2013 The Best Offer / En İyi Teklif (2013) Film Bilgileri & Yorumları

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
1924396.jpg

En İyi Teklif - La migliore offerta (2013)

Türü: Suç, Dram, Gizem
Yönetmen: Giuseppe Tornatore
Senaryo: Giuseppe Tornatore

Oyuncular:
Geoffrey Rush
Jim Sturgess
Sylvia Hoeks
Donald Sutherland
Philip Jackson

IMDb Puanı: 7.9 (21,718 oy)
IMDb Sayfası

Filmin Özeti
Virgil Oldman, küçük hilelerle kadın portrelerini o yüksek tavanlı, unutulması zor odasında biriktiren ve eldivenleri olmadan hiç bir şeye dokunamayan, titiz bir adamdır. Bir gün Claire isminde, duvarların arasında yaşayan ve insan içine çıkma, evden dışarı adım atma fobisi olan bir kadınla tanışır. Aralarındaki yaş farkına rağmen Claire ile Virgil’in ilişkisi duvarların arasından ilerlemeye başlar. Bu tatlı duygu selinde Virgil’in dostu Robert da tavsiyeleriyle ona destek olur.

Filmin Fragmanı

Moderatörün son düzenlenenleri:

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Sıra geldi yılın benim açımdan en büyük sürprizine... Sürpriz çünkü filmden pek beklentim yoktu hatta sıkıcı olabileceğini düşünüyordum fakat yılın en iyi filmlerinden birine şahit oldum.

Tavsiyem filmle ilgili ne konusunu okuyun ne fragmanını izleyin ne de yorumlarını okuyun direkt izleyin.

Film aslında pek parlak başlamadı. İtalyan yönetmenin elinden çıkmış olması, sanatla yakından ilgili yaşlı bir adamın başrolde olması bu yılın en sıkıcı filmlerinden biri olan The Great Beauty'i hatırlattı ve bu durum korkuttu.

Fakat film başladıktan 10-15 dakika sonra kendisine bağladı ve çok sürükleyici bir şekilde devam etti.

Geoffrey Rush yine başarılıydı. Bu filmle birlikte çok sevdiğim oyuncular arasına girdi. Bu yıl iki filmi vardı. İkisi de underrated bence. (Diğeri The Book Thief)

Evet spoiler dışında konuşmanın pek mümkün olmadığı bir film.

Filmin sonunda yaşanan büyük sürpriz açıkçası beni şoka uğrattı. Senaristlere, yönetmene çok kızdım. Belki de asıl hikayeyle yetinseler daha çok hoşuma gidecekti film. Sırf sonundan dolayı 1-1.5 puan kırmayı düşündüm fakat etraflıca düşündükten sonra o kızgınlığımı da filmin başarısı olarak gördüm. Film kendine o kadar bağlamış ki adamın yaşadığı hayal kırıklığının aynısını ben de yaşamışım. Sonuçta her film mutlu sonla bitecek diye bir şey yok. Taşlar da çok iyi yerine oturuyor. O nedenle puan kırmayacağım sonundan dolayı.

Sonuç olarak bu yılın başyapıtlarından biriydi. Bence şu anki 7.9 IMDb puanı çok az. Eleştirmenlerin görmezden gelmesine ise diyecek söz bulamıyorum. Top 250'de kesinlikle olması gereken bir film. Bu yıl bu puanı verdiğim üçüncü film olacak:

9.5/10

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
OzaN'ın yorumundan sonra kesinlikle izlemem gerektiğini düşündüm ve iyiki de izlemişim. Kuşkusuz bu yılın en iyi yapımlarından biriydi.

Dışarıdan ne kadar sıkıcı gözüküyorsa, filmin kendisi o kadar akıcı. Hiç sıkılmadım. Tabi bunda en büyük etken gizemin olmasıydı.

