Başyapıt - 5 Terminator 2: Judgment Day / Terminatör 2: Kıyamet Günü (1991) - Film Yorumları

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060

Terminator 2 Judgment Day.jpg

Terminator 2: Judgment Day

Tür:
Aksiyon, Bilim-Kurgu
Süre: 137 dakika

Yönetmen: James Cameron
Senaryo: James Cameron, William Wisher

Oyuncular:
Arnold Schwarzenegger
Linda Hamilton
Edward Furlong
Robert Patrick

IMDb Linki

Puanlar:
IMDb: 8.5/10
Rotten Tomatoes: 93%
Metacritic: 75/100

Filmin Fragmanı:

Filmle ilgili yorumlarınızı bu başlık altından yapabilirsiniz.

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,926
Puanı
1,060
Terminator serilerini zamanında izlemiştim ama bu filmi yeniden izlemeye karar verdim ve izlerken yine aynı keyfi alıp aynı heyecan ile izledim.

Arnold Schwarzenegger rolünü muhteşem oynayıp kendisine bu film serisi ile tanıyıp hayran olmuştum ve sonrasında diğer bir çok filmlerinide izlemiştim.
Filmin süresi fazla uzun ama boş sahne yok.
iki yok edicinin sahneleri, çatışmaları harikaydı. Filmde kullanılan teknik çok iyi. Diğer robotun kolunun, parmakların bıçağa dönüşümü, Arnold Schwarzenegger'in kolundaki derisini kestiği sahne çok iyiydi. Kadın oyuncunun oyunculuğunu da çok beğendim

9.5/10

Son düzenleme:

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Aksiyon türü sinemada diğer türlere göre daha zayıf gördüğüm bir türdür. Çünkü klişelere mahkumdur ve olacaklar az çok bellidir. Fakat bu film türünün kalıplarını yıkan ender filmlerden biri, sinema tarihini derinden etkileyen filmlerden biri... Leon ile birlikte bence gelmiş geçmiş en iyi iki aksiyon filminden biri. Bilim-kurgu ve aksiyonu birleştiren alt türün ise tartışmasız en iyisi...

Bununla birlikte film, ilkinin çok üstüne çıkmasıyla da gelmiş geçmiş en iyi devam filmi olarak anılıyor ki ben de kesinlikle katılıyorum bu önermeye. Tamam ilk film de iyiydi, sağlam bir temel atıldı ama bu film olmasaydı ilk film hala bugünkü saygınlığıyla anılır mıydı bilemiyorum.

Sinema tarihinin en kötü karakterlerinden birini, iyi karaktere dönüştürmek ters tepebilecek bir şey. Fakat söz konusu terminatörler olunca bu değişim için biçilmiş kaftan. Bu durum teknolojinin iyi ve kötü kullanımlarının mümkünlüğünü de aslında yıllar öncesinden çok iyi anlatıyor. Bir terminatör yaratıp ilki gibi kullanmak da ikincisi gibi kullanmak da insanlığın elinde. Tabii terminatörleri çok kızdırıp kontrolü ellerine vermediğimiz sürece. :):)

Filmin aksiyon sahneleri müthiş ama terminatör ile küçük John arasındaki diyaloglar filmi asıl değerli kılan kısım bana kalırsa. Pek çok efsane diyalog, efsane sahne var. "Hasta la vista baby" hala gelmiş geçmiş en meşhur film repliklerindendir mesela. :)

James Cameron'un yönetmenliği muhteşem, Arnold Schwarzenegger'in oyunculuğu şahane. Gerçek bir başyapıt.

9.5/10

• Beğendim
  • Harika
Reactions: Sherlock and Dosi

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
İlk filmde koyduğu çıtayı bu kadar yükseğe çıkarmayı başaran bir başka devam filmi bence de yok. Godfather 2 örneği verilebilir ki bence de o daha iyi bir film ama Godfather'ın ilk filmi zaten çıtayı çok çok yüksek bir noktaya koyuyor. Burada ise Terminator 2, ilk filmin çok çok üzerine çıkıyor...

Filme dönecek olursak baştan sona çok iyi yazılmış, kurgulanmış ve yönetilmiş bir film. Türüne, konusuna falan bakınca klişe bir aksiyon/bilim-kurgu filmi beklenebilir ancak kesinlikle öyle değil. Bence çok derinlikli bir film.

Terminator'den ilk filmde nefret ediyoruz, bir sürü insanı öldürmesi, dünya için tehlike oluşturması, yeni başlayan bir aşkı sonlandırması gibi birçok faktör yüzünden...

