmış bence filmde. Aslında o kısımlarda da hep bu üç kadın var ama ana konu kraliçenin sağ kolu olma mücadelesiyken orası daha ilgi çekici noktada durmuş.

Bu mücadelenin özellikle sonu da çok iyi bağlanmıştı. Ben Sarah'dan son bir hamle gelir mi diye bekliyordum ama onun yerine savaşı Abigail'in kazandığı ama aslında kazanmadığını gösteren bir final tercih etmişler. Abigail istediği mevkiye kavuştu ama orada da mutlu olamayacak, daima kraliçenin işlerini zoraki yapmaya devam edecek. Zaten Sarah'ın da Abigail'in konumundayken öyle bir durumun içinde olduğu çok açıktı.

7/10

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
İlk izlediğim Screener filmi. Gerçi bu sene çoğu film Screener'a pek gerek kalmadan kaliteli görüntü şeklinde düşmüştü malum yerlere. Ben çok iyi görüntü kalitesiyle izlemedim filmi ama yine de beğendim. Bir de İngilizce altyazılı izlememe rağmen. Yorghos Lanthimos'un izlediğim ilk filmiydi. Diğer filmlerini izlemedim. Kendisi hakkında pek fikrim yoktu bu filmle olumlu bir fikir oluştu. Bir dönem filmi, tarihi bir film, senaryosu sınırlı bir film ama bunu sağlam yönetmenlikle, prodüksiyonla, sinematografiyle süslemişler. Teknik olarak aldığı adaylıkları sonuna kadar hak eden bir film. Hatta Black Panther'in aldığı ödülleri de hak eden bir film.

Keza oyunculukta da çok iyi 3 kadın performansı var. Adaylıklar hak edilmiş, Olivia Colman ödülü hak edilmiş, Rachel Weisz'in ödülü ise elinden alınmış denebilir. Emma Stone yine müthiş tabi ama Rachel'ın 1 tık gerisinde.

Kadınlar arası entrika ve kıdem savaşı olduğu için herkese ilgi çekici gelmeyebilir ama ben beğendim. İçine değişik bir mizah da yerleştirilmiş, hoşuma gitti. Dönem filmleri zaten böyle farklı şeylerle süslenmezse o işin tadı çıkmaz. Bu filmde sıkıcılığın uzaklaşması için her şey vardı ve bundan keyif aldım.

8/10

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,903
Puanı
1,061
Filmi genel olarak beğendiğimi söyleyebilirim. Yorgos Lanthimos'un farklı tarzı burada da hissediliyor. Yukarıdaki mesajlarda da bahsedildiği gibi başta bu farklı tarza alışmak zor geliyor ancak alıştıktan sonra filmden gerçekten keyif alıyorsunuz. The Favourite'te bu tarz bir film.

Sinematografi, prodüksiyon, görüntü yönetimi gerçekten üst düzey. Müzikler gayet başarılı, filme çok uygun. Baştan sona filmden kopmamanızı sağlıyor.

Emma Stone yine çok başarılı, sürekli kendini geliştiriyor olması ve farklı tarzda filmlerde rol alması oldukça etkileyici. Keza filmin diğer iki başrol oyuncusu Olivia Colman ve Rachel Weisz de oldukça başarılı performanslar sergilemişler. Oyunculuk açısından sırıtan kimse yoktu filmde.

Gelelim bana kalırsa filmin en zayıf tarafı olan senaryoya. Baştan sona Abigail ile Sarah'nın güç savaşını izliyoruz filmde. İyi işlenmiş ancak çok tahmin edilebilir ve yer yer sıkıcı bir senaryo ile karşı karşıyaydık bana kalırsa. Ancak yukarıda saydığım faktörler bu sıkıcılığın önüne geçiyor ve film kendini izlettirmeyi başarıyor.

Şunu da şuraya bırakmak istiyorum. Çok güzelsin Emma...

BaWYvV.png

Puanımı 8'e çıkardım güncellersin tabloyu. :A

• Beğendim
Reactions: Sherlock