Açıkçası işin sonunda bir aldatmaca olacağını tahmin ediyordum. Ancak bu kadarını hiç tahmin etmemiştim. Billy'den bir şeylik bekliyordum -Virgil'in son müzayesi bittikten sonra sana vereceğim tablo diye başlayan bir cümlesi vardı oradan anladım.- Ancak gel gör ki Robert'dan asla şüphelenmedim. Ancak en büyük darbeyi de o vurdu. Asıl Claire'nın mühendisi olması bu planı kendisinin tasarladığını gösterir. Adamın yüzüne bakıyorsun al evinde besle dercesine bir saflık, yaptığına bak ya. :(

Benim en merak ettiğim konu ise Robert'ın siyahi bir sevgilisi vardı. Adı Sahra'ydı sanırım. Virgil eve geldiğinde Claire'nın Robert ve Sahra'yla çıktığını öğreniyordu. Acaba bu Robert denilen şahıs Claire ile mi kaçtı, Sahra ile mi? Robert'ın aynı anda bir çok sevgiliyle olduğu filmde gösteriliyor. -ya da o algı oluşturulmaya çalışılmış çünkü çok net de sayılmazdı.- Bu durum da Claire ile kaçtığını düşünmeme yol açıyor. Zaten kızı beğenmişti de.

Final sahnesi daha da çok olmama yol açtı.

Neyse sonuç olarak kesinlikle ve kesinlikle kaçırmayın derim.

9/10 (Daha da arttırılabilir.)

Yönetmenin diğer filmlerine bakılırsa en az 3-4 tane daha izlenilecek filmi var. Takibe aldım.

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
OzaN'ın yorumundan sonra kesinlikle izlemem gerektiğini düşündüm ve iyiki de izlemişim. Kuşkusuz bu yılın en iyi yapımlarından biriydi.

Dışarıdan ne kadar sıkıcı gözüküyorsa, filmin kendisi o kadar akıcı. Hiç sıkılmadım. Tabi bunda en büyük etken gizemin olmasıydı.

Açıkçası işin sonunda bir aldatmaca olacağını tahmin ediyordum. Ancak bu kadarını hiç tahmin etmemiştim. Billy'den bir şeylik bekliyordum -Virgil'in son müzayesi bittikten sonra sana vereceğim tablo diye başlayan bir cümlesi vardı oradan anladım.- Ancak gel gör ki Robert'dan asla şüphelenmedim. Ancak en büyük darbeyi de o vurdu. Asıl Claire'nın mühendisi olması bu planı kendisinin tasarladığını gösterir. Adamın yüzüne bakıyorsun al evinde besle dercesine bir saflık, yaptığına bak ya. :(

Benim en merak ettiğim konu ise Robert'ın siyahi bir sevgilisi vardı. Adı Sahra'ydı sanırım. Virgil eve geldiğinde Claire'nın Robert ve Sahra'yla çıktığını öğreniyordu. Acaba bu Robert denilen şahıs Claire ile mi kaçtı, Sahra ile mi? Robert'ın aynı anda bir çok sevgiliyle olduğu filmde gösteriliyor. -ya da o algı oluşturulmaya çalışılmış çünkü çok net de sayılmazdı.- Bu durum da Claire ile kaçtığını düşünmeme yol açıyor. Zaten kızı beğenmişti de.

Final sahnesi daha da çok olmama yol açtı.

Neyse sonuç olarak kesinlikle ve kesinlikle kaçırmayın derim.

9/10 (Daha da arttırılabilir.)

Yönetmenin diğer filmlerine bakılırsa en az 3-4 tane daha izlenilecek filmi var. Takibe aldım.

(Neler Yeni kısmından kimse spoiler yemesin diye çizgi atalım. :D)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Claire ile kaçtı bence. Beğenmişti diyorsun da olay tamamen tezgahmış yani orada beğenmesi falan her şey numaraydı. :(

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
(Neler Yeni kısmından kimse spoiler yemesin diye çizgi atalım. :D)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Claire ile kaçtı bence. Beğenmişti diyorsun da olay tamamen tezgahmış yani orada beğenmesi falan her şey numaraydı. :(

Aa evet. Vay ... :D Öyle olsa bile bence de Claire ile kaçtı.

gundix123

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,284
Puanı
459
Muhtemelen forumdan bu kadar iyi yorumlar almasaydı ve @berkann tavsiye etmeseydi benim de izlemeyeceğim bir film olurdu. Ama iyi ki de izlemişim. Gerçekten güzel bir filmdi. :)

Filmde sürekli olarak bir merak havası var. Bu filmin en başından en sonuna kadar böyle. Bu da hem senaryo hem de film adına bir başarı. Filmin ilk yarım saati falan filme giriş bölümü olduğu için biraz durgun ve sıkıcıydı açıkçası. Film, dediğim gibi baştan sona merak ettiriyor fakat işin asıl heyecanı 45. dakikadan sonra falan başlıyor.

