Başyapıt - 1 The Big Lebowski / Büyük Lebowski (1998) - Film Yorumları

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
0118715.jpg

Büyük Lebowski - The Big Lebowski (1998)

Türü: Komedi, Suç
Yönetmen: Joel Coen, Ethan Coen
Senaryo: Ethan Coen, Joel Coen

Oyuncular:
Jeff Bridges
John Goodman
Julianne Moore
Steve Buscemi
David Huddleston

IMDb Sayfası

Filmin Fragmanı

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Odasını dolu gösteren bir halısına kötü şeyler yapılan bir adamın hüzünlü hikayesi. :D

Yıllar önce izlediğimde hakkında okuduğum aşırı övgüler nedeniyle sevmeme rağmen beklediğimi bulamamıştım bu kez daha fazla keyif aldım ama verdiğim puan değişmedi. (Zaten o dönem hep A sınıfı filmler izlediğimden en beğenmediklerim bile 7'lik 8'lik. :):))

Güldüren komediyle iyi senaryoyu buluşturmak çoğu zaman mümkün olmuyor. Bu film bunu başaran filmlerden biri. Öyle her anında güldüren bir film değil, onun için de uğraşmıyor belki ama yer yer iyi kahkaha attırıyor.

Jeff Bridges'in oynadığı "dude" karakteri harika bir karakter. Adamın tembelliği, umursamazlığı filmin ilgi çekici olma sebebi. John Goodman de Walter karakteriyle harika. Filmdeki komedi unsurunun arkasında da çoğu zaman o var. Julianne Moore, Steve Buscemi, Phillip Seymour Hoffman gibi kaliteli oyuncuları da görmek güzeldi.

En sondaki kül sahnesi harikaydı. Adamı salça kutusu gibi bir şeyle uğurladılar maliyetten kaçmak uğruna. :A

Araba parçalama sahnesi çok iyiydi. :D

1-2 yer daha vardı öyle çok güldüğüm ama şu an aklıma gelmedi siz söyleyince hatırlarım. :D

7.5/10

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Yaa geçenlerde @destere film hakkını kullanmamiş @Tolstoyevski ile onu seçme filan diyorlardı o film mi? O filmse konuşmalarına şahit oldugum için antiyle yaklaşiyorum:/ izlemem bunu muhtemelen:/

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Yaa geçenlerde @destere film hakkını kullanmamiş @Tolstoyevski ile onu seçme filan diyorlardı o film mi? O filmse konuşmalarına şahit oldugum için antiyle yaklaşiyorum:/ izlemem bunu muhtemelen:/

Evet bu filmdi fakat yine de çokça görüldüğü gibi renkler zevkler ayrılığı söz konusu olabilir, bakarsın çok beğenebilirsin o yüzden engel olmayalım. :)

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
aaa tamam belki film kendi standartlarında iyi olabilir ama başyapıt film etkinliğinde böyle bir filmin bence yeri olmaması gerekirdi diğer filmlere henüz bakmadık tabi ama bu film kadar düşük seviyede başka filmin bu etkinlikte olduğunu düşünmüyorum başyapıtır seviyesinde değil kesinlikle:-) ayrıca filmin konusu komedi ama 2-3 sahne dışında hiç güldürücü yönü yok 2 saat filmde 2-3 sahne olur elbet güldürücek ama gerisi zaman kaybı gibi jeff biridges lebowski rölüne çok yakışmış yalnız boyu posu tam bir ayı o dağınık hayata yakışmış:F ayrıca john goodman walter karakteri dizide ayy güldüğüm 2-3 sahnenin hepsinde bu adam vardı bu adamda olmasa gülemicektik filmin yıldızı ilan ediyorum kendisini:F birkaç güldüğüm yeri spoide belirteyim :-)
walterin küçük oğlan çocuğuna birşey anlatma sahnesi ve arabayı parçaladığı sahne filmin en komik yeriydi bence haha ayy araba sahibininde lebowskinin arabasını parçalaması :F:F:F ve walterin engelli adamı sen yürüyorsun aslında numara yapıyorsun diyip sandalyeden kaldırıp yere attığı sahnede çok komikti:F

