Netflix The Bonfire of Destiny (Alevlerin Ardından) - Dizi Yorumları

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,793
Puanı
1,061
images

Geçtiğimiz yıl 8 bölümlük ilk sezonuyla Netflix'te izleyici karşısına çıkan The Bonfire of Destiny (Alevlerin Ardından) şimdi de Türkiye uyarlamasıyla gündemde.

Başrollerini Audrey Fleurot, Camille Lou, Julie de Bona, Florence Pernel, Antonie Dulery ve Gilbert Melki gibi isimlerin paylaştığı yapım, 1897'de Paris'te çıkan ve yüzlerce insanın ölümüne neden olan trajik bir yangınla birlikte hayatları değişen üç kadının hikayesini konu alıyor.

Netflix Türkiye arşivinde yer alan dizi ile ilgili tüm yorumlarınızı bu konudan yapabilirsiniz.

alperuz

Favori Üye
Reaksiyon puanı
11,351
Puanı
700
Call My Agent gibi bunu da birlikte izleyelim aşko. :Z Gerçi birlikte izleyememiştik ama anladın işte. :A @Özgür

Sen de bak nasılsa entrikanın meftunusun. :A @alperuz
CMA da aklımda bu da aklımda. Ama bilgisayarımda sıkıntı olduğu için dizi-film izlemek de sıkıntı yaşıyorum. Sorunu çözersem izleyeceğim. :(

• Üzücü
Reactions: Aserat

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,793
Puanı
1,061
1x1

Bitirince genel bir yorum yazarım ama şimdilik şunu söyleyeyim eğer uyarlamada da yangın sahneleri bu kadar iyi olursa bu dizi sezona damga vurur. Herkesin oradan çıkmaya çalışırken yaşanan can pazarı, o kaos ve korku ortamı aşırı iyi yansıtılmış sanki ben de orada mahsur kalanlardan biriymişim gibi hissettim. Görsel efektler de on numara olmuş. O yüzden bizde yönetmen ve teknik ekibe büyük iş düşüyor ki Ahmet Katıksız'a güveniyorum. Onun dışında giriş bölümü olduğu için fazla bir şey söyleyemem ama başroldeki kadın gerçekten Demet Evgar'ı andırıyor harika bir kast olmuş diyebilirim. Neyse sonraki bölümleri izlemeye devam. :Z

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,793
Puanı
1,061
Tüm bölümleri bitirdim. İlk başta geçtiği dönem ve coğrafya itibariyle Türkiye'ye uyarlanması biraz zor gibi görünse de başroldeki üç kadının yaşadıklarını günümüzde birçok Türk kadını yaşamaya devam ediyor o nedenle bu damar üzerinden tutacağını düşünüyorum. Son dönemdeki ekonomik sıkıntılar ortada ama umarım bizde de dönem olarak uyarlanır çünkü işin cazibesinin büyük kısmı o dönemin şatafatlı dünyasından geliyor.

İlk bölümdeki dehşetin üstüne sonraki bölümlerde de özenli yazılıp çekilmiş bir hikaye konuluyor. Tabii 8 bölüm sürdüğü için olaylar bayağı hızlı işleniyor ve her bölümde sürpriz olaylarla seyir zevki hep yüksekte kalıyor. Bizdeki versiyonu da Kuzgun'un senaristleri yazdığı için bu zevkin korunması için umutlarım bayağı yüksek. Hele ki Demet Evgar'ı Avlu'dan kısa süre sonra (hele ki uzun süreli dizilerde oynamak istememesine rağmen) ekranlara döndürecek bir işse. Zaten buradaki karakterini de bayılarak izleyeceğiz gibi. :Z

Diğer kadınlardan Rose'un hikayesi bayağı ilginç ve duygusal yoğunluk açısından da bayağı zorlayıcı. Her ne kadar yaş olarak biraz daha küçük olsa da Hazar Ergüçlü'nün yakışacağını düşünüyorum. Dilan Çiçek Deniz'e pek bayılmıyorum açıkçası ama diziyi izledikten sonra fikrim biraz değişti en azından zengin ve sevgi kelebeği kız karakterinde sırıtacağını sanmıyorum. Tabii orijinalindeki kız (dehşet güzel ve yetenekli) kadar olamaz ama iyi bir senaryo olursa onu da sorun etmeyiz bence. Bu arada Kıvanç Tatlıtuğ daha genç ve daha az ünlü olsa başroldeki sarışın çocuğa çok yakışırmış. :A

Bakalım bizde böyle bir hikayeden neler çıkaracaklar. Tıpkı Call My Agent gibi izledikten sonra heyecanım ve merakım iyice arttı ve hakkı verilirse bu iş de sezona bomba gibi düşer. :Z

Genel puanım: 8/10

Özgür

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
28,119
Puanı
1,059
1x1

Sonunda diziyi izlemeye başladım. :Z Dizi oldukça güzel başladı. Ve çok güzel de aktı ilk bölüm.