Oyunculuklar çok iyiydi. Geoffrey Rush rolünü yaşamış resmen. Bence oynadığı rol ancak bu kadar iyi oynanabilirdi. Diğer oyuncular da başarılıydı.

Hikaye ve senaryo filmin en beğendiğim kısmı oldu. Zaten sürekli olarak merak duygusu içerisinde olduğumuz için akıcı bir senaryo vardı. Bazı kısımlar sıkıcıydı ama geneli gerçekten akıcıydı.

Açıkçası en başından beri tahmin ediyordum Robert da bir şeyler olduğunu. Ama kızdan böyle bir şey beklemiyordum. Aslında Virgil'den de pek şüphelenmemiştim ama ben de filmdeki en son sahnesindeki tavırlarından şüphelenmeye başlamıştım.

Her ne kadar şüphelensem de aklımdan böyle bir şey geçmiyordu açıkçası. :D Filmin son sahnelerinde falan hep bir şeylerin olmasını istedim. Çünkü ben kandırılmış, soyulmuş gibi hissettim Oldman'ı görünce. :( Ama maalesef olmadı. @OzaN'ın da dediği gibi her film mutlu bitmiyor maalesef. :)

Kısacası, izleyenlerin pişman olmayacağı ve uzun süreli etki bırakan filmlerden birisi daha. :)

Puan konusunda 8.5 ile 9 arasında gittim geldim. Bence oldukça özgün bir filmdi bu yüzden;

Puanım: 9/10

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Mükemmel bir film. Ne desek az. İyi ki forumda görüp izlemişim o yüzden teşekkür ederim böyle güzel bir sanat eserini önerdiğiniz için.

Gizem dolu filmleri de en az bilimkurgu kadar severim. Özellikle David Fincher'ın başyapıtı The Game filmi bu türden baş filmim.

Yer yer The Game havası vardı. Her şeyiyle mükemmel! Müzik harika, kurgu harika, oyunculuk harika, yönetmen harika. . . Ne desek az! Bence de 2013'ün en iyi ilk 3 filminden biri ve bence en iyi filmi. Hatta 2010'dan sonra çekilmiş en iyi 10 filmden biri diyebilirim.

Filme lanet etmedim değil! Allah kahretsin keşke ne bileyim sonunda içim gitti.

Ama bu filmden mükemmel bir

İntikam filmi çıkardı. Hem de destansı bir intikam olurdu. Belki filmin büyüsü bozulurdu ama belki de onu da çok iyi şekilde ayarlardı. En azından filmin ikincisi çıkabilir, intikam istiyorum intikam! :D:D

10/10

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
İşte bu ya bir gün bu filmin forumda kıymete bineceğini biliyordum (aslında bilmiyordum da böyle demesi hoşuma gitti :D) işte o gün bugünmüş. :D

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Ayrıca çok iyi bir hayat dersi verdi bu film. Hem de öyle bir çarpıcı şekilde verdi ki unutmak mümkün değil.

Kim olursan ol kimseye güvenme. Aileni, sevgilini, en yakın dostunu sevebilirsin ama baban dahi olsa kimseye tam olarak güvenme! En ücra sırrını verme.

İnsanı paranoyaklaştırıyor ama hakkı bir noktaya değiniyor. Filmde yaşananları gerçekte de yaşamış insanlar var. Dahası buna benzer bir olay bizim bile başımıza gelebilir. Vay be!

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Bu arada adını ilk defa duyduğum filmin yönetmen ve senaristi Guisappe Tornatore'nin filmografisine baktım ve hepi topu 8-9 filmi olmasına karşın hepsinin de puanı oldukça yüksek, konuları çok iyi ve izleyenler tarafından çok beğenilmiş.

Kısmetse bu adamın tüm filmlerini izleyeceğim. Daha önce Cennet Sineması filmini izlemiştim. O da mükemmeldi. 1900 Efsanesi diye filmi özellikle çok iyiymiş. Ayrıca Sicilya ile ilgili olanlara da önerilecek bir yönetmen. @berkann

Bence Film Kulübü 4.sezona en azından bir filmi girmeyi hakediyor? @OzaN

http://www.turkcealtyazi.org/prs/0868153/giuseppe-tornatore.html

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Bu arada adını ilk defa duyduğum filmin yönetmen ve senaristi Guisappe Tornatore'nin filmografisine baktım ve hepi topu 8-9 filmi olmasına karşın hepsinin de puanı oldukça yüksek, konuları çok iyi ve izleyenler tarafından çok beğenilmiş.