Bu kadar olumsuz faktör söz konusu iken bir karakteri ne olursa olsun izleyiciye sevdirmek zordur. James Cameron'ın bu filmdeki en büyük başarısı da bence bu. Terminator bir robot ve işlemcisine hangi komutu verirseniz onu yerine getiriyor. Yani kağıt üzerinde kendisini iyi bir karaktere dönüştürmek oldukça kolay gibi gözüküyor ancak bunu izleyiciye geçecek bir şekilde yapmak zorundasınız aksi takdirde ters tepebilir. James Cameron bunu oldukça akıllıca bir yoldan, John aracılığı ile yapıyor. Film boyunca Terminator ve John arasında gelişen ilişki o kadar güzeldi ki her sahnelerinde gülümsettiler... Sinema tarihinin en efsane ve akılda kalıcı repliklerinden olan "Hasta la vista baby" de burada ortaya çıkıyor zaten.

Terminator ve robotlar üzerinden verilen mesajlar da şahane. Günümüze ışık tutar nitelikte. Teknoloji sürekli gelişiyor ve biz de bunun nimetlerinden faydalanıyoruz. Tabii bunu iyiye kullanmak da kötüye kullanmak da yine bizlerin elinde. Film bunu çok net bir şekilde dile getiriyor, derinlikli bir film dememin sebebi de bu zaten...

İnsanlığa dair verilen mesajlar da çok yerinde ayrıca. İnsanlık tarihi boyunca savaşlar, kavgalar, olaylar mevcut ve işin düşündürücü tarafı insan insana, yani kendi türüne bunu yapıyor.

Arnold Schwarzenegger çok iyi oynuyor, zaten karakter-oyuncu uyumunun bu kadar yüksek seviyede olduğu film sayısı azdır.

James Cameron yönetmenlik açısından bence şov yapıyor. Günümüzde dahi sırıtmayan aksiyon sahneleri, efektler mevcut filmde, zamanının ötesinde bir film olduğu ortada zaten ki zamanının ötesinde filmler çekmesiyle meşhur kendisi. Keşke Avatar serisine kafayı takmasaydı da bizlere bu tip özgün filmler izletmeye devam etseydi...

Son olarak müzikleri de çok iyi...

• Harika
Reactions: Dosi and bazinga

The_Erinch

Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,270
Puanı
1,060
Benim için çoğu aynı bu tarz filmlerin...Terminatör ve serisinide bir bağımlılık olmadan izledim.
Bilimkurgu seven için ortalama üstü bir filmdir.

Benim için şahaser değil öylede tekrar tekrar izleyim havasınada almadığı için;
10 üzerinden 7 veriyorum.

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Aksiyon sinemasının mihenk taşlarından ve halen daha en iyilerinden olan Terminator 2... İlk filminin bu kadar ileriye taşınması ve hikayenin derinleştirilmesi bu filmin değerini bambaşka bir noktaya çıkarıyor. Çünkü ilk film biraz daha aksiyonumsu görülebilir ancak bu film işin bilim kurgu tarafını da detaylıca işliyor. Olayların daha anlaşılır ve makul kalmasını sağlıyor. Ve film bunu temposu hiç düşmeden çok dengeli götürerek yapıyor.

Karakterler arası ilişkiyi derinleştiriyor ve büyük bir risk alarak ilk filmin kötü karakterini bambaşka bir noktaya taşıyor. Bunu da John ile arasındaki mükemmel kimya sayesinde başarıyor. Filmin değerini artıran en önemli şey bu ikilinin sahneleriydi diyebiliriz... Baştan sona muazzam kurgulanmış sahneler. Bir makinenin bir insanı anlayabilmesi ve onun duygularını hissedebilmesi... Hatta insandan bile daha düzgün bir hale gelebilmesi...

Film içerisinde çok derin mesajlar barındırıyor. İnsanların dünyaya ve kendilerine ne denli düşman olduğunu suratımıza tokat gibi vuruyor. Gerçekten insan denen varlık dünyaya en büyük zararı veren varlık... Bunu böyle cesurca ve çok da abartıya kaçmadan aktaran her film benim gözümde değerlidir. Terminator 2 hem düşmeyen temposuyla, hem tebessüm ettiren sahneleriyle, hem dramatik finaliyle hem de kaliteli ve çağın ötesindeki teknik kalitesiyle aksiyon sinemasının zirvelerinden olmayı sonuna kadar hak ediyor. Ve her zaman basit bir aksiyon filminden çok daha fazlası olarak hatırlanacağını gözler önüne seriyor...

9.2/10

• Harika
Reactions: bazinga