İlk bölümde karakterlere dair pek bir şey göremedik aslında ama güzel bir başlangıç oldu. Meşhur yangın sahnelerinin ağırlıkta olduğu bir bölümdü ve şunu söyleyebilirim harika çekilmiş kesinlikle. Gerçekten sanki o alevlerin arasında ben de varmışım gibi hissettim...

Dönem dizisi olması da çok güzel bir detay. Son olarak Adrienne karakterinin kendini ölü gösterip neler gelişeceğini çok merak ediyorum. Çok merakta bırakan bir son oldu.
Keşke bizim dizi de dönem işi olsaymış...

8/10

• Beğendim

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
1x1

Sonunda diziyi izlemeye başladım. :Z Dizi oldukça güzel başladı. Ve çok güzel de aktı ilk bölüm.

İlk bölümde karakterlere dair pek bir şey göremedik aslında ama güzel bir başlangıç oldu. Meşhur yangın sahnelerinin ağırlıkta olduğu bir bölümdü ve şunu söyleyebilirim harika çekilmiş kesinlikle. Gerçekten sanki o alevlerin arasında ben de varmışım gibi hissettim...

Dönem dizisi olması da çok güzel bir detay. Son olarak Adrienne karakterinin kendini ölü gösterip neler gelişeceğini çok merak ediyorum. Çok merakta bırakan bir son oldu.
Keşke bizim dizi de dönem işi olsaymış...

8/10
Sadece 1 sezon mu?
Doctor Foster ile birlikte izleyebilirim aslında :A @Aserat

• Güldürdün
Reactions: Aserat and Özgür

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
İlk bölüm güzeldi ve yangın sahneleri ve o kargaşayı baya beğendim.
Kızıl saçlı kadın kocasından şiddet gören ama onu aldatan biri. Bakalım kendini ölü göstererek kızını alabilecek mi.
O küçük çocuğun annesine çok üzüldüm. Galiba ezilerek öldü.

Bu olayın benzeri 1998'de bizim şehrimizde de olmuş ve maalesef bir sürü genç hayatını yitirmişti. Zamanında belgeseller izlemiştim ve o olayı hatırlattı.

• Beğendim

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
2. Bölüm
Bu bölümde güzeldi. Tr dizisinde oyuncuları tanıdığımız için yangın öncesi ve sonrası bilinir kim kimdi. Bu dizide anlamak zaman aldı. O yaşlı kadın niçin kızının yerine diğer kadını götürdü anlamadım en başta. Yazık oldu. Kocası göremedi. Sonra torununu görünce anladım durumu. Bu yüzü yanan kadın çocuk ile film izleyen kadındı. Galiba olaylar en çok onun etrafında dönecek. Kızıl saçlı kadın ise mücevherlerini sattığı için kısa zamanda kendini ele verir gibi. Sarışın kızın hikayesi tipik türk kızlarının hikayesi. İstenmeyen biriyle evlilik ve fakir bir gence gönlünü kaptırmak :A

Harika, ben de 2’yi izleyecem bugün yorumlaşırız. :Z
Hani ? :A

• Güldürdün
Reactions: Özgür

Özgür

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
28,119
Puanı
1,059
2. Bölüm
Bu bölümde güzeldi. Tr dizisinde oyuncuları tanıdığımız için yangın öncesi ve sonrası bilinir kim kimdi. Bu dizide anlamak zaman aldı. O yaşlı kadın niçin kızının yerine diğer kadını götürdü anlamadım en başta. Yazık oldu. Kocası göremedi. Sonra torununu görünce anladım durumu. Bu yüzü yanan kadın çocuk ile film izleyen kadındı. Galiba olaylar en çok onun etrafında dönecek. Kızıl saçlı kadın ise mücevherlerini sattığı için kısa zamanda kendini ele verir gibi. Sarışın kızın hikayesi tipik türk kızlarının hikayesi. İstenmeyen biriyle evlilik ve fakir bir gence gönlünü kaptırmak :A

Hani ? :A
Ödevlerim var bu iki gündür ya ve son anda haberim oldu. :( Halledip başlayacağım . :A

• Güldürdün
Reactions: Dosi

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Ödevlerim var bu iki gündür ya ve son anda haberim oldu. :( Halledip başlayacağım . :A
Sen ve @Yiğitt beni yarı yolda bıraktınız :A
Neyse tek başıma devam ederim :A
Doctor Foster konusunda yalnız sayılmam ama forumda yalnızım :A
1 saate 6. bölüme geçerim. Akşam üstü de bunu izlerim.

@Aserat başlık değişecek mi? :A

• Güldürdün
  • İlginç
Reactions: Aserat and Özgür

Özgür

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
28,119
Puanı
1,059
Sen ve @Yiğitt beni yarı yolda bıraktınız :A
Neyse tek başıma devam ederim :A
Doctor Foster konusunda yalnız sayılmam ama forumda yalnızım :A
1 saate 6. bölüme geçerim. Akşam üstü de bunu izlerim.

@Aserat başlık değişecek mi? :A
Ne yalnız bırakması canım 13.30’da ders var ödevi teslim ettikten sonra izleyeceğim. :A

• Güldürdün
Reactions: Dosi