Kısmetse bu adamın tüm filmlerini izleyeceğim. Daha önce Cennet Sineması filmini izlemiştim. O da mükemmeldi. 1900 Efsanesi diye filmi özellikle çok iyiymiş. Ayrıca Sicilya ile ilgili olanlara da önerilecek bir yönetmen. @berkann

Bence Film Kulübü 4.sezona en azından bir filmi girmeyi hakediyor? @OzaN

http://www.turkcealtyazi.org/prs/0868153/giuseppe-tornatore.html
Alabiliriz. Bu arada 1900 Efsanesi filminin de ona ait olduğunu bilmiyordum. O filmi bir yerde izlemeye başlamıştım ama yarısında çıkmam gerekmişti. Baya sağlam bir filmdi. Yalnız süresi çok uzun. :(

Maskeli Fedai

Favori Üye
Reaksiyon puanı
37,566
Puanı
1,059
Tek kelime ile HARİKA

Filmin başları çok ağırdı yani bu kadar beğenilmişse iyi yönü vardır deyip izlemeye başladım.Ama sonradan müthiş bir şekilde açıldı.

Virgil in kadını görmek için saklandığı sahnelerde epey bir gerildiğimi itiraf etmeliyim.Sonradan birbirlerini gördüler falan aşk başladı.Tabi Virgil Robert denen arkadaşından da aşkla ilgili tavsiyeler falan alıyordu.Sonra birden bire Virgile saldırı falan oldu Claire dışarı çıkma korkusnu yendi falan hastaneye götürdü.Açıkçası tabloları gördükten sonra filmin sonunu tahmin etmeye başladım ama en yakın arkadaşlarının da planın içinde olması acaip bir şok etkisi yarattı.Düğümü kafedeki kadın çözdü.Açıkçası o kadından film boyunca bir ipucu falan bekledim sonunda bombayı patlatmış oldu.Virgil sanat eserinden iyi anlıyorsun ama aşktan anlamıyorsun :(

Son olarak Robert in aşkın taklidi yapılamaz mı diye sorduğunda filmin sonunu tahmin etmemde bir başka etken oldu

Bu hayatta kimseye güvenmiyecen arkadaş.Sonra en büyük darbeyi en güvendiklerinden alıyorsun

10/10

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Ben The Game'i pek beğenememiştim.
Yönetmenin beni bir o tarafa, bir bu tarafa yönlendirmesi hoşuma gitmemişti.
@Tolstoyevski

Elediniz filmi, biraz geç oldu ama izlemenize ve beğenmenize sevindim. :D

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Film o kadar övüldü ki izlememek kaçınılmaz bir hal aldı.Zaten izleyecektim ama bu durum tarihi öne almama sebep oldu ve hepinizi haklı buluyorum.Bu film bana sinemanın bir sanat olduğunu hatırlattı.Zaten Cinema Paradiso'yu sunan bir adamdan da bu beklenirdi.Tornatore'yi pek araştırmadım ama şimdi baktım çok sağlam filmleri varmış.

Film yorumuma gelmeden önce ayrı bir adama parantez açmak istiyorum.Genelde bu konuyu filmin sonunda yazarım ama söz konusu Ennio Morricone olunca böyle bir şey mümkün değil.Yaşayan bir efsane.Bu filmde de harika müziklere imza atmış.

Filmin kendisine gelirsek evet ilk 15-20 dakika biraz sıktı ama ondan sonra Claire'in gizemi arttıkça film çok iyi bir hal aldı.The Game havası biraz vardı ama kesinlikle The Game'den daha çarpıcı ve daha etkileyici.

Sonunda adam soyulduğunu anlayınca ve olaylar çözülmeye başlayınca şok oluyorsunuz ve sanki ne bileyim bir yerden sonra kendim kazıklanmış gibi hissettim.Hele kafede oturan villanın asıl sahibi Claire'nin anlattıklarından sonra "Vay anam vay Serhat neler dönmüş ya!" demekten kendimi alıkoyamadım.Sonda gittiği restoran ve orada garsonun yalnız mısınız diye sorduğu an ise gerçekten üzüldüm ve hayal kırıklığına uğradım ben de.