lebowskinin kafasının klozete sokulması midemi kaldırdı ıyyy :ppp:
engelli adam halı istediği için leboskiyi kovuyor ama oda diyorki bana istediğim halıyı alabilrisin dedi diyip halı alıyor hahah :Fleboskının telefonu tutan devamlı gülen adam sahneside güzeldi ayy ordakı kadında gülmeye baslayınca leboskının ifadesi çok komikti:F aa bu arada bukadar dağınık bir adamın titiz bir ev hanımı gibi kirlenmiş halısının peşinden koşmasıda bir kadın olarak gözlerimi yaşalttı :F
şuana kadar verdiğim en düşük puan olucak ama 5 altına düşürmeyecem güldüğüm sahnelerin hatrına bence 10 üzerinden yarısını vermek adaletli olur hatta buçukta verelim daha ne yapayım ayoll :F
5.5/10
@destere @Tolstoyevski @Yiğitt @OzaN @sürgünüm @Forumdash

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Evet bu filmdi fakat yine de çokça görüldüğü gibi renkler zevkler ayrılığı söz konusu olabilir, bakarsın çok beğenebilirsin o yüzden engel olmayalım. :)
@OzaN'ın yorumundan anladiğim kadarıyla ve @Çiğdem-'le pek çok dizi konusunda ortak düştüğümüz için onun beğenisini de hep kâle alırım. Sanırım izlemicem (b)

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
@OzaN'ın yorumundan anladiğim kadarıyla ve @Çiğdem-'le pek çok dizi konusunda ortak düştüğümüz için onun beğenisini de hep kâle alırım. Sanırım izlemicem (b)

Gerçekten etkinlikteki 70 filme baktığım zaman direkt olarak göze batan tek film budur diyebilirim. Belki bir de sıkıcılık anlamında Bir Zamanlar Batı'da da denilebilir fakat her yönüyle bir başyapıt olduğu da gerçek o filmin. Fakat Lebowski gibi bir filmin Top 250'de ne işi olduğunu hiç anlamam, bu etkinlikte de şans eseri yer bulmuş. Nefret ettiğim Amelie'nin bile teknik yönden harika bir film olduğunu ve Lebowski'nin çok çok üstünde olduğunu söyleyebilirim. Keza bu Lebowski yerine Gladyatör ya da İhtiyarlara Yer Yok filmi veya V For Vandetta veyahut A Separation seçilseydi bana göre daha uygun olurdu. :)

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
aa evet bu etkinliğe göre oldukça düşük bir filmdi ama tüm filmleri izle bence arada böyle değişik tatlarda tatmak lazım onu izlemem diye kaçmak yok:F:F:F

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Niye başkasının görüşüne göre hareket ediyorsun ki klasikleşmiş komedi filmlerinden biri. Benim 7.5 puanım gayet yüksektir ortalamama göre. @Çiğdem- de baya düşük vermiş ama aslında gülmüş o da pek çok yerde. :D

520 bine yakın kişinin izleyip ortalama olarak 8.2 verdiği bir filmden bahsediyoruz kestirip atmak yanlış bence. :):)

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Niye başkasının görüşüne göre hareket ediyorsun ki klasikleşmiş komedi filmlerinden biri. Benim 7.5 puanım gayet yüksektir ortalamama göre. @Çiğdem- de baya düşük vermiş ama aslında gülmüş o da pek çok yerde. :D

520 bine yakın kişinin izleyip ortalama olarak 8.2 verdiği bir filmden bahsediyoruz kestirip atmak yanlış bence. :):)

Bence de herkesin zevki farklı olduğu için izlemek gerekir fakat oy sayısından bahsettiğin için zamanında, şuanda 1 milyon 172 bin 415 kişinin oyları sonucunda 8.7 almış bir film için "herhangi bir film" nitelemesinde bulunup o filmi sevmediğini dile getirmiştin. Yani oy sayıları hep geçerli değilmiş demek. :D

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060

ayy aslında türü komedi yerine sadece suç olsa 7 puan bendende koparabilirdi ama tamamen bir komedi dizisi olarak çıkmış piyasaya yer yer güldüğüm noktalar oldu evet ama komedi türü olan bir film geneli karşılamalı bence yarısını beğenip yarısını beğenmedim bende en yüksek puanın yarısını verdim ama buçuğuda ekledim yani acıdım :F:F:F

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Bence de herkesin zevki farklı olduğu için izlemek gerekir fakat oy sayısından bahsettiğin için zamanında, şuanda 1 milyon 172 bin 415 kişinin oyları sonucunda 8.7 almış bir film için "herhangi bir film" nitelemesinde bulunup o filmi sevmediğini dile getirmiştin. Yani oy sayıları hep geçerli değilmiş demek. :D
Herhangi bir film olayını anlamadım ama oy sayısı izlenmeye değer olduğunu gösteriyor iyi çıkıp çıkmaması ayrı bir şey. :D

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060

Başkası dediğin isimler en eskisi 4 senedir en yenisi 6 aydır yorumlarından samimiyet hissettiğim isimler:X 519.996 kişiyi tanımıyorum bile :F (aslında imdbyi oylama saysına göre kale alırım ama şimdilik işime gelmiyor:X)

Boş bi arada çıkarsam olmaz mı? Etkinliği bozmam heralde?

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Başkası dediğin isimler en eskisi 4 senedir en yenisi 6 aydır yorumlarından samimiyet hissettiğim isimler:X 519.996 kişiyi tanımıyorum bile :F (aslında imdbyi oylama saysına göre kale alırım ama şimdilik işime gelmiyor:X)

Boş bi arada çıkarsam olmaz mı? Etkinliği bozmam heralde?
İlla bu hafta izlenecek diye bir şey yok tabii etkinlik sonuna kadar izlenebilir. :):)

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
hahahaha aaa bak cw dizileri başlıyor çarşambadan itibaren ayrıca daredevilde var bende hafta sonu hemen izledim 1 film hemen hallet bence :F:F:F
Benım araya sıkıştırmam gereken bir shameless var :X bu akşam izleyebilirsem, shutter island izlicem :X zamanın da izlemiştim gerçi izlemek daha kolay olur hem:X

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
Kara mizah içeren gayet hoş bir filmdi bence. Kimi arkadaşlar sıkılabilir veya soğuk bakabilir ancak kendi adıma seyrederken adını koyamadığım bir keyif aldığım aşikar.

En çok Walter karakterini sevdim. Nazi, Vietnam vs. geçmişle kafayı bozmuş her seferinde güldürmeyi başardı beni. Dude'un da o cool takılışı, hayatı önemsememesi, kimseye aldırış etmeden özgür yaşaması, salla gitsin tavırlarını izlemesi keyifliydi. Coen kardeşler iyi iş çıkartmış.

Kül dökme ve araba parçalama sahnesi...Dude taksi şöförüne rica ediyor :
"Dostum radyoyu değiştirebilir misin? Kahrolası Eagles'tan nefret ederim" bu kısımlar harıkaydı. :)

Sadeliğin keyfi diyelim buna!

7/10

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Etkinlik vasıtasıyla ilk defa izlediğim ve tatmin olduğum bir filmdi. Mizahı senaryoya iyi yedirmişler ki kara mizahı çok seven ben bir çok yerde eğlendim filmi izlerken. Filmin senaryosu öyle ahım şahım çok önemli şeyler anlatmıyor zaten öyle bir derdi de yok. Tadımlık eğlencelik bir film ki eğlendirmeyi de iyi başaran bir film benim düşünceme göre :)

Karakterlerden The Dude gerçekten rahat ve cool tavırlarıyla çok hoş ve güzel bir karakter olmuş. Ama denildiği gibi Wallace filmde beni en çok güldüren karakter oldu. Adam tam manyak sürekli her konuyu Vietnama bağlaması The Dude ile aralarında geçen geyik muhabbetleri çok sevdim ve çok eğlendim izlerken. Yalnız o halı muhabbeti beni de çok hüzünlendirdi o halıya pislemicektiniz.:D

Genel olarak bende olumu intiba bırakan sıkılmadan izlenebilir bir film olmuş
8/10