Ama şöyle bir mantıksızlık var:

Oradaki tablolar milyonlarca euro değerinde ve hepsi dünyaca ünlü sanat eserleri.Adam bunların çalındığını bildirse zaten kimin yaptığı belli.Ayrıca çalıntı portreleri de satmak biraz mantıksız olur düşüncesindeyim.Direk para çalsalar neyse de bunlar miras değerinde olan sanat eserleri ve bunları polis bulmak için elinden geleni yapardı bence.

2013'ün en iyi filmlerinden birini bu kadar geç izlediğim için pişmanım.Ama filmi eleyenlerden biri değilim.Ben çok beğenildi diye oyumu bu filme de vermiştim.:D İzlemeyen mutlaka izlesin.

9/10

Bu arada @OzaN 1900 Efsanesini etkinliğe koysak güzel olur uzun süreli filmler şimdiye kadar tutmadı ama zaten bu filmi izleyenler etkinlikte onu da kesin izleyeceğini düşünüyorum.

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Film o kadar övüldü ki izlememek kaçınılmaz bir hal aldı.Zaten izleyecektim ama bu durum tarihi öne almama sebep oldu ve hepinizi haklı buluyorum.Bu film bana sinemanın bir sanat olduğunu hatırlattı.Zaten Cinema Paradiso'yu sunan bir adamdan da bu beklenirdi.Tornatore'yi pek araştırmadım ama şimdi baktım çok sağlam filmleri varmış.

Film yorumuma gelmeden önce ayrı bir adama parantez açmak istiyorum.Genelde bu konuyu filmin sonunda yazarım ama söz konusu Ennio Morricone olunca böyle bir şey mümkün değil.Yaşayan bir efsane.Bu filmde de harika müziklere imza atmış.

Filmin kendisine gelirsek evet ilk 15-20 dakika biraz sıktı ama ondan sonra Claire'in gizemi arttıkça film çok iyi bir hal aldı.The Game havası biraz vardı ama kesinlikle The Game'den daha çarpıcı ve daha etkileyici.

Sonunda adam soyulduğunu anlayınca ve olaylar çözülmeye başlayınca şok oluyorsunuz ve sanki ne bileyim bir yerden sonra kendim kazıklanmış gibi hissettim.Hele kafede oturan villanın asıl sahibi Claire'nin anlattıklarından sonra "Vay anam vay Serhat neler dönmüş ya!" demekten kendimi alıkoyamadım.Sonda gittiği restoran ve orada garsonun yalnız mısınız diye sorduğu an ise gerçekten üzüldüm ve hayal kırıklığına uğradım ben de.

Ama şöyle bir mantıksızlık var:

Oradaki tablolar milyonlarca euro değerinde ve hepsi dünyaca ünlü sanat eserleri.Adam bunların çalındığını bildirse zaten kimin yaptığı belli.Ayrıca çalıntı portreleri de satmak biraz mantıksız olur düşüncesindeyim.Direk para çalsalar neyse de bunlar miras değerinde olan sanat eserleri ve bunları polis bulmak için elinden geleni yapardı bence.

2013'ün en iyi filmlerinden birini bu kadar geç izlediğim için pişmanım.Ama filmi eleyenlerden biri değilim.Ben çok beğenildi diye oyumu bu filme de vermiştim.:D İzlemeyen mutlaka izlesin.

9/10

Bu arada @OzaN 1900 Efsanesini etkinliğe koysak güzel olur uzun süreli filmler şimdiye kadar tutmadı ama zaten bu filmi izleyenler etkinlikte onu da kesin izleyeceğini düşünüyorum.
Tamam o filmi kimse izlemesin o zaman etkinliğe alalım. :) @Tolstoyevski

Ya sonradan yakalayıp parayı kurtarması falan çok da önemli değil. O an çok büyük hayal kırıklığı yaşamak için yeterince şey vardı bence ortada. :):)

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Tamam o filmi kimse izlemesin o zaman etkinliğe alalım. :) @Tolstoyevski

Ya sonradan yakalayıp parayı kurtarması falan çok da önemli değil. O an çok büyük hayal kırıklığı yaşamak için yeterince şey vardı bence ortada. :):)
Evet aslında:

Parasında değil de adamı tüm arkadaşlarının sevdiklerinin kazıklaması
mahvetti.